Sorum Türkiye'de yaşayan alevilere?

Alevi, Hz. Ali'yi seven demek. Hz Ali namazında ibadetinde biriydi. siz onun gibi yaşıyor musunuz? namaz kılıp onun gibi ramazanda oruç tutuyor musunuz? hürmetler... :)

0|0
4|18

En İyi Erkek Görüşü

• bu ülkede eleştiriyi kaldıran bir topluluk yok. bu yüzden söylediğin her söz saldırı olarak nitelendirilip savunma olarakta karşı toplulukla alakalı zaafları piyasaya suruyor...

boşuna germe ortamı.. hoş ben hiçbir mezhebe inanmıyorum nedeni ise her topluluk yapmak ya da yapmamak istemedikleri dini olay ve tapınmaları kendine göre çeviriyor.. kuran dışında bir çok rehber edinilmiş durumda.. çoğu insan müslümanım diye geçiniyor ama malesef kim ne bilemeyiz... mezhepler peygamberimizin vefatından sonraki dönemlerde kim yöneticek muhabbetine türetilmiştir... iktidar kavgası kısacası... bağlı olunan tek şey peygamber ve allahtır. kelamı kurandır.. bukadar basit..

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bence gerçek aleviler durumun farkında ve namazinda niyazinda. Hatta çoğu ibadeti çok da güzel yerine getiriyor. Ama bazıları olayi o kadar saptırıyor ki. Soruyosun camiye girmem dyo. Namaz kilmam dyo. Pardon da sen namazi kabul etmiyosan tutup Müslümanım da dyemezsin. Islamin şartı bu.

1|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 17

• Bu mezhep olayını konuşmayın bile arkadaşlar.. Tamamen saçma bir olay.. Herkesin mezhebi kendinindir.. Tüm mezhebler müslümandır sonuçta.. Müslüman düşmanı olan güçler de bunu fırsat bilip müslümanı müslümana kırdırdılar.. Suriye bir örnek işte.. Bu işten ; bu güçlerin ne bir askeri zaiyat verdi nede nede silah zaiyatı verdiler.. Silahları da tüm mezheplere sattılar bir güzel.. Bu konuda Türkiyeden de çok korkuyorum zaten.. Bu tür bir patlak Herzaman olabilir Türkiyede de.. Çok cahil var çünkü hala...

0|0
    0|0
  • Gerçek ibadetlerini yapanlar camiyede gidiyor namazda kılıyor arkadaşlarım var öyle ama bazı kesimde hiç yok yıkanmıyor bile hatta ama bu kesim genelde ateistliğe yakın olan hem alevi olan hemde kürt zaza olan kesimde var yani tam bir hdpkk durumu olanlar.

0|0
    0|0
  • alevilik birincisi bir mezhep değil bunu bır kafanızdan atın! alevilik bır kültürden doğmadır. türk kültürünün aslını yaşatır. kam-baksı-ozan bu türk kültürünün temel taşlarındandır. asıl türkler biziz çünkü dinle birlikte harmanladık kültürümüzü , türklüğümüzü empoze etmedık sunnıler gıbı.
    Eski Türklerde kam, kaman, baksı, şaman yerini tutan ozanlar; raks ve müzik usta­lıkları gibi büyücü ve doktor görevini de üstlenmişlerdir. Törenlerde raks ederken sazlarıyla da destan parçaları, sav, sagu, koşuk okuyarak kötü ruhları da büyüleriyle engellemeye çalışır, hastaları iyileştirme görevi de üstlenirlerdi.
    aşağıdan bu konuda bılgı alabılırsınız.
    www.edebiyatfatihi.net/.../...n-kam-baks-ozan.html

0|0
    0|0
  • kardeş cehalet utanılacak bir şey değil ama hem cahil olup hemde bişi biliyormuş gibi hareket etmek sıkıntılı bir durum. şu an kaç kişinin imanıyla oynadığının farkındamısın. bir müslüman o veya bu sebepten namaz kılmaya bilir veya herhangi bir mezhebtende olabilir ama bunlar onun imansız olduğunu göstermez. ve insanlara bu tarz sorularla iman inkarına sebep olursan seninde tövbe edip af dilemen gerekir. bırak herkes kendi inancıyla yaşasın.

0|2
    0|0
  • tutuyoruz ya da tutmuyoruz hesabi sana mi verecez sahte peygamber

0|4
    0|0
    • 1ay

Battı sana bakıyorum. peygamber ilan etmedim kendimi. hz Ali gibi yaşamıyorlar.

• 1ay

lan sanane hz ali gibi yaşamıyolarmış lan sizane sizemi giriyo insanların nasıl yaşaması?

• 1ay

ay dinin batsın

• Her hangi bir dine inanmıyorum, deistim.
    Her dinden insan ile tanışmışımdır.
    Ama Aleviler kadar hoş sohbet, insan gibi insanını görmedim.
    Hemde çok koyu Atatürkçü oluyor geneli.

0|0
    0|0
  • ben deistim tutmuyom sizene milletin aleviliginden bilmemneysinden tek iyi inasanlar sanki sunnilerden çıkıyor sizinkiler tam kafa kesen beyni 16 temmuz boğaz köprüsünde yaşananlar ortadoğuda yaşananlar bunun eseri..

0|2
    0|0
    • 1ay

16 temmuzun faili kendini müslüman diye tanıtmış psikopattır. senelerce dini duyguları sömürmüşlerdir. deaş dibi örgütler dünyada islamiyeti karalamak için oluşturulmuş bir örgüttür. onları müslüman sayma çünkü islamiyette terörün yeri cehennemdir

• 1ay

neden o zaman 17-25 araliktan önce betaberdiniz

• 1ay

Onlarla elele olanlar bir bir atılacak

• sunniler 5 vakit namaz kılıyor oruç tutuyor mu?

2|1
    1|1
  • Sorma Biz sünnilerin camisine girmeyiz diyeni bile gördüm 😔

0|1
    0|1
  • benım komşularım alevı ıyı ınsanlar ama namaz yok

0|0
    0|0
  • git ozaman biraz kitap okuda neden girmiyolar ögrenirsin

0|0
    0|0
  • aleviyi falan geç müslümanım diyen Müslümanlığıni ne kadar yaşıyor?

0|0
    0|0
  • Evet bu konuda seni aydınlata bilirim

0|0
    0|0
  • Sünniyim ama aleviler çok çekmiş zamanında adamları bari şimdi bunaltmayında istediğini istediği gibi yapsınlar

0|1
    0|0
  • ülkede yaşayanların büyük çogunlugu hanefi ve vaziyet ortada, sevgiler

0|2
    0|0
  • Alevilerde namaz kılan kesim var, üstelik ibadetlerini gizli yaparlar, aynı allahın istediği gibi.. acaba sen allahın yarattığı mahluk olmayı becerebilmişmisin onu sorgula şerefsiz

0|0
    0|0
  • Her aleviyim diyene inanmayacaksın
    Bir kısmı ermeni bir kısmı ateist alevilikle kendilerini gizliyorlar

0|0
    0|1
    • 1ay

ermeni tohumu olan sizsiniz siz

• 1ay

nerde ermeni vardada yav iftira ataninda yav

• 1ay

@haydar05 he he iftira bir papz vardı ismini unuttum İstanbul ermeni kilisesi papazı o bile anlatıyor

Aç öğren cahilllllllllllll

Kızlar Ne Diyor 3

• Hz Fatımanın tepeden tırnağa tesettürünü söylemeyi unutmuşsun bizim kokoş alevi teyzelere :) ama önemli olan kalp temizliği dimi.

0|0
    0|4
    • 1ay

ensar vakfı tohumlarinin alevilere ahlak dersi vermesi komedi

• 1ay

@Yüce_Bruce-Almighty Özür dilenecek bişey yok prensiplerim gereği saygısız ve karakteri oturmamış insanların hatalarını görmezden geliyorum. Söylediklerimde tek kelime yanlış bir şey yoktu ama saymadigin hakaret kalmadı çünkü mantıklı açıklama yapabilecek kapasiten yok. Hazımsız insanlardan nefret ederim alevilerde olan bir eksiklikten bahsettim hakaret etmedim hor görmedim sense tesettürlr ilgili yaptığım yoruma çağ dışı diyerek hem dini bir gerekliliği hor görüp küçümsedin hem de bana dünya hakaret ettin. Argümanlarım sağlam gel tartışalım ama bana ensar Vakfıyla bilmem neyle gelme, dinsizim de ona göre tartışalım.

• 1ay

birincisi hazımsızlık değil vede size karşı hangi hakareti kullandım bı gösterır mısınız? olmayana birşeyi gösteremezsiniz cunku ben genel bır yorum yaptım hanfendicim yazdıklarımı dıkkatlı okuyunuz lutfen! ayrıca kımseyıde aşşalamıyorum sizin gibi "kokoş alevi teyzeler" .. prenses hazretleri kusrumu mazur görün ama ben kolay kolay sınırlenen bır ınsanda degılım zaten! yaptıgınız kelimenin nekadar iğneleyici olduğunu görebılıyorum körde degılım. madem ınsan gıbı konuşacagız ozaman ınsan gıbı yorum yapın ki bende sınırlenmıyeyım degılmı guzel ınsan? neysee pekı hanfendi tartışalım istediğiniz kadar! ben sızden daha bılgılılerıyle oturup konuşmuş ınsanım sızın bu cemaat evlerı dediğiniz yerlere gıdıp okadar ınsanın arasında tek başıma mucadele vermış ınsanım! kii mucadelemide kazanmış insanım, insanlara düşüncelerimle gerçekleri gösterdiğim için o cemaat evlerindekı bırkaç kişiden teşekkür almış insanım. ve o kişilerde benden sonra oralara gıtmeyı bıraktı gerçekleri görunce.

• Çok az bir kısmı oruç tutup, namaz kılar.

1|1
    0|1
  • bazı aleviler hz. Ali kıldı bizim için namaz diyor

1|0
    0|1
Yükleniyor...