Neden Aleviler toplumdan dislaniyor? Siz aleviler hakkinda ne dusunuyorsunuz?

Ailem dinine duskun insanlardir. sevgilim sivasli bir alevi. Annem alevi onlar diye istemiyor babamda ayni fikirde. nicin alevi olmasina karsi geliyorlar. Gerekirse evi terk eder evlenirim. ama nedenini merak ediyorum. Alevilik kotu bir seymi?

0|0
6|17

Erkekler Ne Diyor 17

• Alevilik bir dindir. Şia çakması bir oluşumdur, asimile olarak İslam'dan münezzeh bir din haline gelmiştir. Eğer aleviliği bir din olarak kabul edip, "bizim dinimiz bu sizene kardeşim?" Deseler, hiç bir söz söylemeye hakkımız olmaz. Ancak İslamiyetin değiştirilemez kurallarını değiştirip; "peygamberlik Ali'ye geldi, o Muhammed'e verdi, biz namaz kılmayız, orucu kendimize göre ayarlarız, ibadethanemizde sadece yemek yenir, saz çalınır ama biz müslümanız" dersen, burada İslamiyete iman edenler devreye girerler. Yok öyle farzları kafalarına göre yok sayıp, hayatında abdest bile almamış insanlara müslüman demek. Bu açıkça İslama hakarettir, buna saygı duyulamaz. Bir aleviye dinini sorduğunda, müslümanım yerine aleviyim diyorsa, söylenecek pek de söz yoktur haklarında..

1|1
    0|0
  • Alevilik kötü birşey değil. Ama bir sünni mezhebi değil ve islam anlayışı oldukça farklı.

0|0
    0|0
  • Peygamber efendimize inanmazlar peygamber efendimizin damadı Hz. Ali camide namaz kıldığı için camiye gitmezler cem evi diye bir şey uydurmuslar orada ibadet ederler Vs Vs

0|1
    0|1
  • ailem dinine düşkün diyorsun ama çocuklarına hayırı dokunmamış, sanada dini öğretselerde bu soruyu kendin cevaplayabilirdin.

1|0
    0|0
  • Ulkede kutuplastirma var. İnsan diye bakmiyor kimse kimseye. İrkina mezhebine dini inanca gore ayrilmisiz/ayirmislar. Gercek aleviler sunnilerden daha karakterli insanlardir.

0|0
    0|0
  • Evet kötü birşey. Müslümanlığa leke, Türklüğe karşı nefret demektir Alevi.

0|0
    0|1
  • Hangi toplum hangi toplumu dışlıyor ya ben görmedim ben sünniyim aleviler benim kardeşim herkez dini özgüre yasar alla allaa

0|0
    0|0
  • La s*ktir git am-k provokatifi seni.

0|0
    0|0
    • 23gün

Yazik sana kac yasina gelmissin hala kufur ediyorsun.. annen cocuguna terbiye ogretemeyecek kadar zavalli bir kadin..

• 23gün

Senin annen gibi *rospu değil en azından.

• Gelenek, görenek meselesi efenim. Aile tabi ki kendi kültürüne uyan insanları ister

0|0
    0|0
  • anlaşmak falan zor olur diyedir heralde

0|0
    0|0
  • Asker arkadaşım vardı gayet iyiydi aramız dışlama insandan insana değişir ve bu hiç bir zaman bitmez

0|0
    0|0
  • alevi olması senin için sıkıntı değilse ve onun icinde evi de terk edebiliyorsan toplumun ne düşündüğünün bir önemi yok

0|0
    0|0
  • sonuçta hepimiz insanız. ayrımcılık yapanlar insan değildir

0|0
    0|0
  • Müslümanım diyip dinle alakaları olmayan ve dinle ilgili birçok şeyi inkar eden bir topluluk olduğu için dinine bağlı insanlar pek sevmezler alevileri.
    Çevremde çok alevi var namazı saçma buluyorlar. Hacca gitmeyi de. Ve kuranın değiştirildiğine inanıyorlar. Ayrıca alkol haram değil onlara göre. Kısaca müslüman değiller.

Benim de birçok günahım var ama Kuranda yazanları inkar etmeden günahımı kabul ediyorum. Onlar Kuranda yazan şeyleri inkar edip günaha girmediklerini söyleyip yapıyorlar herşeyi. Kısaca İslamı işlerine geldiği gibi değiştirip yaşıyorlar.

0|0
    0|0
  • aleviler sapkınlığa düşmüş bir meshep ondan namus kavramları yok ve bakireliği önemsemezler dinden en uzak insanlar içlerinde olan biri olarak söyluyorum

0|0
    0|0
  • Kimi alevi var sevilir kimi alevi var sevilmez

0|0
    0|0
  • Kötülük alevi bir şey

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Hem mahalledekiler olsun hemde facedeki aleviler sayfası olsun insani duyguları olduklarını düşünmüyorum. Yuzlerine baktığımızda nur olmadığını görüyorsak denicek birsey kalmıyor.

1|0
    0|1
  • Benimde çevremde alevi komşular var mesela severim iyiler ama din konusunda kapanmak onlara karşı geliyor. bir kere kuran kursuna gidiyordum kapanma hiç yakışmamış dedi. Ama çok iyi biri bana 5yaşındayken kamyonet çarpmıştı sokakta alevi olmayanlar izlemişti. Ama o alevi dediğimiz kişiler yardıma koşmuştu. Siyasi ve dinimiz farklı olsada herşeyden önce insanlar. Her alevi kötü veya iyi olcak diye birşey yok. Müslümanım diye gezenlerden kork

0|0
    0|0
  • En yakın arkadaşım alevi. 5 yıldır dostuz demekki dışlanmıyolar

0|0
    0|0
  • Aptalsın yaparsın

0|1
    0|0
  • Bilmem

0|0
    0|1
  • Alevilik kötü değildir elbet ama söyleki onlar bizden biraz daha farklı. Onlarda müslüman ama ibadetlerimiz çok ayrı. Bizim peygamberimiz Hz. Muhammed ama onlar hz. Ali yi seviyor. Tabiki hz. Ali sevilmeyecek biri değil. Onlarda oruç yok. İçki çok. Namaz kilmazlar pek. Mezhepleri bizlerden çok farklı. Pek uygun görülmemiş birliktelik. Hepsi aynı mıdır hayır tabiki vardır içlerinde sunnilesmiş olanlar.

0|0
    0|0
    • 23gün

bir hatan var ama. Kuranın emirlerini inkar edenler müslüman olamaz. bir günah işleyip suçunu kabul etmek vardır bir de günah işleyip Kuranda yazan doğru değil bizim yaptığımız doğru demek vardır. Kısaca aleviler müslümanlıktan çıkmış bir dindir.

• 22gün

@YürüyenUçah-55 bazi aleviler varki gercekten dedign gibi ben sadece genel konustum

Yükleniyor...