Tanrı'nın adaleti?

Allah denilen tanrı neden bu kadar adaletsiz neden merhametsiz? Ya 3 yaşında tecavüze uğrayıp ölen bebek dünyaya acı çekmek için mi getirilmiş? Veya afrikada susuzluktan ölen insanlar bununla niye imtihan ediliyor ne suçları var niye o acıyı çekmek zorundalar? sadece kendisine inanmadığımız için ne kadar iyi bir insan olursak olalım bizi ateşe mahkûm edecek kadar acımasız ve merhametsiz bir tanrı. sizce adalet bunun neresinde?

0|0
11|36

En İyi Erkek Görüşü

• Çocukluğumdan beri din dersleri aldım, imam hatip okudum ve Allah'ın son derece acımasız ve adaletsiz olduğunu anladım.
    Kuranın ise %80'i Tevrat'tan kopyala yapıştır yapıldığını anladım, diğer %20'si ise Muhammed'in hayatını düzenlemek için uydurduğu ayetlerle dolu.
    Her şeyi geçtim, kuranda Allah onları kahretsin gibi sözler geçer, Allah'ın kendisi hiç Allah onları kahretsin der mi?
    Kuranın bir çok ayetinde yemin olsun ant olsun gibi yemin sözleri geçer, yemin etmek tanrıyı kendine şahit tutmaktır hani bu kitap tanrı kelamıydı? Allah o ayetlerde kimin üzerine yemin ediyor?
    www.hayatinsirri.net/images/milton%20s%C3%B6z.png
    İslamda erkeğin 4 kadın alması +100 cariye alması caizdir, istediği gibi de giyinir.. kadın ise 1 erkekle evlenip ona hizmet eder, başından ayağına kadar kapanır sokağa çıkması da yasaktır..
    Erkek zina ederse 100 kırbaç vurulur, kadın zina ederse taşlanarak öldürülür.
    İslam hoş görü dinidir diyen kadına da selam olsun..!
    www.facebook.com/.../

1|0
    1|1
    • 21gün

Ayrıca, 4 yaşındaki çocuk kemerle boğulup tecavüz edilirken sadece izlemekle yetinen tanrı acaba ne kadar tapınılmayı hak ediyor.

Erkekler Ne Diyor 35

• Sana şöyle açıklayayım. Sen deistleri daha çok eleştirmen gerekir. Neden? Çünkü onlara göre Tanrı yaratıp bizi kendi haline bıraktı. Kural koymadı. Kendisi keyfine bakar, insanlar da birbirlerini öldürür.

Hür irade var. Tanrı yasalarını bir kitap aracılığı ile insanlara bildirdi mi? Bildirdi. Ha deseydin ki ''Tanrı neden tecavüzü, cinayeti yasak kılmadı?'' işte o zaman hak verirdim. Lakin senin bu bahsettiklerin en büyük günahlardan.

Bizler kurulu birer çalar saat değiliz. Ben bir kötülük yapmak istediğim zaman Tanrı neden buna engel olsun ki? E o zaman imtihanın anlamı ne? Benim gür iradem var ve canım birisine tecavüz etmek istiyor. Tanrı neden engel olsun ki? Bu neye benzer biliyor musun? Sınav yapan bir hocanın, öğrencisinin yanlış şıkkı işaretlemesi üzerine onu uyarıp doğru şıkkı göstermesine benzer. Bu durumda öğretmen diğer öğrencilere karşı adaletsiz davranmış olmaz mı?

Afrika kısmına gelirsek. Sen kafanı yorma onların hesabını İngilizler verir. Aç, fakir kısacası başarısızlığı Tanrı'ya yükleyemezsiniz. Bu sizin tembelliğinizi gösterir.

Bu durumda her kötülüğü Tanrı'ya yüklemek eksik düşünceden ortaya çıkar. İrade ve kelam kısmını bilmeden... Zaten inançsızlığı seçenler de Tanrı'nın adaletsizliğini bahane ederek inançsızlığı seçiyor. Bu ise akılsızlığın bambaşka bir boyutu.

1|2
    0|0
    • 21gün

Güzel yorum. Akılsızlık demek yanlış olur, doğru düşünememenin bir boyutu :)

• 21gün

@BRUH5 Hayır, bir insan Dünya ve Evren'in tesadüfen yaratıldığına inanır ve ben bu adama saygı duyarım. ''Ama Tanrı neden böyle etti?'' deyip inançsızlığı seçmek bildiğin akılsızlık.

• 21gün

ikinci dediğin daha mantıklı aslında, diğerine nazaran :) Her şeyin zar atarak oluşturulması... asıl saçmalık bu

• Allah veya başka bir tanrı veya tanrılar var mıdır bilinmez.

Ama bildiğim teş şey bu dünyada tek başıma olduğumuz, bir tanrı varsa bile bize karışmadığı.

Bu dünyada birbirimizi boğazlamak da, dünyayı insanların ecelleriyle öldüğü, çocukluğunu da, gençliğini de, yaşlılığını da yaşayabildiği barış ve huzur içerisinde bir yer yapmak da bizim elimizde.

1|0
    0|1
  • inanmıyosan neden inanmadıgın Allah'a sinirleniyorsun?
    Senin o zaman neden sınavsız uniye almıyorlar diye sitem etmen gerek neden emeksiz is olmuyor demen gerek. Neden insanlara kızmıyorsun? Hep Allah'a sitem ediyosun. Soylesene savasları Insan cıkarıyor! Afrika somurge ulkeleri ! Hep islam ccohrafyasin saldiri oluyor ve oldurenlerde yahudi hristiyan!! Soylesene en son kime iyilik yapip yuzunu guldurdun soylesene Kimin karnini doyurdun? Bak islamda kurban bayrami var fakirler doyuyor. Neden hayvan katliami diyenler cahilller yilbasinda hindi kesiyor. islam dusmanligi iste. bilim Şu an kuranda yazanları yeni yeni buluyor. kabenin konumu altın oran..! o zaman teknoloji yoktu. Delil istersen çok ellerine bir bak dua ederken ne goruyosun. Seriat istemiyoruz diyosunuz!! islamda kisasa kisas var! tecavuzde ya olum ya da hadimdir. ve seriar istemeyenler ellerinde ickiyle bagirir hep ve ahlaksizlik diz boyudur. herseyi tek bir yerden yorumlama. dunyayi insanlar kirletiyor.

3|1
    1|1
    • 21gün

ya valla helal olsun süper açıklamışsın

• 21gün

şu söylediklerinle inanıyorum diyemezsin zaten

• 21gün

inanıyorum ama adaletine inanmıyorum

• Sen ne zannediyorsun yavrum, bu dünyada herşeyin günlük gülistanlık olacağını mı? Kimse sıkıntı çekmeyecek, müthiş bir dünya olacak falan mı? Sana hiç bir ibrahimi din bu dünyada adalet vaadetmez. Tanrının adaleti daima ahırettedir, ölümden sonraki yaşamdadır. Burada acı çekenin ödüllendirileceği yer burası değil, ahırettir. Daha dinlerin ne anlattığı hakkında fikrin yok, kulaktan dolma konışuyorsun.. Herşey kusursuz olacak olsaydı dünyaya gönderilmezdik..

1|1
    0|0
    • 21gün

peki neden dünya var? niye yaratmış melekleri , şeytanları, cinleri canı mı sıkılmış tek başına?

• 21gün

Bizim dediklerimizi yapan bir köpeği et ile besleyip, bizi ısıran bir köpeği barınağa bırakmamızda nasıl bir adalet varsa, aynısı.. Onun dediği gibi bir insan ol, dünyada gördüğün güzelliklerin milyarlarca misli senin olsun.. Adalet çok açık değil mi? Burada bir kimse arabasıyla seni öldürüp kaçıyor, burada alamadığı cezayı ahırette tanrı veriyor.. İyi ol, tanrıya inan ödüllendirilesin..

• 21gün

dediklerinle söylediklerimin alakası yok. köpek zaten yaratılmış bişey bizim elimizde değil. ben allah yok demiyorum bizi yaratan bütün bunları yaratan biri var ama adaletine inanmıyorum.

• Öncelikle tanrı kavramı ile Allah kavramı ayrıdır tanrı coguldur neyse konu bu değil konu üstün yaratıcı veya yaratıcılar eğer varsa neden bizi birbirini yiyen minik varlıklar gibi arka bahçesinde izliyor bize karışmıyor diyorsunuz sanırım tanrı yani üstün yaratıcı olgusuna göre bu varlık bize seçme iradesi vermiştir iyi veya kötüyü seçme iradesi sadece bizde vardır günümüzde insanlar kötüyü seciyorsa bu yaratıcının suçu değil nasıl amerikanin attığı 2 atom bombasının sorumlusu einstein değilse çünkü einstein e=mc2 formülünü bulmasa idi amerikalılar reaktörde çıkan enerjiyi hesaplayamiycak dolayısıyle muhendislige dokemiyceklerdi ve gene aynı amerikalılar modern röntgeni geliştirdiler gene aynı formülle şimdi einstein ortaya bir formül attı bu formülle milyonlarca insan oldu milyonlarca insanın hayatı kurtuldu einsteini yargılamak bize düşer mi sence einsteinin işi o tanrının işi de ki bir işi varsa tanrı olmak sanırım yaratır bize seçme hakkı verir peki 3 yaşındaki çocuğun suçu ne diyorsunuz bir suçu yok tabi ki ama olaya el atsa o çocuğu kurtarsa benc esadece onla kalmaz çünkü sadece onun tanrısı değil bütün haksızlığa uğrayan insanlara el atması lazım bu onun için sanmıyorum yorucu olsun sonuçta varsa ve evreni uararriysa ve bu evrenin kaotik düzenini sağlıyorsa onun için basit bir iştir peki bize karisirsa bizim insan olmamızın seçme hakkımızın özgür irademizin anlamı olur mu sence

0|0
    0|0
    • 21gün

neden yaratmış peki tek başına canı sıkılıyormuş heralde insanlar birbirini yesin diye mi yaratmış

• 21gün

peki teşekkürler

• 21gün

Rica ederim aklındaki sorulara cevap olamadım belki ama beni dinledigin için teşekkürler

• Dinle düşün ve sonra tekrar karar ver
    https://youtu.be/7bQZf93YWBY

1|2
    0|1
  • Ya zaten o imtihan edilenler mükafatını görecek öbür Dünya'da. Ya da ufak yaşta ölenler cennete gidecek ne güzel işte. Bunun mükafatını düşünmeden bu tip bir yargı saçmalık. Sonsuz bir mutluluk verecek Allah onlara en büyük zevkleri tattıracak. Ve diğer meselede şöyle düşün seni küçük yaşta bir aile aldı yetiştirdi büyüttü sana her türlü imkanı sağladı yedirdi içirdi ve sen büyüyünce ben bunları tanımıyorum beni bunlar yetiştirmedi bunlar yalan dersen ne kadar iyi kalpliyim dersen de ş. erefsizsindir. Bu da aynen böyle iman etmeyenin cehenneme gitmesi yanması kadar doğalı yok. Biraz akıllıca sorgulayın ki müslüman olun.

1|0
    0|1
  • sen yaradanın adaletini sorgulamadan evvel bir dönüp kendi vicdanına baksana sen kime ne kadar yardım ettin. sonrası o çocuğa tecavüz edip öldüren insan mı değil mi bunun gibileri için neler emrolunmuş onları incelemek gerekir. afrikada susuzluk çeken açlık çeken insanların kanını emen gayri müslimler değil mi

1|1
    0|0
  • O adalet dediğin bizim elimizden çıkan birşey. Ülke ırk özgürlük vs vs gibi bazı kavramlardan dolayı onlarında bizim gibi bir insan olduğunu, görmezden gelip elimizdeki imkan ve gücü onlar için kullanmıyoruz. Bunun tek sebebi bu. Yani işin kısası insanlığın sonu yine insanın elinde olacak.

1|1
    0|1
  • Ahirette de zalimler cehennem ateşiyle cezalandırılacak ama o masum insanlar cennette sonsuz kudrete sahip olacak. Ayrica celiskiye dusuyorsun. Inanmiyorsun ama cehenneme gidecegini kabul ediyorsun.

1|1
    0|0
  • Allah mi diyor sana git onun bunun altina yat diye Allah mi diyor sana sigara kullan içki kullan diye Allah mi diyor sana bebeğe tecavü et diye. yapma diyor sen niye yapıyorsun o zaman?

1|1
    0|0
    • 21gün

tamam burda mazlumların suçu ne peki?

• 21gün

düşünmedi diyelim yine acıyı çeken ölen kişi olacak

• 21gün

o zaman yapmayacaksin ölmeyecek dimi? yani herkes birbirine saygı duysa olur mu bunlar olmaz. birde Allah her yaptığımızın cezasini hemen verse düşün sen hiç yapilmamasi gereken birşey yapmadin mi?

• İnsanlar sanki dünyaya acı çekmeye geliyorlar. Ve diğer insanlar da onların acılarıyla alay ediyor.

1|0
    0|0
  • Valla katiliyorum adalet yok bence

1|0
    0|0
  • Yemin ederim senin de aldığın nefese yazık.

0|1
    1|1
  • Afrika kaç, müslümanlar katlediliyor, hırsızlık, tecavüz aldı başını gitti Tanrı was here !

1|0
    0|1
  • Bir yargiya varmak icin aceleci olma. Adalet ve merhamet duygusunu sana yerlestiren de o. Neyin dogru, neyin yanlis oldugunu sorgulamani da o sagliyorsa, ahlak kurallarini ve adaleti ondan daha iyi bilecegimizi dusunmek aptallik olur.

1|1
    0|0
  • Hangi tanrı?

0|0
    0|0
  • ne güzel söylemişsin dostum yalan dolan herşey aslındada bakma safız bilim en iyi dindir aslında

1|1
    1|2
    • 21gün

Bilim tanrıyı kabul etti biraz makale okuyun diye tavsiye ederim

• 21gün

Of :D Biraz oku benim beni ağlatan ateist arkadaşlarım var onlar bile bu teoriyi savunmuyor artık velhasıl başarılar sana

• 21gün

spasiba :)

• Herkesin imtihanı farklı ve herkesin ödülü de farklı olucak kardeşim doğru yoldan sapma.!

1|0
    0|0
    • 21gün

niye farklı işte anlamıyorsunuz adalet bunun neresinde?

• 21gün

Bu dünyada adalet arama kendımde dahil bir çogumuzun yediği kazık ömür boyu unutulmaz ben o yüzden bu dünyada adalet aramaktan vazgeçtim.

• Şöyle cahil sorguculardan nefret ediyorum. Hem cahilsin hem okumamışsın atıp tutuyorsun

1|1
    0|1
    • 21gün

kur-an'ın arapçasını bir kere , türkçesini iki kere hatim ettim ve araştırmaya devam ediyorum sizden çok şey bildiğime emin olabilirsiniz

• bugün ne kadar iyi bir insan olursan ol maaş aldığın patronunu tanımazsan ben işimi yapıyorum o kim bana iş yerinde kural koyuyor benim patronum yok dersen seni iş yerinde tutar mı?

0|0
    0|0
  • hadi hep beraber dinden çıkalım ve isyan edelim. ne de olsa ( allah yoh yha )

0|1
    0|0
  • he watches you and he loves you!

0|0
    0|1
  • Saçmalık... Adaletli olması gereken, adalet söylemleri ile dolu kitap gönderdiği ileri sürülen şeyler bence insanın kendi inanmayı seçtiği ve kendi koymaya çalıştığı kurallar sadece.

1|0
    0|0
  • Tanrı adaleti insanların kararına bıraktığı için bu bahsettiklerin oluyor kardeşim.

0|0
    0|0
  • Tanriya inanmiyorum. Eger anlatildigi gibi bir tanri varsa bencil kindar küstah bir yaratik.

1|1
    0|0
    • 21gün

Sadece kendısının ovulmesınden memnun olan bir tanrı evet var 😏

• 21gün

İnanıyorum her şeyin farkındayım ve bunun için şükrediyorum

• 21gün

İnsanlar neden kendi goruslerini her zaman dogru kabul eder anlamiyorum.

• Bir ateist daha...

1|0
    0|0
  • töbestafurullah çek ne dediğinin farkında değilsin sen

0|0
    0|0
  • tabikide oyle degil bu dunya imtihan dunyasi allah adaletsiz olur mu burada herkesi kendi iradesine birakiyor ama obur dunyada tek tek hesabini soracak kimse yaptigi kotulukle kalmayacak merak etme

0|0
    0|0
    • 21gün

üç yaşındaki tecavüze uğrayarak ölen bebeğin imtihanı bu kadar ağır olmak mı zorunda? ne biliyor ki imtihan edilsin?

• 21gün

niye sunulmamış peki? bu da adaletsizlik ona bakarsan.

• 21gün

hayir degil sen bu hayati yasayarak belki daha iyi seyler yapacaksin ve bu yaptiklarinla daha yuksek bir mertebeye yukseleceksin o zaman allah sana daha guzel seyler verecek belkide olaya soyle bak bide kimin sahibi kim ve kim kime razi oldu bizim sahibimiz yaradanimiz allahtir ve biz bu dunyada onun rizasini kazanmaya calisiyoruz eger ki kazanabilirsek allah ta bizi obur dunyada odullendirecektir ha sakin sunu dusunme neden rizasini kazanmaya calisiyoruz o bize miuhtac diye oyle birsey yok ilk basta dedigim gibi sinav dunyasi oldugu icin bize boyle bir soru ile olgunlastiriyor ki allahin yasak dedikleri seylerin hepsi yavas yavas bilim tarafindan da netlik kazaniyor ve gercekten o yasak dedikleri seyler insanlar icin cok kotu birseymis

• Boşverin bunları, elbet yukarda vardır olan biteni gören.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 11

• Allah yeryuzune insani yerlestirdi. İrade verdi. Bir seyleri imar etme yetenegi verdi. Uc yasindaki bebek tecavuze ugradiginda bu allahin sucu olmaz. Allaha inananlarin sucu olur. Kotu insanlara karsi durmasi gerekenler iman edenlerdir. Toplumun yozlasmasi inananlarin sorumlulugundadir. Mesela bir ayet var, sizi ayetlerle kandirmalarina izin vermeyin diye. Ama camiye giden insan toplumun gozunde iman sahibi kabul ediliyor. Esine siddet, cocuklarina siddet, cevresindeki gucunun yettigi herkese maddi manevi siddet uygulayan insanlar da bunlarin arasindan cikabiliyor. Yozlasma oyle bir seviyede ki dogruyu telkin eden haksiz sayilabiliyor. Allah adil fakat insanlar adil degil. Dusun misal bir su akiyor. Suyun onune set koymuslar ve su senin tarlana gelmiyor. Bu durumda suyu mu suclarsin seti mi yoksa swti oraya koyani mi? Afrikadaki ac insanlar, riziklarinin onune konan setten dolayi aclar. Bunun sorumlusu allah degil, bunun sorumlusu iman edenler yine. Hicbir ayette zulum gorenlere duyarsiz kalin ben o isi hallederim demiyor. Kuran dusunme ve eylemde bulunmayi telkin ederken birileri cikip diyor ki bu onlarin sinavi. Halbuki bu iman edenlerin de sinavi. Dini bir guc simgesi olarak hedeflwrine ulasmanin araci haline getirmisler. Ben de o dine , o allaha inanmiyorum. Ama kurani merhametiyle insanlara indiren allaha inaniyorum.

1|0
    0|1
    • 21gün

iman etmeyip dünyayı bu hale getirlenler insanlarsa diğerlerinin suçu ne diyorum? neresinde adalet bunun?

• 21gün

@salakkkseyyy allahin iyi olmadigini dusunmuyorum, iyi oldugunu da dusunmuyorum. Her turlu insani sifattan uzak oldugunu biliyorum. Allahin varligini, seklini, ozelliklerini zihnim almiyor. Somutlastiramiyorum. Ama allahin insanlara neler onerdigini biliyorum. İman ettigim icin anlayabilecegim kismiyla ilgileniyorum. Anlayamacagim kismin sorumlulugunu ustlenmiyorum.

• 21gün

bende oyle dusunuyorum canim <3

• Duyanda Allah tecavuz etti sanir tovbe tobe iyi ozaman sanada tecavüz etsinler ama suç sana tecavuz edende değil seni doğuranda dimim? git annene soyle totosunu tutsunda doğurmasın bir zahmet sonra biz ugrasiyoruz münafıklarla

0|2
    0|0
    • 21gün

uğraş diyen yok yorum yapma o zaman

• 21gün

Niyeyse okumaktan aciz olanlar okuyun diyo😄 O sordugun soruyu defol git bastan oku Allahin bealasi hosgoru diyo birde utanmadan sana hoşgörü göstermek bile ayıp. Sen benim inandigim Allaha islama laf edip hakaret ediceksin hosgoruyle cevap bekliceksin bu kadar beyin frenkanslarin yanmis iste benim tek bildiğim sizin gibi abdestsiz geavurlara acımamak gerektiği

• 21gün

Allahi suçlayana kadar seni doguran anani suçla ne diye kendini tutamadida babanla boyle bir hata yaptı bir sorgula sonra sie goo😄

• insanların hayatındaki imtihanlar sizin gibi dinsiz kafirlerin ortaya çıkması için var Eğerki biraz bu konuları araştırıp okursan ne kadar Mükemmel Rabb'a sahip olduğunu anlarsın. Tabi senin gibi beyinsizler ne kadar okursa okusun anlamaz. Seni ateşte yakacak günahkar olursan ama şunu unutma imanlılara verilecek mükafatta var cennet. Beyinsiz kafir yanışını izlemek isterdim

2|1
    0|1
    • 21gün

asıl beyni yıkanmış beyinsizler sizlersiniz sırf inanmadığım için ne kadar iyilik yapsam da boş değil mi al sana adalet

• 21gün

inanın her gün araştırıyorum kur-an ın arapçasını bir kere türkçesini iki kere hatim ettim , ayrıca birçok hocayla oturdum birebir sohbet ettim bu konuda. eninde sonunda köşeye sıkışınca , cevap veremeyince , bana bu kadar derinlere inme , sorgulama diyorlar. hiçkimse tatmin edici cevaplar veremiyor. şirk koşma değil kim ne derse desin adaletine inanmıyorum.

• 21gün

tamam umarım Allah iyi biriyseniz sizide hidayete erdirir artık yazmayın

• seni yargılamak istemiyorum tabi herkesin kendi kararı saygı duyarım ama şu yaptığın açıklama mantıksız bence biraz oturup düşünmen gerekiyor araştırman gerekiyor

1|0
    0|0
    • 21gün

sen araştırdın mı peki

• 21gün

araştırmama gerek yok benim inancım var allaha şükür namazımıda kılıyorum ve namaz kıldıktan sonra içine gelen o ferahlıgı anlayamicaksın

• 21gün

namazı neye göre kılıyorsun peki? sorguladın mı? allah bunu insanlardan neden istiyor? ne işine yarıyor?

• bir beyni yikanmis ergen daha geldi :-)

2|0
    1|2
    • 21gün

Sen git kocalarini doyur.

• 21gün

hakaret mi bu benim düşüncelerim , sen ve diğerleri savunsun diye yazdım anladın mı? çünkü kafam karışık, beynim kemiriliyor ve acı veriyor. hiçbiriniz beni anlayamazsınız. içimde ne olduğunu bilmeden beyinsiz bilmemne diye yargılama.

• 21gün

Beyinsiz diyen olmadı.
      Ozaman sorgula.. doğru düzgün. Kendi içini ve beynini sorgula. Etrafında olup bitene bak.

• Bu olmamış alın bunu buradan.

1|1
    0|0
  • Bunu yapan insanlar Allah degil.

2|0
    0|1
  • adalet senin böyle bir dünyaya gelmende işte canım.

0|0
    0|0
  • Sorgulamaya devam etmelisin

0|1
    0|0
    • 21gün

sorgularken bugüne kadar duyulmuş ilahi ya da beser tarafından kabul edilen tanıralarn özelliklerinede bak

• aynen ama Allah var iyi mi kotu mu bisey denmez hakkinda belli degil kotuleri iyilerle siniyor ben Kitabada inaniyorum bilemicem belkide Allah sandigimiz kadar iyi degil ogretmen gibi dusun

0|0
    0|0
  • Şimdi sana bir kissayla anlatırdım ama bura onun için doğru yer değil Allah in adaletini sorgulamadan önce bir dönüp kendimize bakmamiz lazim. Hepimizin içi paramparça oldu bilemeyiz o çocuğun yaşasaydı daha başına nelerin geleceğini pislik dünyası cehenneme gerek yok dünya olmuş bir cehennem

1|0
    0|0
Yükleniyor...