Türkiye'de yaşayan herkes Müslüman olmak zorunda mı?

Başka ülkeden gelip Türkiye'ye yerleşen biri illaki Müslüman olmak zorunda mı? Neden saygı duyulmuyor düşüncelere? Türkiye laik bir devlet değil mi? Keşke herkes birbirinin dini inançlarına saygı duysa..

0|0
11|32

Erkekler Ne Diyor 32

• Biz Türk milleti olarak laikliğin, özgürlüğün, demokrasinin ne olduğunu hâlen anlayabilmiş değiliz. Anlayabileceğimizi de sanmıyorum.

Normal şartlarda, laik ve demokratik bir ülkede hiç kimse belirli bir dini, görüşü, inanışı benimsemek zorunda değildir. Herkes kendi inancını yaşar, bir diğerine karışmaz.

Olay nerede patlıyor, söyleyeyim sana. Biz ateistler sürekli dini inceliyor eleştiriyor yargılıyoruz. Ki bizim bu yaklaşımımız sadece din üzerine değil, biz her şeyi inceler eleştirir ve yargılarız. Ki bu ateizme ait bir yaklaşım biçimi de değil. Neyse, o başka mesele. İŞte biz dini eleştirdiğimizde inananlar bunu kendilerine yöneltilmiş bir tehdit ya da sataşma olarak görüyorlar. Ama aslında bu doğru değil. İnananlar istedikleri kadar ateizmi eleştirsinler, sen bir ateistin ateizmi eleştirdiği için inanan kişiye hakaret ettiğini gördün mü? Göremezsin. Çünkü kişinin fikrine karışmak kişiyi yargılamak hem ahlaken, hem kanunen doğru değildir. Ama fikir, düşünce eleştirilebilir yargılanabilir.

Şöyle söyleyeyim, ben bir ateist olarak hiç bir inanana, inanıyor diye "aptal" diyemem. İğrenç biri olurum o zaman. Terbiyesizliktir bu. Ama İslam dinine "aptalca bir din" diyebilirim. Tıpkı bir müslümanın bana aptal dememesi gerektiği ama ateizme istediği kadar ve rahatça "aptalca" diyebileceği gibi. Bir ateist olarak, inançlı birinin ateizme aptalca salakça demesi beni incitmez, kızdırmaz. Peki neden benim herhangi bir dine "aptalca" demem yanlış ya da saygısızlık oluyor?

İşte ateistlerin çoğu bu ayırımı görür ama inançlı insanlar bu ayırımı göremedikleri için çıkıyor bütün bu kavga. İnançlı insanların bu ayırımı görememelerinin temel sebebi de, olan bitene gerçekçi ve objektif değil duygusal yaklaşıyor olmaları. Eh, bu da inançlı olmanın getirdiği bir duygu durumu.

Özetle, sorunun cevabı hayır. Müslüman olmak zorunda falan değilsin. Hayatını kendi istediğin gibi yaşarsın. Sadece bizim anlayış yoksunu toplumumuzla kaynaşmayı bekleme.

1|0
    0|0
  • benim halamlar İstanbul'da hristyan olarak cok rahatca yasiyor yuzyillardirda yasadilar... senin cevrendeki radikal yobazlara denk gelmen talihsizligin.. dunyanin her yerinde musevi olarak.. hristiyan olarak.. musluman olarak hatta brahmaci.. lamaci.. budaci radikal yobazlar mevcut bu dunyanin sorunu sadece turkiyenin degil... ona bakarsan zorla hristiyan yapilmis papazin alfabesi olan kirili dayatmis ruslarin asimilasyonna maruz kalmis tuvali turkleri gordum... yani heryerde var bu kafalar.. ustelik islam dininde gayrimuslimler zimmi olarak yasamak haklari vardir.. medeni vesikasini alsinlar okusunlar...2 inci mahmut gayrimuslimlere sultanahmette tarihi konusmasinda seslenirlkern yahudilere ve hristiyanlara siz benim tebamsiziz diye seslenmistir... anadolu farkli inanclarin toresel zenginligi icinde kilisesi.. havrasi ve camisiyle yasamis kutlug bir turk topragidir... yasal olarakta din ve vicdan hurriyetini korumak once devletin asli gorevidir...

1|0
    0|0
  • çok cahil var kafadan yüzde 70

0|0
    0|0
  • aslında degil
    ve İslam hoşgörü dinidir ancak müslümanım diyen birçok insan bunu blmiyor

0|0
    0|0
  • müslüman bir kişi gerçekten müslümansa önce farklı dinlere saygılı olmalı

0|0
    0|0
  • Başımızda ki; bunlar zerdüşt, bunlar ateist... diye aşağılayıcı bir üslüpla konuşup ve halkı kutuplaşmaya itip müslüman olmayan insanlarda korku ve paniğe yol açıyor. Tahammülsüz iğrenç bir toplum halini aldık maalesef :(

0|1
    0|1
  • Saygısızlık yapmazsan saygı görürsün. Nitekim Türkiye 'de en çok sevilen futbolcular Hristiyan futbolculardır.

0|0
    0|0
  • Türkiye laik mi? :D malesef müslüman olmadan bu topraklarda yaşamak çok zor. Mutlaka bir ayrımcılığa maruz kalır insan.

0|0
    0|0
  • Kalkıp ezan sesinden rahatsız oluyorum vs derse tabi saygı göremez. Ama çok yabancı da bizim müslümanlardan daha saygılı oluyo o ayrı.

0|0
    0|1
    • 27gün

Bu ülkenin ekmeğini yiyorsam ezan sesinden, camiden rahatsız olmam kesinlikle ihanet olur mümkün değil

• 27gün

Ama malesef öyle insanlar var işte !

• Zorunda değil

0|0
    0|0
  • Devlet laik olmaz.
    Ancak, bütün renklere eşit mesafede davranabilir. Devletin laik olduğu iddiası, koskoca bir yalandır. Anayasa o ifadeyi koyanin zihniyet yapısından daha fazlasını ifade edemez.

0|0
    0|0
  • Çomarlar yüzünden öyle algılanıyor

0|0
    0|1
  • niye bak zenci saatcilere adamlar resmen İstanbul beyfendisi gibi geziyo helal olsun öyle adamların çükü daşşağa saolsun

0|0
    0|0
  • Zorunda degil çomar fazla ülkede.

0|0
    0|0
  • Yo saygı duyuluyo kimse kimsenin inancına karışmıyo taki inancımıza laf soleninceye kadar yok kim neye inanırsa inansın

0|0
    0|0
  • Son 1000 yıldır böyle 1 sıkıntı yok kanks

0|0
    0|0
  • Diğer ülkelerde neden saygı duyulmuyor müslümanlara bre zeki kız?

0|0
    0|0
    • 27gün

Başka ülkeler muslumanlara saygı duymuyor diye turkiyede hristiyanlara saygı duymayacak mı peki o zaman

• 27gün

evet sen nasıl bir duyarsın birisn ya onca zülüm onca ırkçılığa rağmen gelmişin bunları savunuyorsun.

• 27gün

Ben hristiyanım kimseyi savunmadım demek istediğim keşke hoşgörülü olabilsek

• değil tabiki. Müslümanım diye geçinenlerde çok var tabi

0|0
    0|0
  • Bunda özgürsün

0|0
    0|0
  • muslumanlara saygısızlık yaparsan inanclarla dalga geciliyorsa dinimizce hakaret edilirse yaşayamaz bu ulkede

0|0
    0|1
  • Değil. enaz 5 milyon ateist ve deist var türkiyede

0|0
    0|0
  • Niye kim karışıyor müş?

0|0
    0|0
  • kimse hicbir seye zorunda degil. ama malesef insanlar boyle dusunmuyor.

0|0
    0|0
  • kimse kimseye karışmıyor zaten

0|0
    0|0
  • sadece oruç tutarak arada namaz kılarak müslüman olunuyosa ben müslümanım

0|0
    1|0
  • zorunda değil

0|0
    0|0
  • hiç bir din hoşgörü dini değildir. Kimse kimseyi kandırmasın. Aslı amaç çemberin dışına çıkarmamak.

0|0
    0|0
  • Değil

0|0
    0|0
  • genel dusunme

0|0
    0|0
  • Saygısızlık yaparsan saygısızlık bulursun

0|0
    0|1
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 11

• zorunda degil ben de musluman degilim kimse bana karismaz şahsen çok rahatım

0|0
    0|0
    • 27gün

Müslüman olmadığını ortamlarda rahatça dile getirebiliyor musun

• 27gün

evet rahatlikla dile getirebiliyorum bakma sen bordo klavyelilere..

• Hayır öyle bir zorunluluk yok

0|0
    0|0
  • Hayır Müslüman olmak zorunda değil.

0|0
    0|0
  • Şort mini etek flan giyip de otobüse binersen kafana tekmeyi yersin haddini bileceksin sadece chp nin belediyesi olduğu şehirlerde rahat dolaşacaksın kadiköy, şişli, beşiktaş, ataşehir vs.

0|0
    0|1
    • 27gün

Siyasetle alakalı biseyden bahsetmiyorum ama ben

• 27gün

bunları bileceksin yoksa tekmeyi yersin adam 3-5 gün sonra salarlar olan sana olur

• musluman olmak zorunda degıl saygı duyulmalı

0|0
    0|0
  • Hiç kimse birbirini sevmek zorunda değil. Herkesin yaptığı şeye bende uyacağım diye bir şey yok mesela. Herkesin inandığı şeye inanmak zorunda da değilim. Herkesin aklı fikri var.
    Tabi maalesef saygı duymayı beceremeyen insan çok.

0|0
    0|0
  • Değil.
    Saygılı olmak zorunda ama

0|0
    0|0
  • Keşke herkes laiklgin bilincinde olsa

0|0
    0|0
  • değil :D muslumanlıktan hristiyanlıga gecen çok arkadasım var turkıyede :D

0|0
    0|0