Adnan Menderes in gerçek asilma sebebini biliyor musunuz?

Adnan Menderes in asılma sebebini anlamak , iyi analiz etmek için bir kaç şeyi iyi bilmek gereklidir
Birincisi Adnan Menderes öncesi Turkiye yi
İkincisi Adnan Menderes dönemini
Üçüncüsü ise Adnan Menderes in fikir ve ideolojileri
1. Madde
Adnan Menderes dönemi öncesi
Adnan Menderes öncesi tek partili bir dönem , baskı , dikta rejimi vardı
Chp istediği gibi at koşturuyor istediği kanunu çıkartıyor , istediği nizami otutturmaya çalışıyordu
Yalnız ülke Chp iktidarının dayatmalarina karşı bir alternatif arıyor olsa da böyle bir alternatif pek yoktu ta ki Abd nin Marshall yardımına kadar
Marshall yardımı çoklu parti düzeninin önünü açtı sonuç olarak tüm hilelere rağmen ( açık oylama gizli tavsip yani gizli sayım )
Adnan Menderes 1950 de başa geçti
2. Madde Adnan Menderes dönemi
Adnan Menderes in ilk icraatlarından biri ezan i Arapça okutmak olmuştur sadece bununla kalmaz eğitim de bir reform yapar

İşte bu reformuna bir ornek
Ve dönemin de yapılan icraatlarina , olaylara baka bilirsiniz
3. Madde Adnan Menderes in ünlü 10 sözü

Adnan Menderes dinine sahip çıktığı için asıldığını dusunuyorum ben ya siz?

0|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• Allah rahmet eylesin cümle canlara. Siyasete zengin başlayıp batan Menderes nadirlerden.
    Babam halka ekmek yemeyi öğretti derdi.
    Artıları ve eksikleri var insan çünkü.
    Seçilmiş bir lideri yargılamak anlaşılır da asmak çok büyük bir

0|1
    0|0
    • 1ay

Kara leke. Halk da asilmis oldu.
      Esas vatan hainleri gül gibi yaşarken tuhaf. Bu ülke neleri gördü

En İyi Erkek Görüşü

• hayır abd ile arasını açtı , sovyetler birliğini ziyaret etti ve dönüşünde uçağına saldırı yapıldı , uçağı denize düştü , ruslar kurtardı geri yolladılar. ardından asıldı bu kadar.

0|1
    0|0
    • 1ay

Bak bunu bilmiyordum

• 1ay

amin.

• 1ay

Mehmet Aslantuğ oynamıştı Menderes' i Uçak sahnesi hikayesi buymus ben de öğrenmiş oldum

Kızlar Ne Diyor 2

• Din le bir alakası yoktur kendisi gayet laikliği destekleyen bir başkandir öldürülme sebebi ise ülkeyi geliştirmeye çalışmaktır..

0|1
    0|1
    • 1ay

NATO ugruna sehit verdirmek midir ülkeyi gelistirmek yoksa "Ben odunu aday göstersem milletvekili sectiririm" dedirtecek sistemi yaratmak mi?

Menderes`in yasaklari ülkeyi mi gelistirdi?

• 1ay

@Kuva-yıMilliye
      Gücü yetmedi ki
      Darbe öncesi sozleri bellidir , darbenin ayak sesleri varken , daha Kemalizm etli canlı kanlı yani diri haldeyken yapabilecekleri kısıtlıydı
      Yalnız Adnan Menderes in 10 sözünün içinde milletimizin benliğine oturmaya inkilaplar kaldırılacaktır sözü var
      Bu konu yine yarım kala bilir , son linke bakar mısın fikir , düşüncelerini merak ettim
      Bu konuda biraz mola verelim tabi sence sakıncası yoksa diğer konu derin , mühim gibi geldi bana bugüne kadar hiç gormedigim bir yönünü gordum islamin

• 1ay

Gücü mü yetmedi?
      Adnan Menderes mal olan ve olmayan devrimler üzerine konuşurken sadece Ezan'ın gereksiz olduğunu söyler.
      Kendi zamanında da Ezan'ı arap diline çevirir.

Gücü mü yetmedi yoksa devrimleri haklı mı buluyordu?
      Adnan Menderes hatırlatırım o CHP'nin 31'den beri millletvekili. Devrimlerin ortağıdır.

• Anayasayı ihlal ettigi için?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Amerika ülkeye yararı olanı ya diktatör seçip halka idam ettiriyor ya da kaza süsü verip öldürüyor. Yoksa ne yöneten suçlu ne yönetilen.

0|1
    0|0
    • 1ay

NATO ugruna Kore`de kim sehit verdirdi acaba?

• 1ay

@Kuva-yıMilliye
      Şehitlerimizi dusunen tek sen değilsin
      Benim atam Çanakkale de bu ülkede Allah , ezan , din sevgisi devam etsin diye şehit oldu
      Cumhuriyet sonrası Allah demek yasaklandı
      Ezan Turkceye çevrildi
      Kuran okumak yasaklandı
      Hilafet kaldırıldı , milletin özü gitti

• 1ay

1Çanakakle Vatan Savunmasıdır.
      Kore'de sen hangi Vatan'ı Savundun?

2Canakkale Allah Ezan Din diye savasmadı. Her birey kendi değeri içinde ortak değerini aldı. Bir adamın değerini belirlemek ne senin ne benim haddim.
      Cephede kaç müslüman kaç gayrimüslim var allah bilir.
      En önemliside Canakkale'de din iman diye savaştılarsa diğer cephelerde karı kız diye mi savaştı bu insanlar?

3 ''Allah demek yasaklandı''
      Senin hiç mi Allah korkun yok merak ediyorum?
      Bu iftiraların bedelini nasıl ödeyeceksin?

4 Kuran okumak mı yasaklandı?
      Sırf Kuran oku diye Türkçeye çevrildi. Diyanette raporları mevcut, Diyanet halen Atatürk dönemindeki kadar bedava Kuran dağıtmadı.

5 Hilafet kaldırıldı..
      Hilafet Ordusu ve Halife İslam'a hizmet etti değil mi?

• 1- O CHP icerisinde Adnan Menderes 1931 yilindan 46 yilina kadar her yil Milletvekiliydi !
    Nasil bir dikta acaba?
    Marshall Plani ile Türkiye Amerika`ya baglanmistir. Cok partili rejim artisidir. Ancak fotografa bakmaktan fotografin icerigini kaciriyorsunuz.

2- Ezan`in Arapca okunmasi ne bir gereksinimdir ne de mecburiyet. Menderes`in bu icraatlarindan cok ülkeyi soktugu hal önemlidir.
    Adnan Menderes yasaklarini saymayalim istersen :)
    2. Madde videosu
    1) Kazim Karabekir meselesi
    Karabekir`in bizzat günlügünde yalanlanmistir. Sirf Atatürk`ü karalamak icin Karabekir kitabi ile günlügü arasinda sayisiz celiskiler barindirmistir.

2) Islam tanimi
    Islam bu sekilde tanimlanmadi. Kaynak Yayinlari Din ve Laiklik Üzerine kitabi önerimdir.
    Tamami Atatürk imzali aciklamalardan olusur kitap.
    Adamin kitaptan bölümü okurken yorum yapma ihtiyaci da sözlerinin kaynak degil, yorum oldugunu göstermistir.

3) Bahsi gecen kitap tarih kitabidir. Bu konuda Türk Tarih Kurumu`na attigi mektubu incelemek zor degildir.
    Kesinlikle bir dini bakis acisi olmadan tarih incelenmesi istenmistir. Yanlis bir yöntem de degildir.
    Okulda bilim icra edilmistir.

Ancak ayni sekilde, hani tarih kitabi tartisiliyor ya, neden din kitaplari tartisilmiyor merak konusu.

4) Yapamazsin Kiyametler kopar
    Sinan Meydan, Ceviz Kabugu, Ulusal Kanal
    Defalarca acik cagri yaptilar. Ancak ne var ki bu isimlerin hicbiri gelmedi. Aksine Sinan Meydan Hulki Cevizoglu gibi isimlerin tamami bahsi gecen televizyonlarca sansürlendi.
    Bu tip tartismalarda özellikle safdisi birakildi.
    Kendisine öneri, Sinan Meydan`in karsisina buyursun ciksin. Meydan defalarca dile getirdi her kanalda her davete kabulüm diye. Beyefendiyi alkislayan kanallar buyursun davet etsin.

Kendisi de lüzumsuz münakasa gelmek istemem diyerek hali vaktini ortaya koyuyor sanirim.

3- Sözleri
    Aslinda pek ilgimi cekmiyor icraatlar daha önemli ancak bir sözü kendini ele veriyor
    "Ben odunu aday göstersem milletvekili sectiririm."

0|0
    0|0
    • 1ay

1. Adnan Menderes in öncesi tek parti sistemi dikta rejimi dır özellikle de Mustafa kemal , ismet inönü dönemi
      Ataturk un materyalist , ateist olduğu aşikar bilinen bir olay , elimde kanıtları bulunur
      Afet inan in Mustafa kemal ile ilgili hatıralar ve belgeler kitabında bu yer eder
      O kitapta Mustafa kemal in tarihi sorulara verdiği cevaplar bölümün de ki 3. Soruya verdiği cevap aşikardır materyalist bir kavramı benimsemiştir
      Kemalistlere ogrenmemeyi bu ülke öğrendi artık
      Gerçekleri savunanlari ya deli dersiniz ya yalanlarsiniz bu sizin yaptığınız bir şey

• 1ay

Tarih kitabında
      İslam Muhammed in kendi uydurduğu bir dindir diye yazamaz
      Burada binlerce öğrenciye materyalist , ateist kavramları empoze ediyor

• 1ay

O dikta rejiminde 31den sonra Adnan Menderes hep Milletvekili olmuş?

Kanıt dediğin 2-3 yazı. Pekala, neden Atatürk'ün dindar yazılarını görmezden geliyorsun?

Gerçekleri savundugunu söylüyorsun değil mi?
      Hilafet Ordusu'nu anlatır mısın bana?

Tarih kitabı Din kitabı değildir !
      Aç Din kitaplarını incele.

• ülkeyi de imfye bağlamıştı, şu siyasette din ne zaman kullanılmazsa o zaman birşeyler düzelir. Çünkü din her zaman uyuşturucu olarak kullanıldı, şu anki gibi

0|0
    0|0
Yükleniyor...