Din kötülükleri engelleyemiyorsa sorun nerdedir?

Az önce aklıma geldi. Yüzde 97 falan müslüman deniliyor ülkem için ama tecavüzün her türlüsü (köpek damacana bebek vs.) gasp uyuşturucu hırsızlık terör her türlü kalleşlik para için birbirini vurma her türlüsü mevcut. Sorun nerde eğitimsizlikte mi dinimizde mi yoksa onu yaşayamayan insanımızda mı ve gerçekleri bile bile sesini çıkarmayan biz müslümanız diyebilen zihniyette mi?

0|0
13|14

En İyi Kız Görüşü

• egitimsizlikte kesinlikle, ibadwt diyen arkadaşlara sesleniyorum namaz kılınarak düzgün insan olunmaz. Insan olacaksın müslüman hristiyan veya başka bir şey değil. Dürüst, doğru, saygılı ve çagdaş insan olmak için dine ihtiyacınız yok.

0|1
    1|0

En İyi Erkek Görüşü

• aslinda hicbir sorun yok. insan diger butun hayvanlar gibi hayatini devam ettirmek ve uremek ister. bunlari tatmin edemeyen kimse suca yonelir. kotuluk zayifliktan dogar sozu de burdan gelir. dinler, ahlak kurallari aslinda insanlari daha cok zorlar. suca iter. cunku isteklerini yerine getiremeyen kimse. mesela sevismenin ahlaksizlik olmasi gibi. kizlar vermez, bakmaz, sonra da gider tecavuz eder. cozum olarak ise sosyal statuyu yok edilebilir. nasil olacaksa. cunku en buyuk nedeni budur. zenginler hep isteklerini karsiladiklari icin suca pek yonelmez. fakirlerin cogu zaten yatiyor icerde.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Bence, diğer tarafı çok düşünüp ibadettir, sevaptır her şeyi yapıp ; bu dünyadaki hiçbir şeye özen göstermemek asıl sorun.
    İnsanlığa en faydalı kesimin ateistlerden oluşması da BENCE bu yüzden.

0|0
    0|1
  • Nefis 😏istiyor engel olmuyoruz bizde dinle alakası yok din yasaklıyor sana zina etme diyor şirk kosma yalan söyleme dedikodu ypma kul hakkına girme... Hepsini de yapıyoruz yok diyen yalan söylüyor bn yapıyorum engel olmaya çalışıyorum ama😏bide en önemlisi aile okul faln değil aile küçükkn yptgin hırsızlıkta kotulukte edepsizlignde annen bir tokat vurnca ileriki hayatta da tokat yeme korkusu yerleşir o buyudukce o korkuda buyur snra edep yerini alır terbiye alır erdem alır yerini

0|0
    0|0
  • Hem egitimde hem insanin kendisinde sorun

0|0
    0|0
  • sence insanlar dini gercekten yasasa ve onun helal dediklerine uyup haram dediklerinden uzak dursa böyle seyler olur mu?

0|0
    0|0
    • 1ay

Peki inandıklarını söyledikleri halde neden yapmazlar?

• 1ay

kalbinde varsa yapmak tabi ben sana diyorum ki öylelerine insan bile denmez sen müslümanliktan bahsediyorsun

• 1ay

İyide hergün binlerce farklı farklı insan görüyoruz e bunlar bu ülkenin vatandaşları değilmi

• ülke % 97 müslüman ama ülkeyi kuran ateist dhshahah. bir de böyle bak?

0|0
    1|0
  • bilmek yetmiyor uygulamak lazım

0|0
    0|0
  • Musluman bütün ülke ama hakkıyla ibadetlerini yapan kim var ki cok azz

0|0
    0|0
    • 1ay

İbadet yapsa bitecekmi dersin

• 1ay

Niye bencillik sayılsin

• 1ay

Bunu iyilik olsun diye değil kendin için yapmış oluyorsun. Aslında bütün olaylar burdan gelişiyor.

• Karakterdir bence. Din diye bir olgu olmasaydı da ben yine aynı ben olurdum.

0|0
    0|0
  • Sorun Allah ın verdiği aklı kullanamayanlar da..

Allah sana akıl verir iyi ve kötü için seçimini yap diye sen gidip kötüyü seçtiğin de Allah a isyan etme neden kötülüğü engelleyemiyorsun diye. Sen onun verdiği aklı kullansaydın kötülük yapmazdın?

0|0
    0|0
  • Müslüman müslümanlığını yerine getiremiyor diye mi suç dinde? Bizim dinimiz her zaman iyi doğruyu emreder ama insan nefsine uyar sapkınlık yapar yoldan çıkar beşer şaşar. İnsanlar kötülüklerine engel olamıyorsa bunda dinin payı nedir? Gerçekten müslüman olan müslümanlığın hakkını veren birini tanıyamamışsın tanısan bu zihniyette olmazdın

0|0
    0|0
  • Sözde müslüman

0|0
    0|0
  • Dini yaşayamayan insan hikayesi bitti artik dinin kendisi hatali bence

0|0
    0|0
    • 1ay

Diyorsun

• 1ay

Biliyomusun ben lisenin ilk iki senesini imamhatipte okudum ondan sonra fikirlerim değişti beş para etmez gerçekten zorbalikla dolu biyerdi başım açık diye hep dislanirdim hocalardan ve o hocalar erkek öğrenci yok diye ovunulen okulda kizlarin ağzinin içine duser her ozel seyi sorar konusurdu o çok ahlakli madalya taktiklari kapali çarsafli kizlarda ayni şekilde kendilerinden 30 yas buyuk hocalarin hatta servis soforlerinin ağzinin içine duser gelirgider onlarin dedikodusunu yapardi o kadar tiksindim ki orda herşeyden ve kuranda tefsir yapiyoduk ayetleri o derste öğrendik aciklamali ve orda kafama yatmayan mantigima uymayan şeyler olduğunu gordum sonrasi bir süreç zaten gerçekten ahlak değil sadece ezber din öğretiyolar

• 1ay

Bende öyle lisede bunların tam tersini düşünürdüm. Okudukça araştırdıkça bide çevremdeki müslümanım diyen insalara bakınca düşüncelerimin saçma oldğnu anladm

Erkekler Ne Diyor 13

• Kaç tanesi acaba Müslümanlığın gerekliliklerini yerine getiriyor. Farz olan 5 vakit namazı kılan o %97'nin en fazla %10'u. O da yaşlı nüfus zaten. Peki aile baskısından dolayı dine bağlı olanlar? Güzel ülkemde çok çok farklı şeyler var.
    Ben Müslümanım der, ateist olana söver eder. Hani baskı yoktu dinimizde, hani hoşgörü diniydi? El ele iki sevgili görse söver eder, ama arkasından off şuna bak demeyi bilir. Vs. vs. uzar da uzar bu.
    Müslüman bir ülkeyiz ama değiliz bence.

0|2
    0|0
  • Dinde olmadığı kesin, şimdi günümüzde sorsan herkes müslüman ama şartlarına uyan yok sonra yaptıklarını meşru göstermek için binbir türlü bahane, ayrıca nasıl ki iyi bir çömlekte kötü yemeğin pismesi comlegin kötü olduğunu göstermezse bugün dinini hakkını vererek yaşamayanlar da islamın kötü olduğunu göstermez

0|1
    0|0
  • Yaşamayan bizlerde İslamda kusur yok müslümanlarda var

1|0
    0|0
  • Egitimsizlik, Yonetim, Adalet, SANAT...

0|1
    0|0
  • herkes sorun var sadece lafla müslümanım demekle olmaz bunları yapanlar eğitimsiz ama eğitimlilerde suc işliyor onlar hırsızlık işçi hakkı yeme gibi
    ses cıkaramayan bizdede suc

0|0
    0|0
    • 1ay

En büyük sorun nerde

• 1ay

hepmizde diyebilirim ya da düzgün yetiştirmeyen aile ama bu bile yeterli değil insanlıgımızda sorun var

• Allahın emir ve yasaklarına uymayan bir toplum olarak yetişmemizde sorun.
    Allah'ın kurallarının geçerli olduğu ve düzgünce uygulandığı yerlerde emin ol suç aranı çok daha az.

0|0
    0|0
  • Sorun din de değil. Din'in arka plana atılmasında. Din'e değil nefs'e uyulmasında. Din'e uymaktan değil din'i kendisine uydurmaktan kaynaklanıyor.

0|0
    0|0
  • Sorun insanlıkta, bu saydıkların tüm dünyada var.

0|0
    0|0
  • Soyledigin kotulukler sadece islamla mi alakali

0|0
    0|0
  • Herkes ateist ama müslümanım diye geziyorda ondan

0|0
    0|0
  • din derki adam öldürene kıyas yapın tabi mağdur isterse ee bunu yapmazsan dini uygulamazsan olacağı bu

0|0
    0|0
  • müslümanların çoğu (hepsini kastetmiyorum) namazda okunan bir kaç tane sureyi ezberleyerek ömrünü geçiriyor ki surelerin anlamını bilen de yok. ezbere müslümanlık.

1|0
    0|0
  • Bu kadar peygamber geldiği halde insanlığın halini görüyorsunuz, çünkü söylenilenler doğru değil.

~Prof. DR. Celal ŞENGÖR~

Fark ettiysen nereye peygamber gelmediyse, orada huzur var.

0|0
    0|1
Yükleniyor...