Toplumda kabul görmek normlara mı bağlı olmalı, toplumsal normları yıkmanın zamanı gelmedi mi?

Popüler Youtuber'lardan biri olan Eugenia Cooney hakkında Youtube'dan sonsuza dek banlanması için şikayet yağıyor.

Şikayetin nedeni ise Eugenia Cooney'in bir anoreksik olması ve paylaştığı videolarda vücudunun %50'sinden fazlasının görünmesiymiş. İnsanlar, çoğunun yaş aralığı 12-21 arası olan 900.000'den fazla fanının bu durumdan olumsuz etkilenip yeme bozukluğu salgınına neden olabileceğini ve topluma da kötü örnek olabileceğini düşünüyor çünkü Cooney kilo vermeye başladıktan sonra takipçilerinin sayısı 200.000 artmış durumda.
Toplumda kabul görmek normlara mı bağlı olmalı, toplumsal normları yıkmanın zamanı gelmedi mi?Eugenia Cooney ise hiç bir videosunda bu durumunu dillendirici, özendirici bir mesaj vermediğinin, kimseye kilo kaybetmeleri veya dış görünüşlerini değiştirmeleri için baskı yapmadığının altını israrla çizerken görüntüsüyle barışık ve mutlu olduğunu, herhangi bir sağlık sorunu olmadığını ve herkesin olduğu gibi görünmesini istediğini de savunuyor.

Gerçek şu ki toplumdan diskalifiye oyunu başka farklılıklar üzerinde de oynanıyor.

Cooney youtube'dan banlanmalı mı? ''Kabul gören normlara uymayanlar göz önünde olmamalı'' kuralını yıkma zamanı gelmedi mi?

1|0
42|48

En İyi Erkek Görüşü

• Bence herkes özgür ifadesiyle kendini göstermeli. Diğer insanlar bunu eleştirmemeli. Eugenia Cooney gösterdiği davranışta haklı.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bu kuralı kim koymuş ki. Herşey bizim görmek istediğimiz biçimlerde olamayabilir. Benimde olmadığım gibi kimseye bu yüzden kabul görmüyorsun diyemem. Çünkü dünyaya gelerek zaten kabul görmüş. Bende mükemmel degiliö ama kimse bu yüzden böyle diyemez. Bu kız daha farklı olsaydı sadece daha farklı olacaktı. Bu ona birşey kazandırmadığı gibi birşeyde kaybettirmez. Kendini seviyor bu herşeyden önemli. Mutlu bir yaşamın sırrı da insanları umursamamak bence zaten.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 47

• şimdi bu youtuber'lar hakkında konuşmaya kalkarsak ağır küfür edicem o yüzden hiç o konuya girmeden cidden normların yıkımı hakkında konuşalım, normları oluşturan genel geçer kurallar vardır bunlar demografik yapıya göre değişmektedir, gelenek görenek gibi elbetteki kültür farklarından dolayı normlardada değişimler olur, bütünlük olarak evrensel bir değişim yapılamaz ancak Türk toplumunu baz alırsak "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" mantalitesiyle yaşadığından herkez, haklının yanında durmadıkça güçlünün kanatları altına sığındıkça "bizden bir bok olmaz".. daha fazla konuşursam gg wp korkum var boş yere ban yemek istemiyorum..

0|0
    0|0
  • Sen ne diyorsun ya elin kızı hakkında bir ton açıklama yazmışsın bir de manyak mısın sana mı dert oldu bu durum git çay iç 😂
    Bizim için sssniperwolf iyidir 😍
    https://youtu.be/Nzb15jVJNEk

0|0
    1|0
  • Umursamak ümit etmektir memur olsam bekleyeceğim ay sonu bir yaban ekmektir
    Senin patronlarının yaptığı insanları keklemektir
    Kadere inandırıp sonra sepetlemektir lan !
    Ben inanmıyorum beni kurşun zoruyla inandır
    Ölümle tehdit et topluma yamandır
    Sıkıya geldi ya tetiği kafama dayayıp işi dolandır
    Ulan! Senin taptığın üstünde piramit olan bir dolardır
    Kolaydır paran olunca bağırmak
    Ben inandığım gerçekleri hiçbir hayale savunmam
    Senin için meşrudur paraya domalmak sonra gayler günahkar olur sense kahraman..
    -OZBİ (ASİ)

1|0
    0|0
    • 1ay

Hiç düşünmeden vur beni sakın bir saniye bile bekleme
      Çünkü ben bir asiyim ayaklanırım hayalleri yedeklemem
      Gözünü kırpma tetiğe asıl ne de olsa seni haklı çıkartacaktır parayla susan basın
      Tırsma elin titremesin kazandığın madalyon zengin edince fitre verirsin
      Günahların af olur korkma hurilerin yediden altıya düşmez
      İnandığın mollalar mutlaka bir kılıf bulur
      Neden burada olduğumu bil ben hükümetin varlığını reddettim çünkü özgürlüğüme küfretti
      Monarşiye göz kırptı her lafını dikte etti birilerinden öç alırken benim hayatıma kastetti
      Ben özgürüm diye bağırdım onlar anarşist diye damga vurdu
      Eyvallah hiç kimsenin boyunduruğu altında değilim özgürüm
      İstersem anarşist olurum istersem halk olurum

• 1ay

@re_cordis Ben kendimin kralıyım bu yüzden vur beni lan titreme sakın bir saniye bile bekleme
      :) güzel

• Efendim, milleti özendirmesine gerek yok. Kıskanacak çok insan var, onun gibi olmak isteyecek... Yani herkes hasta olacak sonra, ona benzeyeceğim diye. Onu görmeleri yeter, tedavi olsun, düzeltsin kendisini, öyle yapsın bu YouTube işini...

0|0
    1|0
  • Savunduğunuz şey ile bunu gizliden yapmanız sorunuzla ters düşmüş.

0|1
    1|1
  • Gelmedi arkadaş sizde herşeyi yıkalım derdindesiniz. O düzeni kuranlar olmasaydı bugünlere gelemezdik bile. Hayatın SINIRLARI varken insan düzenlerinin normları olması çok normal değil mi?

0|0
    0|0
  • Belli miktarda sikayet almistir muhtemelen.. durduk yere banlamazlar bence

0|0
    0|0
  • normlar onemlı kanks

0|0
    0|0
  • "Black Mirror Season3 Episode1" tam olarak bunu anlatıyor.

0|0
    0|0
  • Yorumlarda biri çok iyi yazmış. Gizlenerek mi toplumsal normları yıkmaya başlıyorsunuz :)

İçeriği biraz daha farklı bekliyordum. Toplum sağlığı daha önemli olmalı.

0|0
    0|0
  • banlansin kotu ornek cunku

0|0
    0|0
  • Geldi

0|0
    0|0
  • ayıp etmişler

0|0
    0|0
  • o değil de kız hem çok zayıf, sanırım Anoreksia, hem çocuk hem kendi yaşıtların kötü örnek olduğu için. o yaşta vücudunu sergilemesi falan ters. ama uygulama ne kadar doğru bilemem

0|0
    0|0
  • Bu ne ya tencerenin dibinde kalmış patates kızartması gibi.

0|0
    0|0
  • toplum terbiyesini bozmadığı sürece kimse sosyal mecradan çıkarılmamalı bence

0|1
    0|0
  • tipe bak ya 😐

0|0
    0|0
  • ilgilenmiyorum ama o kadar kilo verimi çok sağlıksız

0|0
    0|0
  • mesela hangi normlar? hepsimi? bir örnek evreblirmisin? mesela sınrısızmı olmamız gerek? danimarkadaki CRİSTİANA semti ginimi yaşamak gerek? ve sorun çok akıllıca ve tam zmaanımıza öre sorulmuş bir soru.. çok beğendim.

0|0
    0|0
  • Manken hastalığı her gün artıyor bunu özendirmiyorsa banlanmasın.

0|0
    0|0
  • ne banlanacak ya. istemeyen bakmaz olur biter.

0|0
    0|0
  • herkes istedigini yapmakta ozgur bu yuzden banlanmamali

0|0
    0|0
  • Vücut kitle endeksine bakalım sağlıklı mıymış :D

0|0
    0|0
  • aslında bunu normlar diyip geçiştiremeyiz, gerçektende zamani gençlerinde büyük bir özenti durumu var. ha tabi şunu gören özenmez normalde böyle olmamak ister ama neyse :)

0|0
    0|0
  • umurumda değil toplum.

0|0
    0|0
  • güzel kızmış ne hale gelmiş... yazık valla

0|0
    0|0
  • Bize ne

0|0
    0|0
  • bunun neyini takip ediyolar abi bu insanlar akıl yağmuru yağarken şemsiyemi tutmuşlar

0|0
    0|0
  • Herkes kendine gore kural yıkmaya başlarsa kaos ortaya çıkar

0|0
    0|0
  • bencede ya

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    17

Kızlar Ne Diyor 41

• Bu kizin videolarini izlemiyorum ama bir youtube videosunda kizin bilerekten boyle zayif olmadigini izlemistim. Kiz normal yemek yiyor ama kilo alamiyor. Ne kadar dogru olup olmadigini tabiki bilmiyorum.
    Kendi zayifligini reklam yapmiyorsa banlanmamali profili. Cok genc kizlar ona benzemek isticekler tabi ki ama oyle kizlar Eugenia Cooney olmasin baska bir ona benzer birini bulup onu takip edecekler. Aileleri dikkat etmeli boyle genc kizlara ve onlarin kendisi ile barisik olmalarini ogretmeliler.

0|0
    0|0
  • banlanmasın ama kıza zorla en az 5 kilo 10 kilo aldırsın oraların sağlık bakanlığı eminim daha güzel olur

0|0
    0|0
  • nasıl bir sağlık sorunu olmaz bu insanın. söylendiği gibi özendirici herhangi bir söylemi yoksa banlanması bence de saçma, ama mantık bu kişinin sağlıklı olmadığını söylüyor normlar değil. kız şu şekilde bir açıklamada bulunabilir sağlıklı bir insanın kilosuna sahip değilim ama kendimle barışığım. bunu söylemediği sürece izleyenleri olumsuz etkilemesi riskine karşı banlanma ihtimali yüksek.

0|0
    0|0
  • Böyle şeylere gerek yok 😂 😂

0|0
    0|0
  • Ne alaka ya ay bu zayif hemen

1|0
    0|0
  • Bunun neyine ozeniyorlar anlamadm

0|0
    0|0
  • Ayy kız çok çirkin

0|0
    0|0
  • Ben anlamıyorum kafayı yedik iyice barbie ye benzeme merakı, hayvana benzeme, aşırı vücut delinmesi, saçma sapan yerlere silikon, aşırı piercing, aşırı birine benzeme
    bir ara da şişmanım mutluyum durumu vardı şimdide bu
    insanın istediği gibi görünmesine evet demeye korkar olduk
    Bokunu çıkarmadan rahat edemiyoz

0|0
    1|0
  • ben yıktığıma inaniyorum ve temeli attık gibi hayırlısı yıkamıcak olanlar patır patır intihar ediyor diğerlerimiz de yaşayarak ölüyoruz umarım uyanış çok uzun sürmez

0|0
    0|0
  • çok saçma kız halinden memnun herkes kendinden memnun zorla o kadar kişiyi takip ettirmiyor tv de yasak aşklı filmler özendiriliyorken bu mudur göze batan yayından kalkması gereken çocukları yanlışa özendiren o kadar dizi varken bu mu dikkat çekmiş

0|0
    0|0
  • İstediği kadar özendirmesin kendisini sevenler mutlaka ona özenecek onun gibi olmak isteyecektir.

0|0
    0|0
  • Sunun nesine ozeniyorlar

0|0
    0|0
  • O zaman obezite bireylerde engellensin ay ne saçma ya

1|0
    0|0
  • Çok aşırı zayıf allah yardım etsin.

0|1
    0|0
  • evet banlamalı

0|0
    0|0
  • Saglik sorunu yokmus oyle mi? Haha

0|0
    0|0
  • Sorun şu
    Öldürücü bir hastalığa sahip ve bunu gururla gösteriyor
    Ergen kitlesinden kaynaklanan bireyler buna özenebilir
    Banlanması gerekiyor bence

0|0
    0|0
  • Banlanmamalı

0|0
    0|0
  • Mideme kramp girdi. çoksağlıksız ço çirkin olmuş

0|0
    2|0
  • Videoları çok şeker bence

0|0
    0|0
  • Çok çirkin.

0|0
    0|0
  • Banlanmalı

0|0
    1|0
  • Gelmedi bellki.

0|0
    0|0
  • Banlanmamalı, ne saçma bir düşünce.

0|0
    0|0
  • Bu kiz psikolojik olarak hasta ve kotu ornek oluyor bu yuzden banlanmali

0|0
    0|0
  • insanları kötü etkileyeceğini dusunmuyorum zira mantıklı bir insan zaten şu fizikte olmak istemez

0|0
    0|0
  • Bilemedim

0|0
    0|0
  • Bence de iyi yapmışlar

0|0
    0|0
  • İğreeeennnnçççç bu ne

0|0
    1|0
  • Bu kızın videolarını izlemiştim ve banlanmasını gerektiren bişey şimdiye kadar hiç görmedim

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    11
Yükleniyor...