Dini bilgisi yüksek olanlar bir baksın? Nasıl telafi edeceğim.. ?

Şimdi yaklaşık 1 aydır hakkıyla tesettürlüyüm ve 5 vakit namazını Allah'ın izniyle elhamdülillah kılan biriyim. Benim yaşım 18, ergenliğe 11 yaşında girdim. Arada kalan 7 sene namaz kazamı kılıp borcumu ödemek istiyorum. Benim kendi abimde dini bilgisi çok çok yüksek birisi. Bugün onunla konuştuğumda o gelişim çağı yaşın ama din akli durumdan bahs ediyor. Yani iyiyi ve kötüyü ayırt edebilme, doğru ve yanlışı seçebilme zamanındır diyor. Buda yaklaşık 14-15 yaş civarındır, ondan sonrasını borç ver dedi. Şimdi bende her 5 vakit namazımın arkasına 4 defa kaza kılıyorum. Yani her rekatın 4 defa kazasını veriyorum. Abim seneye bu tarihe kadar kılarsam 1 yılda 4 yılın borcunu kapatabileceğimi söyledi elhamdülillah. Bilgisi olanlar siz neler öneriyorsunuz, yardım edermisiniz? Allah razı olsun şimdiden, teşekkürler.. :)

0|1
8|21

Erkekler Ne Diyor 21

• Allah hepimizin yardımcısı olsun.. evet çok iyi ediyorsun.. malum Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadetlerimizden sorumlu olup suâl etmekte, böylece üzerimize farz olan ibadetlerimizden bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır.. buda genelde kızlarınki 9-15 arası erkeklerinde 15 yaşlarında.

1|0
    0|0
  • Abin doğru söylemiş..
    14-15 yaştan sonra başlar sorumluluklar..

Bende bu şekilde yapmıştım.. 18 yaşımda başlayıp, 3 yılın kazasını kılmaya niyet ettim..

Gücün yettiğince kıl.. Bir iki yılda bitereceğim diye çok kasma..
    Çünkü sabır gücünü yanlış kullanmana sebep olursa, vakit namazlarından da soğuya bilirsin..

Ama sünnetlerini aksatma..
    Belki o sünnetler, kaza namazlarının yerine de geçebilir..

Rabbim sabır versin..
    Allah kabul etsin..

#Vesselam

1|0
    0|0
  • arkadaşım birşey sormak istiyorum. Her vaktin sonunda 4 kaza namazı kıldığını söyledin. Sabah ve ikindi namazlarinin pesinede kaza namazı kılıyor musun?

2|0
    0|1
  • kafana taktığın şeye bak. Abdesti al bütün kılmadığın namazlar için 2 rekat namaz kıl. Duanı et. Gerisini düşünme bile. Kldığın her namazla benim kendi düşüncem eğer iyi biriysen çevrene rahatsızlık vermiyorsan annene babana saygılıysan bütün günahları bile sevaba çevirebilirsin.

1|0
    0|1
    • 27gün

Çevreme rahatsızlık vermem gittiğim yerde aranılan özlenilen biriyim hatta. İyiliğim ise siz karar verin: Çalıştığım yerdeki eski patronum bana dükkanımı külçe altın ile bırakayım üstüne eklenirde eksilmez derdi. Annem babamla şakalaşan bir tipim ama dini fikirlerde ayrıcalık var onda anlasamıyoruz. Ama genel olarak iyiyiz babam kızar bana sadece

• 27gün

çok düşünürdüm neden böyleyim diye. Kötü olmayı çok istedim ama olamadım vicdanım içim sızladı hep. En sonunda kötü insanlardan uzak durmak için yalnızlığı seçtim ama çok tecrübe kazandım.

• 27gün

Bende öyleyim :)

• Ergenlik yaşına girdiğin andan itibaren 19 yaşına kadar kılmadığın namazlarını hesaplaman gerekir. Eğer kadın isen her ay tahmini olarak kaç gün adet oluyorsan bu günleri hesaptan düşersin. Çünkü adetli iken kılınmayan namazlar kaza edilmez. Ayrıca sayı açısından net bir karar veremiyorsan mesela tam olarak ne zaman ergenliğe girdiğini bilmiyorsan tahmini olarak ve birazda fazladan hesap ederek bir hesaplama yaparsın.

1|0
    0|1
    • 27gün

yani kadın derken anladın sen onu

• 27gün

Anlamassiniz zaten boşver siz kendinizi toplumda kadin değilim kizim diyerek rezil etmeye devam edin iyi günler

• 27gün

@k_kelebek bişey sorucam sizi ne ilgilendirir? Bunun nesi rezillik? Hakaretmi ediyor küfür mü ediyor namusuma ı söz ediyor anama babamı sayıyor iftiramı atıyor. Adam gibi yorum yapmıs muhattabı benim ve yanlıs anlamadım, sizin sorununuz nedir acaba? Bence daha fazla yorum yapmayın. Lütfen çıkarmısınız sorumdan, rica ediyorum. Hayırlı akşamlar dilerim b

• Kaza namazlarını kılmaya başladığın da, borçlarını tamamen ödeyemeden vefat edersen bile Allah Zülcelal Hazretleri'nin izniyle kaza namazlarının hepsini kılmışsın gibi kabul eder. Tabi her şeyde olduğu gibi bunda niyette çok önemli, niyetin Ellah (c. c) rızası için olacak.
    Allah (c. c) kabul etsin inşaEllah.

1|0
    0|1
  • Resmen işi matematige dökmuş.. hesap uzmanın olabilir miyim? yari sevap point için?

1|1
    0|0
  • Vay be helâl olsun 👍 Doğrudur her vakitten sonra o vaktin kazasını 4 kere kılarsan yani ikindi namazından sonra 16 rekât daha kılarsan inşAllah 1-2 senede biter

1|0
    0|1
  • Allah muvaffak etsin bir anda borçlarını bitirmeye çalışıp kendini zorlama daha çok tefsir ve meal oku inş böyle devam edersin

1|0
    0|1
  • Eğer bunu yapabiliyorsan helal olsun sana Allah kabul etsin

1|0
    0|1
  • abin doğruyu soylemiş Allah kabul etsın boyle tamamla fazlası da kardır

1|0
    0|1
  • Aradığım gelin temsili

1|0
    0|1
  • cenneti garantilemek mi istiyon sen hayırdır :D

1|0
    0|1
  • Ne mutlu sana. Birde biz kılabilsek üşenmeden. Sen yine de için rahat etsin diye kıl.

1|0
    0|1
  • kılmak zorunda değilsin. sahabeler kılmış mı ki önceki kılmadıpı yılların namazlarını

1|0
    1|1
  • hahahaha çok komikti 😂😂

0|1
    1|1
    • 28gün

Anlamadım?

• 27gün

Yahu belirli vakitlerde kılamadım işte. Kazasını vereceğim bunu anlamak bukadar zormu

• 27gün

bir yoludaha var tüğbe edersen vermeye gerek yok

• boorç diye bir şey yoktur, ibadet ve herşeyden öte temiz kalp vardır

0|1
    0|1
    • 27gün

Sizin düşünceniz

• 27gün

Neyse, sen daha küçüksün ne demek istediğimi bir türlü ânlayamıyorsun

• 27gün

Yav sen kötü söz kullanmadan konusmayı bil önce. Engellendin.

• Bende sabah ve akşamın kazasi olmaz diye biliyorum diger ögle ikindi ve yatsinin olur

1|0
    0|0
    • 27gün

Yaş doğrumu sizce

• 27gün

Sizede eyvallah :)

• 16gün

Kusura bakma, Yeni ögrendim sabah ve akşamin da kazası varmış. Selametle

• Doğru demiş devam Böyle

1|0
    0|0
  • 14-15 ten başlar birde Allah bedene zulmü yasaklıyor belli bir süre sonra zorlanabilirsin

1|0
    0|1
  • kardeşim kendine fazla yüklenmeden kıl bence ergenliğin 15 ten sonra başlar diye biliyorum

1|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 8

• kıl canım kotu değil namaz belki bire bir aynı sevap da olmasa da allah kabul eder inşallah 😊

1|0
    0|1
  • ergenliğe girildiği an ibadetler farz oluyor diye biliyorum ben, hatta bu yüzden çocuklara 7 yaşından itibaren namaza başlatın ki alışsınlar diyorlar, Allah kabul etsin ama bence ergenlikten itibaren kılsan senin için daha iyi olur ne olur ne olmaz.

1|0
    0|1
    • 27gün

Bende öyle düşünüyorum bana yük olmaz. Ama ömür :) bitmez inşallah :)

• 27gün

Hadi Allah kolaylık versin güç kuvvet versin inşallah :')

• 27gün

Amin inşallah :)

• Simdi sen kac yasinda regl olduysan o andan itibaren namaz kilman gerekiyor.
    11 ise 11 yasinda baslamaliydin namaza.
    Bir sey daha var , pes pese 4 vakit daha kilmak zorlamiyor mu seni? Her vakit namazin arkasindan 1 vakit kilsan daha kolayina gelir be canim

1|0
    0|1
  • Fazlasından zarar gelmez

1|0
    0|1
  • 11 yaşından itibaren olan borçlarını ödeyeceksin 😊

1|0
    0|1
  • Bu biraz da matematikle alakalı canım ama kılmadığın namazların kazasını kıl çünkü 11 yaşında namaz kılmak geç bile. O yüzden onu hesaba katarak kıl.

1|0
    0|0
  • valla allah yolundan ayırmasın seni. çok güzel düşüncelerin var inşallah tamamlayamasan bile hepsini ödemiş olursun:)

0|0
    0|1
  • tabi ergenlige hirdigin gunden baslar kaza namazlarin

1|0
    0|1
Yükleniyor...