Türklük ve İslam gerçekten birbirini tamamlayan iki önemli unsur mu?

Mesela bir insanı Türk değilse ama müslümansa benimseyebiliyorsunuz ama bir insan Türk ise örnek veriyorum mesela kavimler göçünde Avrupaya ciddi bir göç oldu. Avrupadaki Türk kökenliler arasında Hristiyan olanlar mesela onları neden kabul etmiyorsunuz?

0|1
5|19

En İyi Erkek Görüşü

• cok guzel bir soru ama beynim su an bu soruyu cevaplayamayacak kadar s2lmis durumda. yarin dusunucem bunu, cevaplicam jksdjhjsk

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 18

• Efendim Türklük değil mesele, İslam, Müslümanlık. Ne olursa olsun, ama Müslüman olsun. Yani Türk olması önemsiz, hangi dine mensup mesele o. Bir İngiliz, Amerikalı, bunlar bizim dinimize ibadet etmiyorlar. Başka mezhepleri. Yani ondan kabul edilmiyordur.

0|0
    0|0
  • Kişi farklı bir dine mensup olabilir, ya da dine inanmayabilir.
    Ancak, Türklüğü kimlik olarak tanımamak farklı bir mesele.
    En azından T. C. vatandaşı olan herkes Türk'tür.

Türk kültürünün temeli, şamanizm inancına dayanır.
    Kültürel değişim süreciyse İslamiyet ile devam eder.

İslamiyet, kültürel anlamda Türklüğü de etkilemiştir.
    Milli ahlâk ve hoşgörü konularında, dinin yeri büyük.
    Fakat, Türklük İslamiyetten önce de vardı.

Hoca Ahmet Yesevi'nin bir sözü geldi aklıma:
    ”İslamiyet tercihimiz, Türklükse kaderimizdir”

0|0
    0|0
  • Gicik bir cevap olabilir ama bu tur ayrimlarim yok bir insana isinabilmem icin. Irk, dil, din konusunda her turlu aşiriliga da karşiyim. Şimdi aşiri uclarda gorusler de yapilacaktir, o kendini muhteşem, kutsal gorenler icin de şu videoyu birakayim şuraya...
    https://youtu.be/DOSDDnSAcNA

0|0
    0|0
  • Nerede doğduğunla neye inandığın farklı şeyler.

En iyi Müslüman Türklerdir filan deniyor. Bu islamın temeline ters bir ifade zira takvaca üstün olmayı öğütlüyor Kur'an. Kadın-erkek; Arap, Türk ya da latin demiyor

0|0
    0|0
  • Alman ingiliz arap japon vs gibi bunlar hep millettir ırktır.
    Araplar türk değil
    İngilizler de arap değil fakat dinleri de farklıdır.
    Türkler müslümandır diye bir kaide yok türklerin başka dine mensuplar da vardır. Türktür ama hristiyandır türktür ama yahudidir. Bunu diyebiliriz. türklerin çoğu islam dinine mensup olduğu için bu her zaman korunmuştur.

0|0
    0|0
  • Hun türkü macarlar sırf hristiyan diye türkler sevmiyor

0|0
    0|0
    • 1ay

Hun Türkü olan macarlar asıllarını unutmuş Türklerdir ve hristiyanlığın vermiş olduğu Türk düşmanlığı ile doludur. Türk kendisine düşman olanı sevmez. Türk Hz. İsa değildir, bir yanağına tokat yiyince ötekini uzatmaz. Bunu bilmen gerek :)

• 1ay

Durduk yere köyleri yakıp insanları öldürenlere sen güllerle gidiyosun sanırım. Fazla hümanistsin o dönemin şartlarında hümanizm ancak kolay ölmeni sağlardı.

• 1ay

Ne zaman yakmış

• Arap kültürünün benimsenmesinden kaynaklanıyor. Irk olarak yozlaşmışlık var.

0|0
    0|0
  • Türk kimliklerini kaybetmeden avrupada hristiyan olan tek topluluk gösterirsen sana açıklama yaparım :)

0|0
    0|0
    • 1ay

Hatırlarsanız bir sene önceydi hakeme çelme takan bir gazeteci vardi. Ve Gazetecinin üyesi olduğu siyasi parti turkce bir partiydi. Müsait olduğum ilk zamanda bakacağım ve link atacağım.

• alakası yok nazilerin musallat olduğu yahudilerden on binlercesi türk olduğu için hiç birisine dokunamadılar türkiye dokundurtmadı..
    şimdiki lanetli müslümanlar türkiyeninde türklerinde gırtlağına yapışmış durumda

0|0
    0|0
    • 1ay

Eksik tarih bilgin var. Türkiye ile Almanya o dönem ticaret anlaşması imzalamıştır. Binlerce ton krom Alman ordusunun silahlarını beslemiştir. Sadece Türk oldukları için mi Almanlar saygı gösterdi zannediyorsun :) Ortada 1) ticaret 2) potansiyel müttefik olma isteği vardır. Lakin iki tarafta birbirine mesafeli davranmıştır. Tezini şu şekilde de çürütebilirim, Alman arşivlerinde Türkiye'nin işgal planları mevcuttur. İnternetten de gayet rahat bulabilirsin.

• 1ay

böyle bir şey geleceğini tahmin etmiştim o yüzden yanlış bilgi verdim şimdi yanlışı düzeltiyorum. almanlar hiç bir zaman saygı göstermedi türk vatandaşı yahudileri türkte olsan yahudisin sonuçta diyerek tutukluyorlardı türk diplomatların bu esirleri kurtarması 15-45 gün arası sürüyordu bu süre içinde almanlar türlü türlü işkenceler yapıyordu çoğu ölüyordu

türkler almanyaya savaş ilan etmeden hemen önce sadece 600-1500 arası yahudiyi türkiyeye getirmeyi başarmıştır

@Quenya

• 1ay

Almanya sadece işine gelen kişilere üstün ırk pasaportu vermiştir. Gerisi ziyan olmuştur. Yeni neslin okumadığını biliyorum zaten konuyu ve içeriği görünce cevaplamak istedim.

• Türklük ve İslam birbirini tamamlamaz. Türklük kendi soyunu sever. İslam tüm islam alemini. Efendimiz zamanında işler böyle değildi tüm müslümanlar birbiri tarafından sevilirdi. ama ne yazık ki artık müslüman müslümanın kuyusunu kazıyor.

0|0
    0|0
    • 1ay

Bunda hatalısın. Türk ve İslam birbirini tamamlar. Hatta Türk bir tık öteye geçer ve kendi ırkını Ümmet için geriye atar. Bkz "Selçuklu" ve "Osmanlı". Türkler şamanizmle İslam örtüştüğü için İslamı seçtiler ve bizim yaşadığımız İslam dini aslında Şamanizm ve İslamın bir harmanıdır.

• 1ay

@Quenya Hatamı düzelttiğin için teşekkür ederim kardeşim.

• islam hak din. şahsen ben başka dine mensup olduğu için insanları ayırmam. herkes özgür bu dünyada. ben kendime bakarım.

0|0
    0|0
  • Türk'ün gücü derken o islamiyetteki benimsenen ilahi güç ve kudreti d kapsıyor.

0|0
    0|0
  • Macarlar Türk olduklarını kabul etmese de Türk'tür. Onları kabul ederim. Bana Müslüman uzak olsun. Türk'ten zarar gelmez. Dinci de uzak dursun. Ateistten zarar gelmez.

0|0
    0|0
  • Müslümanlık türklükle taçlanıyor ben bir çok müslüman ülkede bulumdum ama islamiyeti bizim kadar güzel yaşayan bir ülke görmedim 💛❤️💛

0|0
    0|1
    • 1ay

İslamiyeti bizim kadar güzel yaşayan :D

• 1ay

Mükemmel olmak için müslüman olmana gerek yok insan olman kafi. Yani bugün senin birinin hakkını yememeni sana etik kurallar en başta verir. Dinle alakası yoktur. Dinden alıyorsanız eğer bunu ateistlerin şu an cezaevlerini doldurmak gerekliydi.

• 1ay

Bu konular hassas olan şeylerdir ben mükemmel bir islamiyet yaşamak istiyorsan ülkemiz en uygun ülkedir dedim ben bir insanın mükemmelliğinden bahsetmedim herkesin dini düşüncesi günahı sevabı veya diğer bir kaba dille iyiliği kötülüğü kendini ilgilendirir ben mükemmel olmak istemem öyle bir amacım çabamda yok ben bu konularda dar bir adamım ataisti hristiyanı vb diğer inanışlarla hak dini islamiyeti kıyaslayan insan islamiyetin ne istediğini nasıl hakkını vererek müslümanlık yaşanır bilmediğini yeterince yaşamadığını çevresindede yaşayanının olmadığını düşünürüm ve çok değil bundan 15-20 yıl öncesi köydeki insanların adabını edebini ve saygısını araştırmasını ve bunları o insanlar nerelerden edinmiş olduğunu öğrenmeyle araştırmaya başlamasını tafsiye ederim. Şu günlerde ülke insanın en büyük sorunu herşeyi mantığıyla kendine göre kaçamak yorumlayıp bahsi geçen herhangi konunun doğru bilgisiymiş gibi fanatizimle kendi ürettiği bilgiyi doğru olarak savunması yazık bizlere çok yazık...

• İslam ırkçılığı reddeder, türklük dediğin ırkçı bir deoloji nihayetinde birbirine zıt.

0|0
    0|1
  • Değildir.

0|0
    0|0
  • ben kabul ediyorum yeter ki türk olsun benim için yeterlidir

0|0
    0|0
  • türklük islamiyetle yaşayan tek millet tek ulus

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Turkler musluman degildir.. turklerde gok tanri inanci vardi talas savasindan sonra araplasma oldu karamanlilar islami kabul etsede din ve devlet isine arapcayi sokmadi ama gazneli ve selcuklular arapcayi devlet islerine ve eserlerine soktular. Hazar turkleri de ilk yahudiligi secen turklerdir kisacasi etkilesim oldu tek tanrili dini inancimjzdan dolayi ama asla turkler muslumandir denmez turklerin inanci gok tanri inanciydi t

0|0
    0|0
  • Çünkü dini daha önemli görüyolar. insan olsun karakterli olsun dini dili ırkı farketmez

0|2
    0|0
    • 1ay

"Unutmayın ki onlara dostluk eden bizden değildir" - Biz dost olmadık tarihte hiçbir dönem Hizmet ettik, hizmet ettirdik, adalet götürdük. derebeylerin, hanların, kralların topraklarında çamur içinde yatarlarken insan gibi davrandık. Kanunlarımızı ayırdık, farklı vergiler aldık ama asla adaletten şaşmadık.

• İslamiyet ve türklük bence çok farklı gerçi islamın artık gereksiz olduğunu düşünmeye başladım malum herşey ortada

0|0
    0|0
  • Hristiyan olan Türk kokenliler genelde benlikleri ni kaybetmişler belki ondandir.

0|1
    0|0
Yükleniyor...