Allah insanı kendisi ile imtihan eder mi? Ederse de bunun kula hayrı nedir?

Değerli kardeşimiz,

- Önce “kulun yapacağı her şey hayırdır” diye bir kural yoktur. Öyle olsaydı, hırsızın yaptıkları da kendisi için hayır olurdu…

“Hoşlanmasanız da savaş size farz kılındı. Olur ki hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur. Olur ki sevip arzu ettiğiniz bir şey sizin için şerli olur. Gerçeği Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara, 2/216) mealindeki ayet ve benzerlerinde “her şey kul için hayırdır” denilmiyor.

Denilen şey; insanların kendi akıllarına göre her zaman doğruyu bulamayacaklarına, bazen hoşlarına giden bir şeyin kendileri için zararlı olabileceği gibi, hoşlarına gitmeyen şeylerde de kendi yararları olabileceğine vurgu yapılmıştır.

- Bununla insana şu ders verilmiştir:

İnsanlar kendi arzularına, heva ve heveslerine göre hayatlarını yaşamasınlar. Bilakis, Allah’ın emir ve yasaklarını esas alsınlar.. Çünkü Allah her şeyi hakkıyla bilir, insanlar ise bilemezler.

Demek ki, bu gibi ayetlerde asıl vurgulanan şey, “sırat-ı müstakim” denilen Kur’an’ın ve Hz. Peygamberin yolunu takip etmenin zorunluluğudur.

Hayatta insanın fikir veya eylem bazında başına gelen sıkıntılar, bir imtihan malzemesi olabilir. Ancak bunun da asıl müsebbibi yine insanın kendisidir.

Örneğin: Kurallara uymadığı için kaza yapar; yemek yemede israf ettiği için mide sancısını çeker. Terli terli soğuk su içtiği için nezle olur. Güya ilim namına olumsuz, negatif etkisi olan bazı kitaplar okuduğu için, vesvese hastalığına müptela olur..

Bu listeyi uzatmak mümkündür. Arif olana işaret yeter..

İşte bu gibi yanlışlarımızın faturasını Allah’a kesersek, bunu bedeli ağır olur.0|0
12

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor...