Göktanrı inancı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eski dininiz hakkında neler düşünüyorsunuz? Hiç okuyup incelediniz mi?

-Yobazlar yazmasın yalnız.

Güncellemeler:
1ay Biz zaten islamiyet'ten önce de inaçlıydık aracısız ve kitap'a gerek duymadan inanıyorduk hem de çok kuvvetli bir şekilde şimdi ise hurafeler içinde gerçek islam kaybolmuş Kur'an tam anlamıyla anlaşılamamakta. arap ve pers milleti bütün sapıklıklarını bizim ülkemize bulaştırdı ne yazık ki.
1ay + inançlıydık

0|1
3|21

En İyi Erkek Görüşü

• keşke kendi dinimizi yaşasaydık. En azından böyle kör cahil olmazdik. Boyle Araplaşmakdansa kendi dinimizi yaşasaydık. Onlar yokken biz vardık , biz zaten inaniyorduk. Hem onlara ne ki ayrıca Türkler öyle güle oynaya islamiyeti seçmiş değil o arapları alt edebilirdik. Neyse bu konuda hassasiyetim fazla bu arada körü körüne inanan sorgulamayan kendi dininin ne olduğu bilmeyen insanlar var. Umarim merak ederek araştırma yaparlar.

1|0
    0|1
    • 1ay

Eig seçicem 😊

• 1ay

Yazdıklarına harfi harfiyen katılıyorum.

• 1ay

millet olarak bu durumun farkına varmadan bu konuda yapacak hiçbir şey yok ne yazık ki

En İyi Kız Görüşü

• Hayir incelemedim ama merak ediyorum müsait olduğumda bakicam

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• aslinda olumden sonra yasayisin olduguna inanildigi tengrinin göklerde oldugu dusuncesi ve yardimlasma sölenlerinin oldugu toplumun daha iyi bir hayat surmesi dusuncesine sahip bir din bildigim kadariyla bu gibi ozellikleri gercek islamla benziyor
    ancak en onemlisi din görevlilerinin asla yönetim isine karismiyor olmasi gunumuzun islam anlayisinda olmayan bir özellik ve aslinda olmasi gereken
    din Yaratici ve insan arasinda bir köprudur bu manevi be uhrevi görevi disinda siyasete bulasmadan kalmalidir

1|0
    0|0
  • İnsanlığı daha güzel yaşatan, kadının toplumdaki değerini daha çok gösteren bir inanış bence. Dediğiniz gibi güzel ahlaktan dahada uzaklaşmışız zamanla. Kuran'ı okuyup ne olduğunu anlamadığımız için toplum olarak gerektiği gibi yaşamıyoruz zaten. Bizim insanımız başkalarından dinleyip ona inanmayı yeğliyor maalesef. Güzel bir farkındalık, ağzına sağlık..

1|0
    0|0
    • 1ay

Rica ederim. Gerçekten bir tek benim nöyle düşünmemem sevindirdi.☺

• 1ay

Çok doğru söyledin, bence 5 yıl bile yeterdi ama olmadı işte

• Eski din diye bir şey yok, o bir inançtı. Göktanrıcılık esasen bir din sayılmaz.

Göktanrı dinine göre tek bir yaradan vardır ve o da göklerdedir. Bizde, ''Allah yukarıda, o görüyor.'' demek de buradan gelir. Yani yaradanı hep göklerde biliriz.

Bu inanç ile İslam kuralları birbirine benziyordu. Zaten İslamiyet'i yavaş yavaş seçme nedenleri de bu. Tabii Mahineizm'e kadar birçok dine inanmış Türkler var. Esasen tek yaratıcıya inananların ortak noktası bu. Türklerin cihan hakimiyetiyle İslam'ın cihat anlayışının bağdaşması, tek tanrı inancı, ölümden sonra hayat ve daha birçok konuda İslam ile benzerlik taşıyordu.

Mesela eski Türklerde hırsızlık ve zina edenler mahkemelerde yargılanırlardı. Vatana ihanet edenlerin davasına bizzat Hakan bakardı ve bu gibi ülkenin yapısını bozacak her türlü girişimin cezası da ölümdü. Bu durum da İslamiyet ile benzerlik göstermekte. İslam dininde de vatan sevgisi önemli bir husus.

Türkler her inanca sahip insanlara saygı duymuşlardır. Fakat güncelleme kısmına katılmıyorum. İslam dini kötü bir din değil. Bir insan inançsız birisi olsa bile sadece İslam'ın yasak kıldığı hareketlerden uzak kalması onu ''iyi'' bir insan yapar.

Arapları ben de sevmem lakin Peygamberin Arabistan Yardımadası'na gönderilmesi size İslam'ın Arap kültürü taşıdığını göstermesin. İslamiyet orada doğdu lakin bu her yerde. Emevilerin Arap milliyetçiliği politikası izleyip baskı uygulaması da o dönem şartlarında Türklerin İslamiyet'i seçmelerini öteye atmıştır.

Bunun gibi günümüz Araplarının da hal ve hareketlerine bakarak İslam'ı karalamak yanlış. Zira İslam, Arap kültürünü yansıtmıyor. Öyle olsaydı Arapların cahiliye dönemindeki davranışlarına yasak getirmezdi.

0|0
    0|0
    • 1ay

Unuttuğunuz bir kısım va Türklere islamiyet zorla kabul ettirildi mecbur kaldılar. Sonradan araplar bu işi beceremeyince burdakiler üstlendi bu görevi ama onlardan daha beter bir haldeyiz şu an.

• 1ay

İyi günler değil geceler.

• 1ay

Tamam; iyi geceler, iyi uykular, tatlı rüyalar...

• Bn halen göktanrıya inanıyorum bnim için müslüman hristıyan vs die bı ayırdm yok ki hepsi zaten aynı yolda bulusuo işte hırsızlık yapma haksızlık yapma vs vs diğer anlatılanlar kitaplar bnim mantığıma uymuyo isteyen inansın onada saygım var ama banada saygıları olsun bn buyum

1|0
    0|0
  • suç aslında islamda değil islamı uygulayanlarda bütün dinler gibi islamda bütün sömürüye açık haliiyle kullanılıyo bizim en büyük şanssızlığımız arap milletiyle komşu olmak ve arapların kültürünü islam zannetmekk

1|0
    0|1
    • 1ay

Kesinlikle onların bütün iğrençlikleri burda

• 1ay

tamam okuycam mutlaka

• Eski Türklerde Tanrinin gokte var olduguna ordan izledigine inanilirdi islamada biraz yakin sayilir gecis ondan kolay olmus , GökTürkler hakkinda sorsaydin biton yazardim

1|0
    0|0
  • Göktanrı dini birçok dinden daha modern bunun yanı sırada Göktanrı dininde zorlama yoktur.. Tengri biz menen.

1|0
    0|0
  • İslam'dan yeğdir

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum incelemedim hiç

1|0
    0|0
  • İslamiyetle benzerlik gösterdiği için seviyorum...

1|0
    0|0
  • yalnız bu diinn çook çok eski zamanlarda geçiyor bildiğim kadarıyla islamla benzeyen yönleri var mış =D

0|0
    0|0
  • Guzel bir din ancak yerini daha da guzel bir din almis durumda. Tekrar farkli dinler düşünmeye gerek yok.

0|0
    0|0
  • onların da ınandıgı allah tı zamanla değiştiler dınsızleştiler allah tekrar peygamber gonderıp guncellıyor ama artık gelmıcek hz mehdi ve hz ısa gelecek ama peygamber olarak değil peygamberımıze tabı olarak

0|0
    0|0
    • 1ay

O da hurafe iyice araştırdım ben hz. isa bir daha gelmeyecek. Mehdiyet de uydurma kur'an da geçmiyor kaç kere okudum.

• 1ay

kuranı tefsırı olmadan anlayaman zaman ve olaylar neden ındı bu ayet hepsını peygamber acıklamıştır onun sozlerıne de hadıs denır peygamber zamanında bıle ınsanlar ayetın ne demek ıstedıgını anlamadıkları zaman peygamber onu açıklardı sana bır ayet yassam ne zaman ındı neden ındı bu konu hakkında hıc bır fıkır veremmessın

• 1ay

o yuzden kuranı kerım çok kez tefsır edılmış ve hala tefsır derslerı yapılmaktadır kuran o kadar genışkı bır besmeleyı 2 ansıklbedıye sıgdıramadı bedıyuzzaman saıd nursı 20 ıncı yuzyılın alımı

• Adam yeni dinini öğrendi de kaldı ki eskisini bilecek :))

0|0
    0|0
  • Tüm inançlar hakkında düşündüğüm şeyi 😂

bknz : Bull shit

0|0
    1|0
  • pek kaynak yok

0|0
    0|0
  • Yobazlardan kastın kimler

0|0
    0|0
  • Sapık ça ne mesela?

0|0
    0|0
  • fazla bir bilgim yok o yüzden yorumda yok ☺

0|0
    0|0
  • Rabbim harici başka ilah yoktur

0|0
    0|0
    • 1ay

Evet yoktur. Tek Tanrı vardır.

• 1ay

Tanrı Allah'ın türkçesidir. Kur'an da tek Tanrı O'dur deniyor bu kadar.

• 1ay

hadislerde Allahın tanrı denmesini sevmediği yazar , bunu okudum biliyorum

ama nette daha önce araştırdım ve bulamadım , bu yüzden ispatlayamadım ama okudum

ve şöyle diyip gidiyorum , Allahın 99 isminde Tanrı kelimesi yoktur. iyi geceler

Kızlar Ne Diyor 2

• Bir Tanrıya inanıyorum. İster Göktanrı de ister Allah ister Tanrı.
    Ama dinlere inanmıyorum

1|0
    0|0
  • yobazım yazmıyorum

2|1
    2|1
Yükleniyor...