İnanmıyorum saygı duyuyorum hatamı yapıyorum?

Merhaba, öncelikde ateist bir kişiyim inancım yok, lakin bugün arkadaş ortamında bir arkadaşımızı beklerken geldi "selamünlaleyküm" diyerek bizi selamladı, bende karşılık olarak "aleykümselam" dedim, bana hemen sen sırf farklı olayım diye ateistim havasında takılıyorsun dedi ve şok oldum, inanmıyor olabilirim, ama senin inancına göre ! sana saygı duyarak, selamladıysam hemen neden beni iğneleyici laflar kullanıyorsun be adam? ben tanrılara inanmayabilirim ama senin inancına saygım var dediğimdede sen tanrıya inanırsın biz allaha diye bidaha laf sokmaya kalktı, onun orada düşük iq seviyesinde olduğuna kanaat getirdim ve görüşmeyi düşünmüyorum onunla bidaha, diğer kitapları allah indirmedimi? onlarda kendine tanrı dememişmi, onlarda hak dini değilmidir? ha tanrı, ha allah sonuçta aynı yaratıcıdan bahsetmiyormuyuz dediğimdede salak salak cümleler kullandı bana, hayır selamünaleyküm dediğinde saygısızca "ve aleyna tilki" desem dahamı hoşuna gidicekti merak ediyorum, terbiyesizlikmi yapalım, saygısızmı olalım inananada? zaten tüm sorunumuz saygısızlık değilmi? farklı görüşlerde olsakta aynı ortak noktada buluşamamızdan değilmidir bütün bu olanlar? hatamı ediyorum?

Güncellemeler:
1ay beyni olmayan, idrak yollarında sorun olan, kendini komik duruma düşürecek olanlar şimdiden gelmesin

0|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• haklısın.
    hemde cok haklısın.
    soyle bır laf vardır. gıttıgın yerd ortam körse sende gozunu kapatacaksın.
    ama arkadasın bu sevıyede degıl,

0|1
    0|0
    • 1ay

hayır inanmıyorum ama saygılıyım, ancak saygısızlık görmek benim zoruma gidiyor, hoşgörü dini demiyorlarmı birde, kendileri kendi inançlarını karalıyorlar farkında değiller ! ben onlardan daha hoşgörülü olduğumu düşünüyorum artık, saygısızlık etsem bekledikleri gibi cevap versem "inanmıyorsanda saygı duy" deyip linç bile edilirim..

• 1ay

eig ıcın tesekkurler.

• 1ay

rica ederim dostum..

En İyi Erkek Görüşü

• Hata yapıyorsun... Sen olayı çözememişsin dostum...

Bir kere, selamünaleyküm diyene as diye cevap vermeyeceksin. Çünkü öyle selam veren, allahın selamını vererek sadece müslümanlara selam veriyor ve esas saygısızlığı yapıyordur. Bunu açıklarken de çok rahat ve pişkince "allahın selamını veriyoruz ya!" falan gibi çok da saf naif bir şeyler yapıyormuş gibi yaparlar ancak bu berbat bir şeydir aslında. Kimse onlara gerçeği söylemediği ya da zaten gerçeği asla anlamaya niyetleri olmadığı için kendilerini de haklı zannederler. Allah kelimesi sadece islamda olduğuna göre hıristiyan biri bunu anlamaz.

Bu bir... İkincisi, inanca saygı diye birşey yoktur. Bu dünyada 1 milyar insan ineğe tapıyor, diğer 5 milyar insan ineği kesip yiyor. Ne saygısı? BU ülkede yüzbinlerce milyonlarca ateist var, ülkenin cumhurbaşkanı, ateist kelimesini küfür olarak kullanıyor. Müslümanlar ateistlere ve ateistliğe her gün küfrediyor. Bu ülkede inanca saygı yoktur. Dünyada da öyle birşey yoktur ve olması da gerekmez aslında. İnanca saygı, aptalca birşeydir.

İnanca saygı falan duyulmaz. Buna gerek yoktur. İnsana saygı duyulur. Sen ineğe taparsın, ben, sana saygısızlık etmemek için birşey demem. Ama bu, ineğe tapmaya saygı duyuyorum demek değildir ki.

Tüm bunlara ek olarak, inanca saygı diye bas bas bağıran kişilerin çoğu dini ve inancı kullananlardır. İnancı olmayanları ya da farklı inançlara sahip olanları hor gören ama kendi inancına dil uzatılınca ortalığı yıkanlardır.

Tekrar söylüyorum: İnanca saygı diye birşey yoktur. Anayasamızdaki "halkın bir kesiminin benimsediği değerleri aşağılamak" adlı yasa neden ateistler için geçerli değil? Ateistler de halkın bir kesimi değil mi? Azınlık ya da çoğunluk ne fark eder? Bir ülkede, tek bir kişi bile pembe çakıl taşına tapıyorsa ülkedeki tüm çakış taşlarına saygı mı duyacağız?

Tüm bunlar, olan biteni zerre kadar anlamamış ve herşeyi de kendi g. tünün rahatı için yorumlayan tayfanın yalanları. Saygı maygı yok, buna gerek de yok.

0|1
    0|0
    • 1ay

Güzel açıklayıcı bir yazı olmuş, görüşlerinize hak verdim bir yerde, farklı bir pencereden bakış açısı ve güzelde bir betimleme olmuş, takdir ettim. Görüşleriniz için çok teşekkürler hocam, biraz olsun kafamda mantıklı birşeyler canlandı.

Kızlar Ne Diyor 2

• Ateist tanrının varlığını redder.''diğer kitapları allah indirmedimi? onlarda kendine tanrı dememişmi, onlarda hak dini değilmidir? ha tanrı, ha allah sonuçta aynı yaratıcıdan bahsetmiyormuyuz dediğim'' Bu sözünden bir yaratıcının varlığına inandığını görüyorum. O zaman sen ateist değilsin. Konumuza dönersek insanlar bilmediği konuda fikre sahip. Hoşgörülü bir arkadaşda değil kendi iyiliğin için uzak durman mantıklı.

0|0
    0|1
    • 1ay

ben onun inandığı kisve'ye dayanarak bu sözleri söyledim, azcık kafası empatiye bassın diye, sorgulasın kendiyle çelişsin diye, sen ve senin gibiler işte bu yüzden sığ düşünceli ve bizi yanlış tanıyıp yadırgıyor, neyse görüşünüz için saolun..

• 1ay

Ben daha önce karşılaştığım kişilerden dolayı görüşümde belirttim anlamak için onlar gibi misiniz diye. Ben ateistlere önyargılı falan değilimde. Benim anlamadığım bilgi sahibi olmadan ben buyum diyenler. Onlardan değilmişsiniz anlamış oldum.

• 1ay

teşekkürler..

• malesef haklısın herkesin herkese saygı duyması gerekiyor kimsenin dusuncesi ve inancı kimseyi ilgilendirmez...

0|1
    0|0
    • 1ay

zaten bu ülkeyi yaşanmaz hale getirenler "benim türbanlı bacım" deyip toplumu ayrıştıranlar değil mi? neden kırıcı-yıkıcı olmak yerine yapıcı değiliz? saygı göstermek, merhametli, anlayışlı olmak yerine hemen linç etme, günah keçisi ilan etme, saygısızlık etme kültürümüz var, insanlarımız çok geri kafalı..

• 1ay

tebrikler kardeşim, çizgini asla bozma ! sağlık, mutluluk, huzur ve başarı dolu bir yaşam seninle olsun..

• 1ay

seninlede...

Erkekler Ne Diyor 3

• aleyküm selam demek saygı değildir önce bunu diyim :D

Sen saygılı olursan saygı beklemekte haklısın
    Sen saygısız olursan boşuna saygı bekleme anca dayak yersin Türkiye'de

0|0
    0|1
    • 1ay

ben inanmıyorsam ve sen bana inandığın şekilde selam verip aynı şekilde inanmasam bile senin inandığın şekile göre karşılık veriyorsam bu adab-ı muaşeret kuralıdır, saygıdır.. saygılıyım, aksine saygı göremiyorum, sorunda burda..

• 1ay

Evet var. İnanmadığın Allah'ın selamını vermek dediğim gibi riyadır.

Sana da selam dersin. Hoşgeldin merhabalar dersin.

• 1ay

tamam sensin..

• Şahsen sırf ben içki içmiyorum diye yanımda meyve suyu içinde alkol alan arkadaşlarıma daha bir yakın hissediyorum kendimi. Arkadaşın düşüncesiz davranmış ama sakın ona kızarak bu düşüncenden vazgeçme.

0|1
    0|0
    • 1ay

görüşleriniz için teşekkür ederim hocam, elbette ki birine kızıp herkeze aynı şekilde davranacağım anlamına gelmez bu, ancak hayatımdan anlayışsız, yobaz, saygısız kesimleri çıkarmaya karar verdim..

• önyargılı gelmiş zaten adam

0|1
    0|0
Yükleniyor...