Arap kizlarini diri diri gommekten kurtaran islam Turk kizlarini eve kapatmadi mi?

Tamam Araplari kurtardi Turkler cok daha iyi konumdaydi kizlar okuyordu bilim insanlari bile vardi ama Islam Turk kizlarina ve kadinlarina zarar vermedi mi? Turkler tek esli olan ve kadinlara deger veren bir toplumdu.

Güncellemeler:
1ay Sizce?
1ay Ben islami degil bunu dini kullananlari sucladim. Turkler gok tantiya inanirken kadinlar cok daha iyi konumdaydi. Dini kullanarak ezmeye basladilar.

3|1
11|14

En İyi Erkek Görüşü

• Tek kelime ile haklısın. Hemde en eski Türk toplumlarında, ilk beyliklerde kadınların kutsallığı ön plandaydı ve gerçekten en önemlisi tek eşlilik en çok değer verilen şeydi. Din olmadanda güzel ahlaka bağlı olarak yaşayabilen bir toplumun yıllar sonra bu kadar bozulması akıl alır iş değil. Cumhuriyet sayesinde kadının değerinin anlaşıldığınıda kimseye anlatamazsın şimdi boşver. Ağzına sağlık, düşüncelerinle yaşa ve yaşat, bu memleketin senin gibi kadınlara ihtiyacı var.

4|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Turkler musluman degildi turklerin inanci gok tanri inanciydi ve turklerde hakanlar kadinlarina cok deger verirdi ki mecliste soz haklari bile vardi. Lanet olsun ki gazneliler ve selcuklular arap dinini ve kulturunu tamamen turklerin icine yaydi

2|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• İslamın toplumda yanlış uygulanmasından kaynaklı bunlar tamamen.
    Ayrıca İslam kadınları eve filan kapatmıyor herkesin okumaya hakkı var İslamda inen ilk ayet "oku" zaten. Erkekler okusun kadınlar okumasın diye birşey yazmıyo Kur'anda.
    Tek eşlilik konusunda da ilk eş evlenirken benim üzerime eş alamaz diye şart koştuğunda erkeğin başka eş almaya hakkı olmuyor. Ayrıca İslam o dönem bir sürü kadınla birlikte olma gibi kölelik gibi durumları bu şekilde engellemişti.4 eş alabilme durumu da zevk için eş alınsın diye değil kadınlar o dönem maddi yönden güçlü olmadığı için erkekler kendine bakamayacak durumda olan kadınlara bakabilsin diyeydi. Günümüzdeki şartlarda herkes ekonomik özgürlüğe sahip olduğu için İslamdaki çoklu eş durumunun günümüzde kullanılması mümkün değil aslında. Bu zamanda birden fazla
    eş almaya kalkışan veya alan kişiler bu durumu tamamen kendi çıkarları ve zevkleri için kullanıp dini yanlış uyguluyorlar denebilir.
    Yani aslında İslam ne kadar doğruyu göstersede insanlar İslamı kendi zevkleri için çıkarlarına uyacak şekilde yorumlamaya çalışıyolar. Her insan kendi günahının bedelini ödeyecek

0|0
    0|0
    • 1ay

Hala hak olarak goruyor erkekler cok es durumunu.

• 1ay

Nufus dengesizligi olmadigi halde

• 1ay

Bu zamanda hak olduğunu düşünmüyorum zira 4 eş durumu kendine bakamayacak kadınların bakım sorumluluğunu üstlenmek gibi bir amaç güdüyodu. Ama insanlar bunu tamamen zevkleri için kullanmaya çalıştı. Din izin veriyor diyerek tek kadınla yetinmeyip daha fazla kadınla birlikte olalım ama zina sayılmasın kafasıyla 3,4 tane eş aldılar. Hala da bu durumu amacı dışında kullanmaya çalışan çok fazla insan var. Zevk için dini kullanmaların bedelini elbet ödeyecekler. Özellikle doğu kesimde yaygın zaten bu durumlar Arabistan, İran, Türkiyenin doğu kesimi fazlasıyla dini kendi amaçlarına uyarlamaya çalışıyo. Onların bu yaptıkları da kadınların İslam da erkeklerin üstün görüldüğünü kadınlara ezik gözüyle bakıldığını düşünmesine neden oluyo. Halbuki herkes dini doğru yorumlasa bu düşüncede olmaz hiç kimse. Bu sorunun en büyük nedeni günümüzdeki "Erkek adam yapar" düşüncesinden bir an önce toplumlar bu düşünceden kurtulmalı

• Araplar kurtarılmaya değer bir kavim miydi?
    Dünyadaki her türlü şerefsizliğin yüzde 80'i bu pisliklere aittir..

Biri de çıkıp sormuyor; neden peygamberler hep ortadoğu'ya indirildi diye..
    Neden İsveç'e hiç peygamber indirilmemiş mesela?

Peygamber inmiş olsa dahi düzeltemedi bunları işte..

0|0
    0|0
  • Hocam bunun dinle değil insanlık tarihiyle çok yakından ilişkisi var; çünkü sadece islamda değil bütün toplumlarda bu oluşum gözüküyor. Yani dinler değilde insanlar kendilerini bu duruma zorluyor. Ayrıca tarihe bir daha bakmanızı rica edeceğim çünkü dünya yüzeyinde tek eşlilik çok nadir görülmüştür ve özellikle son dönemde bu artış göstermektedir.

0|0
    0|0
    • 1ay

Turk toplumunda vardi

• 1ay

Haklisin

• İslam "Türk kızları evlerinde otursun. Okumaları yasak. Bütün Türk erkekleri çift eş alsın."diye bir şey demiyor kalçanızdan uydurup uydurup yazmayın böyle şeyler

1|1
    0|0
    • 1ay

Ne diyor peki?

• 1ay

üzülmekten başka yapabileceğin bir şey varsa yap yapamıyorsan öteki tarafta yapacak biri var

• 1ay

Keske olsa yapardim. Kuranda ayet var derler.

• Eh işte herkes dini kafasına gore yorumlar Peygamber Efendimiz (s. a. v) sünnetine uymak yetmezmiş gibi gidip din ailemleri adi altında tüccarlara taparlarsa boyle olur.
    Bu ülkede dini yaşamıyoruz. Peygamber Efendimiz çok eşli diye onun gibi 2-3 es alanlar var. Ama Efendimiz savas yüzünden dul kalmis vs gibi kadınları koruma altına aliyor çoğuyla ilişki bile yaşamıyordu.
    Bize Kuran ve sünnet yeter. Din tüccarlarına inanan güya müslüman adi altındaki cahiller yüzünden bu haldeyiz

0|0
    0|0
  • İslam iki cinsinde ilim öğrenmesini emrediyor?

0|0
    0|0
    • 1ay

Ilim ogrenmek farkli okula gitmek meslwk sahibi olmak farkli

• 1ay

Islami suclamiyorum ama erkekler yuzyillarca dini kullanarak kadinlari ezdi.

• 1ay

Orası ayrı bir konu. Ama Osmanlı hakkında dediğim anlamışsındır sanırım?

Ayrıca iş konusundada Osmanlıda köydeki ticaretin sahibi kadınlardı mesela :))

• islam sana zorla içerde kal başörtüsü tak demiyor bunu bahane etmeyin terbiyesizler.

1|0
    0|0
    • 1ay

Yuzyillarca yapildi

• 1ay

k. g sana ergen

• 1ay

Kim ergen belli neyse.

• Sen nasil bir zihniyetle bakiyorsan o sekilde devam et biz seni ilerde bekliyor olucaz

1|0
    3|1
    • 1ay

Ben tarihten bahsettim bugunden degil

• 1ay

Dimi sana neden eksi verdiler anlamadim kotu bir sey soylemedin ki

• 1ay

Soylemedik ama meyve veren agac taslanirmis naparsiin:)))

• kadınlar şu an çok mu kötü durumda. o kadar kapalı ezili taraf olsa şu an bir örnek vereyim swinger çiftler bunlar varsa demek ki çok özgür ler değil mi yoksa?

0|0
    0|0
    • 1ay

Tarihten bahsettim

• 1ay

Biz kadinlar acisindan daha iyi. Pekcok eksiklik tabiki var.

• 1ay

belli çok iyi olduğu biraz türkiye ye bakarsan anlarsın gündemede

• hayır yanlış düşünüyorsun bu islam değil islamın yanlış okunmasıdır örnek olarak iran sözde şeriatla yönetiliyor ama gerçek şeriatın binde 1 i yok İslam kadının başını üstüne ayeti ayağının altına cenneti koyan tek dindir.

0|0
    0|0
  • Bunun Islami bagdastiramazsin islamda kiz cocuklarini öldurmek yoktur ayrica bu islamin degil insanlarin sucudur !

0|0
    0|0
    • 1ay

Erkek egemenliginden dolayi

• evet öyle olduğu bir gerçek zaten

0|0
    0|0
  • Kim diyor onu :D İslam, zina yapan erkeğe 100 kırbaç vurup serbest bırakır ama zina yapan kadını recm eder yani taşlayarak yerin dibine geçirir.

0|0
    0|0
    • 1ay

bir taraflarından uydurma istersen
      "Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah dini (ni tatbik) hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun."
      NUR 2

Kızlar Ne Diyor 10

• ah ahhh. araplar bizi yedi bitirdi orta asyadan göç etmez olaydık

2|0
    1|0
  • islamdaki bu çok eslilik benimde kafama cok takıldı ama geldigim sonuc şu oldu ki çok eşli olan kadınların ahmakIığını islama yıkmayın. çünkü o kadın 2. ye izin vermese adam ikinci veya 3üncü bir eş alamaz? ? ? bu tamamen o kadınların kendi gerikafaIıIığı kötü laf etmek veya provakatif olmak ıstemıyorum durum böyle

0|0
    0|0
    • 1ay

Izin almak diye bir sey yok ki

• 1ay

işi meslegi olmaması okumamasıda kendi hatası degil mi sence? ? ? ? ? ? ? bence oda kendi hataları. ha belkide kendileri degil ailesi geri kafalıdır okutmamıstır bilmiyorum yorum yapmıyım sımdı derın konular çok sıkıcı

• 1ay

Genelde aileden ama kendi hatasi da olabilir

• Güzel bakış açısı. Şimdi "gerçek İslam bu değil"ciler gelir.

1|1
    1|0
  • Türk kızlarını bilgisiz hale getiren İslam değil İslamı yanlış anlayanlardır. Turklerden bilim adamlari vardı dediklerinizinde çoğu da Musluman ayrıca. Arastirmalarinizi daha iyi yapın. Sağdan soldan duyma bilgilerle yola çıkmayın.

1|0
    0|0
    • 1ay

Ben kadinlardan bahsettim

• ben eve kapanmadım. kapananıda görmedim :/

0|0
    0|0
    • 1ay

21. Yuzyilda laik Cumhuriyet devletinde yasiyosun.

• Babamda ayni senin gibi dusunuyor. Muslumaniz ama bizede oyle geliyor.

0|0
    0|0
  • ben de böyle düşünüyorum

1|1
    0|0
  • Kanka o olaya öyle bakma bu insanların geri kafalılığı yobazlığı

0|0
    0|0
  • Birçok geleneğimizi bu coğrafya'ya gelerek kaybettik.

0|0
    0|0
  • Kapattı

0|0
    0|0
Yükleniyor...