Ciddi anlamda ateizm hakkında bilgi alabileceğim birileri?

Şu aralar din karmaşası yaşıyorum. Çevremde dimi bütün insanlar var onlara soruyorum fakat hiç ateist yok her tür soruyu sorabileceğim bana açıklayabilecek ateistler var mı? Mesaj atabileceğim veya burdan sorabileceğim

0|0
8|26

En İyi Erkek Görüşü

• Din ile ilgili sorularını seve seve cevaplarım. Öyle gelenek Müslümanları gibi hurafe ve şirk dolu cevaplar vermeyeceğime emin olabilirsin

1|0
    1|0
    • 1ay

Peki o zaman bir soru da sana sorayım. Örneğin bir kaç araştırma yaptım ateistler evrenin varlığını big bang ile açıklıyor evet islamda da tanrı inancı var 6 7 günde yaratıldığına dair. Bilimsel olarak açıkanabilen bir seçenek varken neden 6 7 günde açıklanamayan ayrıntısı verilmemiş tanrı inancına göre yaratılmış evrene hayata düzene inanmalıyım

• 1ay

Şimdi geç oldu fakat yarın dediğiniz ayetlere bakacağım kurandan mutlaka

• 1ay

Peki o zaman, teşekkür ederim.

En İyi Kız Görüşü

• en sacma din gorusu kesinlikle ateizm diye dusunuyorum. seytan bile Allaha inaniyor fakat uymadigi icin cezanlandiriliyor. insan yaratilisindan birseye inanma ic gudulu dogar. put ilah hayvan ates illa birseye inanir. inancsizlik kotu birsey. bence kafani dahada bulandrma derim.

1|0
    2|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Şu an sirf mesaj icin dinden cikacak adamlar vardir sitede 😀

2|0
    0|0
    • 1ay

Yksjoeopwek gece gece buna çok güldüm sağolasın

• Efe aydal var internette ona sor

1|0
    0|0
  • ateist kendine zarar veren insan tipleri değil mi?

3|0
    0|0
    • 1ay

ateist dini olmayan.
      senin dedigin kendine zarar verenler sadist :)) gece gece guldurdun

• 1ay

haklisiniz kafasi esen din icat ediyor

• 1ay

napalim bizde burda öğreniyoruz bilmediklerimizi

• Atletizm diye okudum bian sitede benden başka atletizmciler de mi var dedim :D

1|0
    0|0
  • Yanlis anlama inancinla ilgili herseyi arastirmalisin tabi ama sorularina baktim da karisik salata gibi. En basit islerde bile temelden baslariz. Bence sen de temelden basla. Yani yaratici var mi yo mu. Ona gore devam et. Sen hem yaraticiyi sorgulayip hem de islamdaki teferruat bir meseleyi sorman anlamsiz. Yaraticiya inanmadan bunu ogrenmen bir anlam. tasir mi.

0|0
    0|0
    • 1ay

Ben temel olarak islamı da ateizmi de biliyorum fakat burda sorduğum sorular gibi ateistlere sorduğum sorular ateizmde bana göre çelişki olan şeyler Müslümanlara sorduğum sorular ise islamda bana göre çelişki olan şeyler böylece hangi taraf çelişkileri giderirse o tarafa yönelik araştırma yapabileceğim. Soruların çorba gibi olmasının sebebi bu sanırım

• 1ay

İslamda da ateizmde de en temel inanc yaratici kavramidir. Madem karsilastiracaksin Allah var mi yok mu muslumanlara ve ateistlere sor yorumla karar ver. Boylece saglam bir temelde ilerler ve gereksiz sorulari cevaplandirmaktan kurtulursun. Yani Allaha inanirsan zaten İslami sececeksin gibi duruyor. Allaha inanip islami sorgularsin. Boylece ateizmdeki celiskileri cevaplaman daha kolay olacak. Yers acidan da dusunebilirsin.

• her tür soruyu elimden geldiğince açıklarım. eğer merak edersen klasik ateistlerden farklı olarak dua bedduaların gerçekleştiği gibi konularda bilgi verebilirim.

0|0
    0|0
    • 1ay

Ateistler dua ve bedduaya inanıyor mu ki

• 1ay

Bu da bir ateizm çelişkisi değil mi direkt kuranı reddedip dua ve bedduaya inanmak garip geldi açıklar mısınız

• 1ay

özelden at açıklayım.

• deistim ben

0|0
    0|0
  • ateizme inananlar tamamen ıq seviyesi yok a yakın insanlardır. en dogrusu deizimdir.

0|0
    1|0
    • 1ay

Deizm de ateizme giden yolda bir duraktır zaten. Nedense bananda deizm mantıklı gelmiyor en kötğ negatif ateist olursun varlığı ispatlanmayan şeye inanmam dersin gibi

• 1ay

Kesin olarak tanrı yoktur demek pozitif ateizme girer zaten ateizmde içinde ikiye ayrılır negatif ateizm ve pozitif ateizm senin dediğin tanrı yoktur inancı pozitif ateizmdir tanrının varlığı ispatlanamaz o zaman neden inanayım diyip reddetmeye de negatif ateizm denir. Ayrıca ben ateist değilim sadece kargaşa yaşıyorum. Negatif ateizmin tam terside deizm oluyor zaten.. peki tüm evren kusursuz yaratıldıysa bir yaratıcı varsa dinlere neden inanmıyorsun bu kusursuz evreni yaratan yaratıcı sadece evreni seni beni yarattı sonra hiçbir kural, din, yasak koymadan çayıra mı saldı bizi? Mantık hatası bence tabii saygım var burda ateist müslüman deist herkesin görüşünü merak ediyorum doğruyu bulmak adına fakat dediğim gibi mantıksal hata bana kalırsa

• 1ay

negatifi pozitifi yoktur haci. ateizimi ilk çıkaran adam tanrı yoktur dedi. digeri deizim

• 1400 yillik kurana inanmayan sen birkac kisinin sozuylemi bukucaksin dogru yolu saygi duyarim ama bunun yerine kurani oku derim okumadiysan

0|0
    0|0
    • 1ay

Kuranı okudum ayetler hakkında bilgim var fakat kuranda kafama yatmayan şeylerle alakalı kime sorabilirim başka tabii ki bilgisi olan benim anlayamadıklarımı anlayan insanlara

• 1ay

İki tarafa da soruyorum fakat öncelik ateistlerin çünkü bilgim yok öğrenme amaçlı

• 1ay

ateislik kisaca allaha inanmiyorsun yani buda her seyin tesaduf ve anlamsiz oldugu kanisi dogurur amacsizca yasiyorsun soyle bir etrafina bak en ufak seyden en buyuk seye kadae herseyin ve herkesin bir amaci varken sence evren amacsiz bir sey icinmi var ya da yaratildi? sence bir sinek bile mukemmel bir sey degilmi dusun onu yapan ne kadar mukemmel allah kuranda devamli akletmezmisinz diyor neden? bence hic kafani bulandirma kardesim islamdan sasma allaha inan ve dua et ahiretini yakma

• Hak yol🤘

0|0
    1|0
  • Ateistim, yardımcı olabilirim.

0|0
    0|0
  • Bu işe girdin mi içinden çıkmak çok zor oluyor hatta çıkamıyorsun aydınlanıyorsun ama bir süreçten sonra karanlığa batıyorsun hayattan zevk almamaya başlıyorsun herşey anlamsız geliyor kafanda sorular varsa söyle ben cevaplarım

0|0
    0|0
  • Allahın Tanımayan İnsanlarla Uğraşma boşuna Aç Nete bak
    Ateistler mal gibi savunur savunur Kmşeye sıkışınca Çirkefliğe Yatarlar çünkü baska yolları yok Kapalı ve İğrenç bir konumdalar

0|0
    0|0
  • İslamı insanlara değil kurana göre araştır..

0|0
    0|0
    • 1ay

Kuranda kafama yatmayan şeyleri nerden araştırmam gerek? İnsanlardan..

• 1ay

Tesirini oku 😊

• 1ay

Kafana takılan şeyleri kendin anla kimseye sorma... insanlar kendi fikrini söyler ordaki anlamı değil. Kendi fikride ondan anladığı şeydir... başkasının fikriylemi inanacaksın?

• tabi ki sorabılırsın

0|0
    1|0
    • 1ay

Mesela sen ateistsin sanırım sana da islam ile ilgili bir soru sorayım böylece 2 taraftan da bilgi almış olacağım. Örneğin yıllar öncesinde en az 2000yıl diyelim kimsenin okuma yazma bilmediği yazının daha olmadığı bir devirde nasıl kuranın insan elinden çıktığını düşünüyorsunuz

• 1ay

Nuh tufanı bütün hayvanların bir gemi de toplandığı aşurenin ortaya çıktığı tufan mı?

• Bana Sorabilirsiniz? Elimden geldiği kadarı ile cevaplamaya çalışırım.

0|0
    0|0
  • valla deizm tamam. anlayabilirim ama ateizmi ben de pek anlamıyorum.

0|0
    0|0
    • 1ay

Bende tam tersi deizmi anlamıyorum mesela

• 1ay

Deizmde de şöyle bir olay var evet bir yaratıcı var diyorlar. Buraya kadar tamam ama bizi tanrı yarattı daha sonra mevlam çayıra dedi dünyaya mı saldı bizi o zaman dinleri de kabul etmek gerekir düzen adına bu yüzden anlamsız geliyor bana nedense ya tamamen reddedilir bilimsele dayanılır ya da kabul edilir gibime geliyor

• 1ay

ya şöyle. yaratıcı yaratmış ve dediğin gibi bırakmış olabilir. illa müdahale edecek diye bir kural yok. neyse bunu anlayabilirim. ama öbürü zor biraz.

• Caner Taslaman'ın kitaplarını okuyabilirsin mantığıyla açıklıyor her şeyi.

0|0
    0|0
  • Ateistim degilim ama sorabilirsin. Cevaplamaya çalışırım...

0|0
    0|0
  • Burası ateist olduğunu sanan hippilerle dolu ama ben ateist olduklarına inanmıyorum

0|0
    1|0
  • ben ateistim islamda master yaptım sayılır mı

0|0
    0|0
  • Deistim ben cok arastirma yaptm ama yaptgm arastirmalardan cok kendi mantigimla bu yolu sectm

0|0
    0|0
  • Buyur sor ateizm hakkında 2 kitap bitirdim ve allaha şükür müslümanım bilgim çok buyur yaz

0|0
    0|0
    • 1ay

Örneğin kuranda herkesin eşit olduğu yazarken... ve sadece müslüman olanlar işledikleri suçlardan ötürü cehenneme gideceği cezasını çektikten sonra cennete girebileceği gibi bilgi var fakat kelime şehadet getirmeyen yani dinsiz olan insanın ilelebet yanacağı.. Sence en kısa örnek 3 insan öldüren , tecavüz eden insanlar bile sadece kelime şehadet getirdi diye günün birinde cennete girebilecekken müslüman olmayan ama iyi olan araştırma yapan bilim adamlarının ilelebet yanacak olması bir çelişki değil midir sence

• 1ay

Günah günahtır zaten fakat sende diyosun ayıramayız insan mantığından tecavüz etmekle küfür etmek aynı boyutta değil ama ikisinide yapınca günah yazılıyor onu allah ayırır biz değil çok düşünmeni tavsiye etmem çünkü sürekli herkeste bende dahil eksik bilgilerimiz var bir yer bir yerle çelişiyo ama herşeyi net bilip okusak anlasan islamın nasıl mantıklı ve düzey düzey çok iyi be eşit bir din olduğunu anlarsın

• 1ay

Net bilip okumaya daha çok bilgi toplamaya çalışacağım ateizm içinde islam içinde verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

• sadece bunu anla yeter.
    şimdi hocanın biri çıkıp ben peygamberim, dün sizin haberiniz yokken Allah bana geldi artık bu diyeceğim dine inanacaksınız dese, inanırmısın?
    peki bu hoca kendi yazdığı bir kitabı gösterse bu sizin Kuranınız olacak dese inanıp kabul edermisin?
    bu adama inanmıyorsan Muhammed'e neden inanıyorsun? farkı ne, muhaliflerini savaşlarda öldürmüş olması dışında farkı ne?

0|0
    0|0
    • 1ay

Peki ortalama 2000 yıl öncesinde okuma yazma hatta belki yazının icadı bile yokken birinin nasıl 600 sayfa bir kitap yazabileceğine inanıyorsunuz

• 1ay

Dediğiniz şeyleri araştıracağım fakat dediğim gibi ilk kez duyuyorum ve haliyle şaşkınım çok farklı bir bakış açısı

• 1ay

İşte bu yüzden insanlara sormayacaksın... gördüğün gibi tarihi yeniden yazıyor arkadaş :) söylediği komplo teorisi başka bir dayanağı yok... muhammedin yazdığı kitaba inanmayacak kalkıp gabrielin kitabı daha akıllıca gelecek 😂 Sahi söylermisin bukadar mantıksız bir plandan nasıl kusursuz bir kitap edeniyat yapabilir muhammet? Okuması yazmasıda yokmuş bak arkadaş demiş... ortamda falan söylemeyin gülerler...

• teorilerin varsa bana ondan bahset .. islam hakkında uydurma oldugunu anlaman için mısır tarihlerine amona bakabilirsin. bunlar senin için yeterli olcak. ama tanrı konusunda yok denilmez . insan bilemez bunu. kalbini dinle.

0|1
    0|0
    • 1ay

Din varsayımlara dayanır derken ateizmde dayanmaz mı birisi ya tanrı varsa derken diğeri ya yoksa der sonuç itibariyle ikiside varsayımdır. Evrenin big bang ile açıklandığını mı düşünüyorsun sende

• 1ay

Kısır döngü olarak doğru hak veriyorum halen aklım sorularda.. Baya iyi sorular bunları dini bütün arkadaşlarıma yönelteceğim. Tatmin edici bir cevap alabilirim belki.. Kardeşin kardeşle evlendirilmesi başka insan olmadığından üremek için. Allahın verdiği canı Allah alıyor ve de mesela ben seni bıçaklasam da mızrakta saplasam verdiği canı almadığı sürece sen yaşarsın. Yani islama görr bu böyle diye biliyorum yanlışım olmasın

• 1ay

Sordugum bu sorularda tanrıyla iletişim mumkundu o yuzden abes buluyorum yani. savasın olmasını kardeşle evlenilmesi. sen allahla konuşuyon. peygambersin. iste savas olmasın. iste ogluna kızına birer eş yaratılsın. sonuçta koskoca bir din yolladıgıda biliyorsun ama bir suru abeslik yapıp milleti şupheye mi dusurmek istiyorsun. hiç mantık yok taa temelinden.

Kızlar Ne Diyor 7

• İslamı seç doğru dürüst insan ol. Emin ol çok mücize yaşıyacaksın ve tanık olacaksın en güzelide huzur ruhen. Bu dünya geçici bir sınav ve hayırlı olanı seçersin umarım. insanlar din adı altında fesatlık yapmasa bu kadar önyargılı olmayabilirdin.

1|0
    0|0
  • Ateistim. Soracağın soruların hepsinin cevabı belki yoktur bende ama sor sen biliyorsam söylerim

1|0
    1|0
    • 1ay

Birine daha sormuştum sana da sorayım ondan henüz cevap alamadım. Kuranın insan elinden çıktığını çelişkiler olduğunu düşünüyorsunuz evet fakat yıllar önce hatta asırlar önce belki yazı bile yokken nasıl bir zeka 600 sayfa bir kitap yazıp topluma kabullendirebilir ki

• 1ay

Evet tabii ki vardır şimdi olduğu gibi asırlar öncesinde de olabilir bu konuda bende hemfikirim fakat hani ufakta olsa ya gerçekten tanrı varsa diyip içinizi korku kaplamıyor mu? Sonuçta iki tarafta varsayım ya varsa / ya yoksa

• 1ay

Varsa ve anlatılanlar gibiyse ayvayı yedik diye düşünürüm bazen ama sırf bu korku yüzünden bir tanrının varlığını kabul edemem. Benim mantığım tanrının varlığını kabul edemiyor. Hepsi bu. Tapılması hak eden bir tanrı zaten bunu sorun etmez. Bunu sorun edecek bir tanrıya da ben tapmam.

• Sor belki biliriz..

0|0
    1|0
  • Agnostik ateisttim..
    Git gel, git gel,
    Şimdi yine Müslümanım.
    Ateistlere sorma, Müslümanlara gerçek İslami sor.

0|0
    0|0
    • 1ay

Gerçek müslüman bulmak çok zor okul zamanı da din hocama değil felsefe hocama dini şeyleri sorardım. Din hocamız bile o zaman ki çocuk akılla sorduğumuz soruları cevaplayamazdı.. iki tarafı da dinlemeye iki tarafa da soru yöneltmeye çalışıyorum karşı görüş hakkında

• 1ay

Kuranda kıyametin cuma günü akşam ezanından sonra kopacağı bilgisi var mı? Var. Peki nerenin akşam ezanına göre? Buna basit de olsa bir cevap vermeliydi buna da veremiyorsa şuna verebilirdi insanken bile sevdiğimiz insana acı çektirmiyor kılına zarar gelse üzülüyorken Allah neden sevdiği kuluna dert versin ki? Kendisini hatırlayıp şükretmesi için cevabını aldım fakat Allahın sevdiği kulu da Allahı sevmiyor mu ki sırf kendini hatırlatma amaçlı dert yollanıyor.. Buna cevap alamamıştım. Sonuçta 16 17 18 yaşa göre ağır sorular değildi ve cevap verebilirdi ondan ötürüydü sormamam

• 1ay

Bakın bayan,
      Mülkün sahibi " Hz Allah"
      Nefis, irade , akıl bunlar sana verilmiş şeyler.
      Düşünüp taşınıp iyiligi yahut kotulugu iradenle aklinla seciyorsun.
      Dünyadaki bu zulümler, bu kötülükler
      Hatta açlık bile , insanların insanlara yaptığı kötülüklerden kaynaklanıyor.
      Bunun suçunu Allah'a atmamak gerekir.
      Ezan saatlerini bilmiyorum,
      İnternetten araştır ve bak.

• İslamdan başka bir din yok

0|0
    0|0
  • Birine sormak yerine turan dursun'un kitaplarını okuyabilirsin

0|0
    0|0
    • 1ay

Tanrı yanılgısı kitabını almayı düşünüyordum buna da bakacağım

• Yani açıkçası dinleri insanların zayıflığı olarak görüyorum. Dinler çok da umrumda değil. Şartlanılmış bir inanç sistemi. Coğrafyaya göre değişen kültür nesnesi. Tanrının varlığını ya da yokluğunu önemsemeye değer bulmuyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...