Mecbur mu bırakıldık tercihimiz mi bu yöndeydi?

Düne baktığınızda yaşananlar gerçekten sizin isteğiniz miydi? Bulunduğunuz anın ve çevrenin etkisi altında mecbur bırakıldığınızı hissediyor musunuz?

0|0
12|25

En İyi Erkek Görüşü

• Bu kadar ezberci ve toplum öğretisine sıkı sıkıya bağlı bir toplumun yaşadıklarını kendi düşünceleriyle yaşamış olması imkansız gibi bir şeydir. Basit bir örnek üzerinden gidelim. Mesela çiçek alma ve romantizim bağlantısı üzerinde durursak. Bu toplumdaki çoğu birey ona çiçek aldığında sevinir ve karşındakini de romantik sayar, ama kendisi gerçekten çiçekleri seviyor mudur ya da bunu hiç düşünmüşmüdür? Bunu hiç zannetmiyorum. Sadece ona çiçeğin güzel olduğunu ve verenin de romantik sayılacağını öğretmişlerdir ve o da bu ezber üzerinden hareket ediyordur. Ki bir sürü örnek sayılabilir. İlişkiler karakterler falan filan. Kendi adıma soruna cevap vermem gerekirse yaşadığım şeylerin büyük kısmını bilinçli ve seçerek yaşadım. Etkiyle yaptığım şeyler illede vardır ama elimden geldikçe bunları en aza indirmeye çalıştım. Kendi mutluluğuma ve kendi hatalarıma sahip olmaya çalışıyorum...

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ne yaptıysam hepsi kendi seçimimdi..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• 4 yol olurmuş önümüzde, onlardan birini seçermişiz biz ve onu yaşarmışız. Allah bizim hangi yolu seçeceğimizi önceden bilir, onu yazarmış kaderimize. Aslında Allah kendisi zorlamıyor bu yol diye, senin seçtiğin yol yine o... Yani kendi tercihindir...

2|0
    0|0
    • 1ay

Dr. Zakir Naik'i dinlemenizi öneririm. Çok iyi bir ilim insanı ve doktor aynı zamanda... Mükemmel anlatımları var her konuda.

• 1ay

Anladım. :D Ben de sandım ki başlıktan, hani Allah yapmış seçimleri ve siz zorla bu hayatı yaşıyorsunuz gibi anladım. :D

• 1ay

Sorun değil. :)

• Bazıları kendi isteğimin, doğrularımın, yanlışlarımın sonucuydu, bazıları elimde olmadan hayatın getirdiği şeyler.

1|0
    0|0
  • Sistem seni nereye götürürse oraya gidiyorsun. Ben ne istiyorsam onu yaşarım safsatasını geç bence...

1|0
    0|0
  • En kucuk bir ayrinti bile degistiriyo hayataimizi. hic tanimadigimiz biri, saptigimiz bir yol..

1|0
    0|0
  • hissediyorum

1|0
    0|0
  • Yaşadığımız herşey zoraki şeyler.
    Kendi hür irademizle verdiğimiz kararlar değil.
    Zengini bile parasını zoraki şeylere harcamak zorunda.

1|0
    0|0
  • Çok güzel soru. Şöyle bir düşündümde bir çok şey kendi kontrolümüz dışında gelişiyor. Dış faktörler çok etkiliyor.

1|0
    0|0
  • Yaşamam gereken hayatın bu olduğunu düşünmüyorum o yüzden kaderime müdahale etmek için planlar hazırlıyorum.

1|0
    0|0
  • Hiçbirşey istediğim gibi olmadi. Neye elimi atsam ümit etsem. Azim etsem cabalasam. Hep en dibine batirdilar. Artik ugrasmiyorum azmetmiyorum Yoruldum artik. Ne adalet var bu dünyada ne iyilik güzellik.

1|0
    0|0
  • isteğimle olduğunu düşünmüyorum

1|0
    0|0
  • Hiçbir şeye mecbur bırakılmam

1|0
    0|0
  • Mecbur birakilmadim bugüne kadar lakin son zamanlarda öyle oluyor gibi

1|0
    0|0
  • Hür irademle verdiğim kararlardı

1|0
    0|0
  • Bazen mecbur birakildim bazen kendi irademle karar verdim ama ailem cok seye mani oldu

2|0
    0|0
    • 1ay

Ama sizde müdahaleye müsaade ettiniz :)

• 1ay

İnanmayınca sende istediğin şeye pişmanlık oluyor. Kendi annemden biliyorum eğer şu an o hayaller gerçekleşmediği için üzgün olduğunu annene anlatabilmis olsaydın kararında yanında olurdu :)

• 1ay

Yok benim annem hala ayni bosver bacagin kirilirdi bak universite mezunu oldun olsaydin olamazdin diyor 😂

• Her şey zincirleme gelişiyor.

1|0
    0|0
  • Kendi isteğim bu yönde değildi ama istemiyorda değildim

0|0
    0|0
  • Mecburdum. Onun icin mecburdum.

1|0
    0|0
  • Kader bu

0|0
    0|0
  • İnsan sosyal bir varlıktır. Kendi türü olmadan yaşamını devam ettiremez. Geri homosapiens olamayacağımıza göre. Toplum için yaşıyoruz. Topluma göre kişiliğimizi düzenliyoruz. Toplumu değiştirip keşke istediğimizi yapabilsek. Özgür bir şekilde

0|0
    0|0
  • Aslında kimsenin isteğine göre hareket etmedim hep kendi kararlarımı kendim verdim o yüzden kimsenin etkisi altında kalmadan yaptığım herşeyden kendim sorumluyum ve pişmanlıkta duymuyorum

0|0
    0|0
  • Benim istediğim şeyler değildi.

0|0
    0|0
  • lezler böyle düşünür.

0|0
    0|0
  • Sen bir güzelleşmissin
    ya da bu foto cok jenik çıkmış

0|0
    0|0
  • Hak etmediğim şeyleri ve başkalarının cezasını çektim hep ömrüm boyunca. Keşke çevrem hayatım daha farklı olsaydı veya bende başka bir yapıda olsaydım.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Mecburiyet 😂

1|0
    0|0
  • Verdiğimiz kararlar, kurduğumuz cümleler bizi bugüne getirdi

1|0
    0|0
  • tercihlerim yüzünden.

1|0
    0|0
  • Mecburiyetten. Belki mecburiyetten olması daha iyi oldu.

1|0
    0|0
  • Kendi irademle verdiğim kararlar olsaydı şimdiye kadar verdiklerim, şu an çok daha mutlu olurdum.

1|0
    0|0
  • mecbur kaldık

1|0
    0|0
  • Benim isteğim

1|0
    0|0
  • Maalesef her şeyi seçme ve isteğimize göre yaşama şansımız her zaman olmuyor

1|0
    0|0
  • olması gereken olaylardi.

0|0
    0|0
  • Fırsatlarım ölçüsünde kendi tercihlerim
    @ansur

0|0
    0|0
  • mecbur bırakıldım. sürekli olarak bazı durumlar, ya da ailenin isteği yönünde mecbur bırakıldım. kendi kararım olan tek şey okulu bırakmak oldu. ama bu seferde başka şeyler için baskı yapılıyor.

1|0
    0|0
Yükleniyor...