Size de saçma gelen örf ve adetlerimiz var mı?

Bana göre;

Damat evine tavuk almaya gidilmesi, gelin evine baklava almaya gidilmesi :D
Büyüklerin yanında çocuklarını sevememek,
Eskiden geçerliliği olsa da yine bana göre günümüzde geçerliliği kalmamış olan "çeyiz"
(Her gün yeni bir şey çıkıyor artık. Önceden alıp kenarda köşede eskitmeyi mantıklı bulmuyorum)

Peki ya sizce?

Size de saçma gelen örf ve adetlerimiz var mı?

1|1
14|24

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Kına gecesi başlar başlamaz sürekli oynayıp, kına yakılırken ağlayıp tekrar oyun havası çalınca göbek atıp oynamak 😂😂 bu nasıl tutarızlıktır anlamış değilim😁

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• ölünün arkasından bazı kesim helya yer ya onu cok gereksiz ve vijdansızca cok salakca bulurum

2|0
    0|0
  • Erkek tarafının düğünü yapması, evi dayayıp döşemesi. Bizene canım, neden en büyük sorumluluk erkeğin üstünde olsun? Bin liralık kınayı kız tarafı, 100 bin liralık düğünü erkek yapıyor, adalet yok anasını satayım..

1|0
    0|0
    • 1ay

Haklısın :) Aslında iki tarafın da her anlamda masrafları yarı yarıya bölüşmesi lazım.

• 1ay

Tamamen kuruşu kuruşuna eşit olmalı finansal her şey.. Ancak toplumda erkek üstün görüldüğü için, kadından daha fazla para harcıyor, buna karşıyım.. Eşitsek eşit harcama yapmalıyız..

• 1ay

Katılıyorum :)

• Mesela buyuklerin yaninda sigara icilmez algisi var. hic anlamam

2|0
    0|0
  • hahah aynen saçmalık cok.

1|0
    0|0
  • tavuk ve baklava olayı nerenınmış ilk kez duydum özellikle tavuğu?

1|0
    0|0
  • Gelenektir işte

1|0
    0|0
  • Gerdek öncesi damadın arkasına abanırcasına vurmak,

Her büyüğün elini öpmek. Öpmeyince saygısızlık oluyor sanki.

1|0
    0|0
  • vardır

1|0
    0|0
  • kırmızı kemer..

1|0
    0|0
  • Bilmiyorum ki shjs

1|0
    0|0
  • Damat kızın kardeşine araba alması..

1|0
    0|0
    • 1ay

Bunu ilk defa duyuyorum. Erkek kardeşi varsa mı alıyor? :D

• 1ay

Ahahaha Allah seni kahretmesin :)))
      Ben de ciddiye aldım. Yani gerçi çok normal. O kadar saçma şey var ki neden bu da olmasın dedim :))

• 1ay

Öncelikle Amin : )
      Çok saçma şey var ama yapmayınca da eksik bir şey yaptık moduna sokuyor : )

• el öpme

1|0
    0|0
  • çeyiz kına masraf hep onlarlar 2 ay balayına gider insan

1|0
    0|0
  • var tabi

1|0
    0|0
  • Sonradan gorme orf ve adetler aslinda..

1|0
    0|0
  • Büyüklerin yanında çocuk sevmemeyi ilk defa duydum.

1|0
    0|0
  • Hepsi. Mantıklı gelen yok.

1|0
    0|0
  • hepsi

1|0
    0|0
  • Hala var mı bilmiyorum ama kızın bakire olduğunu göstermek amacıyla beline kırmızı kuşak bağlanması.

1|0
    0|0
  • Çeyiz i kim takar insan insan olsun

0|1
    0|0
  • Atalarımızı eleştirmek haddime değil

0|0
    0|0
  • O çağda öyleymiş.

0|0
    0|0
  • var... pembe tayt giymiş bir kızın popona neden bakılmaz çok düşünmüşümdür

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Ahahha Saçma denilen her adetin orta asyadan geliyor 😂hepsinin anlamı var baklava evlenince ağızlarının tadı kaçmasın dye tavukda bereketli olmadı için bal falan da yedrrler geline dili tatlı olsun kuru yemiş falan bereketli olmasi için hepsinin anlamı var 😊😁

1|0
    0|0
  • Saydıkların ve şu kırmızı kuşak olayı

1|0
    0|0
  • Hangisi saçma gelmiyor diye sorsaydın keşke. :) Mantıklı açıklaması olmayan şeyleri örf ve adet diye sunmak da örf ve adetten olmuş..

0|1
    0|0
  • Saçma gelmeyen yok neredeyse.

1|0
    0|0
  • Olmaz mı hiç 😄 Kız isteme, kına gecesi, abartılı nişan düğün vs. ve karşılıklı zorunlu hediyeleşmeler, gelinin kırmızı kuşak takması, tuzlu kahve, çeyiz..
    Bunlar aklıma geldi 😄
    Tavuk ve baklava gerçek mi ilk senden duyuyorum 😂

1|0
    0|0
    • 1ay

Öyleymiş ben de bir arkadaşımdan duydum :D

• 1ay

"bursa düğünlerinin adetidir.
      kimi bursalılarca unutulsa da eski mahallelerde hala devat ettirilmektedir bu gelenek.
      şöyle vuku bulur efem:
      kına gecesi tüm kadınlar kurtlarını döktükten, kına yakıldıktan sonra kız tarafı arabalara dolar. oynaya oynaya damadın evine giderler. damadın evinin önünde kız tarafı tekrar davul zurna ve darbuka eşliğinde oynar. yaklaşık yarım saat 45 dakika sonra damadın bir kadın büyüğü 1 koca tepsi, paket yapılmış tavuklu pilavı dışarı çıkarır. kız tarafı tavuğu alıp eve döner. gelinin tüm akrabaları oturur tavuklu pilavı lüpletir. tam onlar yeme işlemini bitirdikleri sırada bu kez erkek tarafı dayanır gelinin kapısına. damadın arkadaşları akrabaları evin önünde vur patlasın çal oynasın dağıtırlar. bir müddet sonra bu kez kız tarafının büyüklerinden biri bir tepsi baklava çıkarır kapıya. erkek tarafı da baklavaları kapıp damadın evine dönerler. onlarda afiyetle baklavaları mideye indirirler." :D :D

• 1ay

Hahaha çok komikmiş 😂😂

• Düğünler.

1|0
    0|0
  • ohoo çok var

1|0
    0|0
  • Neredeyse hepsi 😄

1|0
    0|0
  • kınada kızı ağlatmaya çalışmak

1|0
    0|0
  • Çoğu saçma

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • Kına geceleri her daim sinir bozucu gelmiştir.

1|0
    0|0
  • herşey saçma ya bence

1|0
    0|0
Yükleniyor...