Kan Bağışında kadınlar neden bu kadar ilgisiz?

Bugün Kızılay kan bağış aracında tek bayan olmak aşırı rahatsız etti. Türkiye'de kan bağışı yapan kadınların oranı erkeklere göre çok düşük.
Kadınların kan bağışına ilgisiz kalmasına üzüldüm. "Türkiye çapında toplanan kanın sadece yüzde 9'u kadınlar tarafından bağışlanıyormuş.
Her zaman hastanelerde ameliyatlar olur, yine her gün kazalar olabiliyor. Kan sürekli bir ihtiyaçtır. Kesinlikle anlık bir ihtiyaç değildir. Bu ihtiyaca göre kadınların kan vermede daha fazla rol almalarını bekliyoruz. Kan vermek kutsaldır. Bu, Allah rızası için yapılan bir sevap işidir. Kadınların bu kutsal işten geri kalmamalarını ve biraz daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ KAN BAĞIŞINDA NEDEN YOK?

Güncellemeler:
1ay Kadınlar pohpohlanmaya alışmış hemcinslerinden olumsuz eleştiri gelince savunmasiz kaldılar. Biride çıkıp evet haklısın demedi. Sakin olun bayanlar😀

1|2
20|34

En İyi Erkek Görüşü

• Buradaki sorunun temeli aileye iniyor aslında, kız çocukları geneli babasının prensesi olarak yetişiyor, zorluk çekmediklerinden en ufak bir şeyde ağlayıp, sızlayabiliyorlar. Gerçek dünyayı görmekte zorlanıyorlar, çok iyimserler, duygularına kanıyorlar bu yüzden çok kolay kandırılabiliyorlar.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ben de henüz hiç yapmadım, ama düşünüyorum. Bir arkadaşım para karşılığı plazma bağışında bulunuyor devamlı. :D asdfg
    Şahsen ben komple bağışta bulunulması taraftarıyım. Ne kızamık ne su çiçeği çoğunluğun geçirdiği hiç bir hastalığı geçirmedim. Kanım bence baya değerli. :D

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 33

• Korkuyorlardır

2|0
    0|0
  • Kadınlar umursamaz pek öyle şeyleri aslında çoğu zaman kadınların yalnızca kendilerini umursadıklarını düşünüyorum

1|0
    0|0
  • Kan bağışına ülkece duyarsısız.

1|0
    0|0
  • Korkuyorlar çünkü :D

1|0
    0|0
  • Siz kan vedinizmi peki

1|0
    0|0
  • Şimdi derler kadınlarda kansızlık daha fazla diye ama öyle abartı bir rakam yok ortada. Tamamen ilgisizlikten

0|0
    0|0
  • Cidden merak ettim şimdi, neden kan vermiyorsunuz sayın karşı cinsim?

1|0
    0|0
  • Bencil olduklarındandır.. Nerede senin Kızılay aracın? Yarın gelip, bir de sana kan vereyim.. Ne kadar doneyşın donör/bağışlayan bir erkek olduğumu bir de sen gör..

0|1
    1|0
  • benim kan bağışı bilgisi 15 burdan herkeze sesleniyorum herkez kan bağışı yapsın özellikle bayanlar

1|0
    0|0
  • Canları kıymetli onların kan verirken ölürüm korkusu olmakı dünyayı çok seviyorlar 🙂👍

1|0
    0|0
  • Korkuyorlar çünkü birgün kana ihtiyaçları olacağını bilmiyorlar

1|0
    0|0
  • ben aksine onlar daha ilgili sanydm her kan bağşm bir kadnın tavsiyesiyle oldgu icin.

1|0
    0|0
  • Hayırsz

1|0
    0|0
  • Kadın işte 😊 Eşitiz ya hani

1|0
    0|0
  • Genelde anemik oldukları içindir

1|0
    0|0
  • Kadınların zaten hematolojik olarak kanı erkeklerden az olur. Üstelik de kadınların %90'ı kansızlık hastası. Buna bir de iyneden korkma da eklenince durum böyle olur.

Dipnot: eşitlik diye bir şey yoktur.

0|0
    0|0
  • Erkeklerin de pek ilgili olduğu söylenemez. Ülkemizde yerleşmeyen bir kültür kan bağışı.

1|0
    0|0
  • Cevaplara göre hatunlar kansız ve korkak oluyomuşlar ondan dolayı vermek istemiyolarmış.

1|0
    0|0
  • İşlerine gelmiyo demekki hep hazıra alışmışlar :)

0|0
    0|0
  • kadınların ilgi alanları neden bu kadar dar demelisin ve herşeyden sıkılıyorlar

1|0
    0|0
  • Korkuyolar belkıde kucucuk bır ıgneden

1|0
    0|0
  • Kadınların gerçekten çevresel duyarlılığı son derece kıt... Bu gibi yardımlaşmayı gerektiren işlerde hiç yoklar, dikkatimi çekmişti toplu taşımalarda da asla kimseye yer falan vermezler..

0|1
    1|0
  • 😁😂 iyi soru

1|0
    0|0
  • Gerçekten öyle mi hocam, konunun uzmanından alalım yorumu? @mastergreeneyes

0|0
    0|0
    • 1ay

maalesef haklı hocam.. kımısı korkudan kımısı kg dan kımısıde hastalıkdan dolayı kan vermıyor veremıyor.. oysa t. c kımlık nosu bulunan 18 yas ustu 50 kg dan fazla ve herhangı bır saglık sorunu olmayan her kadın kan bagısı yapabılır..

• 1ay

allah sızlerdende razı olsun.. bir bagıs bu konu yuzunden olusan duyarlılıgınıza cok daha ıyı gelecektır emın olun..

• 1ay

@mastergreeneyes Herkesi etkiler umarım.

• Bizim ülkemizde ki kadınlar, kızlar gerçekten çok şımartılıyor yurt dışına çıkanlar varsa bana hak verecek eminim

0|0
    0|0
  • kadınların yüzde doksanı kansızlık rahatsızlığı çektiğinden bir habersin anlaşılan kendinde kan değeri düşük olan zaten veremez

0|0
    0|0
    • 1ay

Çoğu daha ömründe test bile yaptırmamş insanlar kansızlık yüzdeki o kadarda yüksek değil

• 1ay

yuksek test de yaptiriyorlar kansizlik onemli bir rahatsizlik

• 1ay

Önemsiz demiyorum ama sağlıklı insanlar da bilinçsiz buna deginiyorum. Kansiz adama gel kan ver demiyorum ya

• Kadınlar egoist.. ama sorsan cok duyarlıdirlar.. yalandan

0|1
    1|0
  • Kadınlar adette daha çok kan kaybediyor zaten.

0|0
    0|0
  • Kilo ve Korku.

0|0
    0|0
  • Geçen gittim de kan değerim düşük diye almadılar ya

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 19

• Hak veriyorum sana ☺️ Malesef çok fazla nazlı prenses ruhlu yetiştikleri için iğne ve kan görmeye dayanamazlar 😉 Bende anemi olduğu için veremiyorum 😔
    Çünkü kendim destekleyici ilaçlar kullanıyorum kanı arttırsın diye..
    Vermeye engeli olmayan Herkesin en az 3 ayda bir kan bağışında bulunaması büyük bir destek olucaktır Kızılay'a..

1|0
    1|0
  • Kadınlarda kansızlık daha çok görülüyor.
    Kansızlık yaşamasam bile kan değerlerim bağış yapacak kadar iyi çıkmıyor. Yani ilgisizlik değil durum. Başka böyle sebepler de olabilir.

2|0
    0|0
    • 1ay

100 kişiye sorsan 90 ı daha hiç test yaptırmamştr bile. Senin değerlerin normal olmayabilir normal bişey ama hepsinin oyle değil ya

• 1ay

Tamam tatlım yaran var fazla gocunuyosun senide anlıyorum

• 1ay

Çok sevimlisin :D :D

• Çok haklısın 😔

1|0
    0|0
  • Cunku kadinlar her ay belli miktarda kan kaybediyor regl durumu sebebiyle. cogunlukla kadinlarda kansizlik goruluyor bu nedenle.

1|0
    0|0
    • 1ay

hayır oyle bır durum yok.. regl kan bagısına engel degıldır.. vucudunuz 13 de biri kandır kaybettıgınız kanla bır kıyaslayın sımdı! ki bagısladıgınız kan o an ıtıbarı ıle yenılenmeye baslar.. tıpkı regl gıbı..

• 1ay

@mastergreeneyes hi hi evet oyledir.

• 28gün

@mastergreeneyes. Çoğu adeti mazeret olarak görüyo buda bir gerçek

• Her ay 7 gün kayıp yaşıyoruz. Bir de anemik yatkınlık varsa benim gibi, bağışta bulunamıyoruz maalesef. Çok hayati bir durum söz konusuysa sözü bile edilmez elbette.

0|0
    0|0
  • ben bağışlıyorum gerisini bilmem

1|0
    0|0
  • Kansızlık var bende mesela.
    Kan vermeye yatkın değil bünyem

1|0
    0|0
  • bencede çok haklısın ben o kamyonların yanından geçerken bile rahatsız oluyorum korkuyorum vermekten

1|0
    0|0
    • 28gün

Korkma gerçekten çok az bir acı hissediyosun. Çok az. O kanı alan insanın yaşıcağı mutluluğu düşün yeter. Korku filan kalmaz

• 27gün

sorun acı değil zaten... o ince iğneden kanımı almaları :/ parmağımı kesip kavanoza koymak daha iyi geliyor

• Bende kronık kansızlık var sureklı ıgne hap kullanıyorum. Kan degerımı olctururken alınan kanda bıle halsızlık cokuyor ustume bayılcak gıbı oluyorum :) Istesemde veremem

0|0
    0|0
  • Kilo yüzünden kan bağışı yapamıyorum yani kan almıyorlar... Bende kızılaya yardım etmiştim.

0|0
    0|0
  • Kadınlar daha uzun sure geçince kan verebilir erkekere gore. O neysede kadinlar kanda kaybediyor, kan düşüklüğü olan kadinlar da cok... sebebi bunlar olabilir. Ama vermek lazim kesinlikle

0|0
    0|0
  • ben kansizliktan vitamin yiyorum

0|0
    0|0
  • Kanim yok korkuyoruz

0|0
    0|0
  • Cogu anemi oldugundan riskli
    Canimizimi alcaksiniz

0|0
    0|0
  • tombikto ablaları kan bağışına bekliyoruz
    bendeki kan ancak bana yetiyor.

0|0
    0|0
    • 1ay

50 kg dan fazlaysanız sızde kan bagısı yapabılırsınız

• 1ay

@mastergreeneyes pekiala teşekkürler bilgi için bir ara deneyebilirim o cesareti kendimde bulduğumda:)

• 1ay

hayatında su gruru mutlaka yasamalısın ama mutlaka...

"Türk Kızılayına bağışladığınız kan ihtiyaç sahibine iletilmiştir. Bir hayat kurtardığınız için teşekkürler"

• Kan veremiyorum maalesef kansızlık var

0|0
    0|0
  • ilgısız derkenn herkez kan veremezkı amaa

0|0
    0|0
  • Ben kan bagisinda bulundum diyince burada saglikci gecinen bir uye beni yalancilikla suclamisti. Acil durum olmadikca kadinlardan kan alinmadigini iddia etmisti Turkiyede yasamiyorum ama yine de cok sasirmistim bana gore sacmalik cunki..

1|0
    0|0
  • Çevre duyarlılığı kıt olmaya bağlanmış, kadınlardaki kan oranı erkeklere göre daha az ve kan alınırken genelde erkekler tercih edilmesine rağmen. Üstelik kadınlar daha korkarak yetiştiği için bir erkek gibi birşeyler den korkmaması gerektiği öğretilmediği için kan vermekten de korkar.

0|0
    0|0
    • 1ay

Artık korkak kadın olduğuna inanmıyorum. O eskidenmiş tatlım

• 1ay

Doktorlar oyle yapmiyor:)

• 1ay

Ya daha geçen gün erkek kanı aranıyor dedi. Hatta tartışma konusu oldu neden kadın erkek ayrımı var diye sana mı inancm

Yükleniyor...