Evleneceğiniz kisinin mezhebi ya da dini görüşü sizin için ne derece önemli?

Gençler birbirini sevmişler aşık olmuslar evlenmeye karar vermisler ama mezhep ayrılığından dolayı aileler izin vermemis. Kız alevi erkek tarafı sünniymis. ya da tam tersi. bu sorun olur muydu? Ne olursa olsun askim icin herseyi yaparim gerekirse ucarim kacarim mi yoksa anam babam ne diyorsa odur bagrima tas basarim mi diyorsunuz? Sacma sapan seyler yazan olursa direk sikayet ve engel. Evleneceğiniz kisinin mezhebi  ya da  dini görüşü sizin için ne derece önemli ??

0|0
14|48

En İyi Erkek Görüşü

• Alevilere karsi falan degilim yanlis anlasilmasin ve carpitilmasin. Ne aleviyle evlenirim , ne kiz veririm nede kiz alirim. Onlarda muslumaniz diyorlar ama Sunni ile alevi arasinda dag kadar fark var. Onlar Turkdur kardeslerimizdir ama is evlenmeye karismaya gelince hayir. Onlarin dini onlara bizim dinimiz bize.

0|0
    0|0
    • 23gün

en azindan insanca hakaret etmedigin icin tsk ederim sana 😊 Seninle ayni fikirdeyim bir alevi kizi olarak.

• 23gün

Tabi bacim, dogrusu bu. Hem hakaret eden cahil hakarete maruz kalir. Aslinda sunni olupda ickici fiskici olan din dusmanlarindanda kiz alip kiz vermek istememem.

En İyi Kız Görüşü

• Bence cok onemli farkli dinler mezhepler sorun cikartabilir ileride

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 47

• vallahi alevi Sünni mühim değil sonuçta iki Side musluman Alevilik mezhep değildir bide genelde aleviler kendi ayle içlerinde evlenir oyuzden almazlar vermezler Sünniler ehli iman olsun problemdegil benim kanaatimce ce evlilik olur ayle istemiyorsa bu durumu ayle büyüklerine arzetmek gerek çünkü onlar sevgiyi en iyi bilenlerdir bide ha alevi ha Sünni Allaha küllük vazifelerini yerine getirme dillerinde. ne fark eder ki alevi Sünni şafi habbelli maliki mevzu derin kalplerde hakikat anladın mı akrep

0|0
    0|0
  • Herkes kendi inancını ve karnını seçme hakkına sahiptir. Buna karisilmasina izin vermemek lazım. Ben mezhebe değil insan olup olmadığına bakarım. Dinler ve diller ayrı olsa da özümüzde hepimiz aynıyız. Eğer kararımı verdiysem. Ailemden buna saygı duymaları, eğer ki benin mutluluğumu kendi düşüncelerinden önde dusunuyorlarsa destek olmalarını isterim ve bunun için tim gücümle savaşırım. Allah böyle bir durum yaşatmasın. Ama ben kafaya koyduğum şeyi yaparım. Tersi bir durum yaşanırsa kendi başımın çaresine bakarım. Tabiki insanın ailesinin yanında olduğunu görmesi daha mutluluk verici olur sevdiği ile beraber de olacaksa.

0|0
    0|0
    • 23gün

iste o isler oyle olmuyor evlendigimde sadece seni degil ailenide aliyorum. Sorun olmaz deme illaki oluyor. Sende bir noktadan sonra arada kalirsin. Sevgi ask gelip gecici.

• 23gün

Bence kesin konuşma. Sana daha öncede dedim. Kafaya koyduğum şeyi yaparım. Ayrıca ağzım iyi laf yapar. Ayrıca ben ailemi ikna edebilirim. Asıl soru sen edebilir misin?

• 23gün

Sonuçta bende senin aileni alıyorum. Dediğim gibi ben mezhebe bakmam. İnsİnsanlığına bakarım. Zaten insan olabilen her mezhebe kendini kabul ettirir.

• eros onu ve bei okuyla vurmuşsa aşk kalbime nefesten önce artık doluyorsa, ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm senin için yaşamayı göze almışım sensizken zaten ben bir ölüydüm anam atam anan atan karşı dursada ezelimsin ben der kaçardım sonrası Allah kerim

0|0
    0|0
  • insanmı diye bakarım ben
    dili dini ben gibi olupta
    insan olmayan mahlukat o kadar çok fazla iken..

0|0
    0|0
    • 24gün

insan diye bakip evleneceksin belki insan cikmayacak oda var yani insalar bu konuda prof artık.

• Aslında önemli olan din meshep değildir , yaşam biçimidir , sunni olupta namaz kılmayan oruç tutmayan biri , alevi olupta aynı şeyleri yapmayan kişiyle aynıdır... o dine bakış açısıyla alakalıdır dini belli kalıplara oturtup o çerçevede yaşamak isteyen zaten oraya yönelmez...

0|0
    0|0
  • Mezhep olayını saçma bulıyorum zaten din yeter hsjd

0|0
    0|0
  • alevi daha iyi gibi

1|1
    0|0
  • Kesinlikle evleneceğim kişinin dini önemli değil ama ahlakı ve iffeti önemli. İyi biri olduktan sonra dini hiç önemli değil.

0|0
    0|0
    • 23gün

iyi olmak yetmiyor bazen.

• 23gün

hee o zman tamam :))) yani bir kanatlari eksik melek melek :)))

• 23gün

Yok hayıe alakası yok bir bütün olarak bana saygı duyan ve bende onu bir bütün olarak saygı duyacak biçimde kabul edebilmem buradaki olay. İllaki ters görüşlerde olduğumuz anlaşamadığımız şeyler olacak olmalı da.

• Çok önemli

0|0
    0|0
  • İnsan olsun yeter.

0|0
    0|0
  • Benim için sorun olur. Ben insanların mezheplerine saygılıyım. Ama benle bir ömür yaşayacak biri benim mezhebimden farklı bir mezhepte olmamalı.(Farklı bir din olur ama mezhep olmaz.)

Ben mezhepsizim hiç bir mezhebe inanmıyorum. Ve bir mezhebe inananlara göre katlim vaciptir.

0|0
    1|0
  • mezhep farki kisilerin mezhep degerlerine ne kadar onem verdikleriyle alakali. ailelerinin olmamali. ama bizim toplumda bireyler kendi hayatini yasamadiklari icin oyle olmuyor

0|0
    0|0
    • 23gün

aynen oyle illa bir comak sokmaya calisanlar oluyor o yuzden kendini saglam almali 😀

• mezhep farklılığı evliliğe engel olmamalı diyorum. belki ileride çocuklar sorun yaşayabilir ama hristiyan biris ile evliliğin müah olduğu yerde alevi birisyle neden evlenilmesinki...

0|0
    0|0
  • Ben insanlığına bakarım. Uyusmamiz için en önemli mesele o diğer yandan onlar bana vermezse bir yolunu bulur alırım. Benim ailem de benim evleneceğim kişiye karışamaz.

0|0
    0|0
    • 23gün

ailemi red ederim diyorsun yani 😀 bir kadin icinnn vay bee ne yurekli adamsin 😃😃😃

• 23gün

Ne alakası var ailemi niye reddeyim onlar benim mutluluğumu ister bu yuzden karışmazlar zaten

• din olmasa iyi gerisi onemli degil insan olabildikden sonra

0|0
    0|0
  • Uyumlu olmalı.

0|0
    0|0
  • En önemli konu

1|0
    0|0
  • Dini inancı değil başka dini inançla saygısı hoşgörüsü vs önemli

0|0
    0|0
  • Sevdikten sonra engel olmamalı bence.

0|0
    0|0
    • 23gün

seviyorum ama burnunu sokacak herkes. Yarin öbürgün bana laf soktuklarinda cewabini verebilecek misin ya da beni herhangi birine karsi savunabilecekmisin?

• 23gün

simdi tam hatirlamiyorumda gene benim sorumla ilgiliydi

• 23gün

Valla bende hatırlamadım. Ama olursa oyle bir sey yazarsın aklımdan çıkmıştır yardımcı olmak isterim.

• Allaha inaniyor olmasi yeter dinime gore benim icin sorun yok zamanla anlatirim

0|0
    0|0
  • Aynı oluruz herhalde

0|0
    0|0
  • cevap beli benim ;)

0|0
    0|0
  • saygı duyarım :)

0|0
    0|0
  • Dinler butunlestirici ayrimlastirici bunu sorayim. Dine gore evlilik kadar sacma bisi yok. Farkli din olunce sevdiginden vazgeciyorsan sevmemistir abi bu kadar net

0|0
    0|0
  • önemli kafa uyuşması için

0|0
    0|0
  • sorun olmaz

0|0
    0|0
  • Hepimiz aynı Tanrı nın evlatları değil miyiz :)

0|0
    0|0
  • hiç önemi yok insan sevdikten sonra hiç bir şey engel olamaz olmamalı

0|0
    0|0
    • 23gün

sevmek ask gelip gecici seyler cogu insan severek evleniyor ama sonu bosanmayla bitiyor buna baglamiyorum ama bu sebebler yuzunden evliligi biten arkadaslarim var.

• No...

0|0
    0|0
  • Önemli değil.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    17

Kızlar Ne Diyor 13

• Önemli değil benim için

0|0
    1|0
  • Buna Müslüman bir kadının Müslüman olmayan biriyle evlenmesi yasak diye cevap verebilirim. Ama düşündüm de. Dinimizin hangi gereğini yapıyorum ki buna karışma hakkım olsun. Biz bile gerçek Müslüman değilken nasıl karsıdan beklerim. Benim için vicdanı merhameti olsun yeter. İlla namaz kılmasına gerek yok. İyi adam olsun

0|0
    0|0
  • Eskiden olsa önemsiz derdim de artık böyle düşünmüyorum ortak değerler olmadan yürümüyor

0|1
    0|0
  • Bizde alevi sunni sorunu olmaz..
    ama ben muslumanim.. sevdigim hristiyan, yahudi, budist, hindu veya herhangi baska bir dinden olsa ailemin hosuna gitmezdi..

0|0
    0|0
  • Ateist veya deist olursa fena olmaz :))

0|0
    0|0
  • Dili rengi değil ama dini onemli benim için

0|1
    0|0
  • Muslumanla evlenemem. Oglum olursa sunnet ettirmek isteyecegi ya da buna benzer dini ritüellerini dayatacagi için

0|0
    0|0
  • Çok önemli

0|1
    0|0
  • Çok onemli

0|0
    0|0
  • Din öneml tabi ama ben Aleviyim istesemde babam vermez zaten en az aileden biri Alevi olması gerek 😊

0|0
    0|0
  • Siyasi gorusu cok onemli dinine karismam

0|0
    0|0
  • Önemsiz

0|0
    0|0
  • Kendi mezhebimden ve kendi kültürümden olmasını tercih ederim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...