Feminizm akımını benimsiyor musunuz, feminist misiniz?

Feminizm akımını benimsiyor musunuz?
Feminizm hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

"Kadını götürüp mutfağa ya da süslenme odasına kapatıyor, sonra da ufkunun darlığına şaşırıyoruz; kanatlarını kesiyoruz, sonra da uçamıyor diye yakınıyoruz."

Sadece erkek değildir kadını ezen. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyor.

Simone De Beauvoir
Feminizm Latince femina kelimesinden türemiş bir kelimedir. Temeli, Fransızcada feminizmeye dayanır. Eşitlik, her anlamda aynı seviyede olmak olarak anlaşılan ve toplumsal gruplar arasındaki koşul farklılıklarının yok edilmesidir. Dünyada kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğin bulunması, feminizm düşüncesinin amacının kadının toplum içindeki yerini iyileştirmek ve gerçek anlamda bir eşitlik durumunun oluşmasını sağlamıştır.

Feminizm politik, sosyolojik ve etik anlamda her alanda kadın özgürlüğünün kısıtlanmasına karşı savunulan davranış ve tutumlardan oluşmaktadır.

Güncellemeler:
Temelde ataerkil toplumsal düzenini eleştiren feminist görüşü bir bütün olarak çözümlemeye imkân tanıyan bir teoriyi geliştirilemediğinden, feminist düşünürler, liberalizm, marksizm, psikanaliz, varoluşçuluk, radikalizm gibi düşünce akımlarının etkisinde kalarak oluşturdukları teoriler ile kadın haklarına alternatif çözüm arayışlarını sürdürmektedir. Bu feminist teoriler, kadınların ataerkil toplumsal düzen yapısı içinde değersizleştirildiklerini varsaymakta ve bunun nedenini sorgulamaktadır.
Aslında herkes feminist olmalıdır. feminizmin savunduğu temel şey kadın erkek eşitliğidir. Günümüzde köleliğin yanlış olduğunu nasıl anladıysak gelecekte de kadın erkek ayrımı kalamayacaktır umarım.

Feminizm kadınlara özel bir ayrıcalık istememiştir. Sadece hak ettiğini kazanmaya çalışmıştır. Kadının erkekle eşit haklara sahip olmasını arzulamış. eksik olanı almak için savaşmıştır. Eğitim hakkı, saygı duyulma, bireysel özgürlük...

14|2

En İyi Kız Görüşü

• Güzel bir açıklama olmuş feminizmin anlamını öğrensinler azıcık sonra ciyak ciyak sesler yükseliyor -_-

8|2
    0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Vücutlarını açarak eylem yapıp sonra '' Kadınlar cinsel obje olarak kullanılıyor diye yırtınan tiplerin savunduğu saçma sapan bir şey ve ek olarak çirkin evde kalmış kız kurusunun içler acısı haykırışı sizi Ek olarak size Güzel bir parça gelsin
    https://www.youtube.com/watch?v=HIadb0CUXEA

0|1
    4|1
    • Senin o orasını burasını açarak rylem yapan dediğin kadınlar, otobüste şort giydi diyr dayak yiyrn bir kadın için yapılmış bir eylem, bir haykırıştır. Yazık ya cidden acıyorum seni de bir kadın doğurdu. Gerçekten acıyorum. İyi platformlar.

• @Sosyalistkız4 Şu şort muhabbetide gündemden düşmüyor. MAŞALLAH sürekli salıp salıp tutukluyorlar bu adamıda. Sen bana değil kendine acı. Kendinizi cinsel obje yerine koyup mağdur edebiyatı yapmayı çok iyi biliyorsunuz.

Kızlar Ne Diyor 95

• Feminist değilim diyerek çok iyi bir şey yaptığını sanan kadınlar görüyorum. Bakın pantolon giymeniz, doktor olmanız bile feministler sayesindedir. Zamanında verilen mücadeleler sonucunda şu an birazda olsa; evlere kapatılmıyorsunuz, pantolon giyebiliyorsunuz, istediğiniz mesleği yapabiliyorsunuz. Yok ama keşke bunlar olmasa diyorsanız buyrun feminist değilim diyebilin övüne övüne ama gün gelirde hayırsız bir eşiniz olursa feministlerden yardım beklemeyin ve mümkünse sürekli ezildikten sonra feminist olmayın. Kendinizi kocası, babası veya abisi tarafından dövülen, hor görülen, istemediği bir evliliğe muhtaç edilen, tecavüz edilen ve ardından "kadının suçu" denilecek olan kadınların yerine koyun, koyun ki sizde bu türlü işkencelere maruz kaldıktan sonra feministim demeyin, kendi başınıza gelmesini beklemeyin. Kadınlar bile "feminizm kocayı bulana kadar ehi ehi" diyor yahu kaç kadın var evli ve feminist olan haberiniz var mı? Siz feminizm'i erkek düşmanlığı mı sanıyorsunuz ey kscanlar? O yüzden erkeklerde feminist olabilir daha doğrusu her insan feminist olabilir, olmalıda. Eşit haklara sahip olmayı kim, neden istemesin?

6|1
    3|1
    • Feminizmi benimsemiyorum diyen insanlar da genel olarak feminizmin anlamını bilmiyor.
      Gayet iyi yazmışsın.
      👍
      Toplum tarafından her şeyi yanlış anladığımız için bunu da yanlış anlayanlar var...

• Brawo 👏 hayran oldum kız 😉

• Kadın dediğin erkeğin ayağını yıkayıp suyunu içer ne feminizimi oturun oturduğunuz yerde

• Sapına kadar da feministim. Özellikle ataerkil düzene sahip bu dünyada, tecavüzcülerin kadına şiddet uygulayanların bulunduğu bir dünyada kendimizi savunmamız için en iyi düşünce bu. Kadınlar olarak bir akım başlatırsak bu tarz istismarların, şiddrtlerin vb. önüne geçebiliriz. Bugün o çok övdüğünüz batıda, new york ta bile aynı statüte de bulunan bir kadının maaşı bir erkekten daha az. Kadınlar biraz hemcinslerinize sahip çıkın, haklarınızı koruyun. İyi günler.

6|0
    1|4
    • Yanlış hatırlamıyorsam bu konuda ciddi çalışmalar yapıldı ve öyle birşeyin pek söz konusu olmadığı saptandı.

Kadınlar hamilelik vesaire durumlar dahil olduğunda kariyerlerine ara veriyor veya sekteye uğratıyorlar, eğer bu tip şeyleri istemeyip hakkaten kariyere odaklanırsa kadınların daha az para kazanması pek o kadar da söz konusu olmuyor.

Kusura bakmayın da, özellikle ciddi firmalarda doğum yaptığı için bir anda işini uzun süreli biçimde yapamaz hale gelebilecek kişi, doğal olarak dezavantajlıdır, bunu illa kadınlara karşı baskı olarak görmenin gereği yok, tamamen praktik sebeplerden.

Kadınlar olarak feminizim gibi bir akımla istismarların falan önüne geçemezsiniz. İstismar eden kişi zaten kadını insan olarak görmüyor, feminizim de bu tip insanları eğitmek veya bilinçlendirmek için gerekli donanıma kesinlikle sahip değil.

• Sana katılıyorum ve seni anlıyorum.
      Lakin salt Türkiye'de olan bir olaymış gibi aksettirmeye çalışmanı doğru bulmuyorum. Bu dünyanın neresine gidersen git mutlaka olacaktır.
      Misal Orta Doğu buradan beter.
      Ya da ABD'yi çok medeni mi sanıyorsun?
      Evet, Türkiye'de tecavüz gibi iğrençlikler fazlasıyla var, iğrenç, aşağılık herifler çok fazla.
      Ama bu sadece bizim ülkemize özgü bir durum değil.
      Yolda yürürken arkadan bakıp ayıp cümleler kuran insan her yerde vardır.
      Bu karakter, kişilik meselesidir, salt bir ülkeye indirgemek yanlıştır.
      Bu ülkede yaşadığım için yazdım diyebilirsin, doğrudur.
      Ben genel olarak bahsetme gereği duydum, yoksa sana karşı bir tepki göstermek için değil.
      Zira bu tarz olaylar çok deneyim sahibiyim, gerçekten anlıyorum sizi.

• Teşekkür ederim, iyi akşamlar.

• Feminist biriyim. Ama feminizm ''erkeklerden nefret etmek'' ''erkeksiz yaşam'' demek değildir. Biri size femistim dediği zaman ''ama sevgilin var'' demeyi kesin o yüzden... Feminist bireyler kadın haklarını ve ' kadın erkek 'eşitliğini'' savunur. Yani feminist biri yeri geldiğinde, bir erkeğin hakkını bile savunabilir. Burada feminist biriyim diyen insanların çoğu, erkek arkadaşından emirler alıp o izin vermedi diye etek giymeyen tipler... Kadın bir obje veya keyfi bir araç değildir. Kadın olmak dünyanın en gurur verici şeylerinden biridir. Her ne kadar bunu ülkemizde yaşayamasakta... Kimsenin size kim olduğunuzu söylemesine izin vermeyin, ne giymek istiyorsanız onu giyin. Bırakın, onlar başka tarafa bakmayı öğrensinler. Kadınsınız diye dışarıda kahkaha atmaktan çekinmeyin, kahkaha atın. Bırakın onlar kahkahanın tahrik edici bir şey olmadığını öğrensinler. Hamileyken dışarı çıkın, bırakın onlarda bir zamanlar o bebeğin yerinde olduklarını hatırlasınlar. Sevgililerinize ne giyeceğinizi sormayın, bırakın sizi neden sevdiğini hatırlasın. Sizi siz olduğunuz için sevsin. Kıskançlık, kıyafete karışmak değildir. Kıyafete karışmamakta genişlik değildir. Tam aksi, karşımızdakinin özel haklarına saygıdır.

Feminist olun veya olmayın farketmez ama insan olun ve sadece sizden olanları değil, sizden olmayanları da koruyun.

1|1
    2|0
  • Evet feministim ve iddia ediyorum ki feminizmi bilmeyen biri ancak feminizmden nefret eder. kadın üstünlüğünü savunmaz, kadın erkek eşitliğini savunur. Emma Goldman, Virginia Woolf gibi yazarları ve güncel feministleri okuyarak öğrendim, iyi ki de okuyup öğrenmişim

9|0
    1|2
  • Feministim cunku beyni olan dusunebilme yetenegine sahip vicdanli bir "insanim", 5 yildir bu konu uzerinde aktif calisiyorum

8|0
    2|1
  • Feministim ve bizim millette genelde kadınların üstünlüğünü savunuyor olarak algılanıyor. Feminizm ne anlama gelir bilmiyorlar. Sadece kadın feminist olur erkek olmaz sanıyorlar. Bu yazı herkesin anlayacağı bir yazı. Buna rağmen istediği gibi anlayanlar ve yorumlayanlar çıkacaktır. Çoğu kadın-erkek eşit olamaz diyor. İki ayrı cins olabiliriz ama bu elde ettiğimiz hakların farklı olacağı, farklı muamele göreceğimiz anlamına gelmez. Bunu anlayamayanlar var ne yazık ki...

3|0
    0|0
  • Radikal feministleri sevmiyorum. Feministliğin özüne aykırılar ve yaptıkları daha çok dikkat çektiği için insanlar feministlerin hepsini öyle zannedip saçma sapan bir fikir ediniyorlar. Benim konuya bakış açıma gelirsek her türlü cinsiyetçi yaklaşıma karşıyım ben. Kadınlar için de erkekler içinde pozitif ve negatif bütün ayrımcılıklar yanlıştır.

3|0
    2|1
  • Feminizm aslında kadın-erkek eşitliğini savunması gerekir. Ama günümüzde bu işi meme göstererek yapmaya çalışan kızlarımız var.

3|0
    1|0
    • Kadın bedeninin ataerkil tabularla kısıtlanmasına yardımcı olmuyorlar en azından

• Ataerki her yerde. Çocuk beslemek için var olan sıradan bir uzvu cinsel obje haline getiriyor, erkekleri kısıtlanmadığı bir konuda kadınları kısıtlamaya kalkıyor sonra da eşitlikten bahsediyorsunuz. Komik.

Konu eşitliği sağlamak olunca "daha önemli" diye bir şey yok, her eşitsizlik aynı öneme sahip.

• @deniz-97 ben feminist değilim. Çok daha ötesi kadın yüceliğine inanırım. Bu yüzden erkek gibi bir zihniyetin tahrik olduğu bir unsuru onların önüne serip kadının alağılanmasına izin vermem. Öyleyse vajinamızı da açalım. Onun bulunma amacı da çocuğun doğumunu sağlamak. Niye açmıyoeuz?

• Feminizmi erkekten nefret etmek sanan denyolari sevmiyorum

4|1
    0|0
  • Feminizmin savunduğu bir çok görüşü benimsemiyorum. Dolayısıyla da feminist değilim. Sadece kadın haklarının korunmasına katılıyorum. Çünkü haksızlığa dayanmayan bir insanım.

2|1
    4|0
  • hiç bir zaman bir kadının neden feminist olmadığını anlayamıcam sanırım hiç bir zamanda feminizmin neden bu kadar kötülendiğini de anlamıcam sanırım hele hele kadınların kötülemesini mümkün değil anlayamam...

5|0
    0|0
  • ''Samimi olarak söylüyorum bir kadının iki seçeneği vardır,
    ya bir feministtir ya da bir mazoşist..''
    Gloria Steinin

5|0
    0|2
  • Aşırı feministim. Ama oyle bir yerde yaşiyoruz ki, aklimizdaki tuk fikirler kadina ustunluk tanimaya dayaniyo. Cunki kadin gercekten, ama gercekten cok eziliyo toplumumuzda. bir gun gender equality dedigimiz zaman sadece haklari yenen kadinlar degil, her koşulda erkek ve kadinlarin eşitliğini saglamak gelir aklimiza umarim!

0|0
    0|0
    • Kadın dediğin erkeğin ayağını yıkayıp suyunu içer ne feminizimi oturun oturduğunuz yerde

• kadın erkek eşitliğini savunuyorum ama feminizm bana biraz daha farklı geliyor. mesela biz içgüdüsel olarak süslenmeyi severiz erkekler sevmez, biz de onlar gibi kıllı kıllı mı gezelim, maskülen tavırlar mı sergileyelim?
    ben sadece şuna karşıyım reklamlarda bir şeyi beğendirmek için hep kadınlar kullanılıyor (biscolata hariç :D ) araba fuarlarında satış danışmanı kadınlar mini etek giyerken erkekler pantolon gömlek giyiyor. işte bunun gibi şeylere karşı olmaya feminizm denir, yoksa ben feministim deyip kadınlık içgüdülerimizle küs olmak asıl antifeministliktir.
    şunu da söyleyeyim benim yaşadığım şehir bir doğu ili (iç anadolunun doğusu) ve şehirde iki tane bayan otobüs şoförü var ikisiyle de gurur duyuyorum alnının teriyle para kazanıyorlar, okuldaki fotokopici de bayan onunla da gurur duyuyorum. Çünkü bunlardan hiçbiri erkek gibi olmayı feministlikle karıştırmıyor sadece işini yapıyor :)

0|0
    2|1
  • Hümanizm akımını benimsiyorum

3|2
    0|0
  • Öncelikle feminizmin sosyal anlamda kadının ve erkeğin eşitliği olduğunu bilin. Erkek düşmanlığı değil yani. Her kadın, hatta erkekler de feminist olmalı bence aksi taktirde kadın toplumda hep ezilir. Eski zamanlarda olduğu gibi. Ve evet, feministim.

4|2
    0|0
  • kadın haklarını ve eşitliği savunmak feminizmse, evet feministim. yok, erkeklerden nefret etmek ve onları kadından aşağı görmekse, ay ben almıyım canım ya

2|1
    0|0
  • Çok begendim yazını. Bazen düşünce değil yasanmisliklar itiyor feminst olmaya

3|1
    0|1
  • Feminist değilim. Hümanistim. Kadın ya da erkek kim hangi koşulda haksızlığa uğruyorsa ikisinin de yanında olurum. Cinsiyet ayırmıyorum.

0|2
    5|0
    • bu anneler kötü anne ve değersiz kadınlar listesine giriyorlar.

• ki bu tür düşünceye sahip insanlar bana göre cahildir.

• Değilim. Anlamını biliyorum, "Her kadın feminist" olmalı durumuna da karşıyım. Belli bir akıma tutuklu kalamam. Yani bugün feminizmik hareketler görürsünüz, yarın başka bir şey...

0|0
    8|1
  • Kızlar Devam
    75

Erkekler Ne Diyor 60

• Eşitliği savunuyorum.

2|0
    0|0
  • Araştırmacı-yazar Aytunç Altındal feminist harekete kimlerin destek verdiğini şöyle ifade eder: "Feminist hareketler Masonluğun etkisi altındadır. Son 50 yıldaki feminist hareketlere baktığımızda bunların arasında ilaç ve kozmetik üreticileri olduğunu görüyoruz. 'Kadına bir şey satabilmemiz için onu sokağa ve inançsız bir alana çekmemiz lazım, diyorlar' Onun için birçok paneller düzenliyorlar. Önde kadın var, arkada ise görünmeyen bir sponsor. Ya da çok agresif bir kadını köşe yazarı yaptırıyorlar. " Başlangıçta haklı sebepler öne sürmüşlerdi. Çünkü, eski Hind, Yunan ve Roma hukukunda kadın hiçbir hakka sâhip değildi. Meşhur Yunan filozofu Eflâtun'a göre: "Kadın elden ele, orta malı olarak gezmeli."; Aristo'ya göre de: "Kadın, yaradılışta yarı kalmış bir erkek"ti. Eski Çin'de kadın, insan bile değildi; ona isim bile verilmezdi. Islâm'dan önceki Cahiliyyet Toplumunda kadının durumu ise herkesin malûmudur. Feminizm hareketine kapılan kadın, genel olarak kayıtsız şartsız özgürlük anlayışı ile hayatta hiçbir insan için geçerli olmayan "Hayatımı istediğim şekilde yaşamak hakkımdır!" düşüncesine kapıldı. Bu düşünce, toplumun temel taşı olan aile yuvasının iğreti bir hal almasına, kadın ve erkeğin, aile sorumluluklarını çekilmez bir yük ve bir tür esirlik gibi algılamalarına yol açtı. Bu da, nikahsız beraberlikleri getirdi. Böylece sözde kadın özgürlüğünü savunan feminizm sebebiyle aile yıkılmış oldu, bunda da en büyük zararı "ortamalı" haline gelen kadın çekmiştir... diye devam eder meraklısına.

0|0
    5|0
    • Erkekler yuzyillarca dini kullanarak kadini ezdi ama. Evden disari cikarmayanlar zorla kuma getirenlenler baski yapanlar sevgi gormeyenler. Kadin cok olsaydi buna gerek duymazdi. Bunda erkeklerin ducu cok daha buyuk. Kadinlar da kizlarini benim gibi olma ozgur ol bak neler cekiyorum diye yetistirdi. Kadinlar zamanla ozgurlesiyor erkeklere muhtac olmayacak yeri gelecwk kapiyi vurup cikacak !

• Feministler kafa mikmekten başka birşey yapmadıkları ve bu konuda gerçeklikten uzak bir tutum içinde oldukları için ben şahsen kaale almıyorum.

Mesela terminolojiye falan takmaları, her konuda 'Kadın hakkı da kadın hakkı' diye ötmeleri, ingilizcedeki manhole diye bilinen gemi kapaklarına personhole denmesini istemek gibi fikirleri kendilerini kaale alınamaz yapıyor.

Eşitsizliği bir cinsin hakkını savunma iddiasıyla bertaraf edemez hiçkimse.

0|2
    3|1
  • Feminist kadınları severiz de femizmi tam anlamıyla anlamayıp femist ayağına yatan kezbanları sevmeyiz.
    Bu kezbanlara göre tüm erkekler cinsiyetçi ve sapık.

3|1
    0|1
  • Feminizmi sever kadını savunurum ama kendini aktivist gören feministlerden uzak yaşamaya da gayret ederim. Çok tartışmacılar, her şeye mücadele-kavga diye bakıyorlar agresifler. Ben agresif değilim erkeğin de kadının da gereksiz atarlısını çekemiyorum.

2|0
    0|1
  • En son savunduğumda memelerini açarak gezmek istediklerini duydum.
    Ben böyle özgürlüğe destek vermem.
    Belli kurallar vardır ve bundan erkeklerde sorumludur.

1|1
    2|1
  • Dünyadaki iş hayatında, sosyal hayatta ve hatta siyasette kadın-erkek ayrımı açık ve net şekilde ortada. Elbette feminizm haklı nedenlerle, doğru amaçlarla yola çıkmış durumda.

Ama feminist birinin, sadece bu konuya odaklanması yeterli değil. Bir feminist ırksal ayrımcılığa, siyasi baskılara, gelir dağılımı eşitsizliğine karşı da duruş sergilemiyorsa samimiyetsizdir.

3|0
    0|0
  • Az önce bir soru yanıtladım, kadının biri erkek arkadaşıma kolumu bırak canım acıyor demeyip kafa attım, bu yüzden benden ayrılmış olabilir mi diye soru yazmış. Sorunun altına keşke kolunu bırakmasını söyleseydin gibi birşey yazdım. Benim dışımda herkes oh iyi yapmışsın demiş (erkekler dahil).
    Seksizm kelimesinin tam bir karşıtı bulunup kullanıldığı zaman, böyle insanlar ortaya çıkmicak. Feminizm vahşi bir tabir, en az maskulizm kadar. Feminizmin o demek değildir diyen arkadaşlarıma söylüyorum, sizin ne demek istediğinizi anlıyorum. Fakat bir kelimenin gücünden ve yapabileceklerinden hiçbiriniz haberdar değilsiniz, bir kelime ilk paragrafta anlattığım şeyleri yaptırır insana (: ben eşitlikçi biriyim diyelim, feminizmin sadece kelimesini sevmiyorum, savunduklarınızı ben de savunuyorum, ama şiddete karşı şiddet doğurursanız asla mağaradan çıkamazsınız

0|0
    1|0
  • Feminizmin derdi ve amacı "eşitlik" daha baştan adı bir cinsiyeti çağrıştırmak yerine eşitliği çağrıştırırdı.
    Beğenip beğenmemek size kalmış olmakla birlikte geleneksel toplumun etkisi giderek azalan bir cinsiyetler arası işbölümü vardır; bu işbölümünün erkeğe yüklediği yükler, sorumluluklar ve onun karşısında da kadına yüklediği yük ve sorumlulklar vardır. Her iki tarafın da avantajlı ve dezavantajlı olduğu alanlar vardır.
    Peki siz hiç kadınların avantajlı olduğu, erkeğin daha fazla yük ve sorumluluk altında olduğu (saysam 2000 karakteri çok geçer) konularda "biz kadınlar olarak bu avantajları istemiyoruz, şu şu şu konularda erkeklere yüklenmiş olan her ne ise biz de "eşit" şekilde paylaşmak istiyoruz" diye eylem yaptıklarını gördünüz mü?
    Fninistler dahil olmak üzere kadınlar bu geleneksel toplum işbölümünün kadınlara yükledikleriyle mücadele edip erkeklere yüklediklerinin aynen kalmasını istiyorlar ve özellikle de feministler olmak üzere dibine kadar da cinsiyetçiler.
    Cinsiyetçi oldukları apaçık zira "kadın cinayeti" kavramını dillendirerek cinayeti bir kurbanın hayatını kaybettiği bir olay olarak görmek yerine ölenin ve öldürenin cinsiyeti üzerinden değerlediriyorlar. Açacak olursak bu ülkede günde ortalama öldürülen 1 kadına karşılık yine ortalama 4 erkek cinayete kurban giderken ülkede cinayet deyince sadece öldürülmüş kadın imajı yaratılıyor. Senin de benim de bugün bir cnayete kurban gitme riskimiz benzer koşullardaki bir kadının tam 4 misli. Bu gerçeği ben her ne zaman dillendirsem başka feministler olmak üzere dedikleri tek bir şey var "ama erkekleri öldürenler de yine erkek" ... vay be beni bir erkek öldürürse ben daha mı az mağdurum yani. Yani cinayetleri bile öldüren kimden ölen kimden diye ayırıp bir de önlerine geleni cinsiyetçi diye suçluyorlar

0|0
    0|0
  • Bu tür ideolojilerin gerçek amacıyla gerçekleşmesi, yerinde doğru tabiriyle kalması çok ince bir çizgiye dayanır. Bu çizgiyi aşarsan Kahrolsun Feminizm'e kadar gider. Ayrıca kadın birazda kendi kendini kısıtlıyor ve birde düzen gereği kısıtlanmalar söz konusu. Ha birde şu var, çocuğu doğurup aman banane demek yanlış, evlenip yuva kurup, evli değilmiş gibi yaşama isteği farklıdır. Bazı şeyleri yapmayı göze alırız. İşe gideriz ev sileriz bunu erkekte yapar kadında. Sadece feminzm görüşünü yanlış algılayıp kadın ev süpürmez diyip ağır takılmaya gerek yok. Feminzm den anladığım kadınların ellerini kollarını bağlayıp kısacası ezmek hak tanımamak. Buna karşı. Yani istekle, yapmak zorunda olduğumuz şeyleri ayırt edin.

0|0
    0|0
  • Kadınlar ezildiğinde feministim, erkekler ezildiğinde maskülistim.
    Şartlara ve durumlara göre değişkenlik gösteriyor, yaklaşımlarım.
    Her zaman ezilenlerden yanayım. Ben ezilenlerin sesiyim.

0|0
    0|0
  • Türkiye de bulunan ve femisintim diye gezen tiplerin çoğu gerçek anlamı yerine kadının erkeklere göre daha üstün olduğunu ve erkekleri kendilerine düşman ve ezeli rakip olarak görüyor. O yüzden Türkiye de bulunan feminist olduğunu eden insanları ciddiye alamıyorum.

1|0
    0|1
  • Feminizm diye diye kızlar her yerlerini açar oldu, cahiliye devrine geri döndüler. Allah onları cinsel obje olmaktan çıkarmışken, kendileri cinsel obje olmaya razı geldiler.
    Hangi izm ile biten ideolojonin insaniyete faydası oldu ki?

0|0
    5|1
  • Feminist falan delim özgürlükten yanayım 😁

1|1
    1|0
  • feministim desem memelerimi mi gostermem gerekecek 😀😀 kadin=erkek erkek =kadin itiraz istemiyorum 😀😀

1|0
    0|0
  • Medeniyetin dayatmasıdır desek özet olur sanırsam. Medeniyet uğruna kravat takmakla aynı kefede. Zira hayati şartlar zorlaşınca yine hayvanileşiyoruz. Bkz: The Walking Dead

0|0
    3|0
  • Feministlik koca buluncaya kadardır

1|2
    7|0
  • feminizm kocayı bulununcaya kadardır

0|2
    4|0
  • Feminizm de ideolojiler sınıfına giriyor bende ideolojilerden nefret eden biriyim otomatik olarak desteklemiyorum

0|1
    1|0
  • Esitlikciyim.

1|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    40
Yükleniyor...