Aleviler ile Sünni ler arasındaki fark nedir sizce?

Hani bazı insanlar mezhep düşmanlığı yapa ya nedeni farklardan ama farklar ne

0|0
5|14

En İyi Erkek Görüşü

• İkiside gereksizdir. İnsan olmak önemlidir. Boş işlerle uğraşıp, tapınıp duracak kadar uzun bir ömrümüz yok.

Ama iki tipi kıyaslarsak aleviler daha sempatik güler yüzlü ve çağdaşlar. Sünniler biraz daha araplaşmış durumdalar. Ben kişiliklere önem veririm. İkisinin de iyisi kötüsü vardır. İnsanı insan olarak tanımak lazım gelir.

1|3
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Tek fark Sünnilerin Alevileri dışlayıp İslam'a zarar vermesi. Sonra biz deistler ve ateistlere hesabın patlaması...

1|2
    0|0
    • 24gün

Dinsiz denmesi Alevilere

• 24gün

Okuyorum işte :))

• 22gün

EİG için teşekkür ederim de bu kadar kafaya takmasan artık? Din Allah ile senin aranda. Niye başkalarını sokuyorsun?

Erkekler Ne Diyor 13

• Millet amma saçmalamış yahu! Bilmiyorsanız sallmayın bari.

Hak mezhep 4 yalanı: Hak mezhep yoktur çünkü Hak mezheple ayrışmayı yasaklar ve Kuranda bir olmayı öğütler ve der ki Allah sözünden döner mi? Allah madem ki tek kitap yolladı o halde 4 Hak mezhep var sözü yalandır

Osmanlının himayesi altına girmek için müslüöan olduklarını söyleyen topluluğa alevi denir. Aslına bakarsak Alevilik Osmanlıdan önce de vardı. Alevi dediğimiz kişi önce Türktür. Orta Asyadan Ahmet Yesevi öğretisiyle yetişmiş ve Anadoluya gelince Eren ve Ahi geleneğiyle Selçuklular zamanında da Alevi olarak anılan kişilerdi

Aleviler dinsizdir, namaz kılmaz, falandı filandı.. hepsi palavradır. Aleviler dine inanırlar Allaha taparlar. Bazı sünniler banaz kılmadığı gibi bazı Aleviler de namaz kılmaz ama genellemesi yapılmaz.

Aleviler Osmanlı Devletinin kurucularıdır. Devlet yönetim sisteminde önemli yer edinmişlerdir. Yeniçeri, vezir, veziriazam, divan gibi kurumların kökeninde görebilirsiniz. Lakin Alevilik devletten imparatorluğa geçişte yetersiz görülünce aşırı sünni bir devlete dönüştü (1517) ama Türk ve Türkmenlerden uzaklaşan Osmanlı da fiiliyatta 1699da gerçekte 1878de yok oldu ve 1922de son buldu.

Alevilik içinde biraz şamanizm barındıran ama Müslüman ve Türkmen geleneklerine bağlı bir inanıştır

1|0
    0|0
    • 24gün

Alevilik hz. ali döneminde başlamış en belirgin Ahmet Yesevi döneminde gözükmüş ve 4 mezhep için hiçbirşey diyemem o konuda bir fikrim YÖK ve diğer dediklerinin bildiğim için kesinlikle katılıyorum

• 24gün

@tblisi yol gösterici ve yardımcı olarak rabbin yeter. Furkan suresi 31
      Allah kuluna yetmez mi? Zümer 36

Ben tarikatlara ve mezheplere karşıyım. Allah ile Kul arasında ara mı var ki aracı olsun (bkz: biz ona şah damarından yakınız)

• 24gün

Ben de bunu anlatıp duruyorum, sence İslam'ın şartı kaçtır? Sence günde kaç vakit namaz kılınır? Ne zaman oruç tutulur?

Eğer bu söylediklerim hakkında kesin ve net bir cevabın varsa, bu durumda farkında olmadan kendini bir mezhebe dahil edersin.

• Alevilik karmaşık bir konu, Irak'ta Kakai Alevileri, Kürt Alevileri, Bektaşiler, Tahtacılar, Çepniler vs. arasında çok ciddi farklılıklar var, Alevilik içerisinde kendini İslam'ın dışında gören de var, Müslüman olduklarını savunanlar da.

Ama temel olarak, Kuran'da var olmayan bazı uygulamalarda farklılıklar olduğunu söyleyebilirim, Alevilik'in İslam'ın bir parçası olan görüşe göre yani.

* Sunniler İslam'ın 5 şartı olduğuna inanır, Aleviler bunun uydurma olduğuna inanır veya en azından 5 şartı eksik bulur, farklı yorumlar, onlarda 4 kapı 40 makam vardır.

* Aleviler Muharrem Ayı'nda, Sunniler Ramazan'da oruç tutar. Kuran'ın hiç bir yerinde Ramazan'da oruç tutulacağı yazmaz. Aleviler hatta Sunniler'i gösteriş amaçlı oruç tutmakla eleştirir, hiç bir Alevi Muharrem ayında birisine neden sihara içiyorsun, neden kana kana su içiyorsun diye bozuk atmaz.

* Aleviler halka namazı kılar, Sunniler Kabe'ye döner. Kuran'da 5 vakit namazla ilgili bir şey yazmaz.

* Aleviler cem evine gider, Sunniler camiye, Kuran'da camilerin mimarisi konusunda bir şey yazmaz, farklı dillerde cami farklı şekillerde de kullanılabilir.

* Aleviler 4 Halifeler döneminde, özellikle Ömer'i sevmez, Kuran'ı yaktırdığı için kızdındır bile.

* Aleviler Muaviye-Ali çatışmalarında, Ali'nin tarafındadır, Sunniler iki tarafı da sever.

1|0
    0|1
    • 24gün

Hepsi doğru değil yazdıklarının

• 24gün

Kuranda yazmıyor peugamberimiz kılıyor ve sonucta 5 vakit kılınıyor ama sen bir iddaa attın halka namazı diye bu kuranda nerde yazıyor? muharrem orucu kuranda nerde yazıyor ve peygamberimiz yapıyormuydu ben bu sorunun cevabını istemiştim sonucta bunu müslümanda sorabilir hirstiyanda

• 24gün

kuranda yok deyip yine kuranda olmayan şeyi yapmak çelişkidir

• Kur'an da sizden öncekiler gibi dininizi paRuslara ayırmayın diye nasihat edilir.

Adına Hak (!) mezhep diyerek Allah'ın emrine karşı gelip sonra aralarında üstün olanı bulmaya çalışmak ne üzücü

Aşağıdaki ayetler tıpkı bugünün durumunu anlatmaktadır.

HİCR 91: Onlar ki Kur'an'ı parça parça/bölük bölük yaptılar.

RUM 32 : Onlardan ki, dinlerini parçalayıp hizipler/fırkalar haline geldiler. Her hizip kendi elindekiyle sevinip övünür

ALİ İMRAN 103 : Hep birlikte Allah'ın ipine yapışın, fırkalara bölünüp parçalanmayın?

ALİ İAMRAN 105 : Kendilerine açık-seçik kanıtlar geldikten sonra, çekişmeye girip fırkalar halinde parçalananlar gibi olmayın. Böyle olanlar için çok büyük bir azap vardır

ENAM 70 : Dinlerini oyun ve eğlence haline getirmiş, dünya hayatı kendilerini aldatmış olanları bırak da o Kur'an ile şunu hatırlat: Bir kişi, kendi elinin üretip kazandığına teslim edilirse onun, Allah dışında ne bir dostu kalır ne de şefaatçısı?

ENAM 153 : Bu benim dosdoğru yolumdur, onu izleyin, başka yolları izlemeyin! Yoksa bu hal sizi O'nun yolundan uzaklaştırıp parçalara böler. Sakınıp korunasınız diye O bunu önermiştir size.

ENAM 159 : Dinlerini parça parça edip fırkalara, hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. Allah onlara, yapıp ettiklerini haber verecektir

SURA 13 : Sizin için, dinden, Nûh'a önerdiğini, sana vahyettiğini, İbrahim'e, Mûsa'ya ve İsa'ya önerdiğimizi şöyle diyerek kanunlaştırdı: "Dini dosdoğru tutun; onda bölünüp fırkalara ayrılmayın!" Onları çağırdığın bu tutum, şirke bulaşanlara çok ağır gelmiştir. Allah, dilediğini kendisi için seçer ve hakka yönelenleri kendisine iletir.

MUMİNUN 53 : Fakat onlar işlerini aralarında parçalayıp çeşitli zübürlere/kutsallaştırılmış hizip kitaplarına ayırdılar. Her hizip, yalnız kendi yanındakiyle sevinip övünmektedir.

BEYYİNE 4 : Kitap verilmiş olanlar, kendilerine beyyine/açık delil geldikten sonradır ki parçalanıp bölündüler.

0|0
    0|0
    • 24gün

Peygamberin mezhebini sorun böyle mezhep yarıştıranlara.

• 24gün

Bir de mesela Kur'an da Namazda Kuran'da in ayetler oku diyor.

Başka bir ayette Tüm Övgüler Allah'ındır diyor. Oysa bize tahiytta Salı varil duaları okutuluyor. Burada Hz. İbrahim'e ve Hz. Muhammed övülüyor. Ama ne ettihiyAtü ne salı varil Kuran'da YÖK.

Durumun vehametini Anlatabildim mi bilmiyorum

• 24gün

Şuraya bir göz atın isterseniz

http://www.kurandakidin.com

• İkisinin hiç bir farkı yok

İkisinde Allaha kul peygambere ümmet.

Öbur tarafta da sen kimsin demiycekler amelin ne diyecekler

Ayrıca alevilik mesheo değildir bir görenektir.

Hak mezhep 4 tür

Hanefi
    Safi
    Hanbeli
    Maliki..

1|1
    0|0
    • 24gün

Teşekkür ederim peki Aleviler hangisine bağlı

• 24gün

Şimdi size şöyle şöyle kökenimle ilgili olsn Alevileri biliyorum ama genel için sordum mesela ayrılıyorlar ya kökenleri bile ondan

• 24gün

Alevilik bu dört mezhepten birine bağlı değildir. Bu dört mezhep (ki bunlardan fazlası da var) Sunni mezhepleridir.

Alevilik Sufi bir yorumdur.

• mezhep düşmanlığı hz. muhammed'in ölümünden sonra ortaya çıkmıştır.4 halife döneminde hz. osman'ın ölümünden sonra hz. ali halife olmak istemese bile halkın onu istemesi üzerine hz. ali halifeliğe çıkmıştır fakat hz. peygamberimizin eşi hz. ayşe onu halife olarak istememiştir. ve aralarında bir çekişme olmuştur. bu sebepten ötürü hz. ayşe ve muaviye hz. aliye karşı gelmiştir ve halın belirli tabakasını hz. aliye karşı doldurmuşlardır. alevilik burda başlamıştır. kelime kökü ali-evi olan alevilik alinin yoldaşları anlamına gelir.

pratikte ve temelde hiç bir farkımız yoktur bizim sunnidende şafidende. burda atıp tutanlara kulak asma derim. sorsan 2 kitap okumamıştır atıp tutarlar. sizinde kitabınız aynı bizimde, sizinde peygamberiniz aynı bizimde.

hz. ali hz. muhammedin hem amca çocuğudur hemde damadıdır. ve hz ali için şöyle buyurmuştur;

“Çok geçmeden benden sonra bir fitne kopacaktır. İşte o zaman Ali’den ayrılmayınız. Çünkü bana ilk iman eden odur ve kıyamette de benimle ilk görüşenlerden olacaktır. O ümmet arasında Faruk’tur. (hakla batılı bir birinden ayırandır) ve O en büyük sıddıktır.”

daha cok fazla yazılcak şey varda neyse :) aleviler kötü , yobaz , dinsiz değildir aksine ehlibeytine çok bağlıdır..

0|0
    0|0
    • 24gün

Teşekkür ederim sana şöyle diyim bende aleviyim ama kökenim kadar biliyorum mesela o kadar çok kökene sahip Aleviler var ki merak işte

• 24gün

okumak araştırmak güzeldir

• 24gün

Aynen

• gercek aleviliğin sünniikten pek farkı yok aslında günümüzdeki bircok alevi uzaklaşmış durumda

1|0
    0|0
  • iki irk ve iki din var, iyiler - kötüler.

1|0
    0|0
  • hiç bir farkı yok bama göre alevi değilim ama alevilerden bir zarar görmedim insanlığa bakmani tavsiye ederim

1|0
    0|0
  • inandıkları dini yaşama biçimleri bn aleviyim cemede gidiyorum namazda ama sorun bir sunliye ceme gitmiş mi gitmez elinden gelse cem evini yıkar insan olun önce

0|2
    0|0
  • Mezhep kavgası , halifelik dönemlerinde çıkmıştır. Ali ve osman arasında ki siyasi tartışmalar yüzünden.

0|0
    0|0
    • 24gün

Osman dediğin Sünni mi

• 24gün

Osman ve Ömer Sunni değildi, ancak İslam'da Şiilerin, Sunnilerin ve Haricilerin ortaya çıkmasına neden oldular.

• Ikiside sacmalik. Ben muslumanim alevi ya da sunni degilim ancak alevilikte islama aykiri cok fazla sey var. Yeni bir din olusturmuslar bildigin.

0|0
    0|0
    • 24gün

Yeni bir din

• 24gün

İstediğine inanabilirsin, bu senin özgürlük alanına girer. Ama izin verirsen, Aleviler'in cemevlerini ne amaçla kullandığına sen değil, Aleviler karar versin.

• 24gün

@tblisi soru soruldu cevap verdim. Kendi icatlari olan islamda yeri olmayan bu ibadethaneyi ben kabul etmiyorum. Onlar ne halleri varsa gorsun banane.

• Benimde merak ettiğim bir konu Aleviler şii olmuyor mu yani?

0|0
    0|0
  • Alevilik mezhep değil kardeşim. Aslında tarihine inicek olursan aleviler müslüman bile değil.

0|0
    1|1
    • 24gün

dayanağın varmı?

• 24gün

sende haklısın benim doğrum sana göre doğru olmayabilir

• 24gün

Ee yani abi. Bir ara üstüne düşerim ben bu konunun. Kendimce en doğrusunu bulmaya çalışırım eyvallah.

Kızlar Ne Diyor 4

• alevilik diğer mezheplerden daha farklı arkadaşımın sevgilisi aleviydi dediğine göre hz ali muhammed olmasaydı peygamber olucaktı muhammed ile aynı seviyede gibi birşeyler diodu

1|0
    0|0
  • Fark yok hepimizde insanız.

1|2
    0|0
  • Dusmanlik olmaması lazım ama bildiğim kadarıyla namaz kılışımız abdes alisimiz farkliymis. Öyle duydum yani tam bir bilgim yok ama

1|0
    0|0
  • maalesef bazı insanlar farkı yasattiriyor ve bu yüzden ayrımcılık oluyor.

1|0
    0|0
Yükleniyor...