Bugüne kadar bir kez bile olsa "Kan Bağışı" nda bulundunuz mu? Kan grubunuzu biliyor musunuz?

Merhabalar..
Kızılay Kan Merkezi nde gönüllü hemşire olarak geçtiğimiz hafta, yoğun bir kan bağışı günümden bir fotoğraf ile sorumu sormak istedim..
Kanamalı durumlarda, kazalarda, ameliyatlarda ve bazı hastalıklarda,doğal afetlerde, özellikle deprem sonrasında hayati önem taşıyan "Kan bağışı" konusunda duyarlımısınız?
Yaşantınız boyunca kan bağışında bulundunuz mu?
Kan grubunuzu biliyor musunuz?

2|2
1546

En İyi Erkek Görüşü

• Bir sorum var.
    Bagista bulunulan kanlar kan bankalarinda tutuluyor ve gerekli anlarda kullaniliyor evet,
    Fakat diyelimki hastanelik bir durumumuz oldu ve kan ihtiyacim oldu,
    Kizilaya gittigim zaman bana bagistami bulunur benim yaptigim gibi?
    Yoksa kan takas teklifinde mi?
    Veya ucretlemi satar?

Senede birkez kan bagisi yaparim ama birkac kez basima geldigi icin sanada sormak istedim.
    Benim bagisladigim kani benim ihtiyacim dugunda neden bana karsiliksiz vermez bu kizilay?

1|0
    0|0
    • Ihtiyac halinde hic bir ûcret talep edilmeksizin kan ihtiyaci karsilanir

• Bir sorum daha olacak, hic trombosit bagisi yapmadim. Birkeresi yapacak oldum, cevremdekiler eminmisin diye sorunca iskillendim arastirdim baya mesakatliymis.
      Cok can yakiyor mu?

• Aslinda cok zor diger.. Sadece fark var. Normal kan bagisinda kan aliniyor.. Eksilme oluyor. Trombosit kan aliminda ise Aferez cihaziyla bir koldan kan. aliniyor. Icindeki trombosin. alinip. diger koldan tekrar bagisciya geri veriliyor. Bir eksilme olmuyor.. Trombosit kandaki cok önemli madde.

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 45

• kan vermekten çok korkuyorum okurken titremeye soll kolum hafif uyuşmaya başladı hatta en son kan verdiğimde hemşire iyimisin diye sordu çok kötü oluyorum titriyorum felan gözlerim yaşlanıyor

1|0
    0|0
  • Evet. Kan bağışında bulundum. Kızılay'ın kan bağış aracının gelmesini bekliyorum. :) Aslında 1 kere verdim şimdiye kadar ama bayağı keyifli oluyor :)

1|0
    0|0
  • kan grubumu biliyorum, en son gittimde almadılar uçuk var diye ://

1|0
    0|0
  • Kan grubumu biliyorum
    Kanım baya fazla aslında ama ne yazık ki iğne fobim var hastaneye bir rahatsızlık için gittiğimde bile kan tahlili istedikleri an dahada hastaneye uğramıyorum o derece😅
    Kan verebilmek isterdim ama maalesef işte

1|0
    0|0
  • Hic bulunmadim.
    Bulunursam ayni anda banada bagislamalari lazim

2|0
    0|0
  • Sen İzmirde'misin 10 gün önce kan verdim kanı alan hemşire bayanla muhabbet etmiştik yan profilden acayip benzettim.

1|0
    0|0
  • Her 6 ayda Belcikanin kizilayina bagista bulunurum..

Ayrica orda olsam senin icin hergun kan verirdim :D

1|0
    0|0
  • bir çok kere...

1|0
    0|0
  • bir cok defa verdim dövme yaptrdiktan sonra vermedim 6 defa tatto yaptrdm en eskisi 2 senelik artik kan verebilirmiyim

1|0
    0|0
  • bulunmadım bulunsanda parayla satiliyorlar hemde 100 tl bir unitesi.

1|0
    0|0
  • 10 dan fazladır

1|0
    0|0
  • 4 ya da 5 defa kan verdim hatta 1 tanesi ameliyat olan birisine direk aktardılar kan grubum ARH+

1|0
    0|0
  • Evet bulundum.
    0 rh -

1|0
    0|0
  • Bircok kez kan verdim..

1|0
    0|0
  • 7 kere bağışladım ihmal ettim birçok kez ya da hastalıktan veremedim. kan grubum 0 olduğu için hemen ihtiyaç sahibine ulaşıyor

1|0
    0|0
  • bulundum yakın zamanda :)

1|0
    0|0
  • Askerde bulunmuştum nöbetten yırtmak için 😅

1|0
    0|0
  • 3 kez verdim diye hatırlıyorum, nedensede bir pişmanlık var, içimde çünki dün bir kardeşim vhatsp grubundan brh+ kana ihtiyaç var dedi, bense pek önemsemedim ya vicdanım rahat değil 😶

1|0
    0|0
  • Grubumu biliyorum

1|0
    0|0
  • 0 (rh) +
    Sene'de bir defa bulunurum

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    25

Kızlar Ne Diyor 14

• İstiyorum ama almazlar ki benden

1|0
    0|0
  • biliyorum 0 negatif

1|0
    0|0
  • 0 rh+

1|0
    0|0
  • Hayir maalesef. brn kan aliyorum genelde 😞

1|0
    0|0
  • kan bağışında bulunursam nallari havaya dikerim kesin 3 tüp kan verdiğimde bayılıyorum :/

1|0
    0|0
  • Kan grubumu biliyorum fakat sartlara uymadigim icin kan bagisinda bulunamiyorum

1|0
    0|0
  • Evet cok defa kan grubum A rh +

1|0
    0|0
    • Yabancıyı?

• @Ufaklık55 Karismal istemefim. ama dayanamadim. Pardon da sen. bu kiza niye laf sokup duruyorsun. Bilmiyor olabilir, yanlis biliyorda olabilir. Sen saglikciysan bende öyleyim. Bizim. bilgimizvar diye kimseyi yargilamak ne bize ne kimseye düsmez.. O yüzden bu tavrini kiniyorum.

• Yargılamıyorum, yanlış bildiğini ve doğrusunun bu olduğunu söylüyorum, kendim dehil cahil kalmamamız gerektiğini anlatıyorum.
      Ama hala kabullenmiyor.
      Madem sende sağlıkçısın !
      Söyle bakalım, özel durum olmadan kaç bayandan kan bağışı aldın?

• Kan grubumu bilmiyorum ve kan veremiyorum cunku kilom düşük

1|0
    0|0
  • 2 3 Kere kan verdim kan borcu olan bir insan için toprağı bol olsun ama kan grubumu bilmiyorum öğrenmek için 1 saat beklemeniz lazım dedi bende beklemedim hiç birinde :D

0|0
    0|0
  • Bulundum

1|0
    0|0
  • A pozitif, bulunmuştum

1|0
    0|0
  • Bağışta bulunmadım, kan grubumu biliyorum

0|0
    0|0
  • Kan bağışında bulunmak için gittim ama kan degerlerim düşük olduğu için kanım bagışında bulunamadı

0|0
    0|0
  • Hıc kan bagısında bulunmadım kan veremıyorum

1|0
    0|0
Yükleniyor...