Allah cc kimin cennete cehenneme gideceğini biliyorsa neden gönderiyor?

Allah cc kimin cennete cehenneme gideceğini biliyorsa neden gönderiyor?

olmak cevabını biliyorum hem video ile hemde kendi bildiklerimle destekleyebilirim

1|0
2|9

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Allah kimin cennete cehenneme gittiğini biliyor dersek her şeyi inkar etmiş oluruz.

0|1
    0|0
    • 1ay

nasıl oluyormuş o

• 1ay

bak anlamıyorsun anlatayım aslında cehennemlikler ve cennetlikler ve bir kısmı cehenneme girip cennete gireceklerin daha ruh olarak ilk yaratılırken belliydi lakin bunu resmileştirmek gerekirdi çünkü ilk cehennemlikler ilk ruhun yaratılışı ile kesinleşir ilk cehenneme girmeden önce allah cc bana sana insana sordu ben kimim dedi insan sen sensin ben benim dedi ve allah beni seni insanı cehennemde 3 bin yıl yaktı ama bana mısın demedik akıllanmışızdır diye çıkardı tekrarda sordu ben kimim dedi allah cc ve dedik ki sen sensin ben de benim o zaman cehenneme atın aç bırakın su bile vermeyin dedi 3 gün de peltemiz çıktı yalvarmaya başladık o zaman allahcc bir kez daha sordu ben kimim sen benim rabbimsin dedik lakin demeyenlerde oldu onlarda dünyaya indi onlar cehenneme gidecekler ve çıkamayacaklar neden mi onlar öyle yaratıldı çünkü

• 1ay

Bilgiler için sağol hocam.

Kızlar Ne Diyor 1

• Bizleri yoktan var eden Allah'ın herkese özgür irade ve akıl vermesi onun için basit bir iştir. Kendisinin bizim cennet ve cehenneme gideceğimizi bilmesi ise sonsuz bilgi ve güce sahip olmasından kaynaklanır. Bizi göndermesinin nedeni ise imtihanın ir parçasıdır. Eğer Allah bizi Dünya' ya göndermeden direk cehenneme atsaydı o zaman ona suçsuz olduğumuzu söyleyecektik. Allah yapacaklarımızı bilmemizi istedi.

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• biliyor olması, kendisi yazdığı anlamına gelmez. İnsana irade vermiştir-meleklerden ayrı olarak, insan iradesine ve nefsiyle savaş ve sınav halindedir, Allah neden müdahale etsin ki? Cennete gitmek bu kadar kolay mı olmalı, ki kolay da zaten. Çünkü her ne kadar nefs bastırıyorsa da melekler ve Allah o kadar yardım eder

0|1
    0|0
  • Allah biliyor ama kimseyi emri vaki bir beyinle yaratmadı , sen ya da ben

zorlamı iman ediyoruz

ya da zorlamı iman etmiyoruz

evet Allah önceden biliyor ama sana hür irade vermiş , yapma o zaman

sen ; nasıl olsa Allah biliyordu cehenneme gideceğimi diyip cehenneme gitcek gibi yaşayamazsın . bu saçmalık

'' Hür İrade ''

0|1
    0|0
  • Çünkü yarın mahşerde hesap günü beni dünyaya yollasaydın ben sana inkar yolunu seçmezdim, hep ibadet ederdim, yolundan çıkmaz sözümü çiğnemezdim diyeme diye.
    Hatta unuttuğunu hatırlatmak için peygamber ve kitap bile yolladı sana ama yine de inkarı seçtin sen (sen sen değil hepimiz manasında)

0|1
    0|0
  • Allah suclari bizzat yapmadan kimseyi sen dunyada yasasaydin su bu gunahlari yapacaktin deyipde cehenneme atmaz cunku bu onun adaletine sigmaz. Ayni sekilde ona hakkiyla kulluk etmeyip imtihani gecmeyenleride cennetine koymaz.

0|1
    0|0
  • Bu adam adam gibi adamdır Dr. Zaik islamı en iyi idrak ve izah eden isimlerden biri

1|1
    0|0
  • Biliyorum.

0|1
    0|0
  • dünyaya göndermeden direk cennet cehenneme gönderseydi busefer neden cehennemdeydin diyecektin ya

0|1
    0|0
  • Çünkü. Allahü teâlâ insanların bir kısmını cennete bir kısmını cehenneme koysaydı, cennete kiler biz ne yaptık da cennete girdik, cehennemde kiler de biz ne yaptık da cehenneme girdik diyecekti. işte bu yüzden Allahü teâlâ geçici plan bu dünyayı onun için yarattı. -Geçici olan-

0|1
    0|0
Yükleniyor...