Ahzab suresi 50. ayet tam olarak ne anlama geliyor?

Öncelikle belirteyim amacim sadece sizi dinlemek. Hiç polemiğe girmeden açiklama yapabilir misiniz?

"(33/AHZÂB-50: Ey Peygamber! Mehirlerini verdiğin hanımlarını, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). Kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (Bu hususta ne yapmaları lâzım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.)"

0|0
2|3

Kızlar Ne Diyor 2

• Tefsiri Diyanet İşleri: Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

0|1
    0|0
    • 25gün

:) İçeriğin özünde değişen herhangi bir şey yok ki

• 25gün

Ben zaten yazdim yukarida soru anlaşilmadi sanirim :))

• 25gün

aslında açıkca açıklamış ama burda sormak istediğin sanırım şu neden birden fazla kızları kişiyi helal kılındığı sanırım akraba kızları birde cariye ve köleler var bak hepsine nikahın düşüyo dememiş sanırım karşıdaki kişinin rızası varsa sende istiyorsan kendine nikahlayabilirsin ama cariye ile ilgili farzlar nelerdir bilemem açıkcası din alimide değilim ama benim anladığım bu

• herkesi helal kılıp seksi haram kılmak çelişkilerde derya adlı kutsal kitabımız saygıyla eğiliyorum edit: peygamber olanlara tanınan özel haklar bu dönemde peygamber olmadığı için anlamamıza lüzum olmayan hadise pardon ayeti kerime

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...