Dünyadaki inanç sorunu, ateistlerin fazla şüpheci, dindar kesimin de kendinden fazla emin olmasından mı kaynaklıdır?

İnanç konusunun İsviçre'si olan deizm ile soruyorum bu soruyu😂

Ateistlerin inancı fazla kurcalaması ve dindar kesimin hiç kurcalamaması mıdır sorun?

Saygı çerçevesinde, hakaret etmeden ve başkasının inancını "mantıksız" olarak nitelendirmeden görüş bildirin 😇

Dünyadaki inanç sorunu, ateistlerin fazla şüpheci, dindar kesimin de kendinden fazla emin olmasından mı kaynaklıdır?

0|1
3|23

En İyi Erkek Görüşü

• Bence sorgulamak gerekiyor. Sorgulamadan hiçbir şeyin doğru veya yanlış olduğunu bilemeyiz.

Teistlere gönderilmiş kutsal bir kitap var ama her ne kadar o kitaplarda yazanı dogmatik bilgi olarak kabul etsek de şüphe ile yaklaşıp düşünmek lazım. Teistlerin en büyük sorunu, sorgulamanın anlamsız olduğunu, çünkü bizim evrene karşı aklımızın ermeyeceğini düşünmeleri ve evren olup biteni yaratıcıyı bağlamaları.

O ateist, deist, agnostik olan bilim adamları sayesinde şu an evreni tanıyabiliyoruz ve tanımaya devam edeceğiz. Onlar sayesinde teknoloji bu halde. İnsan sorguladıkça, düşündükçe bir şeyleri keşfeder ve ilerleme kaydeder.

1|0
    0|0
    • 1ay

Yine mükemmel bir yorum senden...

• 1ay

Yine teşekkür ederim. Descartes, "Düşünüyorum o halde varım." cümlesini boşuna kurmamış :)

En İyi Kız Görüşü

• Dini büyük bir silahı olarak kullanılıyor. Kışkırtmak için, yönetmek için, kısıtlamak için, birleşmek için. Tam dine bağlı bir insan kimseyi yargılamaz

1|0
    0|0
    • 1ay

Kimdir peki dine tam bağlı olanlar?

• 1ay

Az olanlar ama var. Dini kendi halinde yaşayanlar akıl vermeyenler ama sorgulamayanlar.

• 1ay

☺🤗

Erkekler Ne Diyor 22

• ateizm derkende bir inanc sistemi var aslinda sekuler dinler var avrupada fasizm gibi.. flanjalizm gibi... nazizim gibi.. gardizm.. markizm gibi... bunun yaninda uzak doguda kokenleri nasirali isadan once brahmalar var ruhani bir nirvana gercegi var... bu topluluklar samavi inanclardan uzak diye ben bunlari teist degil demeyi dogru bulmuyorum... bir tasa bir insana tapinan da inanc sisteminin icindedir... bir yaraticiya inanmamak biyolojik.. molekuler kimya... gibi konularin icindeki canlilarin biyolojik olarak evrimlesmesi ve degismesi sonucu kendiliginden oldugunu varsayan cogu hipotezi maddesel olarak teorilestiren darvin gibi kisilerle hatta halber spencer gibi sosyolojik evrimle aciklayanlarin bir daha farkli boyutlari var... bir hominidin evrimsellesmesi.. homo sapiens olusmasinin evrilmesini biyolojk olarak teorislestirenlerle.. bunu br yaratici gucun yaptigini soyleyenler arasindaki ince fark burada ama biyolojik sureci sadece katilimsal yani dnalar arasinda oldugunu iddia edenlerin bir halik yani yaratici oldugunu soyleyen musluman.. hristiyan ve musevi buradaki sorgulamasini yaparken evrimi inkar etmesi sacmalik bence.. sorgulama bence burada baslamali... sahsen yerin ve gogun bir hakimi vardir... hicbir biyolojik surec kendiliginden olmasi mumkun degil... ama buradaki inanc sistemi insanlari ayiriyor... ben sorgulamam konusuna da katilmiyorum martin luther hristiyanlikta katesizmle... muslumanlarda farabi.. ibn-i sina.. imam-i gazali gibi isimler... musevilikte shlomo sand gibi isimlr vardir... kisisel olarak sorgulama yapmak icin once akil ve sonra ozgur olmali insan... bagnazligi yikmali... bu dinle alakali degil bence kisinin kazanilmis statusu ve toplum icindeki birey olusuyla alakali... yani herkesten martin luther cikartamazsiniz..

2|1
    0|0
  • Ben hiç kurcalamıyorum. Müslümanım, dinim İslam bunları bilirim tek. Yani sorgulamam. Zaten sorgulayanlar Ateist olmuş oluyor genelde. Kurcalamamak gerek din konusunu. Kimse bunları araştırmasa, olduğu dininde kalacak zaten de. Millete rahat batıyor, başka dinlere sapıyorlar o yüzden.

1|0
    0|0
  • Ben bir deist olarak dini olanların dini kitaplarını daha doğrusu kutsal kitaplarını okumadan ve cehennem korkusundan o dine mensup olduklarını düşünüyorum. Eğer A dinindeki B dinindeki ya da dinlere inanmayana saygı ile yaklaşıyorsa inançdan dolayı çıkacak sorunlar kalmaz

1|0
    0|0
  • İnanç sorununun temeli; kimse genel, gerçek kaynağa gitmiyor. Türk'e Arapça öğren diyor. Lan bu o kadar kolay mı? Kolay olsada anadan doğma Arap gibi anlayamaz ki! Ki Araplar Kur'an'ı anlasa ülkeleri bu durumda olmazdı zaten. :D Adam Türk ama hristiyan/musevi n'apsın? Latince/İbranice öğrensin. Tamam, 10 yıl dil öğrensin sonrada kutsal metinleri okusun ve anlasın. Ölürken gerçek imanla ölür anca. Benim yorumlamam bu kadar.

https://www.youtube.com/watch?v=oHjyEKkcySs

1|0
    0|0
    • 1ay

Saldırmayan tek kişi 😂 Sanki ben ayırdım milleti sen böyle davran bunu da dışlayalım diye 😂😂

• 1ay

Gerçek inancın kimde olduğunu yalnızca yaratıcı bilir. Adam camii köşesinden ayrılmıyor ama yaptığı başka hiç birşey yok. Ama adam var zor şartlar altında insanlık yararına araştırma yapıyor. Hangisi daha iyi? Fidel Castro. Komünist ve ateist ama halkını öyle bir yere getirdi ki adamlar akciğer kanserine karşı aşı buldu. O aşı 4-6 ay ömür uzatıyor ve genç hastalarda tümör büyümesini engelliyor. Arap Kralları n'apıyor? Artık birbirimizin inançlarını sorgulamak yerine, birbirimizin yararına birşeyler yapmamız gerek. Bırakalım kararı yaratıcı versin.

• 1ay

Jürimiz yaratıco 😂

• Of çok pis sormuş
    Bildiğin işlemciyi yaktım
    Ama şunu diyebilirim
    Hoşgörünün olmadığı yerde geri kalanların bir anlamı yoktur
    Adı muhtavesı ne olursa olsun
    bir arada olacaksak bu şart
    Ne diyo mevlana baba
    Ne olursan ol yine gel
    Tüm pembişleri bekliyorum

1|0
    0|0
  • insanların inanarak var ettiği şeydir aslında inanç denilen şey.. Bu yüzden bunda aslında teknik olarak bir sorun olamaz.

1|0
    0|0
  • Dünyada inanç sorunu olduğunu düşünmüyorum..

İmtihan dünyasındayız çünkü..
    Biri inanacak, biri inanmayacak..

Eğer herkes Allah'a inansaydı, imtihanın bir anlamı olmazdı..

#Vesselam

1|0
    0|0
  • Sorgulamak sorun oluyor inananların çoğu dini baştan sona sorgulamamıştır ya da korkudan dolayı inanıyorlardır

1|0
    0|0
  • inançlı biriyim ama ateistlere şüpheci demek yanlış mantıklı davranıyorlar mantıkla konuşuyorlar ben insanın ne olduğuna kim olduğuna bakmam nasıl bir insan olduguna bakarım ve buna baktıgımdada dünyanın en iyi ve huzurlu ülkeleri ya dinsiz ya da dine en az önem veren ülkeler olduğu için her kesime saygılıyım

1|0
    0|0
  • deistler de ortası mı oluyor :D

1|0
    0|0
  • Şamanizm inancından İslam inancına geçip benimseyen birisi olarak şunu söyleyebilirim. Sosyal Medya_İnternet_Medya üçlüsü, Müslüman Ülkeler üzerine oynanan oyunlar; İslamı kötülemek adına İslam dinini Terörizmle bağdaştıran büyük güçler vb nedenlerden dolayı insanlar inanç sorunu yaşıyor bu konu çok derin çok konuşurum ama sınırlı karakter sayısı ile olacak iş değil bu :)

1|0
    0|0
    • 1ay

Niye Hıristiyanlığa oynanmıyor peki? Bak bir sözüm var benim ; İslam üzerinde oynanan oyun veya karalama yok. Müslümanlar yapıyor ne yapıyorsa. Şeriyat ülkelerine bakarsan anlarsın demek istediğimi.

• 1ay

Saygı duyarım AlmaHatun :) hissediklerinin aynısını Caner Taslamanı izlemeden önce ben de hissediyordum tamamen aynısını hem de. Ondan sonra dedim bari Türklerin has dini olan Şamanizmi benimseyim ama o da eksik geldi sonra islama ikinci bir şans verip doğru anlamak için çok uğraştım sonunda artık yapılan çoğu şeylerin arkasında nasıl oyunlar olduğunu görebiliyorum. Yanlış anlama bağnaz birisi değilim:) Neyse Sana tek tavsiyem iyi bir insan olmaya bak gerisi her zaman gelir.

• 1ay

Kesinlikle. Teşekkür edetim 😇

• Sen böyle sorular sordukça tekrar agnostist mi olsam diyorum 😊 Harbiden haklisin hee hükümdar kadın~ herkes bir sorunlu

1|0
    0|0
  • ne desem bilemedim ki 😂akşam akşam beynimi zorlasam gece baş ağrısı yapıyor

1|0
    0|0
  • Burada sorunsuz olan taraf deistler mi oluyor :)

1|0
    0|0
    • 1ay

Biz çekirdek çitleyerek izliyoruz sizin savaşı 😎

• 1ay

o zaman imasız bir şekilde

iyi akşamlar.

• 1ay

Çok teşekkür ederim 👏

• kurcalamamasıdır

2|0
    0|0
  • Aslinda en onemlisi insan olmanin idrakina varmaktir.

1|0
    0|0
  • Bende deistim ama 4 kitabin dordunu de okudum bence onemli olan iyi insan olmak :)

1|0
    0|0
  • yoo taraflardan birinin masallara inanıyor olması

1|0
    0|0
  • Yuuuuuuu 😆

1|0
    0|0
  • Bu konulara Fazla girme içinden çıkamazsın bildiğin doğrularda yanlış gelmeye başlar

1|0
    0|0
  • İnanç sorunu diye bişey yoktur bir inananlar vardır birde inanmayanlar sorun bunun neresinde? Herşey ortada

0|0
    0|0
  • Bence herkes kendini dört dörtlük sanıyor o yüzden herkes çok bilmiş

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ateistler fazla kurcalamaktan değil dini yasaklar zor geldiğinden özentilikten oluyor

0|0
    0|0
  • sorun 'inancı sorgulayınca fazla kurcalıyosun, sorgulamadan inanınca da sende hiç kurcalamıyorsun ama ' düşüncesi bence

0|0
    0|0
    • 1ay

Yani saldırı bana 😇

• 1ay

ha yaradan ha allah ha tanrı aynı şeyi söylüyor :)

• 1ay

Bunu " Allah tanrının belasını versin" diyerek edebiyat kasanlara söyle 😅😅

Yükleniyor...