Solcularin sağcılardan çok daha aydin kulturlu ve entelektuel olmasi?

Ben sagciyim ama girdigim ortamlarda gordugum insanlarda büyük çoğunluk boyle. Tabi ki sağcılarda da var. Ama gercekten silculara göre kucuk bir zumre. Her seyi Allaha dayandirip sorgulamamak arastirmamak sanırım sorunun kökü. Sizce de böyle mi?

0|1
12|18

En İyi Erkek Görüşü

• bak sağcılar genelde dinden imandan söz eder ve çoğu geri kafalıdr hani durum bu :D ama solcular araştırır hani bilir neyin iyi olup olmadığını yeri gelir kendinide eleştirir

4|1
    1|2

En İyi Kız Görüşü

• evet solcular sagcılardan daha gelişmiş ama son zamanlarda chpden nefret ediyorum çünkü Atatürkçü gibi görünüp teröristlere destek veriyolar nerde kaldı atatürkçülük nefret etmeme sebep olan sey işte sadece bu. keşke tüm partiler sadece hdp nin terörist oldugu ve asla desteklenmemesi önünün kesilmesi konusunda hemfikir olsalardı.

3|1
    0|0
    • 1ay

Solculuk, sosyalizm ya da komünizm kavramları bir partiye dayatılmamalı.
      CHP solcuları temsil etmiyor arkadaşım. Yani her solcu CHP'li değildir.
      Ben koyu bir sosyalist yarı komünistim CHP'den nefret ediyorum Kemal Kılıçdaroğlu yüzünden.

• 1ay

Hiçbir partili değilim. Ben oy bile kullanmıyorum. Çünkü bu ülkede ki hiçbir parti hiçbir ideolojiyi gerçekten savunamaz.

• 1ay

bende hiçbi partili degilim ama milliyetciyim sol ya da sağ farketmez bunların teröristlere karşı aynı fikirde olması gerekir

Erkekler Ne Diyor 17

• sağcılar gelenekçidir
    solcular yenilikçi.
    bu yüzden.

3|3
    1|1
  • :) Böbürlenmek istedim nedense bir an eheheh :)
    ilerihaber.org/.../...-da-guclendi-sinan-egeli.jpg

2|2
    1|0
  • Konu sağcı solcu değil aslında kişilik meselesi. Ama solcularda inanca olan saygı var kim neye inanıyorsa saygı duyarken sağcılar bu konuda daha katı. Ve maalesef günümüz sağ görüşlü partilerin dinle de uzaktan yakından ilgisi yok.

1|0
    1|0
  • Sağcılığı ve solculuğu Allah gibi yüce bir kavram üzerine yıkabilmek bu kafadan gerçekten istiyorum.

0|2
    0|0
    • 1ay

Her seyj Allaha dayandirip sorgulamamak

• 1ay

Bunu bu tarz bir yorumla bakamazsın. Bu sorgulama, merak etme, kendini geliştirme ve kendini iyi ifade edebilme özelliğiyle alakalı bir durum. Bunu bu tarz bir kalıba sığdırmaya çalışmak büyük yanlış olur.

• 1ay

Ben zaten cogunluktan bahsettim

• Kendisine aydınlık ismi takan teröristlere aydınlanmış diyorsan senden sağcı olmaz. Klasik solcusun.

1|2
    3|3
    • 1ay

Solculara terörist diyenlerinde ne olduklarını söylerdim ama yaşın yetmez zaten anlamaya. Aileden gelme dolma kulak sürü psikolojisine kapılmış ergensin

• 1ay

Ben vatanini seven milliyetci bir insanim senin ne dusundugun de umrumda degil ben ne dedigimi biliyorum

• 1ay

pekii :))

• Cumhuriyetten sonra muhafazakar kesim fakirleştirilerek eğitim ve sosyal alanda geri planda kasıtlı olarak bırakılmıştır. Ve solcu dediğin kesim desteklenerek sürekli ön planda olması sağlanmıştır. Yani bu bir projedir. Allah daha ilk ayetinde oku demiştir. Bu oku kelimesi tam manasıyla neyi kastettiği anlaşılmalı. İslam cehaletin kökünü kurutuyor. Ama malesef islam üzerine oynanan önyargılar bilinçli hareketlerdir. Bilinçli olalım

1|0
    1|1
    • 1ay

Ama muslumanlarin buyuk cogunlugu da sorgulamiyor her deyi Allaha dayandiriyor.

• 1ay

Sorgulamayan çok evet ama Bu bahsettiğin durumun onunla pek ilgisi olduğu söylenemez. Kaderi Allah tayin eder evet. İradeyi de insana vermiştir.

• Bizler eski kafalıyız oyle her yeni şeye ayak uydurmak zorunda degiliz tavrımızda duruşumuzda nettir şekil degistirmeyiz bukalemun gibi senin o solcu dediklerinin hepside pkk sempatizanı itler

1|1
    2|3
    • 1ay

Onlardan bahsetmiyorum yenilige acik olmamak gerici olmak yok onlarda.

• Bunun sağla solla alakası yok. Sorgulayıcı olmakla alakası var. Sorgulayıcı olanları da yaftalamak bir siyasi görüşe oturtmak mantık dışı saçma...

0|0
    0|1
    • 1ay

Sorun da bu zaten sagcilarjn buyuk cogunlugu sorgulamiyor Allah oyle yaratmis Kur'an da oyle yaziyor diyip geciyor. Peki Allah neden boyle yaratti bilen yok dogru duzgun.

• 1ay

Sagcilarin buyuk cogunlugu oyle ben de sagciyim goruyorum

• 1ay

Evet haklısın ama kadercilik anlayışı sebebiyle bunu yapıyorlar. Ben de inanıyorum ama herşeyi kadere bağlamak mantık dışı. Akıl neden bar o Zaman?

• Halkinin degerlerinden kopuk bir elit olacagima halkin. icinde siradan bir insan olmayi tercih ederim.

0|0
    0|0
    • 1ay

Ne alakasi var?

• 1ay

Cok alakasi var. Baksana sen. bile entellektueller diye etkilenmissin. Bir de onlari dusun. Kendisini entelektuel bilen ve bu yuzden. halkini cahillikle suclayarak onlardan. uzaklasan. bir topluluk. Onlarin entellektuelliklerinin bir anlami yok. Ama acikcasi ben bunu entelektuellik degil okumus cahillik olarak goruyorum.

• 1ay

Senin bahsettigin kibirli insanlardan bahsetmedim. Entelektuel olmak kendini insanlardan soyutlamak demek degildir kendini gelistirmeye calismak cok okumak insanlari inanclarina degerlerine gore yargilamamak sadece insan oldugu icin bir insana deger vermek bunlardan bahsettim. Bunlar tabi ki sadece solcularda yok. Insan olmak cok farklı bir şey.

• solcu sağcı mı kaldı türkiye de anlamları bile unutuldu artık

0|1
    0|2
  • İki tarafta cahil

0|1
    2|2
  • sağcılıkla solculuğun allahla ne alakası var?

0|1
    0|0
  • genelde oyle

0|1
    0|0
  • Başlık komik :)))

0|0
    0|0
  • Solu sagi birakin kulturlu olun ✌️️

0|0
    0|0
  • Sagcilar vatan pesinde solcular kiclarini kurtarma oesinde.

1|0
    0|1
    • 1ay

kıçından korktugun için mi gizlendin

• 1ay

Gizlenmesem nolcak kafsmami sikican

• 1ay

işte klasik maganda niye kafana sıkayım arkadasım insanca konuşmak sana bu kadar mı uzak bir kavram nedir bu şiddet merakı

• Öyle tabi, bölücü hepsi

1|0
    1|2

Kızlar Ne Diyor 11

• Aslında dikkatli dinlersen , hep aynı şeyi farklı versiyonlarını dile getiriyorlar. Yani dili ve edebiyatı etkin kullanıyorlar.
    Diyelim ki konumuz ''a harfi ''. Başta bir diyorlar ki ''alfabenin ilk harfi'' , daha sonra diyorlar ki ''en çok kullanılan sesli harf''... Daha sonra diyorlar ki ''kalın bir ünlü harf''. Yani , konu hep aynı ama anlatış biçimleri aynı. Bunu farkedemeyense '' o nekadar bilgili ne kadar entel bir bey 😱'' diyor. Ha diyeceksiniz ki bu kız ne saçmalıyor? Hukukçu dilim var. Bu yüzden onların oynadığı bu söz oyunlarının farkındayım.

1|0
    0|1
  • Yess daha açık görüşluker

1|2
    0|0
  • Yani evet sağcilar biraz daha içe kapanik oluyorlar solcularsa tam tersi sosyal ve dışa donukler genel olarak. Oda yaşam tarzina ve aile egtiminde siyasi goruşun etkili olmasindan olabilir.

0|0
    0|0
  • Öyleyiz. Daha açık fikirliyiz. Din gibi hurafelere takılmıyoruz. Din bilime engel bu yuzdem gelismeleri takip edebiliyoruz ayak uyduruyoruz

0|0
    0|0
  • Sagcıılarda anlayış ve ileri görüş daha az daha gerici düşünüyorlar etrafımızdaki insanlardan biliyorum kötülemek gibi bir amacım asla yok iyi olanlarda var tabii

1|1
    0|0
  • Solcu olarak haklısın ama bazıları gerçekten lafta solcu bilgisiz, kültür, medeniyet bilmeyen insanlar

0|0
    0|0
  • Bir sağcı tanıdım, tüm solculara bedeldi entellektüel seviyesi.. artık bu sebeple insanlara sağcı solcu gözüyle bakmıyorum

0|0
    0|1
  • Medya karalaması

0|0
    0|0
  • aynen öyle
    herşeyi allaha ve kurana bağlamaktan çok onun ilettiği mesaja bakarız ve anlamaya çalışırız. -> ilk vahiy "oku!" yani allahta okuyan ve bilgili kul ister. zaten bir ülkede ne kadar çok bilgisiz insan varsa, okadar huzursuz ve gelişmemiştir o ülke.
    mesela kaderide çoğu kişi anlamaz. soma faciasında "ölüm madencinin kaderidir" dediler ve bu konu böylece kapandı. fakat bunu diyen ve buna inanan insanlar zeki olsaydılar bilirlerdi ki kader ne yaparsan yap sonucu değişmeyecek birşeydir. onlar yer altında iş güvenliğini sağlayabilmek için ne gerekiyorsa yapsalardı şimdi kaç kişi hayatta olurdu.

1|0
    0|1
  • Cemil meriç diyorki. insanlar sağcı solcu diye değil namuslu namuslu namussuz diye ayrılır kültürlü olmanın sağla solla alakası yok solcu olup dünyadan haberi olmayan ya da sağcı olup çok kültürlü binlerce kitap okumuş insanlarda var mesele insan olmakta

1|1
    0|1
    • 1ay

Çok doğru

• 1ay

değerlendiremiyoruz çünkü istemiyorlar

• 1ay

Yaniii orası öyle tabi

• Solcuyum ve sana katılıyorum araştırmak, sorgulamak gerekiyor

2|1
    0|0
Yükleniyor...