Zenginim diyorsun mutlu sanıyorlar! Para cidden dertlerinin sonu olur mu?

Herkesin zengin olma hayali vardır; kabul edelim.
Para özgürlük demek, her şeyi yapabilme gücü demek, yenilik demek, eski eşi boşayıp yenisiyle evlenmek demek, demek de demek.

Yapılan araştırmalar zenginliğin insan hayatını baştan değiştirdiğini, ama bu değişikliğin hep iyi olmadığını, insanı yalnızlığa ve mutsuzluğa, doyumsuzluğa ittiğini söylüyor.
Ne dersiniz? Para ile saadet olur mu? Cebinizdeki para arttıkça saadetiniz artıp zincirlere dönüşür mü dersiniz?

• Evet, çok parası olan hızlı yaşar genç ölür.
    45% (118)41% (97)43% (215)Oy Ver
  • Yoo, parasıyla sonsuza kadar mutlu yaşar; kıskanmayalım!
    55% (146)59% (141)57% (287)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

2|2
85|143

En İyi Erkek Görüşü

• hic umrumda olan konu olmadi zengin olmak... nominal degerleri olan piyasa degism degeri ve deger saklama araci bunun disinda baska hicbir tanimim yoktur para ve paraya donusen tasinmazlar icin... ne hisse senetleri ne de emtialar.. ne de baska birsey... zenginligide gordum acikcasi ailem cok zengindi...10 yildir kendim yasiyorum ve evet fakirim bazen ay sonunu getiremiyorum.. metropollerdende nefret ediyorum.. insanlarin kariyer.. para icin birbirlerinin ustlerine bastigi.. cignedigi.. o ucuz kosusturmali.. kopegimin kusmugu gibi kokan igrenc paranin kolesi olmus insanlarla yasamak yerine bozkirlara gidiyorum tanri ranin kayip hazinesini onume koysalar o bozkirlarin sade ve soguk kokusu... tanyerinin vaktindeki o goklerdeki isik... hicbir parayla ifade edemez benim icin... gecici huzur yerine ucmagin tengirinin huzurunda kutlug tinlerle yasamak beni daha huzurlu yapiyor... bu kotu ruh metropollerde o pis tamagin lanetli yeri gibi.. her goge baktigimda ben mutlu ve huzurluyum... acunun guzelligi de bence burada.. para baskasinin olsun o kizil yer benim...

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Şu zamanda para olmadan su vermiyorlar. Hele her şeyin popüler kültür haline gelip, insanların hiç ihtiyaç duymadığı şeyleri reklamlar aracılığıyla ihtiyaç haline getiren kapitalist sistem varken ben parasız da mutluyum demek çok saçma olur. Dışarı çıktığınızda sizi cezbeden bir sürü güzel ve kaliteli ürün varken kim der ben bunu istemem bedava verseler almam diye? Demediğimiz gibi üstüne üstlük para biriktirip onu almak için kendimizi öldürürüz. Neyse uzun lafın kısası para önemli 😂 ama para her şey demek değil tabi ki 😂 😂

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 142

• Bir konuyu baştan netleştirmek lazım :
    " Para sadece ihtiyaçlarının stoklanmış halidir.."
    Maddi zenginlik güven verir sadece, daha iyi sağlık, eğitim hizmetleri, daha konforlu bir yaşam tarzı ve gelecek endişesi olmaması gibi avantajları var.
    Ancak aynı zamanda da o zenginliği muhafaza edebilme, arttırma gibi endişeleri de birlikte getirmektedir. Malum " Hazıra Dağ dayanmaz" diye şair boşuna dememiş.
    Mutluluk ize zenginlikle alakalı değildir, Mutluluk doğrudan zekayla alakalıdır. Emin olun Van'daki bir Memur , İstanbul'daki bir CEO'dan çok daha mutludur. 😇

1|0
    0|0
  • param var, huzurum yok.. çevremdeki herkezin aslında benimle menfaat ilişkisi olduğunu bildiğimden, bir gün olurda düşersem onlarında bir tekme atacağına adım gibi eminim, gerçek hiç bir dostunun olmadığını bilmek üzücü.. onun dışında arkadaş ortamında yapmacık olmak, elit gibi davranmak zorundasın, ben şükür nereden geldiğimi nasıl buralara geldiğimi hiç bir zaman unutmadım, ortama uymak için mecbur yapmacık davranmakta bana kendimi kötü hissettiriyor, zenginlik sandığınız kadar güzel birşey değil, en önemlisi herşeye sahip olduktan sonra yaşamanızın bir amacı kalmıyor..

0|0
    0|0
    • 1ay

Hiç bu açıdan bakmamıştım

• 1ay

hayırlısı..

• 1ay

Amin hepimiz için

• İnsanına göre... Yani kimisi dağıtır kendisini, kimisi de o kadar paraya rağmen aynı kalır... Parayla her şey yapılır ama, ihtiyaçtır. İlk öncelik, 1 ev ve 1 araba. Daha sonrası olmasa da olur. Temel ihtiyaç bunlar... Aşırı parayı ben istemem zaten.

0|1
    0|0
  • Fakir olarak mutsuz olmak var
    Zengin olarak mutsuz llmak var

Zengin olarak mutsuz olmayı tercih ederim

2|1
    0|0
  • Bence para gerçek bir ilaç :) İnanılmaz bir güç. O kadar şans oyunu oynuyorum, tek derdim milyoner olmak :) Acil bir şekilde milyoner olmam lazım. Hayatı yaşamayı bildikten sonra para ile sıkıntı çekmezsin. Ama kafa basmıyorsa (büyük konuşmak gibi olmasın) o zaman her şekilde strese girersin. Paran olsun ya da olmasın fark etmez.

1|0
    0|0
  • Bu aslında yüzeysel konuşulacak bir konu değil. Altından yalnız psikoloji değişimleri görülmez felsefi boşluklar da yaratır. Şahsen zengin olmak isterim ama aşırı değil. Hele ben gibi bir insan çok zengin olur ise aşırı derecede boşluğa düşer. Mesela bir çok insan süper kahraman da olmak ister ama bu da zenginlik gibi boşluk yaratır. Her şeyin üzerinde olduğunda tek kalırsın. Piramitin en tepesi 1 kişiliktir ve o 1 kişi hayata tutunabilmesi için inançları olmalı. Ancak inançları onu yaşatabilir aksi halde intihara sürükler. Belki akıl kullanılarak kendisinin de basit bir insan olduğunu düşünüp o şekilde yaşayabilir. Bu ise diğer kurtuluş yoludur.

0|0
    0|0
  • Biraz fazla param olsa da şu borçlardan kurtulup hatunu ziyarete gitsem benden daha mutlusu olamaz mesela...

1|0
    0|0
  • Çevremde parası olan çok oldu tatmin olmayı becerebilen sayılı. Kimisi karakterini satmaya yeltende, daha çok para için mutlu olduğunu sandı kimisi şanslı doğdu yaşadığını sandı hepsi sancıdan ibaretti işte. Para cidden mutlu olmak için güzel bir araç fakat bu bir sancı olmaktan çıktığı vakit sadece.

0|0
    0|0
  • Para güçtür. Güç saygınlığı beraberinde getirir. Ve bu ikisini kaybetmemek için ve daha fazlasını istediğin için hayatında paradan başka hicbir seye değer veremezsin. Bence para iyidir. Aklimdaki tasarimlarimi ve projelerimi gerçekleştirip 40 yaşıma geldiğimde ırkını istediğim konuma sokmam için benimde paraya ihtiyacım var. Hergün banka hesabıma ekledigim 80 lira üniversite bittiğinde ilk sermayem olarak yatırıma dönüşecek. Bütün projelerim i tek tek uygulayıp 40. Yaş günümde istediğim konumda olacağım. Ve irkim istediğim konumda olacak en tepede

0|0
    0|0
  • Parası olana ölüm de geç gelir bu dünyada bakınız ibrahim tatlıses. Aynı durumu parasız bir insan yaşasaydı ilk gece ölmüştü zaten bir servet harcayarak hayata tutumasını sağladılar. Bunun dışında bir çok örnek var ve istisna olanlar da kaideyi bozmuyor. Bizler ssk kuyruğu beklerken adamlar amerikaya gidip kontroller yaptırıyorlar dolayısı ile kronik bir rahatsızlık yoksa sorun da yok demektir sağlık açsından. Ayrıca paranın her kapıyı açtığı gerçeğini de göz önünde bulundurursak mutluluk kaçınılmaz.

0|0
    0|0
  • para herşey değil ama güzel bir kapıdır , paradan ziyade paraya bakış açısı önemli amaçsızca harcamak için para harcarsa insan bir süre sonra parada anlamsızlaşır önemli olan kendini tanıyıp elindeki imkanlarla elinden gelenin en iyisini başararak yola devam etmek

1|0
    0|0
  • Para bir yere kadar mutlu eder. Sağlık sorunu yaşayan zenginler mutlu olamıyor.

0|0
    0|0
  • Hayatta nakdin kadar güçlü ve muktedirsin. Özellikle bizim gibi sosyal devlet ilkesinin içinin boşaltıldığı ülkelerde. Paran kadar özgürsün, sağlıklısın, mutlusun, huzurlusun...

1|0
    0|0
  • Hayata gercekci bir gözle bakın. Para ile mutluluk olmaz para ile herşeyi satın alamazsın diyen bir insanın açıkca belliki yeteri kadar parası yoktur. Ancak ideal olan buna ragmen paraya esir olmamaktır. Bunun üzerinizdeki uygulaması şudur. Paraya kölemiyiz sorusu için cok para sahibi olmaya gerek yok. Şöyle bir tasavvur edin. şu an kullandığınız telefonu satıp bir arkadaşınıza ki zorda olan biri ne verirmiydiniz verirmiydiniz.

0|0
    0|0
    • 1ay

veremezdim cunku yenisini alacak durumum yok cok guzel bir noktaya deginmissin

• para ile sahte de olsa bir mutluluk satın alınabilir
    sonuçta kim gerçeğine çabalayarak ulaşmak yerine parayı kullanarak sahtesini almak istemesin ki?
    param olsun da ne kadar yüksek mutsuzluğum, yalnızlığım ya da doyumsuzluğum olursa olsun sonuçta para yokken de mutsuz ve yalnızız :D

0|0
    0|0
  • ben sorayım sana. evinde şu an elektrik olduğu ve sular aktığı için mutlu musun? bu durum seni mutlu ediyor mu? şükrediyor musun? muhtemelen hayır ama kesilse ne kadar idare edebilirsin bir düşün. para da böyle. paran olunca sevinirsin. standartların yükselir ama bir süre sonra onlar senin standardın haline gelir. bir gün kaybedersen anlarsın. işte para da böyledir. olunca çok farketmezsin ama yokluğu koyar.

1|0
    0|0
  • Ah canım ah Para lüks ev satın alıyor ama huzuru değil. Para tatili satın alıyor ama yanında sıkıcı biri varsa , mutluluğu satın alamıyor malesef

0|0
    0|0
  • çok yakınım oldukça zengin gibi abartılı hatta, hastaneye yatıyor mecbur en yakını benim ben bakıyorum, bişey oluyor ben gidiyorum, e kimsen yoksa zengin olsan ne olur ki, para yaşamda kaliteyi yükseltir ama mutluluk verir mi bilmiyorum

1|0
    0|0
  • para her ne kadar yaşamımızı sürdürmek için bir ıhtıyaç olsa da , mutlu olmanın tek yolu olarak gorulemez

1|0
    0|0
  • Parayı amaç edinmeyen çiftler en mutlu ailelerdir. Para gelecekse gelir. Amaç degil arac olsun yeterki. Kanaat önemli. olanla yetinmek önemli.

1|0
    0|0
  • Ülkemizde bunun örnegi Rahmetli Sabanci ve Engelli olan tek oğludur Allah herseye bir örnek vermiştir

1|0
    0|0
  • yani ben değişik bir çocukluk geçirdim varlığı da gördüm yokluğu da şu anda iste şükürler olsun maddi durumum çok iyi ve gerçekten de para her sıkıntıyı çözüyor yaa kullanmasını bilmek lazım ve yine şükürler olsun hiç bir derdim tasam yok

1|0
    0|0
  • Ne az para, ne çok para ikisi de mutluluğu getirmez. Paran varsa etrafında dostlarda çoğalır, paran yoksa dostunda azalır. Diyeceği o ki "Dengeli bir terazi ne sağa yatar, ne sola."
    En güzeli kendini geçindirecek kadar olması.

1|0
    0|0
  • http://i.hizliresim.com/3Anq7r.jpg

yaklaşık türkçe meali:

"paranın mutluluğu satın alamayacağını söyleyen her kimse nereden alışveriş yapacağını bilememiş."

1|0
    0|0
  • aynı problemleri ben de yaşıyorum hep sahte insanlar çevremde

0|0
    0|0
  • Para şart herseyde.

0|0
    0|0
  • valla ne zengın olma hayalım var nede buyuk hayallerım... hersey yapabılecegım kadar kücük hayaller... kımseye muhtac olmayacak kadar isim ve saglıgım olduktan sonra para sorun degıl dogru yolda helal kazanc heseyden ıyıdır

1|0
    0|0
  • para bir araç
    istediklerini elde etmek adına ama para
    mutluluk getirirmi tamamen
    bilemedim

0|0
    0|0
  • Eğer ki parayı mantıklı kullanmasını biliyorsa ve gerçekten daha öncesinde zorluk çekmişse o para ile saadeti bulma şansı çok yüksektir.

0|0
    0|0
  • Param var, huzurum da var.

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    112

Kızlar Ne Diyor 84

• Alakası yok, paranın tanımını çok saçma yapmışsın.

Maddi sorunu olan insanlar ya da zengin olmasına rağmen akılsız olanlar B'yi oylamıştır.

Benim öyle bir hayalim yok zaten durumumuz fazlasıyla iyi. Ama sağlık sorunuma bir faydası var mı paramın? Yok. Mutlu musun diye sorsan pek sayılmaz.

Para mutluluk için önemli bir etken ama dertlerin sonu falan değildir. Tanımladığın gibi de hiç değil.

1|0
    0|0
  • Para yeteri kadar oldumu güzeldir. Aç değilsen açıkta değilsen kimseye muhtaç değilsen yardım edebiliyosan elin açıksa para güzeldir. Ama kendisini paraya adamış, satın alınabilir, tüm dünyası para olmuş insanlar mutlu değiller olamazlarda. Çünkü her istediğini elde eden insan çok çabuk sıkılır bıkar ve istediği herşeye ulaştığı için bir amacı olmaz. Sağlık sorunları psikolojik sorunlar baş gösterir. Ailede para yüzünden kavgalar olur. Kısacası... DERDİ DÜNYA OLANIN DÜNYA KADAR DERDi OLUR..

2|1
    0|0
  • İkinci şık o kadar anlamsız ki :D İnsanın tek derdi para olamaz bence. Geçmişte yaşadığı anılarından gelen hayata karşı bir kırılganlığı da mutlaka olur.

1|0
    0|0
  • En önemli şey sağlık evet paran varsa daha iyi koşullarda muayene oluyorsun ya da tedavi oluyorsun, eğitim yine parayla hiç para vermeyen yoktur herhalde eğitime. Belki de bizim gözümüzde paranın bir önemi yok ama para olmadan da bazı şeyleri karşılamıyoruz tabi ki gerekiyor ama kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek kadar fazla para olunca çünkü şımarabiliriz bunlar da bir gerçek

0|0
    0|0
  • karaktere bağlı para herkesi bozacak diye bir kaide yok bazı kişiler için mutluluğa açılan kapı veya arzularına kavuşmayı hızlandıran bir araç olabilir ve kıymeti bilinir, bazıları için de yoldan çıkarıcı bir gücü olabilir gereksiz özgüvene sebep olup sevdiklerini kendinden uzaklaştırabilir vs. vs.

0|0
    0|0
  • parasız insan torpillilerin gerisinde kalıyorsa, çocuğuna iyi bir eğitim sağlayamadığı için eziliyorsa, ay sonunu getiremeyeceğini düşünüp kahroluyorsa, hastanede bile parası yok diye ölüme terkediliyorsa bana paranın saadet getirmediğini söylemeyin..

1|1
    0|0
  • Bence paran var derdin var mesala en ufağindan param varken alisverise cikarsam hiçbir sey begenmem hiçbir sey almadan gelirim param yoksa her sey guzel gelir almak isterim ama alamam.

2|0
    0|0
  • Aniden para artisi kisilerin huylarini degistirebilir. Bunye alisik degildir tabi, sarsilir, sok gecirir. Bu yuzden lotodan para kazananlar hep eslerini ve hayatlarini degistirmis, sonunda iflasa ugramis ve ilk hallerinden beter olmuslardir. Biz de o soku yasayabiliriz Şu an ani ve ciddi bir para gecse elimize. Gecici mutluluk yasayabiliriz. Oy bilmiyom. HIc cok zengin olmadim. O yuzden mutlu olup olamayacagimi kestiremiyorum da olurdum bence:)

0|0
    0|0
  • Para çoğu şeyin baş sorunu

0|0
    0|0
  • Para mutluluktur açık ve net

0|0
    0|0
  • Para evet ihtiyaç zorunluluk ama mutluluk sebebi değil sebebi olsa bile biryere kadar sonrası? paramla mutluyum diyenlerin %70 i yalan söylüyor sahte olan herşeyi alabilecek en iyi araç

0|0
    0|0
  • Parasi olup mutsuz olan maldir

0|1
    0|0
  • "Para ile sahte saadet olur." Hakiki mutluluk para ile satin alinamaz. Mesela afrikada ki bir cocuk ayaginda giyecek ayakkabisi olmamasina ragmen ufacik bir tahta oyuncaga eger seviniyorsa, ya da eve geldiginde huzurlu bir yuvan sicacik bir ailen varsa iste mutluluk budur. Yoksa para oldukca herkes kendi dunyasina cekilir. Bireysel mutlu olur. İste bunun adi sahte mutluluktur.

0|0
    0|0
  • multimilyoner olmayiyim parami yonetemem ama her ay bir yerden hic calismadan yuz bin gelirim olsun onume gelene ihtiyaci olana yasliya hastaya engelliye mutsuza para dagitiyim gunumu her gun boyle insanlari bularak gecireyim mesela cop toplayanlara evsizlere yardim etmeyi her godugumde cikartip en az iki yuz vermeyi kim istemez hem paran olsun hemde kendine zevkine sefana harcicagn yere topluma harca mutlu ol bitmiştir iste bu

0|0
    0|0
  • Para hersey değil mutlu hülebildiğin bir ailen varsa yaşadığın yerin önemi yok bence. Hava atmak yerine ihtiyaçlarına höre alışveriş yapılmalı ve fazla para samimiyetsiz insanları çeker

0|0
    0|0
  • bazı isteklerde para geçmiyor malesef ve o zaman mutsuz oluyorsun :)

1|0
    0|0
  • bana para verin size mutluluğun rsmni çizeyim

0|0
    0|0
  • Parasi olupta hala derdim var diyen yetinmeyi bilmeyendir. Her seyi ayni anda isteyendir. Fazla simarmistir.

0|1
    0|0
  • Parayla saadet olsaydi tüm zenginleri mutlu görmeliydik 😊😊😊😊

0|0
    0|0
  • Para mutluluk getirmez sözü sadece insanları avutmak için uydurulmuştur. Fakir ve aç insanların bu söze göre çok mutlu olmaları gerekiyor değil mi?

2|0
    0|0
  • Cok param olsa mutluluğu ben yaratirim 😃 insanlara ve hayvanlara yardim etmekten, alisveris yapmaktan mutlu olan bir insaim mesela 😃

1|0
    0|0
  • Para daha büyük dertlerin getirisi olur

0|0
    0|0
  • Para para para

0|0
    0|0
  • B dedim

0|0
    0|0
  • Parayla kudurmazsa Mutlu olur tabii insan.. önemli olan sandıklara sarıp sarmalamak değil.. paylaşmaktır

0|0
    0|0
  • İntihar vakaları zenginlerde daha fazla

0|0
    0|0
  • param olsun 3 gün yaşayacak isem rahat yaşayıp öleyim genç öleyim valla gözüm arkada kalmaz :)

1|1
    0|0
  • Herşeyin fazlası zarar olsa da parasızda olmuyor bu bir gerçek

0|1
    0|0
  • Parayla saadet olmaz ama parasız hiç olmaz ;)

0|0
    0|0
  • Kesinlikle değil

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    54
Yükleniyor...