Şeriat böyle bir şeymi?

Bir erkek 4-5 kadınla evlenebiliyormuş peki neden 1kadın 4-5 erkekle evlenemiyor erkek böyle bir şey yapınca farz oluyor kadın yapınca or*spu oluyor?

Güncellemeler:
1ay bide imam niahında erkek 3 kere boşol dedin de boşanıyo kadın 3 kere dediğin de erkek onaylamadığı srece boşalnılmıyo yani bu konuların araştırılması lazım haksızlık değil mi

1|1
14|16

En İyi Erkek Görüşü

• Şeri hükümler kabul edilemez. Kadın ve erkek tüm konularda eşittir, işine gelmeyen erkekler şeriat düşkünüdür

0|2
    1|0
    • 1ay

Aynen katılıyorum

• 1ay

eşitlik konusuna gelince , eşitlik ve adalet farklı kavramlardir mesela sırf eşitlik olsun diye bir iş yerinde kas gücü kuvvetli olan bir erkeğin yaptığı işin aynısını zayıf olarak yaratılmış bir kadına yüklemek eşitlik tir ama , aynı zamanda bu bir adalatsz lik tir. Oysaki dinimizde kadına devlet tarafından çalışmadan maaş verilmek zorunda dir (eğer şeriat la yönetiliyor olsaydık ) aldığı ücret yeterli gelmiyo sa kocası babası oğlu kardeşi veya bakmakla mükellef olan herhangi bir mahremi o kadının eksiğini tamamlamak zorunda dir yani sizin anlicaniz islama göre kadının durumu çalışmadan yan gel yat osman. Böyle bir saltanat varken niye ben ömrümü çalışarak tüketim ki? delimiyim asıl kölelik çalışmaktır oturarak para kazanmak akıllı lık tır hanim efendi lik tir.

• 1ay

@MrGay kusura bakma bir yere karışmam gerekiyo ama şeriat istemeyen müslüman diye birşey yoktur. Allahın kurallarını istemiyorsan müslüman değilsin demektir, zaten otomatik dinden çıkmış durumdasın arkadaşım bil istedim. Ben müslüman filan değilim bu arada. Fantastik roman olsun diye kuranı okuduk orası ayrı :D adam güzel yazmış asırlardır bestseller

Kızlar Ne Diyor 14

• Pergamber efendimizin zamanında erkeklerin evet çok eşli oldukları doğrudur ama cinsel birliktelikleri sadece bir kadınla oluyordu , karı koca ilişkisini sadece biriyle yaşıyordu. O kızları nikahlarına almalarında ki sebep o zamanlar cahillikler vardı savaşlar vardı kadınlara zulum ediliyordu peygamber efendimiz ve onun gibi düşünenler onları korumak adına evlerine almıştır. Dolayısıyla erkek kadından psikolojik fizyolojik olarak daha güçlü olduğundan bir çok kadını aynı anda koruyabilmekteydi ama bu bir kadın için geçerli değil. Erkeklerin çok eşliliğine ise günümüzde ihtiyaç yoktur. Üstelik farzda değil. Atmayın kafanıza göre

3|3
    0|2
  • Yaa bir tutturmus sunuz yobazlik yok seriatci lik islamiyeti bilmeden atıp tutulmaz tmi bir şey hakkında bilginiz yoksa aksini iddia edemezsiniz eğer ediyosaniz onun hakkında tam bir delil getirmeniz gerekir ki getirebilecek birini de görmüyorum bu toplumda

0|2
    0|2
    • 1ay

Yorumlardan gizli üye var sence doğrumu söylemiş

• 1ay

Yanlış düşünüyorsun asosyal

• 1ay

@KARLMAKS my gay deki yorumları mı oku beni uğraştırma

• Sorgulanacak çok şey var bu tip...

0|3
    0|0
    • 1ay

Kadınların haklarını ne kadar savunsamda kadınlar daha çok karşı çıkıyor illa 4. Karı olmak istiyor

• 1ay

Mazoşistlik diyorum ben buna. Cinselliğe yansımış tarzı da Bdsm oluyor hatta.

• ben bunun doğruluğuna inanmıyorum.

0|1
    0|0
  • kadınlar daha duygusal oldukları için boşol demeleri kabul edilmez her şeyin bir sebebi var dinimiz mükemmel lütfen

0|1
    1|4
    • 1ay

O kadar mükemmeliz ki en çok savaş yaşanan ülkeler müslüman nedense

• 1ay

müslümanlar olarak mükemmel olamıyoruz maalesef

• Erkek evlenebilir ancak sadece esi izin verirse yoksa evlenmesi yasakdir bu bir ikincisi ise söyle düsün 4 kadin elinde bir bardak süt var hepsi sütünü bir tencereye dökse kimin sütü nerde bilemeyiz deyilmi yani cocugun kimden oldunu en azindan eskiden anliyamazlardi sebep budur

0|1
    0|0
  • 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

0|2
    1|0
  • Valla ya çok saçma degilmi

0|2
    1|0
  • eskidndi o, artık yok.

0|2
    1|1
  • Aynen öyle sonra İşte bu düşünceye din diyorlar şeriat diyorlar. Cahillikten başka bir şey değil

1|2
    1|1
  • aynen seriat erkek dunyasi

0|1
    0|0
  • 😂 adama hak verdim

1|1
    1|0
  • katılıyrm sana bide imam niahında erkek 3 kere boşol dedin de boşanıyo kadı 3 kere dediğin de erkek onaylamadığı srece boşalnılmıyo yani b konuların araştırılması lazım haksızlık çünkü bna gre...

0|2
    0|0
    • 1ay

Bu hükümleri Allah koyduğu için haksızlık demek ne kadar doğru bilinmez. Bu sıradan bir insanın koyduğu kural değil ki begenmeyelim öyle değil mi?

• 1ay

@asosyallhatn ama de dyrm iyice araştrılması lazım

• 1ay

Benim görüşüm deki yorumları okurmusun

• düzgünce okusan anlayacaksın. evet erkek evlenebilir ama bunu için karısının rızasını almak zorunda. o istemeyince evlenemiyor.

0|0
    0|2
    • 1ay

Kadının rızası diyorsunda böyle bir rıza saçma olmazmı ozmn kadında biriyle daha evlenmesi için erkeksin rızasını alsın ozmn eşitlik olur

• 1ay

Ya her şeyi nasıl körü körüne inanıyorsun afedersin biri sana dinde b*k yemek farz dese yarın bunu hiç düşünmeden yicekmisin😄😄

• 1ay

yarın biri bana dinde b*k yemek farz demem çünkü bu dinin bir kitabı var bir peygamberi var onların dediğine inanırım ancak kitabı oku peygamberin dediklerine bak ondan sonra yorum yap böyle konuşunca din iman kalıyomu sanıyosun böyle atesit gibi herşeyi sorgulayarak dolanıyosunuz ondan sonrada Müslümanım diyosunuz Müslümanlığa hakaret bu sizin yaptığınız

Erkekler Ne Diyor 15

• angevinler hanedanindan 1. edwardinda katolik hristiyan ama 6 karisi 17 cocugu vardir.. cok eslilik tagbaclardanda ornek verebilirim çinden... fransa krali chlotharden.. frevunlarindan. fenikeli kartacalilardan.. bircok ornegi var dunyada.. cok eslilik dini bir olaydan daha cok politik bir olaydir... feodalizmden sonra tek eslilik mesrulastirilmis yasallasmistir tum dunyada. afrikali kabile devletlerinde.. uzak dogudaki brahmalarda hala devam edenleri var.. islam dininde de olmasi sanki cok garip olay gibi anlatilmasi biraz tarafli ve artniyetli bakiyorum. ustelik cok esliligi onune gelen yapar diye bir tefsire. bir hadise. bir hukume de kesin olarak rastlamadim... bazi kosullari serri hukukta belliyken.. iktisadi durumu musaitse.. savas durumu.. aclik.. yetimlik oksuzluk gibi durumlar soz konusu.. ustelik serri hukuku halife uygular ve ona bagli seyhulislam.. bu tabi ruhban sinifi gibi de olamali.. bugun kim seriata gore cok es alirsa dinine aykiridir.. cunku serri hukukla yonetilen bir yonetim dunyada yok. orfi hukuk serri hukuk degildir ve Şu an ki yasadiginiz ulke medeni kanunda tek ese izin veriyor ve islam serri kisisel olarak buna uymak zorundadir.. cunku islamda gayrimuslim bir devlette dahi yasasan yasalara uymak farzdir... yani zorunludur.. kimse kafasina gore serri hukuku uygulayamaz.. ne kimya-i saadette.. ne medine vesikasinda.. ne fikh-i ekberde.. ne imam-i taberanide fikih ve tesfir alimlerinin hicbirinde yazmaz cok es.. kuran-i kerime gore konusanlar bana yalanci ve sahtekar geliyor cunku peygamber diye inanilan muhammed ne ise yariyordu o zaman sadece kuran demek sacmalik.. ustelik yaratici kelamiyse bu kitap bunu acikliyici olmali... zaten Şu an islam toplumu sahtekarlıktan baska birsey yapmiyor.. onune gelen ayetleri.. kafasina gore yorumluyor bu din ne muhammedin zamanina benziyor ne de tarihimizinde icinde bulundugu turk devletlerindeki dine.. garip bir inanc sistemi haline gelmis... sanki martin luther gibi protestanlik var islamda...

0|0
    0|0
  • Kesinlikle haklısın adamım. Ben de aynı fikirdeyim. İnanıyorum diyorum ama hala cevap bulamadığım pek çok konu var. Sanırım benim için bir meditasyon şekli

0|2
    1|0
  • Yobazlık..

0|2
    1|0
  • bence şeriatı bu şekilde yanlış değerlendirme onu yapabilmek için bir sürü kriterler var. islam hassas bir din. bence güzel araştır doğru kaynaklardan yoksa buradaki gereksiz biri snaa şeriatı yanlış anlatır

1|1
    0|2
    • 1ay

Sorunlarını tartışmak lazım ki doğruyu ölçeyim

• 1ay

Fakat şu an çok saçma konuştun

• 1ay

sana öyle gelmiş olabilir.

• Tam damardan vurmuşsun bakalım şeriatçılar ne diyecek?

0|1
    1|0
  • Çok güzel açıklamışlar oku araştır uzatma.

1|0
    1|2
  • Bilmediğin bir konu hakkında yorum yapma hele bu dinle alakalı olursa fetvaya girer ve kendini dinden çıkartacağın gibide yorum yapanlarıda bilmeden ya da istemeden dinden çıkartıyorsun önce bir şunu söyle bana kuran okumayı biliyormusun ya da dinimizi belliki bilmiyorsun ve kuru sıkı atıyorsun gitte bir bilenden öğren buradan anlatması çok zor olur çünkü

0|0
    0|0
  • Çok zoruna gittiyse senide evlendirelim 4-5 erkekle?

1|0
    0|2
    • 1ay

Zoruma gitmedi araştırıyorum sence doğru bir şey mi

• 1ay

Bilmiyorum kardeşim ben müslüman değilim ama her dine saygım var özellikle dinini sorgulayanlara saygım var ama eşinin rızası olmadan olmaz diye biliyorum bana sorarsan başlı başına bir saçmalık çoğu şey zaten o yüzden siz arap sevin Tengri biz menen

• O oyle değil kardeşim peygamber efendimiz çok esliligin zor olduğunu bizlere yaşantısından öğüt vermiş oldu ayrica diğer eş razı gelmediği surece evlenemez diğer soruda ise evlenmeden kadın boşanma hakkı alirsa kadında erkeği bosayabilir

0|0
    0|0
  • Kuranda evlilik gibi müeseselerin şahitler huzurunda yapıldığı bilinir bir taraf boşanmak isterse diğer taraf kabul etmek zorundadır aksi taktirde zulme girer zulmetmekde Allahın yasakladığı bir şey olduğuna göre 3 talak olayı uydurmadan ibaret bir hal alıyor. Yani Evlilikte iki tarafı rızası ayrılıkda ise birinin rızası olmalı ki Allah katında makbul olsun ve zulmedilmiş olunmasın.

0|0
    0|0
    • 1ay

Evlilik konusuna gelince şöyle söyliyeyim Allahın canlıları 2 cins olarak yaratmasındaki temel amaç üreme ve çoğalmadır. Bir erkeğin birden çok kadınla evlenmesi daha fazla üremeye ve çoğalmaya katkı sağlarken aynı zamanda tek bir kadına ağır yükümlülük verilmemesini sağlar. İslam dini (kadınların kıskançlığı ve adaletsizlik olma ihtimalinden dolayı) tek eşliliği tavsiye etmesine rağmen çok eşliliği tamamen yasaklamadı bunun nedenini yukarıda söyledim. Ayrıca çok eşliliği İslam dini getirmedi insalar daha öncesinde bunu çıkardılar hemde 4 sınırı yokdu. İslam dininde bu 4 le sınırlandırıldı tabi şartları var.. Kısacası öyle daha uzunca yazabilirim ama bukadarı yetmiştir umarım dahada uzatmıyım.

• Cahile laf anlatamam.

0|0
    0|0
  • Öyle birşey yok islamiyette

0|0
    0|0
  • Bunun savunması hep klasiktir,
    Erkeğim 4 eşi olunca çocukları kimden belliymiş ama kadının 4 kocası olsa belli değilmiş.
    1. si belli olmasın daha iyi değil mi zaten? Ayrımcılık olmaz bir şey olmaz. Zaten çok eşliliğin güya amacı bu değil mi?
    2. si dna testi denen bir şey var illa belli olcak diyorsan yaptırırsın. Kuran evrenselse her zaman koşulda geçerliliğini sürdürecekse neden ilerde dna testinin yapılabileceği on görülememiş?

0|1
    0|0
  • iki kuruş beyninle şeriatı anlayamazsın sen

0|0
    0|2
    • 1ay

müslüman olan kişi kurana inanmıştır. bunlar da kuranda yazıyor. saçma geliyorsa inanmıyorsan zaten müslüman değilsin. o zaman neyi tartışıyorsun?

• İslam hoş görü dinidir diyen kadının aklında sorun vardır kesin.

0|2
    1|0
Yükleniyor...