Neden ateist ülkeler daha huzurlu, daha mutlu ve daha gelişmiş?

Cinsiyet eşitliğinde;
İlk 3:
İzlanda
Finlandiya
Norveç

Neden ateist ülkeler daha huzurlu, daha mutlu ve daha gelişmiş?

3|1
13|38

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Peşinden gidip garip işlerle uğraşacakları dinleri yok.
    Her gün ğolemik çıkaran yobazları yok.
    Kendini canlı bomba yapan radikalleri yok.
    Bilimle uğraşmak yerine "şu mu orucu bozar bu mu" gibi tartışmalaro yok.
    Okuyan kıza kötü bakma gibi Arap kültürleri yok.
    Ataerkil sistem yok.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 37

• İsknadinav ülkeleri genellikle huzurlu ve refah.. Fakat bu sadece dini görüş ile değil eğitim ve bireyin kendisini yetişme tarzı ile alakalı bir konu. Çünkü her düşünen insan mantıklı değildir. İmkanlara ulaşmak ne kadar zor olursa... Yanlış olan bir hatanın sizi kandırması o kadar kolay olur. Bu yüzden görüşünüz ve davranışlarınız daralır. Ama bu ülkelerde ulaşılabilirlik kolaylığı algıya büyük bir katkı sağlıyor ve bu yüzden.. İnsanlar doğru ve yanlışı ayırt edebilecek kadar kör olmadan hayat sürebiliyorlar.

1|1
    0|0
  • kardeşim, bak her ülkenin her şehrin herkesin ayrı ayrı bir derdi bir sıkıntısı var. olaya ateistler neden huzurlu daha mutlu daha gelişmiş olarak bakma, burası bir imtihan dünyası ve biz bu imtihanı vermek zorundayız, sana şöyle anlatıyım, Allah isteseydi tek din yapardı ne nefisimiz ne irademiz. herkes ona ibadet ederdi ama o bize irade nefis vererek onu tanımamızı onu bilip ibadet etmemizi emretti. ve şeytan Allah'a bana kıyamet gününe kadar zaman ver. kullarını caydırayım onlara kötü işler yaptırayım senin düşündüğün gibi değil onlar seni bilmez sana inanmaz derken. Allah kullarım seni dinlemez beni bilirler dedi ve şeytana zaman verdi. bu koca kainatı yaratan birini yok saymak ahmaklık değil mi? soruna gelirsek. doğru bizim şuanda yaptığımız islam dinine uymuyo hangimiz dört dörtlüğüz ki. ama bu imtihan dünyasında elbette sıkıntılar çıkacak ama burada Allah sadece sabredip ona ibadet edenler kurtulacaktır buyuruyor. şura suresinde 20. ayetinde Allah şöyle buyuruyor: Kim âhiret ekinini isterse, ona o kazancını ziyâdelik artırırız. Kim de dünya kazancını isterse, ona da ondan veririz; ama (bu takdirde) ahirette hiç bir nasibi olamaz.

1|0
    0|0
  • Ülkelerinde dini kullanıp demagoji yaparak şarlatanlık yapan ve yalan söyleyen insanlar yok.
    Keza din üzerinden belli bir kesime hakaret, küfür eden yok.
    Bilime, teknolojiye önem var. Kadına değer var. İnsanlar eşit muamele görüyor. İnsanların refah seviyesi yüksek.

İnsanlar din deyip paraları cebe koymuyor.
    Dini baskı yok. Kimse kimseye dine inanmıyorsun diye saldırmıyor.
    Eşcinsellik, farklı dinler, farklı inançlara saygı var.

Çoğunluk iltimas ile bir yerlere gelmiyor.
    Eğitimleri metafiziği baz alarak ilerlemiyor...

2|2
    0|0
  • Çünkü bu dünyada herkes din için hareket ediyor. Onlar da Ateist ülke diye geçmezler, Ateizm düşünenlerin sayısı Avrupa'da en fazla burada var.

Hristiyanların ''engizisyon mahkemeleri'', Yahudilerin ''vaat edilmiş topraklar'' bahanesiyle katliam yapması, bazı Müslümanların çıkarlarına uyması sebebiyle yalancı hadisler ve cemaatler kurmaları ve daha yüzlercesi.

En basitinden zamanında burada bile dedim, dini ve siyasi bütün paylaşımlar kaldırılsın diye. Çünkü insanlar ne zaman din ve siyaset için tartışmaya başlasa birbirlerine küfür etmeden bitirmiyorlar. Din ve siyasette karşı görüşlü iki insan bir araya gelip sabaha kadar tartışsın boşuna çene yormuş olurlar.

Burada da bütün dini ve siyasi tartışmaları görüyorsundur. O tartışma içerisinde bulunanların çoğu paylaşımı kaldırılıyor.

''Ateizm'' mi dedin? Paylaşımın kaldırılsın. ''Allah'' mı dedin? Paylaşımın kaldırılsın.

Her şeyin altında bir din olgusu var. Kimi zaman iyiliğin kimi zaman da kötülüğün. Onlar da rahat, kullanacak bir takım olguları yok, dolayısıyla hayatlarını yaşıyorlar.

1|0
    0|1
  • Saçma sapan tabulardan kurtuldukları için.

2|2
    1|0
  • birkaç örnek vereyim.. 4-5 sene önce belarusta iphone telefonumu karda düşürüp kaybettim. Adamın teki ulaştı bana ve hiç pazarlık yapmadan 200 dolar istedi. Ok dedim buluştum verdim. Bu hristiyan örneğiydi.
    2 hafta önce kırgızistana gittim. Sakallı bir taksicide iphone telefonumu düşürmüşüm. Neyse 2 hafta sonra adam bana whatsapptan ulaştı. "Görüyorum ki sırf tel numaran binlerce dolar eder, fotoğraflarına bakıyorum porsche, range rover gibi arabaların var. bir de vertu telefonun var. Bu iphone telefon sana koymaz. Allahın da izniyle bu telefonu kendime alıyorum. Hadi sağlıcakla. " yazdı adi herif. Dedim telefon lazım bana. Ödül ne kadar vereceksin dedi. 50 usd dedim. yok 100 dedi. Ok deyince daha fazla istedi. Yarın havale edicem parayı.. bu da müslüman örneği.
    Çinde telefonumu restoranda unuttum. Kız arkamdan koşup geldi. Telefonunu unuttun dedi. Elimi uzattım. Vermem dedi. Niye dedim. bir kere öp dedi, öptüm verdi. Bu da budist örneği.

2|1
    0|0
    • 1ay

Yalnız taksici de sana whatsapp mesajı atarak büyük bir saflık yapmış. :D

• 1ay

Ne çok telefonunu kaybediyorsun öyle bence sorun sende ahaha :D

• 1ay

@Good-girlll 5 katlı otoparkta arabamı kaybetmiş bir adamım ben. Ertesi gün buldum :)

• İnsan gözüyle bakarsan kimine ateist, kimine hristiyan ya da kafir ama yaratıcının gözüyle ne olduklarını sadece yaradan bilir. Mesela Japonlar hırsızlık yapmazlar ama onlar şintoist; İslam'da da yasak hırsızlık ama yapana gık eden yok. ya da dediğin ülkeler işte İsveç, İsviçre falan gibi. Tecavüz var mı, insan yakma, taşlama, diri diri gömme, çocuk yaşta evlendirme, sus sen otur sen bilmezsin vs. vs. ''İlim Çin'de de olsa gidin, öğrenin'' sözünü müslümanlar mı yapıyor, yoksa onlar mı yapıyor? Öbür tarafta bizim yobazları cehennemde, onları cennette görürse kimse şaşırmasın. :D

1|1
    0|0
  • aslında neden sonuç ilişkisini karıştırmadan şöyle diyebiliriz.. Zeki ve çalışkan oldukları için ateistler, yine zeki ve çalışkan oldukları için daha gelişmişler :) aynı sebepten doğan iki farklı sonuçtur, ateist oldukları için gelişmişler dersek durumu tam karşılamıyor

1|1
    0|0
  • huzur mutluluk gelişmişlikten herkes başka bir şey anlar tabiki herkeste aynısını anlamak zorunda değil herkes tekamülü nisbetinde olaya vakıf ve herkes allahın tecellisinin bir yerinde istidraç konusunu biraz araştır istersen allahın lutuf gibi gönderdiği şeylerin içinde mekr i vardır bunu sadece tahkik iman sahipleri hakikat ehli görür milyon dolarlık rezidansların malikanelerin içinde 2 rekat namazın nasip olmaması 200000 tl lik araca binip yolunun üstündekileri cuma namazına bırakamak gibi dünyada allah yokmuş gibi yaşayanlara allah herşeyi veriryor bunun çok örneği vardır imtihan dünyası işte biri verilenle diğeri verilmeyenle susan bilir bilen susar demişler bakmak başka görmek başka

0|0
    0|0
    • 1ay

Araştırdan başka laf bilmez misiniz siz?
      Araştırdıgımız için sorguluyoruz

• onu müslümanlara sormak lazım. ben de ateistim huzurlu ve mutluyum. gelişmemişlik de ülkenin sorunu benim değil.

1|1
    0|0
  • Çünkü dinler kargaşadan başka birşey sağlamıyor. Gerçi tam olarak dinler değil, halk cahil olmamalı. Bak bize, sen Müslümansın sen ateistsin dinsiz böyle böyle birbirimizi yiyoruz başka birşey yaptığımız yok.

1|0
    0|0
  • Valla inançlar diye bir kavram yok bana göre her inanca saygım var ama her inanç diye bir kavram bende yok yani anlıcan

1|1
    0|0
  • O isler oyle degil abla bizde iyle ta ebesinin nikahinda yasasaydik bizde mutlu huzurlu olurduk merak etme burasi orta dogu tek derdimiz belikcilarin ellerine surecekleri kremler degil kimse senin burda istedigin gibi yasamana izin vermez

1|0
    0|1
    • 1ay

Durum sdece bizim için geçerli değil.
      Mesela tarihe baktıgımızda Hristiyan ülkelerinde kendi içlerinde savaştıklarını görüyoruz

• 1ay

Hic kimse kimseyi kendisiyle ayni dinden diye oldurmez zaten dini sebeplerden cikan savaslarin altinda bile baska nedenler vardir ya topraktir ya hammadedir ya baska biseydir

• Cami yerine okul yapıyorlar bilime önem veriyorlar ondan

1|1
    0|0
  • onları karıştıran yok, her şey serbest çünkü, zaten ülkelerde bir şey, bizim ülkemiz zengin, en önemliside müslüman

1|1
    0|0
  • İşte bu sorunun cevabını bilmiyorum. Japonyada da var cok ateist bildğim ;)

1|1
    0|0
  • daha öncede söyledim hep söylerim olay inanc meselesi değil o topraklarda cıkan zengin yer altı kaynakları
    ortadıogu petrol yatağı ordaki arapları silip ateistleri koysan bu sefer onların silahıyla karıstırırlar ülkeyi

1|0
    0|1
  • onlar ahlak kültür olarak gelişmiş çünkü

1|2
    0|0
  • Bunu bende uzun zamandır takip ediyorum ama sonucuna henüz varmış degilimm

1|1
    0|0
  • hayatlarını gereksiz batıl inançlara göre sürdürmüyorlar çünkü, yobaz değiller

1|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • kültür denen birşey var, insanların davranışlarını etkileyen,
    ve en önemliside nüfus 5 milyondan kim hırsızlık yapsa zaten polis eliyle koymuş gibi bulur anladın mı farkı

1|0
    0|1
  • Bunun ateist olmak ile alakası yok nüfüs ile alakası var bence nerde çokluk orda bokluk

•İsveç
    9,593 milyon

•Finlandiya
    5,439 milyon

•Norveç
    5,084 milyon

1|0
    1|1
    • 1ay

Bunların ardından İngiltere, Almanya ve Fransa geliyor ki nüfusları Türkiye ile aynı. Söylediğin argüman çöktü.

• bazı şeyleri aşmışlar sanırım ondandır

1|1
    0|0
  • orta çağ zamanında kilise çok güçlüydü insanları kandırıyordu ediyordu insanlar yobaz ve dindardı orta çağda hristiyanların hepsi geri kalmış açlık içinde veba içinde idi dini çünkü yanlış yaşıyorlardı şimdi bizde öyleyiz dinimizi yanlış yaşşıyoruz ondan ötürüde geriliyoruz bunun üstüne saçma sapan eğitim hizmetleri felan

0|0
    0|1
  • Çünkü bunu yapmamamızı isteyen biri var oda ŞEYTAN Şeytanın onlarla bir işi yok onlar zaten gavur şeytanın bizimle işi var çünkü müslümanız kötülük yapmamızı sağlayıp günaha girmemize sebep oluyor. bizi birbirimize düşürüyor. senin böyle düşünmene sebep oluyor. Bırak onlar bu dünyada cenneti yaşasın. BİZ KURANIN HÜKMÜNE UYUP SONSUZ CENNETİ YAŞAYACAĞIZ İNŞ...

0|0
    0|1
  • Ateist mi olalım la :D ama ben olamam inanmak benim ilkemde var :)

1|0
    0|0
    • 1ay

Ateist olalım mı dedim kardeşim ben?
      Sebebini sordum

• 1ay

Sebebi şu ki bir şeye ne kadar engel koyarsan o kadar çok isteyerek yapası gelir insanın örneğin benden bahsedecek olur isek zamanında metin2 oynamamı çok engellediler benim okuldan kaçar nette metin oynardım onun gibi orada her şey özgürce her şey elinin altında o yüzden öyle ama dinlerde belli kurallar var ve o yasaklar aynı benim oyun gbi yasak ama yapmak için can atanlar var bazı şeyleri yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilerim!

• Bunun ateistle ilgisi yok ;)

1|0
    1|1
  • 1|0
    0|0
    • 1ay

Ben Kuranı okudum deist oldum da neyse Yusuf bey için hayırlısı olsun :)

• 1ay

Arkadaşım bana mantıksız geldi inanmıyorum.
      Yeterli mi?
      Ne biliyosun nasıl okudugumu da yorum yapıyosun benim hakkımda.
      Tamam sağol cevap için.

• 1ay

Tamam sen bilirsin

• Onları kandıran keneler yok

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 12

• Finlandiya ateist bir ülke değil. Protestan ağırlıklı. Bir kısmı Katolik. Diğer dağılımda da diğer inançlar veya inançsızlıklar var. İsveç örnek gösterilebilir onun yerine.

Nedenine gelince kadın ve erkek arasında dini ayrımlar yok her şeyden önce. Kadın böyle olmalı, erkek şöyle olmalı gibi algılar yok. Evinin kadını olayı yok. Hayat müşterek. Hukuk önünde kadın ya da erkek diye bir ayrım yok. İş yerlerinde kadın çalışan - erkek çalışan diye bir ayrım yok. Kadını küçümseme, erkeği yüceltme yok. Tamamen insan hakları, kişisel özgürlük üzerine düzenlenmiş yasalar, sosyal haklar ve standartlar var.

2|1
    0|0
    • 1ay

Sözde Hristiyan.
      Çoğu ateist

• 1ay

Muhalefet olmadım ki :)
      Ben ateist olarak biliyorum belki benim okuduğum yerdeki bilgiler yanlıştır.
      O zaman Hristiyanlar bize göre daha mutlu diyebiliriz :)

• 1ay

Ben Finlandiya için söyledim sadece. İzlanda, Norveç ve İsveç ateist ağırlıklı o doğru :)

• İslam ülkelerindeki iç çatışmayı yaşamadıkları için... Tek tip düşünce tarzından doğuyor. İslam'da ise herkes kendine müslüman olunca...

1|2
    0|0
  • Abi sırf bunun için türkiyede yaşanmaz ateist ülkeler bilgili kültürlü kişiler şunu şu yönden anlayabiliriz kimse (gerizekalı falan değilse) durup dururken ateist olmaz çok araştırma yapmıştır çok bilgi edinmiştir ve ateist insanlar müslümanlar ateist olsun hristiyanlar ateist olsun olmazlarsa ölsünler tarzında düşünmezler yani bunlar araştıran insanlar fazla sorgulamak insanı ateist yapar bunlar fazla sorgulayan insanlar. Ayrıca müslümanlar canım ya din öyle saçma salak yerlere çekiyorlar ki insan ister istemez müslümanlıktan uzaklaşıyor

1|1
    0|0
  • Cunku ateizmde huzur var.

1|1
    0|0
  • Din ile kafayı bozmadıklarından dolayı..

1|2
    0|0
  • müslüman yahudi hristiyan ateisr de deist aynı ortamda huzurlular çünkü herkes birbirinin dini görüşüne saygılı

1|1
    0|0
  • Onlarin mutlulugu bu dunyaya gecer

1|0
    0|0
  • Bence kimse birbirinin kafasını fiklemiyor orda ondan böyle :D yok sen sağcısın yok sen efenim soldasın gibi saçma muhabetler geçmiyordur eminim.

1|0
    0|0
  • Cübbeli'nin dediğine göre ateistler zaten sonsuz cehennemlik olduğu için onlara dünya'da günahlarının silinmesine yardımcı olunması için dert gelmiyormuş falan

0|1
    0|1
  • Orada yaşadın ve gördünmü mutlu olduklarını?

0|0
    0|0
    • 1ay

Araştırmalar böyle gösteriyor.
      Ortadoğu bataklığından daha iyi oldukları kesin

• 1ay

Onlara hiç geçmiyorum, oraya geçersek en basit mesele Temizlik İmandandır ama hepside pisliktir.

• Çünkü kafa boş çalışmıyorki

0|0
    0|0
  • ateistler de onlar aslinda bizden de müslümanlar

0|0
    0|0
Yükleniyor...