Ísitme engelliler icin "Ísaret Dili" ögrenmek istermiydiniz?

Merhaba.
Bugun nerden aklima geldiyse duyamadigimi, isitme duyumu kaybettigimi hayal ettim.
Sarkilari, sesleri, doganin hayatin tüm. güzelliklerinin sesini duyamayacagimi düsünmek bile cok etkiledi. Rahatsiz etti..
Türkiye de yaklasik 2 milyon kisi isitme engelli. Ve tek iletisim kaynaklari isaret dili..
Bu dili ogrenip hem isitme engellilere faydali olmak hem bu sekilde bir meslek sahibi olmak istermiydiniz?

Not; Sarkiyi isaret dili ile seslendiren Mevlüt ve Sevil SAGLAM.. Dogustan duymuyorlar ve evliler.. Youtube de sarkilari isaret dili ile sunup bu konuya dikkat ceken iki egitmen ayni zamanda..

Güncellemeler:
1ay ...

0|2
9|22

En İyi Erkek Görüşü

• Muhteşem ve çarpıcı
    Teşekkür ederim bunu paylaştığın için...

1|0
    0|0
    • 1ay

Rica ederim. Gecenin bir yarisi yorum gelecegini bile düsünmüyordum. Bende sasirdim. Amacim bu konuya. dikkat cekmekti..😊

• 1ay

Amacına ulaştın. En azından benim için.
      Çok çok teşekkür ederim.
      Ne kadar şükretsek az kalır...

• 1ay

Teşekkür ederim

En İyi Kız Görüşü

• Bu konu hep aklimda hep isaret dilini ogrenmek istemisimdir bunada minubuste isitme ve konusma engelli birine rastlamistim bir turlu soforle nereye gidecegi ve kac para verecegi konusunda anlasamamislardi o an keske bilsemde hem bayanla konusup nerde inecegini anlasam hemde minibuscuye aciklayip oona yardimci olsam diye dusunmustum odur budur isterim

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Güzel bir uygulama ama bizim ilk önce öğreneceğimiz dil tatlı dil olmalı. Zehir zemberek konuşmalar yaptığımız sürece işaret dili sönük kalıyor maalesef. Zira, Mevlana “aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.” der.

1|1
    0|0
  • şu reklamı izledikten sonra çok istedim öğrenmek ama maalesef bunun için uygun bir yerde yaşamıyorum.

ama ilk fırsatta bu isteğimi gerçekleştirmek istiyorum.
    https://www.youtube.com/watch?v=dum5Digiis8

1|0
    0|0
    • 1ay

Cok cok guzelmis.. izlememistim. Tesekkurler.. 😊

• 1ay

her izlediğimde duygulanıyorum Muharrem'in mutluluğuna :)
      rica ederim...

• 1ay

Mesela muharrem boyle karsilamis benim bir tanidigim vardi isitme engelli ama hicbir sekilde insanlarin onunla isret diliyle konusmasina izin vermiyordu ve tabartili bir sekilde agzini oynatip tane tane konusanlara gicik oluyordu engelli olmayan her insan nasil birbiriyle konusuyorsa onunlada o sekilde konusulmasini istiyordu

• ben dünyada iletişim kuramayacağım insan olmasın istesemde daha ingilizceyi ana dilim gibi konuşmayı beceremedim.

körler için yazı dili çok ilgimi çekiyor ama okuyamadım da yazamadımda bir türlü

işaret dili ise bir ara ilgimi çekmişti şu an ilgimi çekmiyor ama imkan olsa kursuna giderdim.

1|0
    0|0
  • Çok isterdim.

1|0
    0|0
  • iyi olur aslına hatta samsungun bir reklam filmi vardı sürpriz yazpıyorlardı bir tane işitme engelli arkadaşa duygulanmıştım bayaa

1|0
    0|0
  • az çok bir şeyler biliyorum ama isterdim

1|0
    0|0
  • bu konuda çeşitli kurslar mevcut bir dönem aktif olduğum bir dernekte verilmesi için çaba göstermiştim. çünkü işaret dili neredeyse evrensel yani hangi ülkeden olursa olsun o insanla anlaşabileceğiniz bir dil.

1|0
    0|0
  • bence bilinçli her insan öğrenmeli.. zor durumlarında onlara yardımcı olabilmeli.. hepimizin başına gelebilir bunlar.. herkesin bilinçli olması bu tür arkadaşlarımızı daha çok mutlu et.. dünyada en önemli şeydir iletişim kurabilmek.

1|0
    0|0
  • Alfabadek harflerin el işaretleriyle gösterilmesine dayalı anlaşma şekli öğrenmiştim işitme engelli bir arkadaştan. Bunu kullandığım zaman bile işitme engelli bir insan çok seviniyor. Daha fazlası neden olmasın.

1|0
    0|0
  • Evet.

1|0
    0|0
  • Beden diliğiyle bizi anlatmaya çalışabiliriz

1|0
    0|0
  • Herkes ister ama kimse uygulamaz

1|0
    0|0
  • Cok haklisin..

1|0
    0|0
  • Olabilirdi aslında ne güzel

1|0
    0|0
  • Biliyorum.

1|0
    0|0
  • ben isterdim ve hatta okullarda ders olarak verilmeli

1|0
    0|0
  • eskiden bayağı biliyordumda kullanmaya kullanmaya unuttum

1|0
    0|0
  • Paylaşım mükemmel. Ellerine emeğine sağlık.

1|0
    0|0
  • yok bea ne uğraşcam :D

1|0
    1|0
  • Çok isterdim isaret dilini bilsen çok güz olmazmıydı. Ama tembellikten öğrenmiyoruz.

1|0
    0|0
  • Geçen hafta başladım bu yüzden

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Isterdim ben zaten %50 işitme engelliyim belkide geleceğin tam sağırıyım

1|1
    0|0
  • Evet ama ilerde

1|0
    0|0
  • MaşaAllah ya.. Çok çok çok güzel..

1|0
    0|0
  • Evet, aklımda var zaten bu yapacağım.

1|0
    0|0
  • Bir arkadasimin annesi doğuştan duymuyor. O teyzeyle anlasa biliyordum.
    Ama tam anlamiyla öğrenmek isterdim.

1|0
    0|0
  • Evet ögrenmek isterdim

1|0
    0|0
  • ben öğrendim 2 ay önceye kadar.

1|0
    0|0
  • Isterdim

1|0
    0|0