Merhaba ks halkı kısa keseceğim bir çocuktan çok hoşlanıyorum konuşmayada devam ediyoruz önceki sorularımı gören bilir, dün çocuğun alevi olduğunu öğrendim kendisi sivaslı, ben ise rizeliyim. Bizim farklarımız var tabikii falan dedi ama ben ne olabilir ki böyle şeyleri takmam ben saçmalama dedim sarıldı böyle canımsın diye. Ama anneme dün kendimden değilde bizim alevilerden ne farkımız var evlenemez miyiz onlarla dedim ben istemem haberin olsun dedi. İçinizde alevi olan varsa genel olarak inanç farklılıklarına örnek verebilir mi acaba internette yazanlara pek inanmak istemiyorum sonuçta kimin yazdığını bilemeyiz direkt yaşayan birinden öğrenmek istiyorum kendisi sorarsam yanlış anlar beni diye korkuyorum cevap verenlere şimdiden teşekkürler😌

0|0
3|19

Erkekler Ne Diyor 19

• alevi değilim ancak bir çok alevi arkadşım var çoğu süni arkadaşımdan iyiler ;) can dostlarım hepsi onlar senin hakkında araştırma yapsalar mesela birine süni sevgilim var napmam lazım dese hoşuna gidermi gitmez hepimiz insanız... Senin doğruların var daha doğrusu her insanın kendine göre bir doğrusu var bazen bu doğrularından vazgeçme... bir insanı görüşleri farklı diye onu üzmek öldürmekten bir farkı yok annenin ellerinden öperim fakat annene nazik bir dillede bunu anlatmalısın... senin geleceğin annenin değil iyi ya da kötü senin hayallerin sonucu iyi ya da kötü sonuç senin ölümde olsa... Bir Tanımadığm biri bana sürekli neden gülmek zorundasın demişti ve içindeki üzülen çocuğu çıkarmamı istedi ben mutluyum dediğimde bana bazen evren senin içindekileri çıkarmanı seninde başkasını üzmeyi hatta ağlamanı ister dedi suratımda ki güler yüz bir an da soldu ama sonrasında ne diyorsun velet diyip gülüp geçmiştim çünkü bana ait ben yine tavrımdan vageçmedim kendime döndüm... sen ne istiyosan canın neyi istiyosa onu yap hayallerinde sonunda pişman olacağını düşünüyorsan ondan vazgeç ama hayallerimi sonuna kadar gidicem dersen devam et ! çünkü ben öyle yapıyorum ne olursa olsun sonucu ölümde olsa hayallerimden vazgeçmiyorum çünkü sonucu iyi ya da kötü de olsa pişman olmayacağımı biliyorum ;) Sevgilerimle... <3

0|0
    0|0
    • 21gün

Yalnız ben alevi sevgilim var ne yapmam lazım demedim ondan vazgeçmeyide düşünmedim sadece genel olarak farklılıkları sordum kimseyi dil din ırk çerçevesinde küçükte görmem annem öyle söyledi diye vazgeçecekte değilim yukarda bakarsan kaçarım bile demişim sadece farklarını soruyorum Allah aşkına doğru düzgün okuyup görüş yaz

• 21gün

ben seni kötülemek için bir şey demedim hz. Aliyi benimsemişler kendileri sünilerde hz. muhammed onlar onun izinden bizle muhammed izinden gideriz ama her ikiside müslümandır. Ben hepimizin kardeş olduğundan bahsettim bence sende benim yazdıklarımı okumalısın canım arkadaşım... Evden kaçak yerine annene uygun bir dille başlayıp uygun bir dille biten cümleler seçersen evden kaçıcak bir durum kalmaz ortada çocuk seninle evlenicek annenle değil ben bunu kastettim hiç bir sözcüğümde seni yanlış göstermedim. anladın mı canım?

• alevı bırıne sunnı kız vermezler alevılerde vermez dıye dusunuyorum cevremde de hıc gormedım hep bır bırıne kız verırler

1|0
    0|0
    • 21gün

Kaçarım sıkıntı yok😂

• 21gün

@Egosu_alınmıs_man insan olarak ıyıler işte ama ıslamla alakaları yok genelı değil ama namaz kılanları var cok gordum

• 21gün

o sunnı olurmu dıye soruyorum ehli sunnet değil ler cunku alevılığı dın halıne getırenler bıle var ben cocugun sahsına bışey demıyorum cokuk ıyı olabılır ama mezheb farklı 4 mezhebe bıle gırmıyor

• Evet ben de Aleviyim aslında bir fark Yok ama bazi yobaz yapılı insanlar ypk alevinin yemeği yenmez suyu içmez gibi salakça şeyler söylüyorlar onlara inanma çok ama çok rahat edersin Alevi biriyle evlenirsen ailemde var Sünni gelinler çok rahatlar

0|0
    0|0
    • 21gün

ben gereken yorumu yaptım kanka

tutturmuşlar bir alevilik keşke bizim gibi olsalar

• 21gün

Aynen öyle bizim köpegimiz bile haram yemez 👍👍 keşke olabilseler

• 21gün

hop hop ithamda bulunman ne kadar ahlaki peki? hem ayrımcılık istemiyorsunuz hem kendiniz yapıyorsunuz. ayıp ayıp

• evlenilir aslında ama alaşırmısınız bilemem :d ve aklımın almadığı şey şu Muhammed ile hz. Ali bu denli birbirlerini sevmeleri ve aşırı yakın olmaları anlatılır nasıl olduda sünnilik ve alevilik bu denli zıt düştü ya da alevilik var mı veya varsa nasıl bu denli zıt düşülür garip yani dini bozup ayrılmalar yaratıp müslümanları kırmakta olabilir bu işin içinde gariplikler var bir müslüman bu kadar zıt düşmez o yüzden ama bence anlaşılır sevgi varsa ortada yinede olusacak sorunlara hazır olmak gerek.

0|0
    0|0
  • kardeşim senin dini hassasiyetinin boyutunu bilemem. eğer dini anlamda soruyorsan aşkının peşinden git falan diyenleri salla gitsin. kafalarından konuşuyorlar. sonuçta müslüman olmayan bir erkekle müslüman bayan evlenemez dinimizde. sen o kişinin aleviliğini değil de inancına bak. yoksa sunnilerde de inancı bozuk insanlar var. imanın şartlarına inanıyorsa kurana inanıyorsa müslümandır. ama sen hiç namaz kılmamış falan dediğine göre durum pek iyi değil bence iyi bir sor ona. yani sana inancını açıkça söylesin yalan söylemeden. öbür türlü binbir türlü insan var. nasıl olduğunu nerden bileceksin. yani alevilik şafi hanefi farkı gibi değil. bazı alevilerin farklı kuran dışı itikadları oluyor maalesef. ama bunu o kişiye sormadan bilemezsin. kimse bir değil.

0|0
    0|1
  • fikir ayrılıkları çok fazla bende sağlıklı bulmuyorum fakat iki tarafta kendi halinde kendi içinde iyi insanlar olabilir saygı ve sevgi duymak için insan olması karakteri yerinde olması yeterli fakat Sünni bir kızla evlenebilmesi dini açından mümkün olmuyor olsa bile sağlıklı değil , benim kız arkadaşım Brazilyali Hristiyan ben portekizce öğrendim o da Türkçe onun sayesinde şu an 21 yaşında 3 dil biliyorum fakat evlenmemiz biraz zor görünüyor mesele mesafe değil birçok yönden kültür farkımız var 😞 bu arada brazilya bile gittim onun için 26 saat yolculuk yaptım uçakla 2 aktarma yaptı 😂😂

0|0
    0|0
  • Dini derin yasayan insanlarda sorun yasayabilirler ve cok rahatlar gorduklerimden soyluyorum zamaninda kiz arkadasim aleviydi turtugumuz orucla kildigimiz namazla dalga gecen birileri onlar oyleydi dua bilmezler okuyanin agzina ovkunurler bilgin olsun

0|0
    0|0
    • 21gün

O kadar var mı ya, belki sana öylesi rast gelmiştir

• 21gün

Bu soyledimlerimi farkli kisilerde gordum dinle dalga gecen sivasli digeri kayseri sarizliydi

• Mezhep farklılığı var. İkinizin de inandığı aynı Allah, aynı kitap

0|0
    0|0
  • Alevilerden içinde ayrılıyor yaşamların kültürlerinin bize gore farkı çok her insanın sonradan alisamayacagi kanunları var

0|0
    0|0
  • bizim ailede de çok farklı görüşte insanlar var ve hiçbir zaman bu sorun olmadı çünkü bizler insanın mezhebine inancına bakmayız ona insan gözüyle bakarız

0|0
    0|0
  • onlar bizim peygambere inanmazlar

0|0
    0|1
  • Din hicbir zaman askin onune gecmemeli. Dini ne olursa olsin seviyorsaniz sonuna kadar gidin

0|0
    0|0
  • kısa kesmeseydin roman yazardın dimi 😤

0|0
    0|0
  • birbirinizi seviyorsanız önemli olacağını sanmıyorum bu arada fotodaki senmisin 😁

0|0
    0|0
  • Herşey sevmekle bitmez. Aileler anlaşamaz.

0|0
    0|0
  • senin icin sikinti olur tabikide alevilik biraz zor mualakta kaliyor onlar bu konuyu iyi dusun

0|0
    0|0
  • Geleneklerine uzak olduğun bir yere gelin olmaya gözün kesiyorsa insan insandır.

0|0
    0|0
  • İçlerinde namaz kılanları, oruç tutanları mevcut olmakla birlikte küfre kayanları da vardır. Son devir alevi gençlerinin ekserisi, hususen büyük şehirlerdekilerin çoğu ateistlerin, sabetayların esiri olmuşlardır

0|0
    0|0
  • Ben alevi bir ailede dunyaya geldim lise mezunuyum ama kendimi hem bilgi hem hayat anlamnda asiri geliştirdim farkimi heryerde belli ederim. gel gelelim konuya. allah insana akil vermis sor sorustur sorgula beni bul diye alevi olabilir ama alevilik yolu yanlis olan bir inanış hz. aliye bukadar deger verilirken neden hic günahı olmayan cennet onun hurmetine yaratilmis bir peygambere okadar deger verilmez. kadinla erkeğin bir arada ibadet etmesi yani semah nefis denilen sey var bu yanlışları iyi bildigim icin alevi aliede dogdum ama allah inancim var namazda kilarim kimse dort dortluk musluman degilki isteyecgm kızın ailesi desin sen alevisin ama iki kelam ederim ne kadar musluman mis gosterir yuzlerine carparim hz. muhammed hakkinda ne biliyor cennet cehennem kuran anlami. vs

0|0
    0|0
    • 21gün

O öyle değil ama mesela hiç camiye gitmemiş namaz falan kılmıyor

• 21gün

O ben oylelerine kalın kafa ya da odun kafa derim yanlis anlama. eskiden aileden ne görmüşse oyle devam edenler yani allah akil vermis internet var ac sorgula. eger degismezse anlasmak cok zor ozellikle aliesiyle yanls anlama sakın o ( yezit) istemeyiz gibisinden konusurlar.

• 21gün

Sunu bilmiyor insnlar herkes kendi yaptiklarndan gunahlarndan sorumlu karsi tarfta anne baba seviyorsa karismamali bence

Kızlar Ne Diyor 3

• bak güzel kardeşim iyi dinle

ben bir aleviyim ne istiyorsan cvp larım ama bana saçma sapan veya kulaktan dolma sorularla gelme

bir yazmış bizler başka zaman oruç tutuyoruz diye yok öyle bir şey biz oruç zamanında orçumuzuda ibadetimize de yaparız

seviyorsan engel tanımazsın suni olmuş alevi olmuş veya başka bir mezhep olmuş takılma

o zaman bir kişi hristiyanla evleniyor onlar insan değilmi? insan olun önce sevmesini bilin yeter

Takmışsınız bir alevi olayına gidiyorsunuz ülke elden gidiyor umrunuzda değil

Sözüm sana değil ben genelleme konuşuyorum

Seven insan sevdiğinin peşinden gider...

0|2
    0|0
    • 21gün

Bende peşinden gideceğim ama ailemi nasıl ikna ederim bu duruma bilmiyorum.. Ben insanları ayırmam, sadece bana biraz farklıyız derken ne demek istediğini merak ettim hepsi bu internette saçma sapan yalan dolan şeyler yazıyor inanmak istemedim o yüzden böyle bir soru sordum

• onların ibatek şekli bile farklıdır mesela bizim oruç tuttugumuz zamanda değilde tutulmammsı gereken zamnlarda tutarlar

0|1
    0|1
    • 21gün

saçmaladın bilmiyorsun bari yorum yapma

• 21gün

sen çok biliyon zaten

• 21gün

Tamam yeter lütfen siz yanlış bir ifade kullandınız o kesin, tutulmaması gereken zamanda tutarlar diye bişey yok herkes inancının gereğini yapar lütfen terbiye sınırlarını aşmayın

• Mezheplere inanmam allah bir kitap bir neyin saçmalıkları bunlar

0|1
    0|0
    • 21gün

mezhepler haktır neyine inanmiyosunuz

• 21gün

4 meshep hak alimlerin ortak girişime evet sonradan kurulmuştur ama bazı incelikleri merak edilenleri insanlara ulaştırmak için alimlik sıfatıyla bilgi verecek vaziyette değilim tabi

• 21gün

peygamber yolundan gidip kuran sünnet üzerine kurulduğundan dolayı farklılık olmadığından hak yani

Yükleniyor...