Birşey dikkatimi çekti, ciddi cevap verecekler varmı?

Gördüğüm kadarıyla 18-35 yaş arası Atheist olan gençler çok, bunun sebebi nedir?
Yani bilerekmi, araştırarakmı bu yolu seçmişler yoksa Özentilikmi?
Saçma sapan cevap verecekleri kaale almıyorum :-)
Birşey dikkatimi çekti, ciddi cevap verecekler  var mı ???

Güncellemeler:
1ay Güncel🤔
1ay Günceliycez

0|5
12|50

En İyi Erkek Görüşü

• Onların dediğine göre araştırıyorlar.

0|0
    0|0
    • 1ay

Hiç öyle bir izlenim yakalayamadım :-)

• 1ay

Bunu bende fark ettim, sorusunun cevabını verince başka yerden giriyordu konuya 😏

• 1ay

Kendilerine saygilari yok o yüzden boş ver uğraşmaya değmez

En İyi Kız Görüşü

• Yani bir çoğu çevrelerinde görüp sonra hava atma amaçlı kullananlar netten okuyup bu sonuca varıyorlar bazıları da anlamını bilmeden ben ateistim diyebiliyor tabi hiç mi ciddi olarak yok dersen var ama onlar zaten gösteriş olarak kullanmayanlar

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 49

• 1- internet yayıldı ülke de önceki yıllara göre. ulaşmak istediğin bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyorsun.

2- akp iktidar olduğundan beri aşırı baskı sonucu refleks tepkisi sonucu insanlar din'den soğudular.

3- kimi bilerek seçimini yapıyor, kimi de sırf yobazlardan iğrendiği için bilgisizce o yolu tercih ediyor.

toplumu bir yingyang olarak düşünebilirsin, her daim eşitler kendisini içten içe.
    daha öncesi muhafazakar kitle üzerinde baskı vardı, sonuç ne oldu? akp gibi bir parti iktidara geldi ve şu an körü körüne destekleniyor icratları hiç sorgulanmadan. şimdi ise dindar kesim, laikçi veya kendilerinden olmayanlar üzerinde aynı baskıyı kuruyor her geçen gün arttırarak, bunun sonucu da onların antileri ürüyor toplum içinde. birnevi toplumsal refleks diyebiliriz buna.

bir diğer etken de, teknoloji bilim geliştikçe dinler inanılabilirlik gücünü yitiriyor kitleler üzerinde. bir zamanların mucizeleri artık bilim ile mümkün kılınıyor.

0|1
    0|0
    • 1ay

Bu olayıda Akp ye bağladınız tebrik ederim :-)
      Akp den önce atheistler yoktu türkiyede...

• 1ay

hiçbir parti umurumda değil, hepsine eşit mesafedeyimdir.
      siz ister kabul edin, ister etmeyin ama en büyük nedeni ismi geçen partidir.
      95'i bırakın, 1900'ün başlarında da vardı. buna kimse itiraz etmiyor.
      ama bunların nüfusu 1000 iken, 10 yıl gibi bir süreçte nasıl oldu da 4 milyonu buldu?
      bu büyük sıçramanın nedeni nedense şu ismi lazım değil partinin başa geçtiği yıl ile orantılı.
      bir şeyi sorguluyorsanız tüm tabularınızı, önyargılarınızı ve tarafçılığınızı kenara bırakmalısınız.
      işinize gelmiyor veya size ters diye gerçeklere karşı gözünüzü yumamazsınız.
      siz, gözünüzü kapatıp görmemezlikten gelmek isteseniz bile o gerçek tam karşınızda duracaktır tarih boyunca.
      anlatmak istediğim cevap ilk mesajımda yer almakta, yazmış olduğum "akp" ifadesini sansürleyip okursanız belki bu sefer algılayabilirsiniz bir bütün olarak.
      iyi günler.

• 1ay

Hıhı tımım cınım..

• Kendi web sitemde 3 yıl önce falan bile neden mi ateistim gibi bir arşiv oluşturmuştum.

Dini bilgime güvenirim. Sorguladım, binlerce insanla muhatap oldum. Lisede din dersini hocayla beraber anlatırdım. Sınıfta bir pu şt vardı. "hocam xxx ateist" derdi ama hoca inanmazdı. Bir konu hakkında konuşur aklımdan ayet ismini verir cemaatçi arkadaşlara not aldırır diğer gün kuran getirerek gösterirdim. Onlara bile oha dedirtecek küfürler ettirirdim :D

Ama artık apateistim. Çok insanla konuştum, tartıştım.
    Günde onlarca olduğu dönemler oldu. Bazı insanların ateist olma gerekçeleri komik gelirdi. Basit gelirdi evet ama %3-5'lik kısım. Emin ol diğer %95'lik kesim bilinçli/sorgulayan/sağlam temellere dayandıran insanlar.

1|0
    0|0
  • 1. ozentilik ( aa sen ateistsn bnde senin gbi olcam)
    2. dinimizde bazi şeyler yasak ( icki kumar zina ) ws ws
    3. dini yasaklara kurallara uymak yerine
    ( tabi aile yapisi da onemli ) bn istedigimi icimeyip yapamayinca niye yaşiyorm tripleri ateist'lige sewk ediyor kisileri

1|0
    0|0
  • Kendimi bildim bileli ateistim. Hiç bir zaman inanmadım çok saçma geldi bana insanların görmedikleri, duymadıkları bir şeye tapınmaları. Sonra malum Türkiye'de yaşayan bir Türk olduğum için, benim ateist olmaya hakkım yok (!) "Her Türk gibi Müslüman olmalıyım" baskısı da gelince, inanmayışım nefrete dönüştü.
    Üzerine bir de Biyoloji okudum, Evrimi en ince ayrıntısına kadar öğrendim. İşin bilimsel kısmını da öğrendikten sonra artık, sadece inanmayan bir ateist değil, bilimsel her mecrada sonuna kadar tartışabilen birisi oldum :)

İsteyen istediği şeye inanabilir, beni de hiç alakadar etmez, kimsenin ufkunu açmak gibi bir misyonum yok. Bu konuları tartışmayı seviyorum sadece, adrenalin oluyor :)

0|0
    0|0
    • 1ay

Peki merak ettiğim birşey var, öldükten sonra ne olacaklar? Benim Bosnalı bşr arkadaşım vardı ona sorduğumda bana, öleceğim sonra belki bitki veya çiçek olarak biteceğim topraktan demişti. Yeniden dirileceğime inanmıyorum demişti.
      Bir çok dinde diriliş var öldükten sonra.
      Atheistler ne düşünüyo bu konu hakkında?

• 1ay

Düzeltmene gerek yok, almanyada atheist yazılıyor, ordan kalmış.
      Vücut toprağa karışıp çürüyor tamam. Peki Ruh? Ruhun olmayacakmı?

• 1ay

Ruh dediğin şey senin beyninin bütün halde çalışma olayıdır.
      Beyin bütün duyularımıza hakim olur. Hem içeriden hem de dışarıdan gelen bütün uyaranlara bir cevap hazırlar ve vücudu o ana en uygun hale getirir.
      Vücudumuzda bir dünya hormon var ve bunlar her bir "ruh" halimiz için aracı görevi görüyor.
      Örneğin bir şeyi yapmayı çok istiyorsun vücudun serotonin salgılar ve enerjik olursun..
      Bunlar çok teknik tabirler ve son yüz yılda bulunan bilgiler. Zamanında kendini iyi ya da kötü ya da enerjik vs.. hissetmene "ruh hali" denir ve insanın içinde bir ruhu olduğuna, onu iyi ya da kötü yöne yönelttiğine inanılırdı.
      Sonuç olarak ruh da yok, bu sadece bir tabir..

• kendi hayatlarini yaşantılarını maddi durumlarini başkaları ile karşılaştırıp bu kaniya varıyor büyük çoğunluğu

1|0
    0|0
  • Dünya uzerinde muslumanlik ne boyutta sen önce onu irdele.. Kabenin olduğu Arabistan kraliyet ailesi tarafından yönetiliyor ve halka vahabi şeriat kurallarını geçerli kılarken kendileri zevki sefa aleminde yaşıyor. Turkiyede akp muslumanligi var ki çok tehlikeli mesela cumhur başkanı cumaya gidiyor 100 lerce koruma onu korumak için namaz kılmıyor yani hep gösteriş. Komik bir muslumanlik anlayışı sanki Tayyip namaz kılarken 100 lerce koruma namazdan muaf gibi gorunuyor ki ben çok komik buluyorum. Kulun kula kullugundan başka birşey değil. Bu basit bir ornek bunun gibi bir çok sayabilirim. Orta doğu desen radikal terör örgütleriyle dolu. Hadi herşeyi geçtim Türkiye nin yuzde doksanı musluman diyoruz ve muslumanlikta en büyük günahlardan biri faizdir. Ama aynı Türkiye de bankalar cirit atıyor ve musluman denilen yuzde doksanlık kesimin yuzde sekseni bu bankalara her ay faiz oduyor. Gerçekten komik bir durum. Ben muslumanim ama dedigin kisileri yargılamadan once günümüz muslumanligini yargilaman gerek. Onlar inanmıyor ki muslumanlikta inanmayanada saygı duyulur. Ama inandığını söyleyenler nasıl bir duzenin içinde yasadigini, neyin peşinden gittiğini bilmiyor bile bence asıl yargılanması gereken bu.

0|0
    0|0
  • İşlerine gelmiyor ve o yaştakiler internette fazla takılıyor özentilik olayını pek sanmıyorum :/

1|0
    0|0
  • Okumuyorlar trend ne varsa atlıyorlar... Havalı çocuklar ateistmi tamam oluyorlar hemen... Annesi akp ye oy ver deyince oy veren 18 lik genç nasıl varoluyorsa böyle ateist olanlar vardır...

1|0
    0|0
  • Türkiye'dekilerin alayı özenti.

1|0
    0|0
  • %70 i özenti veletlerin. D

2|0
    0|0
  • Şahsen bn yaklasık 11 yasımdan satanistlerin içindeyim ailemse hacı ve 7-8 yasımdan beri ailem zorla islam işte kuranı kerim vs camiye vs yönlendirip namaz kıldırıp kuran okuttursad 17-18 yaslarmdan beri tamamen bıraktm çünki bnim mantığıma uymuyo bide dışardan bir etrafına bak afedersinde nerde bir kötülük nerde bir katliam hepsi islam aleminde hee kimseye karışmam o insanlqrın kendi inançları ama bn şahsen göktanrıya inanıyo ve sadece herkese saygılı davranıyorum bir bayana bakiş açisamsa bn bir bayanın ne kapalı nede çok acık olmasını uygun bulmuyorum bu benim görüşüm

0|0
    0|0
  • çevreden görme özent ve şımarıklık

1|0
    0|0
  • hiç buna dikkat etmedim ama özenti ve arkadaş çevresi etkilidir

1|0
    0|0
  • bir çoğu sorulanarına cevap bulamadığı için

1|0
    0|0
  • şu kadarını söyleyeyim bütün mukaddes kitaplar bence bu yüzyılın sonuna kadar etkisini yitirecek. ben 3 yıl öncesine kadar çok dindardım ancak önce kendi coğrafımızı daha sonra dünyayı iredelediğimde bir sürü çelişki gördüm. sonra kurana odaklandım iki defa okudum ve çelişkli bulduğum yerleri not aldım araştırdım internette, çevremde... ancak aklıma ve mantığıma uygun cevaplar bulamadım sonra özelimde bazı sorunlarım oldu ve ben allaha değil ama dine olan inancımı iyice yitirdim şimdide namaz kılıyorum ama sırf makamımdan ötürü çevremdekilerden kaynaklı kılıyorum

0|0
    0|0
  • Benim gördüğüm; yakın bir arkadaşımın ateist olmasına neden olan şey şudur. Bir şeyin olmasını çok istersin, bu ciddi anlamda hayatta olmasını istediğin tek şeydir. Yalvarırsın sadece bu olsun diye. O zamana kadar hep iyi biri olmaya çalışmışsındır bir karşılık beklememişsindir. Ama yine de olmaz o tek bir isteğin. Sanırım bu yüzden. Tabii işin özenti boyutu da var elbet. Karalamalar da aynı şekilde. Ve maalesef ateistler bir konuda haklı, ateistlerin çoğu okuyan bilgilenen kültür seviyesi yüksek insanlar. Ama Müslümanların bir çoğu sadece annesi babası öyle olduğu için inanıyor okuma kültürlenme sorgulama gereği bile duymadan.

0|0
    0|0
    • 1ay

Bak buna katılıyorum, dua falan okuyoruz ama çoğumuz anlamını manaasını bile bilmiyoruz.
      Kurana inanıyoruz ama bir çoğumuz daha içinde ne yazdığını bilmiyoruz.
      Bir çok şey abartılı. Mesela hadisler var birsürrü uyduruk uyduruk. Benim bile oha dediğim..
      Peygamber efendimizi Allah dan bile üstün gören Müslümanlar var. Yanlış anlaşılmasın bende Müslümanım ama bazı şeyleri benimde mantığım almıyor.

• büyük çoğunluğu özenti ve ideolojilerinden kaynaklı bir durum diğer kısmı dini bilgilerinin çok zayıf olması ya da yalnış bilgi edinmiş olması diğerlerinin sebebide aileleridir ateizm çökmüş durumda türkiye dünyayı 20sene geriden takip ediyor darwinistler bile ALLAH a inanmaya başladı bilimin olduğu yerde tanrının varlığı kaçınılmazdır

0|0
    0|0
    • 1ay

Darwinisim theorisini Almanlar bile cökertti, mümkünatı yok diyor bilim adamları. Birine dedim senin beynin çökmüş dedi 😏😏

• 1ay

Su sitede hic bir yorum beni bukadar guldurmemisti

• 1ay

@LilithTohumu güldürebildiysek ne mutlu 😉

• araştırma yapmadan sözde adı islam ülkelerine bakarak tercih yapıyorlar bilinçsiz tercih

1|0
    0|0
  • özenti ve arkadaş çevresi etkilidir

1|0
    0|0
  • Yok onların ki girdikleri ortamda ilgi odağı olup popilerini arttırmak için.
    Ateistin bile delikanlısına muhtaç olduk artık :D

0|0
    0|0
    • 1ay

Ama durup dururkenmi Atheistliği seçiyorlar?

• 1ay

Anlamaya çalışıyorum 🙄
      belki biri imana gelir okuyunca düşünür 😒😒

• 1ay

Umarın dediğin gibi olur. Etkilenip imana gelirler :))

• hayir sadece ibadet etmemek icin adama ateistim diyo

1|0
    0|0
  • kendilerini bilgili sanıp tam tersi olarak bir şey bilmedikleri için seçmişler bir de gençlik bildiğiniz üzere seks alkol esrar dan başka bir şey değil kötü olan herşey günah olduğu için bu şeyleri bırakmayıp tam tersine günah olduğunu inkar edip rahat rahat yaşamaları için bir kaçış yolu olarak görüyorlar kendilerinde

0|0
    0|0
  • bu yaş aralığı sorgulama beyinin tam açılma aralığı olduğuuüçün

1|0
    0|0
  • Buradakiler ateist degil olduklarini saniyorlar sonra babalariyls bayram namazina giderler cuma'ya giderler ama sorunca da bön atöistim derler bir bok bilmezler.

0|0
    0|0
  • Özenti, bıkkınlık, zeka seviyesinin aşağılarda olması, çevre, neyin ne olduğunu algılama sorunları, ve sözde düşündüklerini iddia etmeleri yüzünden oluyor.

0|0
    0|0
  • Ozentilik ve dini emirleri yapmak zor geliyo ama ateist olunca muaf degiller
    Kutsal kitaplarda cekiski varmis ateist sayfalardan okursa gercek manada okumazsa istedigi yone cekip celiski derler

0|0
    0|0
  • yok ya hepsi özentidir, ya da troll ' dür. ateist çok yok hiç yok demiyorum.

0|0
    0|0
    • 1ay

Buraya bakınca sanki yüzde 90% atheist gibi ama :-)

• 1ay

Evlenmek falan ne alaka yaa

• 1ay

Bakire kiz isteme olayi :) ;)

• sebepsiz

0|0
    0|0
  • İslerine gelmedigi icindir belkide

0|0
    0|0
  • geneli aileden kaynaklaniyor bir çok örnegi var yani ailesi ateistse zaten cocuk onun izinden gidiyor ama ailesi müslümansa çocuk ateist oluyorsa bununda cok örneği var mesela söyle dusun ailesi çocuga sert davraniyor veya zorla ibadet ettitmeye calisiyor namaz kil diye bagirip durdugunu dusun ki bunun icin dövenler bile var bu çocuk ateist birisiyle tanişsa ve ateist arkadasi onunla ilgilenip iyi davransa çocuk 100 de 90 arkadaşının pesinden gider açıklayici oldu herhalde 😊

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    19

Kızlar Ne Diyor 11

• Tabiki ozenerek secmisler arastirsalar ateistmi olurlar jdjssk

1|1
    1|0
  • farklı olma çabası. öyle kendilerini farklı hissediyorlar. yoksa uçak türbülansa girince senden benden dindar onların hepsi :D

0|2
    0|0
  • 18 ve 35 den bahsediyosun farkındasindir umarim 35 küçük bir yas degil neden özentilik olsun sanane milletin hayatindan

0|1
    0|0
  • Ateist değilde başka bir düşünceyi savunuyorum. Benim ki araştırarak ve kendimi bularak olan bir şey

0|0
    0|0
  • Çünkü zekiler sorguluyorlar.

0|0
    0|0
  • Ben arastirdim baskasinin ne yaptigini bilmem

0|0
    0|0
  • ben okuyarak oldugunu düşünüyorum çünkü ne zaman tartışma açılsa hepsi hem kutsal kitaplardan hem de insanlığın tarihinden bilgiler verebiliyolar yani en azından benim tanıdıklarım okuyarak olmuş belli ki

0|0
    0|0
  • araştırmadan secilen yok daha cok dinlerle alakalı oluyor...

0|0
    0|0
  • moda

0|0
    0|0
  • Gençler cok bilinçli saç değiştirir gibi dinden cıkılmaz elbette araştırıyorlardır

0|0
    0|0
  • Özentilik

0|0
    0|0
Yükleniyor...