Feminizmi ne kadar doğru tanıyorsunuz?

Adı konulmamış erkek dayanışmasına karşı daralan yaşam alanlarını korumak, şiddete karşı dayanışmak ve eşitliği getirmek için ortaya çıkmış ve ülkemizde yeni anlaşılmaya başlayan feminizmin çıkışında rol oynayan faktörler, bugüne kadar geçirdiği evreler ve neye dayandığı konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz?
#OdtüSoruyor

0|1
2|20

En İyi Erkek Görüşü

• feminizmin kendi arasında yaklaşık 15-18 tane farklı kavramları var. mesela; sosyalist feminizm, radikal feminizm, islami feminizm vs vs

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 19

• @theola Biçok açıdan yanılgı içerisindesin. İstersen yazarım bunları uzun uzun. Ama esas odaklanmak istediğim şeyi belirteyim işimiz kolaylaşsın:

canım ötesi, kadın erkek arasındaki tüm güzellikleri bitiren feminizm palavrasıyla o kadar meşgul oldunuz ki ne yazık ya. Bir erkek senin için öldüğünde, aklına feminizm gelmeyecek, inan bana kanka. Kadın ve erkek asla eşit olmamıştır, olamaz. Kanun önünde yasa önünde falan öyledir tabi ama yaşamsal gerekliliklerde ve bir ilişkideki konumları açısından eşit değildirler ve olamazlar.

Şunu iyi oku: Kadın daha üstün, değerli ve önemlidir.

Bunu anladın mı? Tekrar yazayım mı? Sen benden daha değerli ve önemlisin. Ama evet, daha çok erkeğin sözü geçer. Neden biliyor musun? Çünkü her zaman ama her zaman ben senin için ölüyorum. Sen benim için değil. Çünkü gelecek nesilleri sen dünyaya getiriyor, sen eğitiyor ve inşa ediyor sen var ediyorsun. O yüzden ben seni koruyor, kolluyorum. Sen sıcacık evde, koruma altına, istediğin herşeyi hak ederek konfor ve güven içinde yaşıyorsun. Ben ise sana bunları sağlamak için vahşi doğayla çarpışıyorum.

Bunlar sana çok mu ilkel geldi? Öyle ise sen olan bitenin farkında değilsin. 200.000 yıldır bu böyle. İphoneu icat ettik diye yüzbinlerce yıllık değişmezleri değiştirdik sanıyorsunuz.

Güzel, değerli olan sensin. Sen (endişe etme anlamında) düşünme. Çalışma. Uğraşma. Mutlu, güzel, rahat ol yeter. Senin güzelliğin, kokun, şefkatin, nefesin evi doldursun yeter. Erkeğin seni mutlu etmek için didinsin.

Tüm bu evrensel gerçek de değişmezler, koruması ve sevgi göstermesi gereken kadını dövüp aç bırakan 2 tane s. ki kalkmayan salak herif yüzünden ters döndü. KAdın da bu feminizm yalanına kandı. Feminizm, kadını savunan ve yücelten değil fakirleştiren ve daha çok zora sokan bir akımdır. Bu yüzden tutmadı ve pek az şeyi etkiledi zaten.

Tek bir tespit: Bir erkek, kadınını hak etmek için toplum içerisinde kendini kanıtlamak zorundadır. Kadının ise böyle bir zorunluluğu yoktur. Bunu bir düşün!

0|0
    0|0
    • 1ay

Birincisi kanka değiliz. İkincisi uzun uzun yazmayacağım ama feminizm hakkında yanlış kanı ve ön yargılara sahipsin.

• 1ay

Pek de arkadaş canlısıymışsın. Düşünen her zihni ben kankam olarak görürüm. Beni kanka olarak görmemen de pek umurumda değil. Uzun uzun yazmayacaksan böyle önemli bir konu hakkında konuşmaya niyetin yoksa ne yapmaya çalışıyorsun?

Al sana, cevap vermeyeceksen de üzerine düşünmen gereken başka bir tespit:
      Feminizmin kurucu ve ateşli savunuları hep yanlız kadınlardır.

Fikrim: Kadın erkek erkek kadın için yaratılmıştır. Her biri, diğeri olmadan anlamsızdır. Ben onurlu bir erkek olarak kadınım için ölürüm. O da onurlu bir kadın olarak hayatını bana adar. Aksi keyifsiz, önemsiz boştur. Kadını ve erkeği birbirinden ayırmaya meyil eden her türlü fikre karşıyım. Feminizm üzerine çok fazla okudum. BU konuda benden daha bilgili olduğunu düşünseydim saniyesinde kabul ederdim.

Umursamayacağın ama istemesen de düşüneceğin hatta zaten her zaman düşündüğün önerim: Seni gerçekten seven bir erkek bulduğunda feminizm sana çocuk masalı gibi gelecek. Zırva, saçma ama eğlenceli.

• 1ay

Hala önyargı ve yanlış kanılarda olduğunu düşünüyorum. O kadar temelsiz yargılarda bulunmuşsun ki verecek cevap bulamadım. Kanka sözüne verdiğim tepki de aramıza mesafe koymak için değil, gerçekliği belirtmek için.

• Duygu Asena okuyan her birey bu kavramı iyi tanıdı sanırım benim yaşlarımda olan. Özellikle kadına şiddetin had safhada yaşandığı bir ülkede gerekli.. ve desteklenmeli.

1|0
    0|0
  • Feminizmi tartışabilecek kalitede insanlar yok bu sitede. Rezalet bir ergen çöplüğünde Feminizmi müzakere edemezsiniz. ODTÜ den sorsanız, Stanford'dan da sorsanız sonuç alamazsınız.

0|0
    0|0
    • 1ay

Öyle düşünmüyorum. Hayal kırıklığına uğrayacak da olsak bir yerden başlamalı.

• Kendi ülkemizde daha çok kadına yönelik şiddete karşı eğilimi var feminizmin. Ama örgütlülük yok malesef

1|0
    1|0
    • 1ay

Zamanla olur umarım ama daha kadınların çoğu kendilerini nasıl aşağıladıklarının farkında değil.

• 1ay

Boş ver o zaman..

• Feminizm kadin erkek esitligidir yeri gelir erkekleride savunur

1|0
    0|0
  • Feminizm kocayı buluncaya kadardır

0|0
    1|0
  • Maskülizm gibi kendi içerisinde tutarlılığı olan eşitlikçi bir akım.
    Bu yüzden yerine göre feminizm, yerine göre maskülizm derim.

0|0
    0|0
  • ya bazıları feminism lezbiyenliği ile beraber zanneder
    feminisim kadın haklarını savunma idealojiis
    lezbiyenlik ise ablacı

0|0
    1|0
  • erkek düşmanı kısacası siz kadınları savunuyorsanız bende erkekleri savunuyorum hodri meydan erkekleri savunana ne denirdi

0|0
    0|0
    • 1ay

Erkeklerin neyini savunuyorsunuz peki? Mesela frminizm tecavüz ve kadın cinayetlerine karşıdır. Kadının evleneceği kişiye ailesinin karar vermesine ve okuma hakkının elinden alınmamasına çabalar. Aynı işi yapan kadın ve erkeğin aynı ücreti almasını savunur. Siz bunları ihlal edenlerin arkasında mısınız?

• 1ay

Ücret konusunda yanlışın var. Aynı işi yapan kadınlar erkeklerden fazla ücret alıyor. Ve daha kolay iş buluyor. Ben belkide yüzlerce iş başvurusundan reddedildim. Sebep " biz bayan arıyorduk." Kelimesi.

• 1ay

feminist bayan madem eşitçilikten yanasınız madem cinsiyet ayırt etmiyorsunuz madem eşitsizlige karşısınız bunu sözlerinizle değilde faliyetlerinizle yapın şurda magdur hemcinsim var kadına daha çok hak veriliyor erkeklerin hakları ellerinde alınıyor artık bunun içinde birşeyler yaparsınız umarım eğer sözlerinizde samimi iseniz şu hemcinsiminde sesi ol haksızlıga maruz kalıyorlar erkek oldugu için magduriyetini görmezden gelmesiniz umarım ben ne diyorum ben ne diyorum haksızlıga ugrayan kadınların yanındayım şu an öyle faliyetlerdede bulunuyorum kadınların seside oluyorum peki siz feministler kadınlar daha çok hak alırken erkegin magdur edilmesi karşısında ses çıkarırsının değilmi şu arkadaşımızda sesi olursunuz umarım cinsiyetçilik yapmıyorsanız eşitlikten yanasanız @Senbendensin

• Feminen faşizm geliyor direkt aklıma niyeyse.

0|0
    0|0
    • 1ay

Peki mesela bu feminen faşizm dediğinin haksız ve fakat normalleştirilmiş maskülen faşizme karşı haklı bir tepki olması aklına gelmiyor mu? Tepki bile veremeyecek kadar baskılamak mı senin anlayışın insanları?

• 1ay

İdeal bir Dünya'da sen haklısın; ama ortada bir eşitsizlik var. Feminizm eşitlemeye yönelik çıkmış bir akım ve mevcut düzen içinde bu eşitsizlik kendisini şiddet ve aşağılama, değer düşürme olarak ifade ettiği için haliyle kadınlar da sinirliler.

• 1ay

Teori olarak gayet mantıklı ama pratikte yanlışa sürülen bir algı. Feminizmin manasını tam anlamadan sırf bir şeyi takip etmek için takip edenlere bakınca ortaya "erkek düşmanı" bir tablo çıkıyor. Benimsenememesinin bence temel sebebi bu ikincisiyse yobaz kesim. İkinci ne yazık ki hiçbir zaman değişmeyecek ancak birinci seçenek geliştirilebilir. Nasıl dersen cevap basit, sosyal medya. Sayfa aracılığıyla makaleyle, üşengeçler için fotoğrafların üstüne eklenecek 2-3 cümlelik eklentilerle, mini videolarla. Bunlar olgunlaştıktan sonrada etkinliklerle.

• feminizm bence kadınların kadınlıklarından dolayı maruz kaldığı şiddete karşı koymak için erkeklere benzemeye çalışmasıdır. yani gizli olarak erkeklerin onlardan daha güçlü olduğunu kabul etmiş olurlar.

0|0
    0|0
  • Feminizm = kadınlar erkeklerden üstündür.

0|0
    0|0
  • Feminizm: Karı üstünlüğü...

0|0
    1|0
  • Tanımıyomm..

0|0
    0|0
  • Günümüz feministleri eşitliği amaç edinse amenna fakat hedefleri açık şekilde erkek düşmanlığı

0|0
    0|0
    • 1ay

Emin misin? Sence erkek düşmanlığı mı yoksa erkeklerde yıllar içerisinde yerleşmiş ve normalleşmiş eşitsizliklere mi düşmanlar. Değişmesi gereken şeyler henüz değişmedi, bu sebeple hala onları yapmakta olduğunuz için kötü karşılanıyor olabilirsiniz.

• 1ay

Eylemciler için evet pasifleri dışında tutabilirim

• 1ay

Daha çok kişiyle tanışmaya çalışabilirsin

• asırı

0|0
    0|0
  • Femimizme gerek yok. Eğer doğru insanlar birbiriyle olursa.

0|0
    0|0
    • 1ay

Feminizmin ne olduğunu biliyor musunuz?

• 1ay

İnşallah başarılı olursunuz.

• 1ay

Teşekkürler, bu hepimiz için iyi olur.

• tanımıyorum ben

1|0
    0|0
  • Yine geldiler tiplerine kaydıklarımın.

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Yeni anlaşılmaya mı başlandı? Ben onu bile düşünmüyorum. Kimsenin feminizmi doğruca anladığı yok

1|0
    0|0
Yükleniyor...