Kapat

Türkiye ''İslam'' devlet'i mi?

Değil ise olmalı mıdır?

0|0
10|19

En İyi Kız Görüşü

• değildir ve olamaz devlet ve din birlestirilemez

0|1
    0|4
    • Birleşebilir ama bunun getirdikleri bana göre felaket olur

• @Törebiziz zaten birbirimizi anlıyoruz ben kanunları uygulucaklardan değil sadece adil olan şeriattan bahsettim inşallah uygulayacak yiğtlerde çıkar. eyvallah

• @Qui-gonjinn Kusura bakmada hangisi olursa olsun ben pek adil birinin çıkacağını sanmıyorum

Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 9

• İsmet Paşa ve 120 arkadaşının teklifi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi 10 Nisan 1928 tarihli toplantısında anayasanın laikleşmesi ilkesinden hareketle anayasanın ikinci maddesinde yer alan "Türkiye Devleti' nin dini İslam'dır." fıkrası kaldırıldığı gibi 26. maddenin baş tarafında şeriat hükümlerinin T. B. M. M. tarafından yürütüleceğini belirten cümle de kaldırıldı. Bundan başka milletvekilleri ve cumhurbaşkanının yaptıkları yeminlerde "Allah" üzerine yemin kaldırılarak, namus üzerine ant içilmesi şekli kabul edildi. Bu bakımdan Türkiye' nın İslam devleti olmadığını anlıyoruz. Fakat Türkiye'nin büyük bir kesimi müslümandır.

0|1
    0|0
    • Teşekkürlerr :)

• @Törebiziz evet sahsen bende sevmem kendılerını. Fakat tarıhte olan bır olguyu paylasmak ıstedım. Bir tarih sınavına gırsek bize sevip sevmediğimizi değil tarihin o tozlu sayfalarında bulunan bilgileri sorarlar. Bu paylaşımımın ona olan sevgimle ilgisi yok. Aksine onu hiç sevmem ve saygı duymam..

• Tabiki haklısınız ben doğru söylediğinizi belirttim. Amacımda siz bunları paylaşınca bende onu daha iyi tanısınlar diye anlatılmayanları anlatmak istedim olay bu. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Neyse şimdi derse gideceğim Size iyigünler dilerim hayırlı günler

• Değil, olmasın da bence.

1|2
    0|4
    • Neden?

• Seni takip etmiyorum açıkcası o yorumu yaptığında bu tarz şeyleri kanıt olsun diye bir yere kaydetmem. Sen gerçektende bir ikigün önceki yorumlarını hatırlamıyormusun ben hatırlıyorum hatta isminde zelişten celis nikkini kullandığını düşünmüştüm yanılıyor olamam hafızam çok kuvvetlidir.

• @Törebiziz istiyorsanız takip edin görüşlerim gizli değildir, bakın hangisi kin ve nefret doluymuş bana da bildirin.

• Türkiye müslümanların kurduğu bir ülkedir

0|0
    0|0
  • Şeriat olma yolunda, elinde kitapla sömürü yapanların yonettıgı bır ülke.

0|1
    0|1
  • Evet türkiye bir İslam Devletidir.

0|1
    0|0
  • Şu an laik bir devlettir!!!

0|1
    0|0
  • islam devleti ne olcak, hristyan çokluğu olsa hristyan devleti yahudi çokluğu olsa yahudi devleti olurdu, neye göre kime göre, ya da buldum laik bir devlet 🎃

0|0
    0|0
  • Şu an değil ve olmamalı. "Türkiye Cumhuriyeti'nin dini yoktur." yazıyor, diye biliyorum.

0|1
    0|4
    • Dini yok devletimizin ama siyasette kullanılan en büyük silah din ve ırk çok saçma değilmi?

• Evet, saçma ama gerizekalılar yutuyor işte...

• islam devleti değil bence şeriat olacakki öyle islam devleti olsun benim fikrim

0|2
    0|1
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 19

• Burda istediğiniz kadar Türkiye İslam Devleti değildir naraları atın durun bak gibi İslam Devleti siz büyük güçler bir hesap kitap yaptığında Türkiyeyi Islam devleti olarak algılamadığını hesaplamadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz bu tarz hesapları yaparken Farslar bile hesap ediyor. Şeriat la yönetilmiyor o başka.

0|1
    0|0
  • Kesinlikle değill..
    İslam devleti olması için nüfusun en az %60 ının müslüman olması lazım. Toplasan %7-8 ancak..

0|2
    0|0
    • Sence olmalı mı şeriat gelmeli mi?

• Gelecekse gerçek şeriata bişey demem. Ama bu imkansızzz.

• %99 u musluman olan bır ulke ama ıslam ıbaresı cıkarılmıştır bu da ayrı bır saçmalıktır duzenlenmesı gerekır

0|1
    0|0
  • eger olsaydı kizlar yataktan yatağa atlamazdi bizim ulkemizde müslüman %10 larla sınırlı.

0|2
    0|0
    • Haklısın geri kalanların sadece kimliğinde dini islam yazıyor

• Türkiye'de Müslümanlık sadece Kimlikte yazandan ibaret.

0|2
    0|0
  • Sözde İslam devletidir ama yönetimin islamla uzaktan yakından ilgisi yoktur.

0|2
    0|0
    • İslam kullanılıyor yönetenler tarafından burada sadece akp değil tüm partilere hitap ediyorum

• değildir. bu kadar farklı. görüş varken bence olmamalıdır da. ortalık. karışır

0|1
    0|0
    • Şeriat gelseydi eğer değişebilecek bir kaç şeyi yazar mısın?

• -Bayanlarin giyim tarzına sınırlama
      -Farklı. dini görüşlere karşı ağır. eleştiri
      -Düşünce yapısı sabit ve kör kalan. bir toplum oluşumu
      -Yüzlerce yıllık. medeni farklılaşma ve gelişim bir anda gerilerdi.

• devletlerin dini olmaz

0|1
    0|2
    • Bir kaç tane islam devleti var

• İşte onlarında ne bol olduğunu görüyoruz halkı hala kadın malmi yoksa hayvan mı statüsünde onu tartışıyor petrol olmasa hepsi aç üretim 0

• Haklısın banada öyle geliyor zaten çoğu kişide aynı görüşte

• Türkiye Laik bir İslam devletidir.

0|1
    0|0
    • Laiklik ve islam bir arada olmazki

• Sorunda tam olarak bu devlet işlerinde din kullanılıyor ama dediğin mantıklı

• Zaten Atatürk Bu sıkıntıları görüp Laiklik ilkesini Çıkarmış Ama Günümüzdeki bütün partiler Halkın en zayıf yönü olan dinden vurup oy alıyor. Sorun Ortak ama Çözüm yok maalesef

• Hayır devletin dini olmaz

0|1
    0|1
  • Değil. Olmasın da.

0|1
    0|1
    • Neden?

• Zaten baskı gören ve bu baskıyı iliklerine kadar hisseden Müslüman olmayan kesim Şeriat gelmesi halinde evini yurdunu terketmek durumunda kalabilir. Güncel örnekler vermek gerekirse şort giymiş olan kadına yapılan muameleyi biliyorsunuz ki bu dini görüş farklılığı kaynaklı da değildi. Kısaca tam anlamıyla İslam Devleti kimliğine bürünürsek kadınlara sokaklarda, toplu taşımada böyle muamele eden, oruç tutmadığı için insanlara saldıran mahlukatların çoğalmaması için İslam Devleti olmamızı istemem. Zaten inanç kavramını bireysel düşünüyorum. Kimin neye inandığı ya da inanmadığı kimseyi ilgilendirmemeli. Gelin görün ki durum tam tersi.

• Çok haklısın kadınlarımız en çok zararı görecekler arasında olurdu

• Tabi ki değil

0|1
    0|0
  • Olma yolunda gidiyor, ondan geriliyoruz

0|0
    0|1
    • İslam devleti olma yolunda giderken kiliseler çoğalıyor ama

• @Seyyah__ Açıkçası ben aşırı derecede rahatsız oluyorum

• Hepsinden rahatsiz oluyorum. Kilise, cami, sinagog yerine okul, hastane yapilmali.

• Türkiye tam bir Emevi devleti oldu, hade gözünüz aydın, islamın i'si bile kalmadı, hırsızlık, yalan, talan fuş, ahlaksızlık had saafada, despotluk da tavan yapmış

0|0
    0|0
    • Tüm dünya devletlerinde var bu tür olaylar ''İslam'' devletlerindede öyle

• @Seyyah__ elhamdülillah müslüman, anı zamand Ali seven'im!

• Muslumansın elbet. ben alevimisin diye sordum :)

• kimlikte öyledir ama yaşantı olarak öyle değil.

0|1
    0|0
    • Eğer farklı birşey yazsaydı sanırım toplum dışlayabilirdi öyle bir kapasite var bizim milletimizde

• tabiki

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Her ne kadar devletin dini yoktur dense de bugün Türban devlet dairelerine giriyorsa ve ben doğduğumda dinimi seçemiyorsam evet maalesef İslam devletidir..

0|0
    0|0
  • Hayır. ama. keşke kurandaki gibi gerçek şeriat devleti olsa. bak ne hisizlik nede cinayet kalır. kimse yapmaz.. hirsizlik mi yaptı. kes elini. sal milletin içine numunelik gezssin.. kimse cesaret edemez... tecavüz mü etti.. sallandır.. suudi arabistanda yılda 7-8 cinayet oluyor.. idam uygulanmasa bu sayi turkiyedeki gibi binlerce olabilirdi.. demek ki

0|1
    0|0
    • Bu saydıkların Türk kanunlarındada var hatta daha sert ve daha ağır cezalar var ülkeyi geriletmeyecek aksine çok daha ileriye taşıyacak kanunlar terörü bitirecek Türk'ü Türkten koruyacak kanunlar bunun yanı sıra kadınları köleleştirmeyecek türden bir kanun ve siyasi açıdanda en iyi kanunlar

• Kanun var da ceza var mı? işte o yok. herşeye hapis cezası verirsen adam tecavuz eder girer hapse bir güsel de beslersin milletin vergisi ile

Yükleniyor...