Insan'ın diğer insan'ın üzerindeki üstünlüğünü belirleyen şey nedir?

Allah katında takva'dır. Bunun farkındayım zaten.
Öyleyse neden din, dil, ırk, dış görünüş, veyahut yaşam tarzı ile ayrılırız? Zengin kendini fakirden neden üstün görür? Güzel kız veya yakışıklı erkek neden kendini dış olarak günümüzde çirkin olarak bilinenlerden kendini üstün görür? Sizce neden?

1|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• İnsan olarak herkes eşit derecede değerli bence. Sonuçta hiçkimse cinsiyetini, ailesini, ırkını, saçını, gözünü, vücut biçimini, zekasını, yeteneğini, içine doğduğu zamanı, toplumu ve elindeki imkanları kendisi seçmiyor, mühim olan şu hayatta birşeyler yapabilmek, bir iki ufak hayal kurup onlara erişebilmek, A da isen B ye B de isen C ye. bir de zaten ne yaparsan yap senden daha iyisini yapan, daha fazlasına sahip olan var.. Üstünlük takvadadır, şüphesiz, çünkü bizi yaratan Allah'sa ve sahibimiz de O ise eğer, bize değer biçme hakkı da onundur ve en objektif değeri de o bilebilir ancak, ama bütün olayın sabahtan akşama kadar sadece yatıp kalkıp namaz kılmak olduğunu sanmıyorum, ama o konuyu pek anlamadım hala;Allah katında kim daha değerlidir? Takva nasıl elde edilir? Ama din konusunda dur, Kuran'da bir çok kez ayrım var bu konuda, müminler, münafıklar ve kafirler diye, o konuda ne düşünüyorsun?

0|0
    0|0
    • 1ay

Münafık veya kafir diye insanlıktan çıkmadı ya. Hırsızı müslüman veya hristiyan diye ayırır mısın? Hırsız yine hırsız.
      Sana saldırmadığı müddetçe sen kılıcını nasıl kuşanabilirsin ki ona karşı?
      Takva mı?
      Nasıl edileceği o kadar basit ki. En kolayı, peygamber efendimizi örnek almak.

• 1ay

Teşekkürler, tanıştığıma çok memnun oldum..

• 1ay

estagfirullah abla, ne demek :)
      bende memnun oldum :)

En İyi Erkek Görüşü

• Çünkü nefsin de mertebeleri var, takvanın mertebeleri olduğu gibi.

0|0
    0|0
    • 1ay

Güzel cevap.
      Peki nefsi doyurmak asla mümkün değildir. Neden isteklerini yerine getireceğimize, nefislerimize kendi istediklerimizi uygulatmıyoruz?

• 1ay

Bu kamil mürşid olayına dikkat etmek lazım bence, bir ara İmam İskender Ali Mihr diye bir adam vardı, canlı yayında vahiy alıyordu.. bir de Zümer suresinin 3üncü ayeti var, ona da dikkat etmek lazım..

• 1ay

@AaNnonYmuSs orasina kafam ermez abla :) ben kendi çabamla, kendi kafam'daki sorulara göre kendimi gelistirmeye çalisiyorum.
      unutmayalim ki, sadece farzlari yerine getirerek cennete girmek de mümkündür...

Kızlar Ne Diyor 2

• Siteden ayrilmamissin sevindim.
    Huyudur, karakteridir.

0|1
    0|0
    • 1ay

Tesekkür ederim.
      Lakin halen anlamis degilim üzüntü ve sevincinizin sebebini. Yani sonuçta tanismiyoruz, ve dahi konusmuslugumuz dahi yok.
      üstünlük derken kastim o degildi.
      mesela bazi yakisikli insanlar, çirkin insanlara üstten bakiyorlar. eziyorlar, hakaret ediyorlar, alay ediyorlar, onu kastediyorum...

• 1ay

Estagfirullah editörüm :)
      ya bir soru soracagim, özel'den yazabilir miyim? benceler hakkinda

• 1ay

Tabi yazabilirsin...

• Kimse kimseden üstün degil fakat bu dünyanın sehwetine kapilanlar bir sekilde kendilerini üstün görme cabasinda gereksiz faydasiz yere özgüwen meselesi ben demek egoyu fazlaca oksadigindan sanirim ahirette herkezin esit adaletle yargilanacagini unutturuyor kardesim...

1|0
    0|0
    • 1ay

Elbette. Dediklerine sonuna kadar katılıyorum abla da. Işte peki neden? Hadi birini ezdim egomu okşadım kendimi iyi hissettim. Benim hissettiklerim bir süre sonra gidecek. Peki o ezdiğim kişi? Hayatı boyunca belki de bunu aşamayacak...

• 1ay

Zaten ego dedigin sey doymak bilmezki kardesim bu insanlar bu yuzden hayat boyu birilerini kullaniyolar onun duygularina önem werseler yapmazlar bastada önemli olan kendi hisleri bencil insandan karsisindakini düsünmesini beklemek hata olur

Erkekler Ne Diyor 3

• Allah bizi ayırmış biz değil. Kur'an-ı Kerim'de de belirtiyor.. ben sizi daha iyi anlaşasınız diye kavim kavim yarattım

1|0
    0|0
    • 1ay

Evet. Lakin hiç bir kavmin diğer kavme üstünlüğü yoktur. Yani takvadadır üstünlük. O ayetin tamamını okursan diyor ki anlaşıp kaynaşın diye...
      Biz ne yapıyoruz? Yok o kürt yok o alevi yok o müslüman yok o laik... anladın mı?

• 1ay

Tekrar dediğim gibi üstünlükten bahsetmedim. Niye ayrılırız dediğinin cevabını verdim :D

• 1ay

Ayrılırız derken işte ustün veya ezikten kastetmiştim ama 😅

• Benim tahminim kültür ve bilgi birikimi ve dolayısıyla para statüdür

0|0
    0|0
    • 1ay

Tamam da, bu yine de diğer insanlardan üstün görmeye yeter mi sence?
      O da insan, o da. Netice de herkes eşit. Birinin diğerinden rızkı fazla diye, bu onu üstün mü kılar?

Benim kastettiğim şu, mesela çirkin olunca kişi, o zaman insandan bile sayılmıyor. Yani bunu kastediyorum. Buna sebep olan ne?

• 1ay

Iste bu. Yani kendisi aşırı çekingen. Bunu düzelttirmem gerek yoksa hep üzülecek. Bende öyleydim ama ben zor aştım. Nasil aştığımı da bilmiyorum. Ona nasıl yardım edebilirim ki?

• 1ay

Ben de eskiden çekingendim ama sonra insanların yanında daha rahat olmaya hiç tanımadığım insanlar ile çok rahat iletişim kurmaya başladım. Korkacak bir şey yok en fazla ne olabilir ki. En önemlisi ama para kazanmaktır

• Herkezin terazisi aynıdır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...