Hangimiz daha hümanist?

Merhaba;
Kısaca bir giriş yaparak sorumu sormak istiyorum. Eşim ve ben muhafazakar birer aileden geliyoruz. Eşimde ailesi gibi dindar. Ben de 27 yaşıma kadar namazında niyazında tüm ibadetlerini yerine getiren birisiydim. Fakat şu an Ateistim. Ateist olduğumu eşim ve aile fertlerinden bir çoğuna söyledim. Fakat inanmamakta ısrar ediyorlar.
Hangimiz daha hümanist?

Soruya gelince;
Bir tane kızımız var. Yeni bir tane daha çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ben diyorum ki evlatlık edinelim. Bir insanın hayatı kararmasın. Hem biz sevinelim. Hem o çocuğun hayatı kurtulsun. Eşim diyor ki ben başkasının çocuğuna bakmam. Annelik yapamam. İçim asla ısınmaz. Biyolojik olarak sahip olmak istiyorum diyor. Ben ise buna çok üzülüyorum. Suriyeli, Kürt, Türk hiç fark etmez benim için bir bebeği evlatlık alalım ve onu yetiştirelim diyorum.

Sizce hümanist bir yaklaşım sergilemesi gerekmez mi? Bu konuda benden daha hoşgörülü olması gerekmez mi?

Ben mi haklıyım? Yoksa eşim mi?

Güncellemeler:
1ay Soru biraz yanlış oldu sanırım. Ben mi haklıyım? Yoksa eşim mi?

1|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• 27 yaşına kadar namazında niyazında olup ateist nasıl oldun? Çok merak ettim açıkçası. Çocuk mevzusuna gelince... Ben de senin gibi düşünüyorum. Diğer yandan eşini de anlıyorum. Anlıyorum derken... yaklaşımı doğru demiyorum, ama demek ki annelik yapamayacak başka birinin çocuğuna. Eşinin dünyaya bakış açısı seninkinden daha dar ve daha az hümanist olabilir. Bu kadar bariz bir konuda fikir ayrılığı yaşadığın hayat arkadaşınla ikinci bir çocuk pek de iyi fikir değil bence.

0|0
    0|0
    • 1ay

"Bu kadar bariz bir konu" dediğiniz şey basit bir konu değil. Fikirlerimiz düşüncelerimiz ayrı olabilir. Ben bunu kabullenerek yaşıyorum. Böyle olmasından memnun olmadığım şeyler var tabi, ama bu sebepten dolayı ne ayrılığı nede ona herhangi bir zarar vermeyi düşünmedim asla -ki hayatımdaki insanların hiçbirini kırmamaya özellikle özen gösteren birisiyim-. Onlar benim birer parçam.
      Değerli yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim.

• 1ay

Ben yollarınızı ayırın demiyorum. Ama çocuk gibi çok önemli bir mevzuda fikir ayrımı varsa bu ileride başka yerde de patlak verebilir. Değer vermek başka aynı fikirde olmak başka bir şey.

En İyi Erkek Görüşü

• Bu konuda sanırım kadınlar daha etkili yaklaşım yapabileceklerdir. Anne kavramı ve annelik duygularıyla oluşan bağı kelimelere dökülsede anlamlandırmak zor. Sizin düşünceniz güzel. Özellikle kendi çocugunuz olduktan sonra yani biyolojik olarak bu baği anlamlandırdiktan sonra evlat edinmek gayet mantıklı. Biz ilk çocuğumuz olmadan önce bunu düşünmüştük. Yeni bir can mı yoksa varolan bir cana kol kanat germek mi sorusu kapsamında. Ancak o yıllarda işler göründüğü gibi değildi sadece evlilikten kaynaklı evlat edinemiyordunuz. Kıstasları çok farklıydı. Şimdi uygulama nasıl bilmiyorum. İnsani olarak evet çok güzel bir düşünce fakat çocuk sevgi ortamında büyüyeceği için aradaki bağa dair tereddüt varsa bu düşünce askıya alınmalı veya rafa kaldırılmalı şeklinde yaklaşıyorum.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bunun hümanizmle bir alakası yok, kadınların biyolojileri ve buna bağlı olarak hisleri erkeklerden çok farklı işliyor.

Kendinizi iyi hissettirebilmek adına olaya şu yönden bakmanızda yarar var; evlat edindiğinizde eşinizin biyolojik annesi olmadığı bir çocuğa karşı ileride oluşabilecek duygu değişimleri sonucunda çocuğun hem sözel hem de fiziksel zarara uğramaması için şimdiden hayır demesi bence yeterince hümanistik bir davranış.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Hümanistleri sevmem :/ bu arada hümanistliği katmaya gerek yok mevzuya doğal olarak kendi cocuğunu istiyor.

0|1
    0|0
Yükleniyor...