Bir ülkede yaşayan herkesin görüşüne saygı gösterilmesi gerekmez mi?

Sabah saat 6'da ezan sesiyle uyanmak sizi de rahatsız etmiyor mu? Artık alarmlı saatler, telefonlar varken neden hala taş devrindeymiş gibi camiden gelen sesle bütün namaz kılan ve kılmayan herkesi uyandırıyorlar? Ben gece biraz ses yapsam hemen polisi aramaya yeltenen insanlar, rahatsız olanlar, her sabah neden beni uyandırmaktan utanmıyor peki? Komşum namaz kılacak diye ben de uyanmak zorunda değilim sonuçta. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Not: Din dersi vermeye kalkan arkadaşlara cevap vermeyeceğim, benim amacım tamamen uyuma hakkımı savunmak, İslamla bir sorunum yok. Bunu da belirtmek istedim.
Sevgiyle kalın :)

0|2
14|36

En İyi Erkek Görüşü

• Müslüman Türkler ; Hristiyan Türkleri 1925 yılında islamı kabul etmediler diiye karamanlı türkleri yunanistana sürgün eden insanlar sen neyin kafasını yaşıyorsun
    din uğruna kendi ulusuna hristiyan diye düşman olan sivri zeka bir millet

1|0
    1|1

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 35

• Oruç tutmayanların uyurken ramazan davulcularına kızmaları gibin... Esasında Ezan irite edici rahatsız edici değildir tabi bazı camilerin megafonları falan hakkaten insanın kulağının miken cinsten. Tam dibindeyse yapcak bişi yok...
    Ne diyeyim bilemedim ama açıklama kısmını es geçersek vea sırf soruna odaklanısak kimse kimseye saygı duymak zorunda değil. Sadece saygıızlık yapmamak gerekiyor... Bu yaşanan olay da tabu kısmına giriyor.
    Eğer müslümansan bundan şikayette bulunman bir kere saçma olur, değilsen haklısın yerden göğe kadar.

1|0
    0|0
  • Hayır gerekmez. Hele hele ezan sesini şikayet edeni ülkeden atacaksın, resmen yaptığı kışkırtmak. Madem beğenmiyorsun niye yaşıyorsun bu topraklarda? Çoğunluk ne derse o olur. Ülkedeki ezici bir çoğunluk Ezan sesini istiyor. İşinize gelince demokrasi de dersiniz. Ezan sesinden rahatsız olan varsa ülkeden defolup gidebilir. Bu topraklarda bin yıldır ezan sesi var, ve Allah c. c. izin verirse ilelebet devam edecektir.

1|1
    0|0
  • Sen Müslüman değilmisin?
    Senin gibi aynı düşünceye sahip olanlar, aklınızı başınıza alın, ya da bizler getirmesini biliriz, Allâh islah eylesin sizin gibi zihniyetleri.
    🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷
    ALLÂH VATANIMIZI EZANSIZ VE BAYRAKSIZ BIRAKMASIN 🙏
    Âmin...

1|2
    1|0
  • Ezan sesi o kadar yüksek değil ki zaten artık her mahallede cami olduğu için sesi açmıyorlar. Bence sorun sende çok hafif bir uykun var veya uyanma evrene yakın bir saatte okununca sana uyandırılmışsın gibi geliyor. Namaz filan kılmam ama camiiden gelen ezan seni camiiye ve namaza davettir. Ayrıca hoş bir sesi vardır eğer güzel okuyan bir imam varsa. Sizin ezanı okuyan imamın sesi kötü veya söyleyişi kötüdür ya da ezan sesi fazla açıktır. Bence imamlar sadece namaz kıldırsın sesi güzel olan ve iyi ezan okuyan kişiye ezan okutturulup bütün camiilere dağıtılıp namaz saati kasetten okutulursa rahatsız olacağını düşünmüyorum. Algı meselesi bilinçaltına yerleştirilen düşüncelerin de etkisi olabilir. Bu kadar herşeye muhalif olmayın. Hiç ezan sesi duymak istemiyorsan kulaklıkla şarkı dinleyebilirsin birçok çözüm mevcut. Sırf politika veya insanları birbirine düşürecek bu tarz soruların sorulmasını doğru bulmuyorum. Bence ezan sesi yüzünden uyanmıyorsun eğer ezan yüzünden uyanıyorsan daha bir sürü çözüm var

1|0
    0|0
  • Evinizi Camiye uzak bir mesafeye seçersiniz
    bu sorunu kısmen çözebilirsiniz
    kulak tıkaçlarıda var aslında.. buda.. bir seçenek

Yurt dışında yaşasaydın kilisenin yakınlarında olsaydı evin saat başı çan sesinden rahatsız olsan bunu dile getirsende insanlar bu önerileri.. sana sunardı

1|0
    0|0
  • Seni rahatsız eden başkasını rahatsız etmiyor neticede. Bu işin sonu yoktur. Bu ülke müslüman ülkesi olarak geçiyorsa saygı duymak zorundasın.

2|1
    0|1
  • Ezandan rahatsiz olursun ama barda ya da midelli bir arabadan arsiz bela nin sesi gelir mutlu olursun dimi kibarca sana soylicem tek sey senin dusunceni ozgurlugunu sorunu dogumunu mujdeleyen ebeni skiyim :)

1|2
    1|0
  • Yani tabi seninki de farklı bir bakış açısı aslında müslüman yaşayan oranı daha az bir ülkede yaşasaydık dediğine tamamen katılabilirdim de ülkenin çoğu müslüman. Daha doğrusu müslüman olduğunu zannedenlerle dolu.

1|0
    0|0
  • Seninde halkının büyük bir çoğunluğunun müslüman olan ve asırlardır süre gelen dinimizin bir parçası olan ezanlara saygı göstermen gerekmez mi? 99 insan bir şeyi yapmak istiyor ancak 1 kişi rahatsız oluyorsa bu yapılmak istenen işi yapmamak mı gerekir yoksa o 1 kişinin saygı ve tahammül göstermesi mi gerekir?

1|1
    0|0
    • 1ay

O 99kişi bunu beni rahatsız etmedende yapa bilirler dimi? Bir alarm kullanmak zor olmasa gerek

• 1ay

Sana dinimizin bir parçası diyorum. Dünyanın neresine gidersen git ezan okunduysa namaz vakti gelmiştir. Kimse alarm çalınca hadi namaza demiyo güzel kardeş. Senin rahatsız olmaman için ben daha iyi bir yol biliyorum. Elindeki parmaklarını kulağına götür 2 dakika bekle rahatsızlığın geçer garanti veriyorum bak.

• görüşe bağlı.. ve ulkeyede bağlı birazda.. sen kalkıp allah a kitaba atalarina devletine milletine söversen.%99 u müslüman bir ülkede olduğunu unutup avrupai konuşursan Ozaman bende 112 yi arar dusuncesininde esiktekininde, besiktekininde, yedi sulalesinide hastaneye sevk ederim.. elimden geldiği kadarıyla

1|1
    0|0
    • 1ay

Çok tatlısın sen de :)

• 1ay

sende üzerinde isot bulunan çikolata gibisin.. tabiiki kimsenin seni uyandırmaya hakkı yok. sadece güzel düşün.. ya da duymak istemiyosan bunun için birşeyler yap. sana bu konuda saygı duyarım

• 1ay

mesela kulaklarına pamuk tıka.. baktin olmuyor kulaklarına şiddet uygulat.. duyu organını kaldır ortadan

• İfade özgürlüğü elbette olmalı ama tabiki bir kıriteri var karşındaki insanın inancına ve görüşüne saygılı olmalısın ama günümüzde böyle bile olsan bazı banaz kesim böyle insanlara bile saldırmaktan geri durmuyor.

1|0
    0|1
  • Peki...

Bende dini yasamak istiyosam ve ezanima mudahale etmeyin , o seste huzur bulmak istiyorum desem ne olacak?

1|1
    0|1
    • 1ay

Aç youtubeden dinle canın istediği kadar. Ben müzik dinlemek isteyince son ses açıp tüm mahalleye dinletdirsem, böyle huzur buluyorum desem. Hoş olur mu?

• 1ay

Bir ulkenin %85_90 i raziysa ve istiyosa kalan kesim ya uyacak ya uyacak.
      Din degerdir , kutsaldir

Sende kulaklik takarak uyursun ozaman. duymak istemiyosan , caresi cok

• Bu paylaşımı İran gibi bir ülkede yapsaydın anlardın görüşlere saygıyı ve sevgiyi ! Ezanların okunması bizler için hem dini hem de milli olarak büyük faydası olduğunu ve ezanların bu ülkede susturulduğunda başımıza neler gelebileceğini sen de bende çok iyi biliyoruz açıklamama gerek Yok , müslüman komşu ülkelere baktığında durum ortada görüşüne yine saygım olduğunu ve senin de görüşüme saygılı olacağını bildiğim için ezanların olmadığı bir ülkeye gidip vatandaşı olabilirsin bu sayrde fani uykunla birlikte Bakı uykuna dalabilirsin Rabbim Hidayet versin inş

1|0
    0|0
  • Müslümanların çoğunlukta yasadigi bir ulkedesin. Once senin saygi duyman gerekiyor. Rahatsiz olan ezanin okunmadigi ulkelere gidebilir. Kilise çanından da rahatsiz olursan yapacak bir sey yok:)

1|1
    0|0
  • Senin gibi geri kafaların bunu anlaması zor.
    Müslüman bir ülkede yaşıyorsan önce ben neden müslümanlığın görevlerini yapmıyorum diye kendine hesap sor ya da çek git başka ülkede yaşa.
    O ezanlar susmasınki senin gibiler defolup gider belki, sizin gibilerden sizin adınıza utanıyorum!

0|1
    0|0
  • Bence haddini bil Rabb'ine tövbe et.. ezan sadece namaz kılanlara değil bütün insanlığa çağrı yapıyo.. ezanın türkçesini aç bir oku.. özellikle sabah ezanında (essalutu hayrun minennevm) namaz uykudan hayırlıdır diyo.. ezanda haydi namaza, haydi kurtuluşa çağrısı yapılıyo.. küstahlık etme...

1|1
    0|0
  • sana eleştiride bulunmucan din dersi vermek yersiz zaten. ama şurası kesin ki oezanlar bu ülkeninnamusu ve şerefidir senin bunları anlayabilecğeini zannetmiyorum.

1|1
    0|0
    • 1ay

O yüzden sübyancı ve tecavüzcü oranı bu kadar yüksek demek ki

• 1ay

@deniz-97 İslami eleştirmeye gelmiş birileri hahah çoğunluk muslumansa ezan okunmasına saygı duyacaksin

• yobaz bir ülkede yaşamanın bedeli bu.

1|0
    0|4
  • turkiyede yasiyan atayizlara aciyom yatiyorsun boyle guzelce sabah saat 6ta subyanci hoca allahu ekber allahu ekber diye bagiriyor cildirmamak elde degil :)

0|1
    1|3
  • Müslüman olmamakla birlikte, bu kadar müslümanın yaşadığı bir ülkede bu beni rahatsız etmiyor. Gelenek sonuçta, saygı duymak lazım

0|1
    0|0
  • Kemik atin su yobaza.

1|1
    0|0
  • Şimdi din savucusu gelmesin der dine , ezana saldırır
    Seni tutanmi var git ecnebi memlekete ya da Alevilerin içine adamlar namaz kılmaz , ezan okumaz yerler var seni tutanmi var?

1|0
    0|1
  • Hiristiyanlar pazar günü çan çalıyor şimdi o bir gün diye savunma müslüman memleketinde olmayan insanlar bile senin kadar tantana yapmıyor saygı duyuyorlar

1|1
    0|0
  • hangi inanc yogunsa onun klasiklerine katlanacaksın yogunlugu inancsız olan bir yerde yasaman lazim

1|0
    0|0
  • Hayır ama ezanlar karışıyor o kötü oluyor aynı anda okunması gerek

0|0
    0|0
  • Evet herkesin görüşüne saygı göstermek gerekir sen sevmiyosun diye sevenlere engel olma ozaman

1|0
    0|0
    • 1ay

Soruma hangi cümleden engel olmak istediğimi çıkardın ya da anladın?

• 1ay

Onu da denedim ama olmuyor. Kulağımdaki küçücük bir küpe bile yastığa başını koyduğunda rahatsız ediyor. Bir gece kulağını tıkamayı deneyip nasıl bir duygu olduğunu gözlemleye bilirsin

• 1ay

Sen ve senin gibilerin rahat uyuması için ezanı susturalim oyle mi hayatta bazı şeyleri degistiremezsin bu böyle olması gerekiyor azınlıkta çoğunluğa uymak zorundadır herzaman

• İnsanların birbirine saygı ile yaklaşması kadar güzel bir sey yoktur hayatta ama senin o dediğin olamaz bizim ezanımız susarsa bayragımız iner namusumuz gider müslüman bir toplum olarak dediğine karşıyım bu konuda

0|1
    0|1
  • Eczaneden 50 kuruşa kulak tıkacı al

1|1
    0|0
  • bu kadar müslümanın yaşadığı bir ülkede başka görüşe saygı, hoşgörü vs. gibi kavramların tartışılması bile komik. ben de şu an yeni eve taşınsam camiye yakın ev istemem çünkü sabah namazına kalkmıyorum.

0|0
    0|0
  • Kulak tıkacı alabilirsin ezan beni uyandırmıyor sahsen 😊😇

0|1
    0|1
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 13

• Medeni oldugunu zanneden asalak bende her saat basi çan duymak zorunda miyim burda?

Demekki insanlarin kültürleri ve degerleri var onada saygi duyacaksin

3|3
    1|1
  • Ben ak partili ya da cemaatçi zırvalarından değilim. Sana din derside vermem. Ama namaza çağırılma diye bir durum var. 5 defa bu durum olmak zorundadır dini inancımızdan dolayı. Eğer evin caminin çok yakınlarındaysa rahatsız olman normal. Kiradaysan çıkabilirsin. Mülkünse eğer ztn camiyi görerek almışsındır evini. Ya alışmaya çalış ya da evini değiş. Çnkü bir kişi için 500 kişi saatini kurup kalkamaz. Kendin gbi 100 kişi bul sonra istemiyorux de. Çoğunluk denen bir durum var ortada

0|1
    0|0
    • 1ay

Mesela benimde evimin dibinde okul vardı her sabah müdürün sesiyle uyanıyordum. Ağzınızdaki sakızları çıkartın diye bağırıyordu. Napim katlandım bir süre ve çıktım sonra.

• Dinsiz birine din dersi vermek sacma olur zaten uykunu cok duskunsen ebedi uykuya dalabilirsin bizde senin gibi bos insanlardan kurtulmus oluruz 😊

1|3
    0|0
  • Anlam veremiyorum bende buna

1|0
    3|2
  • BAK ARDAKADASIM ÖGLEN ÖGLEN SINIR HUCRELERIMLE OYNADIN. MUSLUMAN DEGILSIN BELLI EZAN SESI SENI RAHATSIZ EDIYORSA ISE TÖBE TÖBE MUBAREK CUMA sektir GIT VATIKANTA SABAH 06.00 KALK

1|2
    0|0
  • Avrupada yaşa o zaman bana ezan ninni gibi geliyor valla şükürler olsun ki ezanlarimiz var. :)

0|1
    0|0
  • Haklısın

1|0
    1|3
  • Uyku hapı iç uyanmak istemiyorsan.

0|1
    0|0
  • Troll sorusu değildir umarım? Beni ezan sesi rahatsız etmiyor ama istemiyorsan namaz kılmayabilirsin. Bizim ülkemizde islam kültürümüzle sentez olduğu için et tırnaktan ayrılamaz durumunda. Ezan okunması taş devri belirtisi ise hristiyan dünyasında hala kilise çanları çalıyor. Onlarda Orta Çağ Avrupası mı oluyor?

0|0
    0|0
    • 1ay

Çan sesi duymadım hiç ama sabahım 6sında beni uyandıracak kadar yüksek sesle çalsalardı eğer ondan da rahatsız olurdum büyük ihtimal

• 1ay

Evet o daha çok rahatsı eder. Ama ezan yasaklanamaz ki burda, yani imkansız birşey bu.

• E herkesin telefonu alarmi yok ndjxj

0|0
    0|0
  • Madem ezan sesi siz ibu kadar rahatsız ediyor, o zaman ezan okunmayan bir ülkeye göç edin.

1|1
    0|1
    • 1ay

Sizler müslümansınız şeriat istyorsanuz madem arabistana irana göç edin diyecem de bize islam din dersi verene bak dinine uygun yaşamıyor giyinmiyor gavur icadı kullanıyor her haltı yerler zina ederler sevgili ederler flört yaparlar dinlerinde yasak olan ama islam dersi verirler.

• 1ay

@Gesu-2000 Bu benim şahsi görüşüm ve muhattabıda siz değilsiniz.

• 1ay

:) ama komedi bir fikir islamı yaşamış olsanız neyse ama çok komedi dinini bilmeyen birinin meydan okuması

• Hala mı aynı soru.

0|0
    0|0
  • Ama burası Müslüman bir ülke. Şahsen ben uyanmıyorum. Rahatsızsan başka odada yat.

0|0
    0|0
Yükleniyor...