Kadınların savunma sporu öğrenmesi zorunlu hale getirilmeli mi?

Sokağa çıkan, sokağa az çıkan ama evli olan, evli olmayan ama sevgilisi olan, sevgilisi yoksa abisi, en kötü babası olan, komşu oğlu olan, yolda yanından erkek geçen kadınlardan bahsediyorum. Yani dayak yemek için potansiyel suçlu olan kadınlar. Gözünün üstünde kaşı olan kadınlar...
Düşündüm de savunma sporları öğrenmemiz zorunlu hale getirilmeli mi sizce? Hem fiziksel şiddetten, tacizden korunuruz hem de spor yapmış olur, rahatlar, öz güven patlaması yaşarız.

Bizim ülkemiz için kadınlara böyle bir zorunluluk getirilse destekler misiniz? Yoksa yok artık abartmayın mı dersiniz?

11|1
126|166

Erkekler Ne Diyor 166

• Şimdi şöyle birşey var, hanginiz ne kadar öğrenecek? Savunma sporları öyle filmlerde, videolarda gördüğünüz gibi icra edilemiyor, o dediğin için Jet Li falan olmak lazım.

'Ben savunma sporu biliyorum' diye ortalıkta çalımlı çalımlı gezerken 1.85 boyunda birinin tek bir yumruğuyla yere çakılırsınız eğer beklentilerinizi ayarlayamazsanız.

1|2
    2|0
    • 21gün

Neden hep ciddi ve sert yorumlar yapıyorsun? İğneliyicisin

• 21gün

@Kızıl_Sonya Hep yapmıyorum aslında.

Kendini tutarsız biçimde ciddiye alan, beylik lafları üzerinden düşünen insanlardan hoşlanmıyorum.

'Savunma sporu öğrenirsek şiddetten kendimizi koruruz, özgüvenimiz patlar', yok öyle birşey. O savunma sporlarının çoğu teke tek müsabaka bazlıdır. Gerçek hayatta etkili olacak sporlar da öyle bir süre eğitim almakla öğrenilmez.

Bu çok basit bir gerçek, ben bunu söylüyorum, gerçekler genelde sert geliyor kimilerine.

• Canım benim, kimseyi zorlayamayız. Yani herkes spor yapamaz, kendi tercihi. Ama siz spor yapın, biliyorsunuz durumları. Tamam temennimiz hep o tür erkeklerin olmaması, tecavüz/taciz yaşanmaması... Ama işte bitmeyecekler, bunu da anlayın. Her daim pislikler olacak dünyada. O yüzden savunma sporu çok işe yarar, kimse dokunamaz size. En güzeli vallahi...

1|0
    0|0
  • Savunma sanatı yerine erkek çocuğu nasıl yetiştirilir onu öğrensinler. Anneler erkek bebekleri çoook serbest yetiştirdi. Ve sonuç ortada. Taciz-tecavüz-kadına şiddet. Hadi oğlum pipini göster, hadi oğlum küfür et derseniz bebeklere bu onların psikolojisine yerleşir. Büyüyünce de aynısını yaparlar.

3|2
    0|0
  • taekwondocu olarak taekwondo krav maga wing chun ve wushu gibi sporları tavsiye ediyorum kadınlar öğrenmeli erkeklerde öğrenmeli ama dediğim gibi siz öğrenin ve zor durumda kullanın bide bu zorunlu olması saçma olur biraz isteyene öğrenmesi için imkan verilsin yeter zorunluluk saçma yani ;) :D

0|0
    0|0
  • kadınların fiziksel olarak kendilerini koruması için çözüm üretiliyorsa, değişmesi gereken zihniyetler var demektir. çözüm kavga edecek kadınlar değil, kavga etmeye gerek duymayan bir toplum olmalı. çözüm mü yani bu? sonra erkekler de öğrensin, kavga edelim hep beraber. oldu jasdksf

3|1
    0|0
  • Zorunlu kılarsan böyle birşeyi kadınları ezmiş olursun. Siz kendinizi savunamıyorsunuz, bunu öğreneceksiniz der gibi bir dayatma karşısında herkes aynı tepkiyi vermez.

0|1
    0|0
  • Kadınlara savunma sporu öğretmek icin bazı erkek kiliginda ortalikta gezen barzolara centilmenlik dersi verilse kafi.

0|1
    0|0
  • Harika olur, gerçekten bir erkek olarak ziyadesiyle mutlu olurum.
    Kadınlarımızın, kardeşlerimizin kendilerini savunmaları çok ama çok hoşuma gider.
    İnşaAllah bununla ilgili adımlar atılabilir.
    Çok güzel bir soru tebrik ederim :)
    Vesselam.

2|0
    0|1
  • Ne kadar ogrenirse öğrensin. Erkek elinin tersiyle çaktimi amele sümüğü gibi yere yapışır kadın

0|3
    4|0
  • Zorunluluğu değil de, teşvik edilmesini desteklerim.
    Bence bunun için bir zemin oluşturulsa faydalı olur.

1|0
    0|1
  • ben ortaokuldan beridir savunma sporları bisiklet sporu fitness vucut geliştirme gibi çeşitli sporlar yaptım 10 kişinin içinden 1 darbe almadan çıkarım ama benle beraber kız arkadaşlarım vardı belki beni yere sererler ama bir olay oldu mu donup kalıyorlar. kadının doğası gereği narin ve kibardır kavga edemiyor

0|1
    0|0
  • Siyah kuşakta olan Karateci Devrim (*) aklıma geldi.
    Bir gün meydan okudu bana.
    Dedim ki, bak belanı benden bulma. Korktuğumu söyleyince binanın arkasına geçtik.
    Olayı anlatmayayım. Neticesinde Devrim hastanede iki gün yattı, kolu da çatlamış.
    Siz ne içiyorsunuz, bu kafa neyin kafası?
    :)
    Her erkekten dayak yersiniz, benden söylemesi.
    ...
    * (Kütahya Ordu evi 1997 Kasım hatırası)

0|0
    1|0
  • 14 yıldır savunma sporları ile uğraşıyorum milli sporcuyum fakat katılmıyorum zorunlu hale gelmesi saçma olurdu ayrıca her savunma sporu yapan kişi başarılı olacak veya sokaktan geçen herkese üstün gelebileceğini sanıyorsa yanılıyor dövüşçü olmakla sporcu olman aynı şey değil günde en az 1-2 saat idman yapıp sokağa çıkıp sizden 2kat irilikte adama artistlik yaparsanız tek tokatta indirir sizi 😂😂 zaten ülkemizde çok üst düzey dövüş klübü sayısı çok az çoğu göbekli antrenörlerden ibaret herkes

0|3
    3|0
    • 21gün

Boks dışında sokakta direkt etkili olabilecek bir dövüş sporu yok. O da kadınlara direkt avantaj sağlamaz.

Millet Jet Li'yi falan izleyince 'Hacı aslında Kung Fu öğrenmek lazım' diye düşünüyor, bilmiyorlar ki o adamın hayatı zaten uzakdoğu dövüş sanatları, 8 yaşında başlamış, ömrünü bu işe vermiş, işin felsefesini falan okumuş vesaire. Öyle kolay değil günlük hayattaki kavga durumunda mutlak etkili olacak kadar gelişmek.

• 21gün

boks dışında demen yanlış kardeşim muay thai boks kick boks bjj ve mma de benim etkili gördüğüm dövüş sanatları benim favorim muay thai kökeni thaiboks boksdan daha etkili dövüş sporlari olduğunu düşünüyorum birçok yakın savunma eğitimi aldim seminerlere katıldım yurtdışin da bile inceledim ve Prof maçlara çıktım antrenörlugum de var düşüncem budur

• 21gün

Onları öyle herkes efektif kullanamaz. Muay Thai işin içine tekniğin falan girdiği bir spor.

Boks yapacak adam direkt fizik-kondüsyon falan çalışıp bam güm yumruk savurmaya endekslenir, adımlama, mesafe ayarlama falan o tip şeyleri gerçek hayatta uygulamak için uzun, disiplinli eğitim gerekir.

Yoksa wing-tsun'u ustaca uygulayan biri iki üç kişiyi çotanak diye yıkabilir ama o seviyeye gelene kadar uzun talim gerekir.

• Getirilmeli. Tecavüz edenlere koyarlar tekmeyi.

2|0
    0|1
  • erkekleri eğitmek eğitilememiş olanları da toplumdan uzak tutmak daha mantıklı belki de

6|0
    0|0
  • Bence erkekler insan ( hepsi değil) insan olmayı öğrensinler. Erkekler insan olmayı öğrendiklerinde kadinlari kapalı kutu gibi gezmelerine de kendilerini korumak için savunma sporlarina da gerek kalmaz.

2|0
    0|0
  • mini etekli köpek balıkları aralarında kavga edince ne olacak? zaten yüksek egosu var birde 2 numara ögrenince erkek üzerinde denemek isteyecek afedersinde yediği dayakla kalıcak. şiddet ne zamandır çözüm oldu siz kızlar için? biber gazı tasımak daha masum ve daha pratik bana kalırsa.

0|0
    0|0
  • Bu bir şeyleri değiştirmez, şiddete şiddetle cevap vermek çözüm değil. Esas erkeklerin şiddet kullanmamayı öğrenmesi zorunlu hale getirilmeli.

Şiddetin çözüm sağlaması için öldürmek gerekir. Şiddet yaptırım gücü sağlar. Üstelik diyelim kadınlar öğrendi ve erkekleri dövebiliyolar okey, erkekler de gider öğrenir ve kavga etmeyi daha iyi bilen kocaman bir ülke oluruz, herkes belinde kara kuşaklarla gezer. Ama güçlü yine zayıfı ezer.

0|0
    0|0
  • Sadece size gülüyorum çok fazla film izlemeyin bak sadece bir örnek ben bir gece 10 yıl boyunca savunma sporu yapmış olan bir kadına karışsam kolayca alt edebilirim hasar almadan çözüm toplumun zihniyetini değiştirmek

0|1
    0|0
  • ERKEKLERE " ADAM OLMAK" ÖĞRETİLSİN buna gerek kalmaz

2|1
    0|0
  • yok asla getirilmesin hal bu iken biz feministiz erkeklerin çükü kopsun hepsi duygusz hepsi iğrenç yaratıklar diyip erkeklerin altına yatan dengesiz kızlarla doluyken böyle bir şey de olursa artık iyice ortalık karışır düşünsene kız durduk yerde ağzına tekme atıyor sende kızı dövüyorsun kadına şiddet diye seni çarmıha geriyorlar kalsın kardeşim şu an ki kızlar bile gereksiz özgüven ve saçma salak düşüncelerdeyken gerek yok böyle şeylere

0|1
    5|0
  • Kadınlarımızı böyle bir zahmete sokmak yerine, içimizde yaşayan mahlukatlara eğitim vermeliyiz bence.

1|1
    0|0
  • Onun yerine insanlara ve erkeklere ahlak, etik, kültür eğitimi versek daha mantıklı değil mi? Medeniyet bunu gerektirir.

2|0
    0|0
    • 21gün

Eğitimi alan ve almayan arasında fark olmadığı da aşikar

• 21gün

Birincisi kardesim bu sorunlar dünyanın her yerinde var. Avrupa farklı bir utopya degil. Ikıncısı karşındaki bisey anlamak istemiyor ıse sen ona hiçbirsey anlatamazsın.

• 21gün

Yanlıs anlaşılma olmasın Avrupa'da bu kadar siddet yok. Ama Avrupa'da boyle seyler hıc olmuyor demek de dogru degil bence

• böyle bir zorunluluk "tacizler devam ediyor biz bir önlem almıyoruz siz başınızın çaresine bakın" demek

2|0
    0|0
  • Kesinlikle Verilmeli Şahsen Ben Ablama Evde Öğrettim Şuanda vurdugu sağlam bir kroşe ile birini ya bayıltır ya sallandırır

2|0
    0|1
  • Onun yerine insanları eğitsek

1|1
    0|0
  • Zorunlu olarak savunma sporu değilde, zorunlu kitap okutma sistemi bu olayı çözer. Kitap okuyan karşısındaki kadın veya erkek farketmeksizin empati ile yaklaşır. Empati yapan kişiden de zarar gelmez.

2|2
    0|0
    • 21gün

Ayrıca kadınları değil erkekleri eğitmeyi başarırsak taciz/tecavüz olaylarının önüne geçeriz.

• kadının kendini herhangi olumsuz bir durumdan savunmak amacıyla egitilmesi yerine kadını olumsuz duruma sokmaya çalışan erkek egitilmelidir

1|1
    0|0
  • erkeklerın adam olacagı yok kendı ışımızı kendımız görelım diyorsunuz bu konularda size gercekten çok hak verıyorum bunu bu duruma getıren bız erkekler utanmamız gerekırken bı de pışkın pışkın alay edıyoruz bunu yaparken de hayattakı en önemlı ıkı varlıgımızdan bırı olan annelerımızın kadın olması. Peki biz hatayı nerde yapmaya başlıyoruz...

0|0
    0|0
  • Kesinlikle Wing Chun öğrenmeli bayanlar. Zaten bir bayanın bulduğu teknik olduğu için daha rahat olur.

1|0
    0|1
  • Erkekler Devam
    136

Kızlar Ne Diyor 126

• O bir çözüm değil. İnsanların birbirlerine olan yaklaşımları her konuda normal değil. Toplumun ruh sağlığı bozuk. Eğitim de yok.

Okullarda zorunlu verilmesi gereken derslerden biri de psikoloji bence. Derslerin sık ve saatinin çok olmasına gerek yok. Ama her yıl verilmeli.

Toplumsal her türlü sorunun, cinsellik dahil insanları yanlışa iten her türlü davranışın önüne geçebilmek için küçüklükten eğitilmeli insanlar.

Eğer ailede huzur yoksa, anne baba iyi yetiştirebilecek yeterliliğe sahip değilse, çocuk bunu bari okulda almalı.

Herşeyin temelinin eğitim olduğunu düşünüyorum, ülkemizde bu berbat malesef.
    Tabii karakter de bir etken ama yetiştirilmenin etkisi daha büyük.

İnsanlar sağlıklı yetişsin ki ilerde çocukları olduğunda iyi yetiştirebilsinler. Belki toplum az da olsa iyileşir.

2|1
    0|1
  • Zorunluluk getirmek, bu ayibi kabullenip, "kadin kendini korusun, korumayi ogrenmezse cezalandirilsin" olarak karar vermektir. Ki koruyamadigi icin yedigi dayak da cabasi.
    Gene haksizliga biz ugramis oluruz. Erkegin kadina vurdugu tekme, tokat, silah yerine sayilmali. Boksorun yumrugunun silah sayilmasi gibi. Taciz icinse, hadım cezasi getirilmesi tek çözüm.

0|2
    0|1
  • Belli bir kısımdaki erkekler kendilerini düzeltse aslında daha iyi olur. Ama zorunlu olmasa bile kadınlar için belli bir indirim yapılabilir ya da ücretsiz seanslar verilebilir diye düşünüyorum. Zorunlu hale getirilirse bile herkes gidemeyebilir. Ben bir savunma sporuna başladım ve özgüvenimde artış gözle görülür biçimde oldu. İllaki gidilmeli diyemem ama gitmek gerçekten çok faydalı olur. Özellikle şu yaşadığımız şartlarda.

1|0
    0|0
  • Çözüm bu değil. Kadınların değil, erkeklerin doğru eğitilmesi gerekiyor. Sonuçta hatayı yapan erkek, neden cefasını kadın çekiyor?
    Hayır yani, kolay bir spor dalı olsaydı, hadi neyse de...

Böyle yaparak tecavüzü, şiddeti normalleştiriyorsunuz, haberiniz yok.

0|2
    0|0
  • erkekler eğitilmeli bence. misal tekmen kuvvetli olsa ne olacak adam silah çekince. kötülük yapmak isteyen yolunu bulur

0|1
    0|0
  • Bir ara karateye gitmiştim. Sarı kuşakta derslerim yüzünden bırakmak zorunda kaldım. Tekrar böyle bir fırsatım olsa güzel olabilir.

0|0
    0|0
  • Ne kadar da yerinde bir karar olur (!)
    Gerçekten kadınların kendilerini koruyacak kadar savunma sporu öğrenmelerini çok isterim. uzun zamandır ilgim var fakat öğrenmek için ne zaman bulabildim ne de bir yer.. en azından okullarda beden eğitimi derslerinde boş zaman gecirilecegine bunlar öğrenilebilir.

0|0
    0|2
  • Zaman ilerledikçe her şey çok kötü hale geldi insanlar insanlıktan çıktı erkek şiddeti arttı malesef bütün bu olan vahşeti geri püskürtücek cezalarımız yok bu nedenle kendi önlemimizi kendimiz almamız gerekli gerektiğinde kendimizi savunmamız korumamız gerekli bence de devletin verdiği destekle kadınlarin savunma dersleri almaları gerekli bence hatta zorunluluk olmalı

0|0
    0|2
  • zorunlu olmasa da teşvik edilebilir😊

1|0
    0|0
  • Psikopat_hatun diyor Kİ her kadının savunma sporu yapmasından çok sapkın ve şiddet yanlısı erkeklerin eğitilmesi gerekir

0|1
    0|1
  • Şart olmalı dışardakinden zarar gelmese, sevgilisinden, kocasından şiddet gören kadın var.

1|0
    0|0
  • Ben yapmayı istiyorum ama zorunlu hale getirilmeli mi, emin değilim. Yine de bununla ilgili oy kullanacak olsam "evet" derdim.
    -Gecen bol olsun.-

0|0
    0|2
  • Ben boksa gidiyorum.

3|0
    0|0
  • Küçük yaşta bence öğrenmeliler

0|0
    0|0
  • Kadınların sporu öğrenmesine gerek yok aslında bazı erkeklerin kendini törpülemesi gerek bu kim ya da neci olursa olsun. Her şey "sarhoştum yaptım" meselesine dönmesin. Ayrıca herkesin kaşının altın gözü var :))

0|1
    0|0
  • İyi olur aslında ama herkes pozitif bakmayacağından mümkün değil diye düşünüyorum.

0|0
    0|1
  • Zorunluluk değil de öğrenmek isteyenlere teşvik yapılabilir, imkan sağlanabilir, bu şekilde olabilir. Hem ben de yanımda biber gazıyla ve çakıyla gezmek zorunda kalmam. Her an tetikte olmaktan sıkıldım

2|0
    0|1
  • Savunma sporu ogrendin diye her adami deviremezsin malesef.

0|2
    1|0
  • Sonuna kadar desteklerim kadın kendini savunmali aciz güçsüz hissetmemeli.

0|2
    0|1
  • Kesinlikle olmalı okulda eğitim bile verilmeli..

3|1
    0|1
  • bunun olmasını çok isterdim başkan olsaydım bunu yapardım dediğim şeylerden birisi de budur

0|0
    0|2
  • Aynen savunma sporlarını ogrenmemız lazım

1|0
    0|1
  • Ben bunu öğreneceğime erkeklere bir bayana nasıl davranması gerektiği öğretilsin öğretilimiyor mu o zaman daha sert önlemler alırım knk tahammül bile etmem gözünün yaşına da bakmam bir kadın ne yapabilir demeyin istedi mi çok şey yapabilir

1|1
    0|0
  • Abartmayin

0|2
    0|0
  • bizim ülkemizde böyle bir zorunluluk getirilmez hatta bu kurslar artarsa yasaklarlar bile kadınlar güçlenmesin diye. ama bana kalırsa kesinlikle zorunluluk olmalı her kadın kendini koruyabilmeli.

0|0
    0|2
  • vallahi bugün bu aklıma geldi. acaba öğrensem korunmaya yeter mi diye. Güzel bir konuya değinmişsin ellerine sağlık :)

0|0
    0|1
  • olsaydı keşke

0|0
    0|2
  • Bence getirilmeli.

0|0
    0|1
  • Kesinlikle bayanlwr savunma sporu öğrenmeli

1|0
    0|1
  • Bencede getirilmeli