Eski tanrılara dönüş eğilimi arkasında ne yatıyor?

Sorum biraz absürt gibi gelebilir, hadi olur mu böyle şey de diyebilirsiniz ama ciddi ciddi bir grup insan özellikle son yıllarda eski tanrılara dönme yolunu seçiyor.

Bunun en tipik örneği, özellikle Amerika, İskandivya, Rusya ve Orta Avrupa'da son 30-40 yıldır yayılan neo-paganizmdir.

Eski tanrılara dönüş eğilimi arkasında ne yatıyor?Yudeo-Hristiyan dini eğilimi bir kenara bırakıp eski Pagan tanrılarını benimseyen bir sürü batılı var, hatta Yunanistan'da bile benzer akımlar ortaya çıkıyor.

Orta Asya ile bağlantısını bin yıldan uzun bir süredir yitirmiş Türk toplumunda bile Neo-Şamanizm akımları yavaştan kabul görmeye başladı.
Buna benzer başka gruplar da var. Misal, İzlanda'da, kiliselere vergi vermek istemeyenlerin kurduğu bir "parodi dini" olarak görünse de eski Sümer tanrılarını kabul gören Zuizm kilisesinin en az 3000 üyesi var. Evet bunlar ciddi değil, ama bunun ciddileri de var.

Örneğin, Amerika'da, eski Ugarit/Fenike (Suriye-Lübnan bölgesi) tanrıları Baal ve Moloş'a ibader eden ciddi bir kitle var. Hatta Amerika'nın sağçı "redneck" televizyoncusu "Glenn Beck" bu duruma isyan etmiş durumda.

http://www.mediaite.com/online/glenn-beck-u-s-in-chaos-because-americans-are-worshipping-baal-and-moloch/

İnsanların eski tanrıları benimsemesi düşündürücü ve görünen o ki mantılı da bence. Tanrılar en başka bizler gibiydi, insanlarla güreşen, iddialaşan hatta cinsel ilişkiye giren tanrılar. Şehirler büyümeye başladıkça, tanrı herşeyden yukarıda, kimsesizlerin kimsesi gibi bir forma girdi.Günümüzde ise insanlar sanki yineden kendileri gibi olan tanrıları benimsemeye yöneliyor. Artan ego ve tek tanrılı dinlerin dünyadaki kaosa cevam vermemesi bunda etkili.

Sizlerin görüşü nedir peki?


0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor...