Evlilikte din ve kültür farklılığı önemli mi?

Yaklaşık 6 senedir erkek arkadaşımla tanışıyoruz. 3 sene ayrı 3 sene birlikte yaşıyoruz. O Çinli ben Türk, ailem pek istemiyor ama ben din ve her türlü farklılıkların engel olduğunu düşünmüyorum, sonuçta insanız hepimiz.

0|2
16|29

En İyi Erkek Görüşü

• islam dini bildiğim kadarıyla müslüman bir erkekle gayri müslüm bir kadının evliliğine onay verirken. müslüman bir kadınla gayri müslüm bir erkeğin evlenmesini cahiz görüyor. sebebi müslüman erkek gayri müslüm bir kadını müslüman yapabilir. aynı şekilde gayri müslüm bir erkekte müslüman kadını gayri müslüm yapabileceği için tasvip etmez.
    diğer yönden kişiler gerçekten kendi adet ve dini motiflerini kendilerine saklayıp birbirlerine anlayış gösterebiliyorsan evet. ama dinen yukarıdaki gibi.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Birbirinize uyum sağlıyorsanız bunu evlendikten sonra tecrübe ederek öğrenebilirsiniz.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• Daha müslümanlığı bilmiyorsun birde fazla dindar değilim demişsin yani sözde müslümansın hiç bir şey bilmiyorsun yazık yani nediyeyim ki evlensen ömür boyu zina yapmış sayılacaksın bu haramı günahı göze alıyorsan inancın yoksa evlen yazdığına bakılırsa benim için hiç sorun problem değil demişsin bu inancının olmadığını gösteriyor çünkü bir müslüman kendi dinini bilmeli ve hatta çoğu yahudi hristiyan ateist sizin gibilerden daha çok şey biliyor müslümanlık hakkında. Sonradan çok pişman olacağın şeyler yapma derim

0|0
    1|0
    • 1ay

Haklısın, ben gerçekten çok bilmiyorum sadece inandığımı söylüyorum ve Mevlanayı seviyorum yani ne olursan ol demiş. Tabiki ailem dine önem verdiği için onları üzmek istemem ama sadece bazen düşünüyorum iyi bir insan ise ve kimseye zararı yok ise neden Allah beni onu sevdiğim için cezalandırsın ki? Bazen bunlar kafamı çok yoruyor,,,

• 1ay

@mangoandberry Bu bir imtihan olabilir ve erkek arkadaşın müslüman olabilir olduktan sonra bir sıkıntı olmaz. Müslümanlığı araştırsın ve tüm dinleri araştırsın zaten en doğru dinin müslümanlık olduğunu görecektir. Mevlana öyle demiş ama sen çok farklı anlamışsın o öyle değil :D :D

• her insanın yaşayışı ona ayak uydurabilme anlayışı farklıdır... kimi daha uyumlu olacağını düşünür kimi yapamacağını... şahsen bende farklı kültürde doğmuş yaşamış bir insanla evlilk yapmayı isterdim.. onda bu farklı yanları keşfetmek bildiklerini öğrenmek birbirinize bir şeyler katmak bence güzel olurdu..

1|0
    0|0
    • 1ay

Evet , haklısın. Ama ailen istemez ise?

• 1ay

Benim ailem Müslüman ve doğal olarak ben de müslümanım ama benim için çok bir önemi yok, çünkü bence iyi insan olduğu sürece , ben mutluysam , Allah da Mutlu olmamızı ister diye düşünüyorum. Ailem pek istemiyor ama çok iyi ve saygılı bir insan o yüzden ayrılmak da istemiyorum,, bilmiyorum..

• 1ay

yani elbette çok iyi bir insandır ona şüphe yok.. burada kararı verecek olan sensin.. ben benim için sorun yok evlenirim derken inançıma bakarak bunu söylüyorum. müslümanlıkta tam tersi olmuyor malesef kadın için bu verilmemiş... Allah tabi ki senin mutlu olmanı ister.. işte burada hükümler devreye giriyor... şöyle olur sen onu kendi anlayış ve hoşgörülü bir biçimde kendi dininie davet edersen o zaman dilediğin gibi evlenirsin

• herkesin dini kendine abicim.

1|0
    0|0
  • Onemsiz bana gore ama cogu insana gore onemli

1|0
    0|0
  • Tavsiyem Önce bu çinliyi müslüman yap sonra evlen. Madem müslümanım diyorsun İslamda müşrik ve ateistle evlenmek haramdır. Ehli kitap ile evlilik caizdir. Müslüman kadın ancak müslüman erkekle evlenebilir. Evlilik yapıp çocuk sahibi oldunuz sonra boşandınız o çocuk ne olacak? Babasında kalırsa bir Çinli olarak yetişecek senin için ömür boyu ızdırap olur.

0|0
    0|0
  • sadece İslamda yasak olan bir durum, zaten eşin müslüman olmadığı için en başta imam nikahın geçerli değil, ömür boyu zina yapmış oluyosun işte, dinen baya ciddi bir yasak hatta :) ama dini çok sallamıyosan sıkıntı yok, ateistim ama bilgilendirmek istedim

0|0
    0|0
    • 1ay

yorumları okudukça şoktayım inandığı dinden haberi olan kimse yok :D kuranı okumadınız artık onu anlıyorum da en azından temel kuralları bilin be yapmayın

• 1ay

Dürüstçe söyleyeceğim, gerçekten çok sefer okumaya çalıştım ama anlayamıyorum , o yüzden onu zorluyorum okusun da bana anlatsın diye, ben sadece yaratıcı'nın olduğuna kalbimle inanıyorum ama bu kuralları pek anlayamıyorum neden kimse başka ırktan biriyle evlenemiyor, anlamıyorum!!

• 1ay

çünkü aynı evi paylaşacağın adam gelip de senin aklını çelmesin, Muhammed bir fanını kaybetmesin diye :D Bak kuranda ateistler , islam için en tehlikeli insanlardır. Bunun nedeni ateist adamın bütün köfteyi çakmış olmasından ve diğerlerini uyandırabilecek potansiyelde olmasından kaynaklanır.. Mesela önceden müslüman olan ateistler için konuşuyorum, kuranı artık her yerinden evirip çevirdikleri için, Muhammedin ağzından yazılmış olduğunu anlamışlardır. Müslümanlar şöyle sanır: "Ateistler kuranın açıklarını arayacak şekilde okudukları için böyle şeyler ortaya atıyorlar. " Ama aslında olan şudur ki; biz kuranı müslümanken okuduk, sonra bu ne lan yok artık diyip inanmamayı seçtik. Durup dururken müslümandım hadi ateist olup kuranın açıklarını arayim diye bir manyaklık yok yani :D

• Aileni de kırmadan bence peşinden git.
    Anladığım kadarıyla ailende baskıcı insanlar değiller.
    Senin seçimlerini yanlış yönde etkiler kaş yapayım derken göz çıkarmayalım düşüncesi ile hakaret eden bir ailen var sanırım ne güzel bir şey.
    Din dil ırk hepsi aslında futbol takımı tutmak gibi basit ama bazen tehlikeli de oluyor.
    Değer yargıları ve düşünceler sonradan oluşuyor isterse erkek arkadaşın ile hiç tanışmış olma bazen insan kendi kültürüne de hatta bir kere öyle oldu mu yanlış yerdeyim ailem ve ben yanlış hayatlar yaşıyoruz diyebilir.
    Değer yargılarına inandığın şeylere uyuyorsa karakteri
    Dürüst ve insancıl olmak da fayda etmez sana karşı iyi mi iyi
    Değer yargılarına olmassa olmaz dediğin özelliklere düşüncelere sahipse.
    Yani seninle aynı hislere onunlayken insan beyni aşkımız devreye girdi oluyorsa
    Tamamdır. :)
    Mutluluklar dilerim şimdiden. :)

0|0
    0|0
  • Çok dinine bağlı değilsen olmaz ama ilerde yaşamın amacını sorgulayıp dine yönlenirsen sorun olabilir

0|0
    0|0
    • 1ay

Ben inançlı biriyim ama bütün dinlere saygı duyuyorum, o da zaten çok saygılı, O sadece bazen sorguluyor , çünkü normalde o herhangi bir din ile yetişen biri değil, o yüzden ben ona dinlerden bahsettiğimden beri ve o da dinleri öğrenmeye başladığından beri daha da sorguluyor,,, yani dine yönelsem bile o her zaman beni destekleyeceğini ve kendisi de her zaman istediğim gibi biri olması için bana yardımcı olmaya çalışıyor ,,, beni kişiliği çok etkiliyor ve o yüzden ayrılmak istemiyorum ama ailem istemiyor

• Bence değil

1|0
    0|0
  • önemsiz

1|0
    0|0
  • İnsanız insan olmasına da, kültürel değerler benliğimizin temelini oluşturan elementlerden biri. O iş yaş. Annenler istemiyorsa hele ki, hiç girişme.

0|0
    0|0
    • 1ay

Evet, annem pek istemiyor, çünkü Türkiye'de kızların yabancılarla evlenmesine pek iyi bakılmıyor 😿

• 1ay

Ben adanalıyım, batı karadenizden kız aldım. Bu bile hayvan gibi fark yarattı. Sen bir de diyorsun ki çinli olsun :DDDDD

• 1ay

Hahaha çok komik, ya tabi çok farklılıklar var tabi ama bilmiyorum, şimdi sanki o da Türkçe. Filmler izleye izleye 3 sene benden Türkçe kelimeler öğrene öğrene Türk gibi davranmaya başladı,,,😂

• Müslüman istemem bunun disinda hangi dinden olursa olsun anlasabilirim, bunlar pekte önemli detaylar değil. Aşarsiniz.

0|0
    0|0
    • 1ay

Benim için herhangi bir dinden olabilir , hiç problem değil ama ailem istemiyor

• kesinlikle önemli..

0|0
    0|0
  • Çok önemli hemde

0|0
    1|0
    • 1ay

Aklımda tutacağım dediklerini.

• Müslümanim, gayrimüslim bir eş istemem. Türk'um, kültürüme uyumlu bir eş isterim.
    Kim, kiminle ne yaşar/yapar/evlenir,
    Beni bağlamaz...

0|0
    0|0
    • 1ay

Ama hala orta Asya'da yaşayan bazı Türk'ler hiçbirşeye inanmıyor, onlarla evlenmek sizce doğru mu olur?

• 1ay

Hiçbir şeye inanmayan insan olmaz, olAmaz.
      Çünkü bu insanın fıtratina aykırıdır.
      Yumurta da olsa, güneş de olsa...
      Bir şeye ama bir şeye inanır insan...

Ben evlenmem, Müslüman veya Ehli kitap olmayan birisi ile. Başkası kimle evlenir, ona da karışmam..

sorularlaislamiyet.com/ehl-i-kitab-ne-demektir

• Değil

0|0
    0|0
  • Evet, Önemli

0|0
    0|0
  • Buna aşabilecek Yapı Sen Ve Ailende Varsa OLabilir.

0|0
    0|0
    • 1ay

Ailem istemiyor, o benim için herşey yapabilir ama ailem hala bizden farklı olduğu için pek kabul edemiyor

• Anlaşmanız çok zor olur.

0|0
    0|0
    • 1ay

Adamlar kedi köpek bile yiyor yeri geldiğinde. Dinleri dilleri yaşantıları çok farklı.

• 1ay

Her Çinli yemiyor, Çin çok büyük bir ülke, sadece bazı fakir kesimde yaşayan bazı bölgenin insanları yiyor. Çin çok büyük ve insanlar da hepsi birbirinden farklı, sanki pek çok ülkenin bir arada yaşadığı bir ülke gibi, Çin'in her bir kesimi farklı bir ülke gibi, yerel dil farklı, kültür farklı, yemekler farklı,,, din genelde pek yok , o biraz bana farklı geliyor bazen ama alıştım,,

• Baş düşmanımız olan Çinli ile mi evleneceksin artık milliyetçi olun ya Türk kızı ırkını sev

0|0
    0|0
    • 1ay

Ben ırkımı seviyorum ama aşk işte ☺️

• 1ay

Türkiye Türklerindir

• 1ay

Hasan lütfen kırılma ama şunu demek istiyorum, ben Türk'üm ama ben çok milliyetçi bir insan değilim, bana göre bu dünya hepimizin ve hepimizin özgürlüğe ihtiyacı var. Sadece Türklerin değil, herkesin. Türkiye bize ait değildi önceden bizim ATA'larımız Asya'dan gelip buralara yerleşti, sence gerçekten buralar bize mi ait, bu topraklar burada yaşayan herkese ait, ben dediğim gibi Türk'üm ama aynı Zaman'da insan hakları önemli benim için, Kürt de insan, Türk de insan, Laz ,,, da hepimiz bir anadan doğan yavrularız...

• Türk çin orta asya'da komşu idiler bir zamanlar

0|0
    0|0
  • Bence sen tatarsin.

0|0
    0|0
  • Benim kız arkadaş Çinli biri ile söz yapmıştı yıldırım gibi yüzüğü fırlatmış anlaşmak zor

0|0
    0|0
    • 1ay

Farklı kültür farklı inanışlar aynı kültüre ve dine sahip olan Bizlere baktığında çok fazla boşanma varken düşün 🤔

• 1ay

Haklısın, ama mesela aynı kültürden olunca detaylar çok ön planda oluyor , farklı kültürden olunca sadece anlamaya çalışıyorsun ve çok da detaylara inmek istemiyorsun , yapamıyorsun da ,, baZı şeylerin sadece saygı duyuyorsun aşk için,, birde aynı kültürden olunca aynı kötü huylara , alışkanlıklara sahip olma ihtimali çok fazla bu da kavgalara sebebiyet veriyor, ama farklı kültürlerden olunca alışkanlıklar , herşey farklı o yüzden daha dengeli olabiliyor ,, tabi ki bu demek değil ki hiç boşanma olmuyor, dediklerin çok mantıklı ,,,

• seks yaparken bile karşına çıkar bu fark

0|0
    0|0
  • Olmaz değil tabii ki ama kolay da olmaz. Din açısından eğer sen müslüman isen zaten gayrı müslüm yani müslüman olmayanla bir evlilik zaten caiz değil sakıncalı. Ama sen zaten sakıncalı olduğunu düşünmüyosun dinin ne dediğide pek önemli değil gibi görünüyor ama yinede kültürel açıdan zorluklar yaşarsınız muhakkak

0|0
    0|0
    • 1ay

Aslında ilk buraya geldiğimde tabi çok kültür Şoku yaşadım pek çok kültür problemi yaşadık ama şimdi 3 sene sonra alıştım sayılır , ama Türkiye'de yaşamak çok problemler çıkartabilir gibi geliyor , çünkü insanlar kılık kıyafete , dine çok önem veriyor , şimdi burada erkekler çiçekli de böcekli de rengarenk giyiyorlar , dini de pek önemsemiyorlar , Nasıl göründüğüne de pek önem göstermiyorlar , erkek arkadaşım Türk'lere göre kız gibi görünüyor , kıyafetleri farklı , Türk erkeği gibi çok kıllı değil o yüzden kendimi çok stresli hissediyorum insanlar onu yargıladığı Zaman

• 1ay

Kesinlikle bir doğru yoktur, her yerin kendine ait düşünce yapısı var. Kendi doğruları var. Benim psikolojim gerçekten etkileniyor özellikle Türkiyedeyken bazen elini bile tutmak istemiyordum, çünkü insanlar hep alay ediyordu ama bırakmak da istemiyorum, ne yapacağımı bilmiyorum... burada yaşam normal ama Türkiye'de insanlar hep yargılıyor ve yargılayacak Nasıl etkilenmeyeyim bilmiyorum..

• 1ay

Bak sende bilirsin gerçek anlamda seven demek sevdiği kişiyi olduğu gibi kabul eden demek. Sen olduğu gibi kabul edebiliyorsan hiç takılma başka insanların düşüncelerine. Yani şu an sevdiğin erkek belli, nasıl olduğu belli, bakış açıları belli herşey ortada açık ve net. Ya kabul edip bu şekilde devam ediceksin ya da tamamen bitireceksin. Ortada belirsizlik yok dediğim gibi herşey net. Sadece net olmayan sensin. Söyle bakalım asıl sen ne istiyosun

• Ben museviyim dost bile olan yok benle

1|0
    0|0
    • 1ay

Neden? Bu çok saçma!!

• 1ay

Biz aynı yaratıcıya inanıyoruz, sende bir problem yok, insanlıkta problem var! Emin ol seni seven , sevecek insanlar mutlaka vardır!

• 1ay

Buna kuskum yok ama zamana biraktim

• önemli olan sizin ne düşündüğünüz ufku gelişmemiş cahil insanlar bu tarz şeylere herzaman takılacaktır

1|0
    0|0
  • Hiç bir önemi yok.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Ya çok tatlı❤ Yorumları okudum keşke böyle bir soru sormasaydın kötü şeyler yazıp moralini bozarlar, sen yine de takılma bunlara. Bence farklı kültürden biriyle evlenmek harika, düşünsene çocuğunuzun doğuştan bilingual olma şansı var. Çin kültürü ve Türk kültürüyle birlikte büyüyecek, zaten orta asyayla örf adetlerimiz yaşayış tarzımız çok benziyor. Instagram'da serrose adlı bir kadın japon biriyle evli çok tatlılar takip ediyorum youtube'da da hesapları var oradan bakabilirsin mutlulukları moral olur belki sana❤

0|0
    0|0
  • @IcsIcs arkadasa katiliyorum

1|0
    0|0
  • Bence alakası Yok insan anlastıgı mutlu olduğu kişiyle evlenmeli din dil ırk fark etmez

1|0
    0|0
  • Anlasabildigine gore sorun yok.
    Bencede engel olmamali.

1|0
    0|0
  • düşüncen güzel ama kültür ve din çatışmasını çok yaşarsınız tabi sen fazla dindar değilsne o başka

0|0
    0|0
  • Her dinden olabilir her dinin yobazı hariç.

1|0
    0|1
  • kültür ve din çatışması olur bence. başka kültür olabilir ama başka dinden bir ilişkiye çok sıcak bakamıyorum

0|0
    0|0
    • 1ay

o zaman umarım hakkınızda hayırlısı olur :)

• 1ay

Teşekkür ederim, umarım..🙏

• Ai ni mei wenti

1|0
    0|0
  • Kusura bakma ama çinlilerden nefret ederim.

0|0
    1|0
  • Oyle ama zor olur bence ya aileyi gectim cocuk olunca kulturlerdeki farkli aliskanliklar sorun yaratabilir aileler ise cocuk oldugunda daha fazla baski altinda birakir sizi

0|0
    0|0
    • 1ay

Onun ailesi başka bir şehirde yaşıyor ve belki yılda 3 veya 4 kez görüşebiliyoruz ve hiçbirşeye karışmayan oldukça çalışmakla meşgul olan insanlar, baskı olursa sadece benim ailem tarafından olur , o da zaten ailemin istediği herşeyi yapmaya hazır ama ailem pek istemiyor ,,

• 1ay

Önceden olsaydı kesinlikle anormal karşılardım ama aslında gerçekten kültürel birşey, her yerin insanı , düşünce yapısı gerçekten bir değil, biz erkek değince asabi, kıskanç, vuran , kıran , kıllı tipleri genel olarak aklımıza getiriyoruz çünkü Akdeniz coğrafyasının insanlarıyız o yüzden yapımız böyle ama burası farklı erkekler ve bayanlar eşit , ben şimdi şuna inanmaya başladım aslında Türkiye'de erkeklere çok haksızlık ediyoruz, renklere cinsiyet kavramını koyuyoruz erkeğe pembe giyemezsin yoksa gaysin, krem kullanamazsın, bakımlı olamazsın yoksa gaysin kurallarını kabul ettirerek onlara haksızlık yapıyoruz da aslında haberimiz yok.. gerçekten bir oğlum olursa sağlıklı olduğu sürece renkli de giysin, krem de kullansın, ,, piskolojik sağlık en önemlisi...

• 1ay

Haklısın

• Önemli

0|0
    0|0
  • önemli

0|0
    0|0
  • Onemlii

0|0
    0|0
  • zevkler , renkler çok önemli değil. Ama dindarsan, din görüşleri önemli, kültür farklılıkları , hayata bakış açısı çok önemli

0|0
    0|0
  • önemli bence

0|0
    0|0
Yükleniyor...