İnsanların çoğusu neden din konusunda aşırıya giderler?

Arkadaşlar şimdiki insanlara bakıyorum çoğusu dinde aşırıya gidiyor kimisi aşırı dindar oluyor dinden taviz vermiyor kimisi aşırı dinsiz olup Allah'ı ve peygamberi takmıyor sizce insanların çoğusu neden din konusunda aşırıya giderler neden insanlar din konusunda orta yolu bulamazlar? Neden orta yol bulunamıyor sizce

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• Her şeyin aşırısı zarardır. Şahsen ben aşırı dindar kesimi gördükçe soğuduğum anlar olmadı değil. Bence herkes dinini kendi içinde yaşamalıdır.

0|0
    0|0
    • 1ay

@Sadkisl Aynen Peygamber Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur Dinde aşırı gitmekten sakının. Çünkü sizden öncekiler dinde aşırı gitmekle helâk oldular buyurmuştur Aynı zamanda Allah da dinde aşırıya gidilmemesini emretmiştir yani ne çok dindar olmak nede çok dinsiz olmak ortasını bulmak ama maalesef böyle insanlar az çünkü günümüzde aşırı dindar veya aşırı dinsiz örgütler ve kişiler çok var onun için günümüzde orta yolu bulmak neredeyse imkansız

• 1ay

Aşırı din darlar her zaman dine ve insanlığa zarar vermektedir bunun önüne geçilmesi gerekirken aksine önleri açılıyor bakalım nereye kadar

Kızlar Ne Diyor 2

• Herkes ailevi yapısına bağlı oluyor genelde

0|0
    0|0
    • 1ay

@_Nutella00_ evet aile yapısından da kaynaklanıyor ama biraz da örgütlerle de alakalı mesela IŞİD aşırı dindar iken PKK ise aşırı dinsiz biraz da bundan da kaynaklanıyor bana göre biraz da din konusunda orta yoldan gidenlerin sayısının günümüzde çok az olması gösterilebilir

• Çünkü işin içine duygularını katıyorlar

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• dinde aşırılık derken? ya uyarsın kurallara. ya uymazsın. bence sorun bizim gibi yanardönerlerde inanan ya da inkar edenlerde değil.

0|0
    0|0
    • 1ay

@Hill_Me Dinde aşırılık derken şunu kastediyorum kardeşim aşırı dindarlık ve aşırı dinsizlik günümüzde insanların bir kısmı ya aşırı dindar olurlar başka din tanımazlar hatta Allah için Peygamber için adam öldürürler ya da aşırı dinsiz olurlar yani Allah'a Peygambere aşırı düşman olurlar hatta Allah'a küfür bile ederler dinde aşırılık derken bunu kastediyorum Mesela Hristiyanlar İsa peygamberi aşırı övüp HAŞA tanrı ilan ederken Müslümanlar ise Allah için adam öldürüyor işte bunun gibi orta yol bulunamaması

• 1ay

@Hill_Me Kardeş Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur Dinde aşırı gitmekten sakının. Çünkü sizden öncekiler dinde aşırı gitmekle helâk oldular diye buyurdu yorumu sana bırakıyorum

• 1ay

dini tam anlamiyla bir öğrenelim de aşırısını sonra şey yaparız

• orta yok yok da ondan ya inanır inancının gereciğince yaşarsın ya da inanmazsın ve öyle

orta yol kaypaklıktır. hem inanıp hem de inanmıyormuş gibi yaşamak sadece kaypaklıktır

0|0
    0|0
    • 1ay

@Tensazan Orta yol yok diyorsun ama Allah insanlardan din konusunda orta yolda olmalarını aşırıya gitmemesini istemiştir Hatta bununla ilgili Peygamber Efendimiz'in hadisi var Dinde aşırı gitmekten sakının. Çünkü sizden öncekiler dinde aşırı gitmekle helâk oldular diye buyurmuştur yani ne çok dindar olmak nede aşırı dinsiz olmak yani IŞİD gibi Allah için adam öldürmemek PKK için dinsiz de olmamaktır bence bana göre orta yol daha mantıklı aşırısı yarardan çok zarar bence

• 1ay

o konu tartışmalı.

• 1ay

@Tensazan evet aferin bende onu diyorum işte dinde fanatizm yani aşırı dindarlık ve aşırı dinsizlik yani günümüzde bazı insanlar aşırı dinci ya da dindar olurken bazı insanlar ise aşırı dinsiz olup Allah'a peygambere küfrederler bunun gibi yani günümüzde bu tip insanlar çok var anladın mı şimdi demek istediğimi

• herkes birbirini oraya doğru itiyor. biri savunmaya çekildikçe öteki saldırıyor gibi bir şey :D

0|0
    0|0
  • aşırıya kaçmanın ölçüsünü sen mi koyuyorsun? neye göre koyuyorsun?

0|0
    0|0
    • 1ay

hayır ben koymuyorum Allah böyle istiyor Peygamberimiz de öyle buyuruyor sence orta yoldan gitmek daha iyi değil mi din konusunda aşırı fanatik olmamak aşırı dinsiz de olmamak

• 1ay

Fanatikligin. ne oldugunu belirtmezsen. bu yanlis anlasilabilir. Ayrica yukarida aynen bu ifadeyi kullanmissin. yani dinden taviz vermemek

• 1ay

anladım biraz açıklama yapmam gerekiyordu doğru

Yükleniyor...