Laiklik demek din ve devlet:işlerinin birbirinden ayrilmasi demek peki?

Sizce bu dogrumu

Din insanin butun hayatini kapsayan bir inanç sistemi degil midir. Neden devlette islerinde bu sistem islemiyor.

Güncellemeler:
1ay Bazi zihniyetsizler soruyu yanlis yorumluyorlar. Ama yinede kızmıyorum onlara bu konuda bilgin yoksa yorum yapmicaksin. Bazi laflar insani dinden cikartir oyuzden arastirmak gerekiyor

0|0
6|15

En İyi Kız Görüşü

• Çünkü ben deistim. Karşı komşum Hıristiyan olabilir. Aşağıda bir görüş bildiren ise Musrvi olabilir.

Dini karıştır tabii. İslam bana ters. Deizm sana ters. Kime göre dini koyacaksın? Sadece Müslüman yok bu ülkede şu yargılarınızı bir kırın!

1|4
    0|1
    • 1ay

Burasi müslüman bir ulkede yasiyorum tabiki islam cervecesi icinde istemek hakkimiz bunu diger dinler nasil yasamak istiyorsa yasiyirlar zaten ist kikiseler hala acik

• 1ay

Elma hatunn lutfen seviyee sana asilmiyorum ne bagiriyorsun burda😁😁

• 1ay

Zeki beyler tercihimdir zaten istesen de asılamazsın 😇

En İyi Erkek Görüşü

• O yüzden şirk zaten.
    Yani hem laikim hemde müslümanım diyen adam ya ahmaktır , ya da ne dediğini bilmiyordur.
    Cahiliye devri bir arastirilsin.
    Ebu cehil ne demek? Cehaletin babasi demek. bu kisi hz ibrahimden kalma sunnetleri yerine getiriyordu? Namaz bile kiliyordu bu adam? Neden cehaletin babasi olarak nitelendirildi peki? Oda allaha inaniyordu?
    Cunku , allahin kurallari gokte gecsin. bizim kurallarimizsa yerde dedigi icin. bu ugurda islama kardi savastigi icin. ayni bugun oldugu gibi. allahin kurallari ayri yerde gecsin. burada da anayasa kitabimizda olan , kurallar gecsin. allah hukum koyucudur. onlar bunu kabul etmiyor. ve diyorlar ki egemenlik yani hukum koyma sadece milletin kendisine aittir.
    Kayitsiz sartsiz. ustelik degistirilmesi dusunulemez teklif dahi edilemez. buda apacik musrik bir toplum oldugumuzun gostergesidir. kimse kendini kandirmasin. gercekten musluman olsaydik, suanda osmanlinin yaptigi gibi mazlumlarla birlikte , dunyaya karsi savasiyor olurduk.
    Somurunun de boylesi...

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Nasil islemiyor otobuste sort giydigi icin tekme yiyen hemcinsimize bunu yapan serfsiz icime cin kacti hoca efendi oyle soyledi diyerek serbest birakildi. Su sacma sapan dinleri her yere sokmasaniz olmaz demi

1|0
    0|0
    • 1ay

Herkez giydigine dikkat edecek nasil giyinmeniz gerektigini nur suresi 60 ayette yaziyor sıkıysa oku bakalim tabiki muslumansan

• Din işi devlet işine karıştığı zaman insanların düşünceleri sömürülebiliyor

1|1
    0|0
    • 1ay

Din insanin her yonunu ele almistir bu konuda kuranda ayetlerde mevcut ve insan ogunun sorduğu butun sorulara cevap vermiştir

• 1ay

Hicbir somuru yok

• 1ay

Farklı ırk din dilde insan var laik bir devlet mecburi olmalı. Bırakalım da devlet değil de insanlar kendi içlerinde dinlerini yaşasınlar

• Çünkü herkes inanmak zorunda değil kimse ve herkes aynı dine göre inanmak zorunda değil devlet dinle yönetilse hangi dinle yönetilecek kimse inanmadigi bir dinin kurallarıyla yönetilmek istemez

0|1
    0|0
    • 1ay

Ben zaten herkezden bahsetmiyorum islami kabul etmis kisilerden bahsediyorum

• 1ay

Bu ülkede sadece islami kabul etmiş kişiler yok ama aşkım

• Kesinlikle değil

0|0
    0|0
  • Çünkü dinle çok kolay insanları kandırabilirsiniz. Din vicdanla alakalı bir kavramdır. İnsanların vicdanına dokunursan onları yönetmen kolaylaşır. Bu durumda demokrasiyi ortadan kaldırır. Adalet olmaz.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• neden çünkü şundan dini kurallar ve uygulamlar ile dünyevi yaşam arasında uyumsuzluk olduğu için. 1500 yıl önce yazılmış dini mantıkla ülke yönetmeye ekonomi yönetmeye insanları yönetmeye kalkarsan kaos olur. Dolayısıyla pratikte işe yaramaz. Ayrıca laiklik inanç özgürküğüdür herkes senin gibi düşünmek zorunda değildir, kimseye baskı yapamazsın. Bu sadece dini inanç değil. Senle aynı dini inanca sahip olan kişi bile farklı bir yaşam tarzına sahip olabilir laiklik ise farklı olan bu gruba özgürce hayatını yaşama fırsatı sunar. Herkes in aynı olduğu , özgürlüğün olmadığı yerde zaten ne sanayi , ne sanat, ne ekonomi hiç bir şey doğru düzgün gelişmez çünkü sen yaratıcılığı bell kalıplarla sınırlamış olursun. Geçmişte ve de bu gün gelişen refah düzeyi artan her anlamda başarılı olmuş uluslar ve devletler daima hoşgörülü, demokratik, laik bir yönetim anlayışı benimsemiştir. Taaa eski yunan polis devletlerinden tut da osmanlı ya amerikaya kadar bu böyle süre gelmiştir. Yani aslında laiklik bir nevi hoşgörü, tahammül ve birbirine saygının yüceltildiği bir sistemdir.

0|0
    0|0
  • çünkü din ile yönetmesini bilmeyenler yüzünden ve yaşananlardan sonra alternatif arayışa geçenler cumhuriyeti demokrasiyi yarattılar yaratılan bu sistem dini yönetimden ayrı temeller üzerinde inşa edildi ama din insanın bütününe hitap eder din insanın herseyine müdahale eder eğer bir inancı benimsiyirsan o inancın tüm benliğinle kabul etmen gerekir...

0|0
    0|0
  • Hah işte film burda kopuyor zaten. kafa yapısına göre görüş farklılaşıyor. Bana göre din önemlidir, herşeyi kapsamalıdır. Diğerinin din umrunda değil, laik olalım özgür olalım cinsellik tabu olmasın gibi nefsine binmiş at koşturuyor. Tamam nefis herkeste var herkes sapıyor onun yoluna bir türlü ama şeytanın avukatlığını yapmanın da lüzumu yok. Yanlışı bilip yanlış yaparsan o yanlışın günahını alırsın. Yanlışı tutup doğru sayarsan, savunursan, avukatlığını yaparsan da allah kurtarsın derim o insana ne diyeyim. Fransızın laikliğini yıkılmaz tabu kabul edip şeriat istemiyoruz diyen bir kafa (müslümansa) kolay kolay çözümlenemez zaten.

0|1
    1|0
  • Bu ülkede yaşayan herkes müslüman olmadığı için. Ayrıca bir müslüman olarak bende bu işi doğru bulmuyorum çünkü bizim ülkemizde cezalar gerçek anlamında değil kişilerin keyfine göre belirlenir.

0|0
    0|0
  • Dini inanç bireye aittir inanmayan birisi de gerekli disiplin çalışmaya ve birikimi sahip olup devlet yönetebilir

0|0
    0|0
  • soruna empati kurarak cevap verelim mi ne dersin !
    mesela sen almanyada yaşayan bir Türk olsan ve almanya laiklikle değilde hristiyanlıkla yönetilse ve sana, senin çocuğuna okulda zorla hristiyanlık dersi verilseydi kimliğinde hristiyan yazsaydı başka inançlara saygı olmasaydı görüşün yine aynı mı olurdu eğer aynıysa sana katılıyorum bu konuda bilgin yoksa yorum yapmayacaksın.

1|0
    0|0
  • devlet ortak nokdatır innaçlar sa şahsi.. o zamn şu soru ortaya çıkar "hangimizin dinine göre devleti işleticez" malum 10 binden fazla inanç var dünyada..

0|0
    0|0
    • 1ay

Bennn herkezin diinden bahsetmiyorum islam dinden bahsediyorum her ulkede laiklikmi var

• 1ay

@wwhiteblackk eğer fransada zamanı gelince turban takmadılar diye kafaları tasla ezilme tehlikesi varsa, insanların değil pestevali çok afedersin adamın k*cındaki donu dahi alırlar adamın uzerinden.. bilgi seviyesi arttıkça insanların özgürlük alışkanığı artar..

• 1ay

sen hala turban takmayanlarin tasla ezilecegini filan dusunuyorsun zihninde nasil bir yer ettiyse artik islamda boyle birsey yokkkk tam tersi haksiz yere insan oldurmek butun insaigi oldurmus gibi gorulur sana tavsiyem belki okumussundur ama lutfen birdaha kurani oku gercek islami kurallari anla derim iyi gunler...

• Devletlerin dini olmaz, insanların dini olur demektir laiklik. Herkesin inancını huzur içinde yaşamasını garanti eden sistemdir.

0|0
    0|0
  • Laiklik diye bişey yok varsa kanıtlayın bende örnek veriyim

0|0
    0|0
  • eskiden osmanlı neden yükselmiştir sebebi şudur allahcc adı ile savaş kazanırlardı
    bu fragmanı izle bu açıklıyor

https://www.youtube.com/watch?v=U57JDc4jHZo

0|0
    1|1
    • 1ay

ve lakin eskiden liderler osmanlıdan ve müslüman olarak gelirdi ilk iş din öğretilirdi ama cumhuriyette müslüman olman araştırılmaz osmanlıda deli bile ülkeyi yönetmişken cumhuriyette bu dediklelerimiz olmaz olamaz ve seçme ve seçilme hakkı vardır laiklikte islam herkes yerini biliyorsa kafir zarar vermiyorsa öldürme der ama dost da olma der
      laik düzen herkesle dostsundur ve devlet yönetimine türk olması yeterlidir dini görüşü önemli değildir başa geçmesi için

• Gayri muslimlere uymicak vede seriati kusursuz yonetecek lider yok

0|0
    0|0
  • Şeriat rejimi yoksa laiklik en doğrusudur

0|0
    0|0
  • Yumurtanin sarisini ve beyazini ayirmak demektir sekülerlik. IQ ortalaması 40 olan bir yerde laiklik tartışıyorlar.

0|0
    0|0
  • gordugum en guzel sorulardan birisi tebrik ederim buna en guzel ornek osamanli bnce icinde yahudi hristiyan ermeni musevi her dinden insanin oldugu ve baris icinde yasdigi bir devlet ve kanunlari seriat agirlikli eyer adalet olmasaydi 600 yil ayakta kalabilirmiydi bu devlet? taksimde bir kilisenin hitabesinde birsey yazar sultan abdulhamide gosterdigi ilgi ve yardimlarindan dolayi tesekkur ederiz yaz yine fatih sultan mehmed istanbulu fetih etttiginde insanlarin inancina malina namusuna karismamamistir karissaydi bugun hala adalarda rumlar yasamazdi cumhuriyet kuruldugundan beri ayrimciligin olmadigi bir donem gosterebilirmisiniz bana? demekki adalet ve egitim sisteminde bir yanlislik var biz adalet sistemimizi isvicre ve bazi avrupa ulkelerinden almisiz oysa kuranda bir cok seyin hukumleri cezasi yazar biz dinimizi ozellikle seriati kurani bilmiyoruzki dogru duzgun seriati arabistandakingibi zannediyoruz alakasi yok bu konu uzar gider hic dogru yolda diiliz bunlarin degismesi gerek

0|0
    1|0
    • 1ay

yalnız osmanlıda gayri müslimlerin kendi dinine göre yargılanabilme hakları da vardı yani bir hristiyan islam mahkemesinin kararını kabul etmezse bir hristiyan mahkemesi kurulup cezası vs ona göre verilebiliyordu şimdi sen bunu kabul eder misin?
      dediğin oldu diyelim şeriat mahkemesinin cezasını kabul etmeyen istediği başka mahkemeye başvuracak o da olmadı insan hakları mahkemesi vs eee bir mahkeme öbürünü kabul etmeyecek vs vs vs bu tür karışıklıklar olmasın diye laiklik diye bişey var adam diyor ki devlet kanunu ayrı yönetimi ayrı dini inanışlarla ve farklılıklarıyla bunu sekteye uğratamazsın

• 1ay

tamam iyi guzelde karismiyoruz diyorsun basi kapali olan bir kiz neden okula alinmaz dini ona bunu emretmis? bnim halamin oglu annesi basi kapali die subay olamadi nerede esitlik ozgurluk insanlar kurtce konusamiyordu dini gec daha yeni yeni ozgurlesti insanalar heyt bee

• 1ay

iyide bahsettiğin yasaklar ya da engellemeler sırf o adamlar müslüman ya da kürt kökenli diye mi yapılmış şeyler ayrıca o başı kapalı muhabbeti de yanlış yani benim öyle anasının bacısının başı kapalı olupta çok subay astsubay olan tanıdıklarım var ancak fark şu başı kapalı ama normal kapalı herhangi bir siyasi görüşü barındıran bir kapanma şekli yok işinde gücünde insanlar işte dine siyaset karışırsa kapanma şekli bir siyasi ya da bölücü güruha mal edilirse olacaklar bunlar ve hala niye laiklik var deniyor mezhep arası çatışmaları çözemeyen mantıktan fazla şey bekleniyor onu geçtim modern hukukuda aynı ayrıma benzetme çalışmaları sürüyor

Yükleniyor...