Feminist olmak?

Sizce erkekler ile kizlar arasinda esit olmayan veyahutta olmasi gerekip olmayan ne var? Özellikle feministler yorum yapsin.

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Feminist değilim. Hümanistim. Fakat belli başlı sorunları ele alırsak;

Kadınlar iş yerlerinde dış görünüşlerine göre değil, niteliklerine göre değerlendirilmeliler. Sırf kadın olduğu için niteliklerinin altında sorumluluk yüklenmek zorunda kalan çalışanlar var. Ayrıca maaş ayrımı da cabası.

Toplumsal alanda kadınların haklarının yeterince korunduğunu düşünmüyorum. Yurt dışında sözlü tacizin dahi cezası varken, bizim ülkemizde tecavüze uğrayan kadın dahi haklarını savunmaktan aciz konuma düşürülüyor. Mahkeme kefaletle ya da kadının tahrik edici unsur oluşturduğundan taraf olup serbest bırakıyor. Tecavüzcüler sokakta elini kolunu sallaya sallaya geziyor.

Aynı şekilde şiddet gören kadın da haklarını koruyamıyor. Kocasından dayak yeyip, polise gittiğinde "Bir seferden bir şey olmaz." ya da "Eşindir, affet" denip geri gönderiliyor.

Bunların yerine olması gerken:

Kadın ya da erkeğin iş ortamında sadece o işe uygun niteliklerine göre değerlendirilip, ona göre sorumluluk ve maaş alabilmelerini sağlamak,

Kadının toplumsal alanda haklarını korumak. Sözlü ya da fiziksel tacize, tecavüze göz yummamak. Bu konularda cezaları arttırmak. Şikayetçi olan durumdan muzdarip kadının haklarını korumak, kadının giyiminde, yaşam tarzında bu olayı haklı çıkartacak sebepler aramak yerine (ki yok. İsterse çıplak gezer. Bu kimseye o hakkı vermez) bu durumun söz konusu kişinin sapkınlığından ileri geldiğini kabul etmek, buna göre cezalandırmak.

Şiddet gören kadınların şikayetlerini ciddiye almak. Önce uyarı, sonra uzaklaştırma, sonra hapis şeklinde ilerleyen ciddi bir sistem oluşturmak. Kadın eğitimsizse ve çalışmıyorsa devlet bünyesinde eğitim verip bir işe yerleştirmek ve kadının uzaklaştırma dahilinde gerçekten güvenini sağlayabilmek.

Bonus: Kadın ve erkek ayrımından önce çocuklarımıza insana saygıyı öğretmek.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Türkiye'de çoğunlukla erkekler eziliyor bu bir gerçek aslında. mesela hiç erkek sığınma yeri yok ya da erkek dayanışma merkezi diye bir şey yok. evlenme boşanma konusunda da genelde yasalar kadınlardan yana açıkça konuşmak gerekirse.

kadınların iki konuda sorunu var. biri aile ve toplum baskısı ki buna yasaların yapabileceği bir şey yok. erkeklerin de çok yapabileceği bir şey yok. zaten bence çoğunlukla bunu kadınlar yapar. ikincisi ise iş konusu. daha az maaş almamaları lazım ve cinsel taciz konusunda iş yerinde daha caydırıcı hakları olması lazım.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bizim adet sancimiz, proje yönetmeni olarak kadinin lafi fazöa gecmemesi is hayatinda, kadinlarin yaptigi bazi seylerin hor görülmesi ama erkeklerin pofpoflanmasi. Simdilik bunlar aklima geldi

0|0
    0|0
    • 1ay

Bizdemi adet sancasi yasayip karam felan almamizi bekliyorsun ya da Tanrinin neden bu konuda esit davranmadigi için isyan mi edelim yorumun gerçek disi yinede görüslerini belirttigin için tesekkürler

• 1ay

Ben Esitlik derken Yasamdaki haklardan vs bahsediyordum :d

• 1ay

tamam tamam 😂😂 biraz derdimi anlatayim dedim yani ne var bunda :P

Erkekler Ne Diyor 2

• Etek boyu kısaldıkça not ortalaması artmaması lazım :D

0|0
    0|0
  • Cocuk vekaletleri, nafaka, aile mahkemeleri, bosanma tazminatlari, sosyal guvence haklari.

0|0
    0|0
Yükleniyor...