''Erkek/kız'' mı, yoksa ''beyefendi/hanımefendi'' mi?

Günümüzde bazı kimseler erkek/kız ismini beğenmemekte. Mesela bir #matematik öğretmeninin öğrencilere sorduğu bir problem sorusunda, ''Bir okulda 14 gözlüklü hanımefendi öğrenci, 19 beyefendi öğrenci bulunmakta.'' cümlesini kullanması kulağa komik geliyor mu?

Bazı kimseler bay/bayan kelimesine sıcak bakmamakta. Sebebi sorulduğunda genelde ''Tuvaletlerde bu şekilde yazıyor !'' cevabını alıyoruz. Zaten bu bay ve bayan kelimesi ücretli tuvalet fikrinin ortaya atılmasından sonra ortaya çıkmıştı ya !

Bazı hanımlar ise ''kız'' kelimesinden hoşlanmayıp sadece ''kadın'' kelimesinin kullanılmasını istiyor. ''Maşallah, nur topu gibi bir kadınınız oldu.''

Aslında halk arasında sürekli bu şekilde kullanılmaya başladığından ötürü bu kelimelere tamamıyla aşina olundu. Bu kelimelerin cümle içerisinde kullanılışına göre komik durumlara düşebileceği örnek cümlelerde belirtilmiştir. Peki bunun sebebi bu kelimelere aşina olmadığımız için mi, yoksa gerçekten hoş durmadığı için mi?

• Erkek/kız
    53% (9)60% (3)55% (12)Oy Ver
  • Beyefendi/hanımefendi
    47% (8)40% (2)45% (10)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
5|0

En İyi Kız Görüşü

• ben bana kadın olark hıtap edılmesını ıstemem acıkcası :D ya ben soruyu anlamadım bana ozel anlatırmısın

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Yerine göre kulağa hoş gelirler, ilk yazdığın çok komik geliyor mesela kulağa ona kız/erkek denmesi gerekir

0|0
    0|0
  • Kullanıldığı yere göre değişir. Bir çok yerde beyefendi ya da hanımefendi kulağa hoş gelmiyor.

0|0
    0|0
  • Beyefendi hanımefendi

0|0
    0|0
  • Böyle bir soru soruyosun tamam kötü bir şey demiyorum cevap arıyosun ama önce bir araştır ona göre yaz. Bayan kelimesine kızmamızın sebebi tuvalette yazması değil. Bayan sadece bir hitap sözcüğü cinsiyet belirtmiyo. cinsiyet belirten sözcük kadındır. Kız kelimesine gelince elbette nur topu gibi bir kadınınız oldu denmeyecek. O konuda da kızdıgımız şu. Bu kelimeyi bakire anlamında kullanıyolar. Bakireyse kız değilse kadın. Ve bu çok çirkin bir şey. Yoksa küçük kıza kız diyebilirsiniz tabi ki kadın demeyeceksiniz

1|0
    0|0
    • 24gün

Bayan cinsiyet belirtmiyor? Bayan denince benim aklıma kadın geliyor mesela.

Ha kadın-kız ayrımını elbette yaşa göre yaparım. Dediğin şekilde 70 yaşına gelmiş ama evlenmemiş bir kadına ''kız'' mı denir? :D

• 24gün

Evet belirtmez. Evet bayan deyince akla cinsiyeti erkek olan biri gelmez. Ama bayan kelimesi tanım olarak dişi anlamına gelmez. Cinsiyet belirten asıl kelime kadındır. Erkek birinden bahsederken kimse bay demez mesela erkek der. Ama aynı cümleyi kadın için kullanırken kadın demezler bayan derler. Neden? Kadın deyince akla bakire olmayan kişi geliyo. Ama kadının tanımı bu değil. O yüzden karşı çıkıyoruz daha çok. Yoksa tuvalette yazmasıyla alakası yok. Tuvalette kadın yazabilir mesela sorun yok sonuçta kadınlar için baska ne yazacak.
      Diğer konuya gelince senin yaptığın gibi o ayrım yaşa göre yapılır. Onda sorun yok. 5 yaşında çocuga kadın demek abes kaçar zaten. Bizim karşı çıktığımız bekarete göre isim takanlar. Sadece erkekler değil kadınlar da yapıyo bunu. Ben evlenmeden önce demek yerine ben kızken diyolar mesela. Cidden çok çirkin.

• 24gün

O yakıştırma cidden çok itici.
      Kafama takılan şey ''bayan'' kelimesinin dişi anlamına gelmemesi oldu. Neyse buna fazla takılmayalım ben zaten kimseye ''bayan'' diye hitap etmiyorum. Ama bu tuvalet mevzusunu birkaç kişiden duymuştum hatta birkaç kişiden de fazla.

Bu bekaret konusunda zaten kız/kadın gibi masum bir isim takılmaz. Ben bunları ayırmada daha ağır, kaba kelimeler kullanıyorum. ''kız/kadın'' olarak ayırmak cidden saçma.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...