Sizce ahlak nedir? Tek tip ahlak anlayışı insanları nasıl etkiler?

Görüşlerinizi merak ediyorum. Bu konuda kafamda soru işaretleri var.

1|0
9|15

Erkekler Ne Diyor 15

• İyilik: İnsanın yaşama isteğini arttıran, onu üreten-tüketen bir birey olmaya yönelten etkiler oluşturan eylemler.
    Kötülük: İnsanın hayata ilgisini kaybettiren, üretim-tüketimi gereksiz veya "yük" olarak görmesine yol açan eylemler.
    Ahlak: Bir kişinin veya toplumun gözünde olayların iyi-kötü olarak algılanmasını sağlayan bir akıl süzgeci.

İnsanda çok temel dürtüler vardır. Acıdan kaçma, yeme-içme, barınma, güven arayışı, sosyalleşme, üreme, toplumda bir yer edinme ve entelektüel etkinliklerde bulunma gibi. Ortalama durumda ahlak normlarının bunlara göre şekillenmesini bekleriz, buna bağlı olarak da "zarar vermeyen şey, yapılabilir şey" olarak kabul edilebilir. Eski zamanlarda ahlak, insanların yaşadıkları koşullara göre şekillenen ve o koşullarda sorunsuzca geçinmeleri için uyulan kurallar bütünüydü; fakat en basitinden, hemen her toplumda otorite sahibi bireyler güçlerini arttırmak için bu kuralları genellikle kendilerine göre yontmuşlardır. Ahlaki bozunum da bununla başlar, biraz daha güç edinmek için yapılan manipülasyonlarla.

Bugünse eskiden ortaya çıkarılan ahlak kurallarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Fakat bu yüzlerce yıllık süreç öyle bir hal almış ki, insanlar ahlak kurallarını neye göre değerlendireceklerini bile bilmiyorlar. Bunun sebeplerinden birisi de insanların hala cahil veya yarı-cahil olması. Bu yüzden de ahlak bir tabular bütünü olarak karşımıza çıkıyor, ahlaksızlıksa insanların işine gelmediği şekilde davranan herkese yapıştırılan bir etiket.

0|0
    0|0
  • İnsanlar dinsiz olabilir ama, ahlâksız olamazlar.
    Bazıları bir dinleri olduğu için, ahlâka ihtiyaçlarının olmadığını
    zan ediyor, halbuki ahlâk; inancın ve insanlığın ruhudur.

0|0
    0|0
  • Ahlak kelimesi halk etmek yaradılmaktan gelir yani fıtrattır. Yaratılışa ve fıtrada ters olan her şey ahlak dışıdır. Ahlak Resullah sallahü aleyhivesellemdir.

3|0
    2|1
  • Ahlak din değildir. Dinle karıştıran yobazlar yüzünden ahlaksızlığın en alasını yaşıyoruz.

1|0
    1|1
    • 25gün

Haklisin. Bu da tek tip ahlak anlayisini doguruyor ve ahlagi farkli bir sekilde ele alanlar dislaniyor

• 25gün

Ahlak dini olguları, kuralları beslemek değildir. İnsana dairdir. Ve dinin ahlaksizlik diye eleştirdiği her tutum, insan ahlakının asıl yüzeyinin. Olması gerekenidir.

• Ahlak, insanın vicdanıdır..
    vicdanınız neyi kabul ediyorsa, onu yaparsınız..

1|0
    0|0
  • ahlak vicdandır vicdan ise insandır

1|0
    1|0
  • Her toplumun kendine göre ahlakı vardır tek tip ahlak oluşumu neredeyse imkansızdır çünkü bu kanun değil sadece topluluğun içinde olgularla kendiliğinden gelişen tutumdur

0|0
    0|0
  • hangi ahlak? kaldı mi ki ahlak?

0|0
    0|0
  • Para olmuş bu zamanda ahlak ne ahlakından bahsedebılırız paran varsa ahlaklısın yoksa ahlaksız ucuz bir insan malesef bunu yanlış yerlere çekmeden anlamanı isterim..

0|0
    0|0
  • bazılarının ahlak anlayışı diğerlerine göre ahlaksızlık olabilir. zevklerin ve renklerin tartışılamayacağı gibi ahlak anlayışı farklılıklarıda tartışılmamalıdır. tabi bu ahlak anlatışı diğer insanlara zarar vermiyorsa

0|0
    0|0
  • Eline diline beline sahip olmak...

0|0
    0|0
  • Ahlaksızlığın zıttıdır en basit tabir ile.

0|0
    0|0
  • Saçma sapan gelenekler işte

0|0
    1|0
  • Ahlak nerde nasil davranilacagini bilmektir.

0|0
    0|0
  • dogrular ahlaktir buda goreceli insana gore degisir

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Etimolojik bir inceleme yaparsak, Arapça "*hulk" kökünden gelmekte olup "yaradılışa uygun olma durumu" diye tercüme edebileceğimiz bir kelime. Benim bu uygunluktan, intisaptan anladığım şey faziletlilik, özü ile sözü birlik, olduğu gibi görünmek, gıyâbında kötü konuşmamak, sözünün ehli olmak gibi davranışlardır. Bunun aksi yönünde bir tavırlar gözümde ahlaka aykırıdır.

0|1
    0|0
  • kelime anlami olarak yaratilistan gelen huy demektir. dilimizde terbiye vs. olarak kullanilir. bence insanin tabiatina uygun davranmasidur. mesela insan utanma egilimli yaratilmistir utanmak bir ahlaktir. insan sevme egilimli yaratilmistir sevmek bir ahlaktir. insan ogrenme egilimli yaratilmistir ogrenmek bir ahlaktir. ancak insan iradesi olan bir varlik oldugundan bunlari artirip azaltabilir tabiatini huyunu duzenleyebilir. birisi ogrendikce igrenir birisi sevmedikce sevmeyi unutur. yasadikca pekisir yapmadikca körelir. Ahlak insanin tabiatindaki güzel isleri yapmasıdir bence.

0|0
    0|0
  • Evrensel değerlerdir.
    -Gecen bol olsun.-

0|0
    0|0
    • 25gün

Ahlak değil o etik

• 25gün

Senin için? Bütün dünya literatürünü senin için değiştirsin diyorsun yani

• 25gün

Benim için bütün bir dünyayı etkileyen bir şey değişemez tabii. Ama benim inandığım bu ve dünyayı değiştirecek olan fikirler. Literatürde değişikliğe gidilecekse ve benim gibi düşünen insan sayısı da, değişikliği yapacakların arasında fazlaysa zaten değişir. Fikrimin doğru olduğunu düşünerek bunu diyorum tabii. Fikrim yanlışsa bu kötü bir sonuca neden olur ama yanlış olduğunu da düşünmüyorum açıkçası.

• Niçeye göre (adını yazamıyorum 😅) ahlak anlayışını insan kendi yaratmıştır. Yani dinlerin yasakladığı şeyler yine insanın yasaklandırdıklarından dolayı oluşmuştur.

0|0
    1|0
  • Ahlak aileden gelmese de insanın sonradan öğreneceği bir durumda olabilir. Ahlak görgü kurallarını da içine alır. Saygılı olmak Araştırmak yapmak Büyüge karşı konusma şiddeti bunlar hep ahlaki bir durumdur ve herkes de sahil değildir buna.

0|0
    0|0
  • Felsefem hep kötü olmuştur :/

0|0
    0|0
  • bulunduğun çevrenin yarattığı kurallara uyma zorunluluğuna ahlak denir.

0|0
    1|0
  • Göreceli tabiki

0|0
    0|0
  • Ahlak kavramı toplumdan topluma kültürlere göre değişir

0|0
    0|0
Yükleniyor...