Dilencilere para veriyor musunuz?

Açıkçası ben genelde küçük çocuklara veriyorum nerede olursa olsun.

Diğer türlü de eğer eli yüzü düzgün ayağı kolu sağlamsa yardım etmiyorum açıkçası.

Peki siz ne yapıyorsunuz?

Güncellemeler:
1ay Öncelikle yorumlar için teşekkürler,
Su, mendil vs. satanları düşündüm ama eklemedim soruya. Çünkü onları ben dilencilikten saymıyorum en azından karşılığında bir şey alıyorsun.

0|1
16|17

En İyi Kız Görüşü

• çok yaşlı ve sakatsa veriyorum ama genelde bir dilenci bana açım diye geldiğinde bir yarım ekmek döner ayran alıp getiriyorum tabi eli ayağı düzgün sağlamsa asla yardım etmem hatta terslerim ben sabah akşam çalışıyorum sen yüzsüz yüzsüz gelip benim alın terimi istiyosun derim :D

0|1
    0|0
    • 1ay

Bence fazla tersleme bazılarının sağı solu belli olmaz kaybedecek bir şeyi de yok muhatap olma hiç değilse atarlı seni :D

• 1ay

EİG için teşekkürler

• 1ay

Rica ederim.😊

En İyi Erkek Görüşü

• Tüm gün dükkana en az 10 tane geliyor hiç birine vermiyorum ama ayda 2,3 kez gelen teyze var onun çok fazla ihtiyacı var sadece ona veriyorum. O da karşılığındaki elindeki kalemlerden incik boncuktan uzatıyor dilencilik sayılmaz, onuda almıyorum zaten.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Aslında Bu Şuna Bağlı Ben Herzaman Bir Kontrol Yaparım. Bizim Herzaman. Çarşı / cadde gibi Yerlerde Dilence Gördüğümüz Zaman Oradaki İnsanlara Bağlı Yalan Söylüyor. ya da Cidden Paraları yoktur.
    İnsanlar Bunun için Para kazanıyorlarsa Yalanlan.
    Bunun Çabası Olmaz kendilerinin Sorunları. Biz , Paramızı Veripte Bir Yalancıya Kaybetsek Bile Yinede Saf Niyetimizden Dolayıdır
    Oyüzden Herzaman Tabikide Vermeliyiz. :)

0|1
    0|0
    • 1ay

Evet, zaten içimizden geldiği için veriyoruz. Niyet önemli taibkide. Karşı taraf belki gerçekten belki yalandan dileniyordur bunu kimse bilemez. Ama niyet önemli olduğu için bunu pekte düşünmemek gerekiyor. Başımızın gözümüzün sadakası olsun der geçerim genelde.:)

• Vermiyorum verenlerede kızıyorum. Sağlığı yerinde olan insan çalışır ona buba el açmaz. Ona para verip sayılarını artırmaya hiç niyetim yok. Çocuklarada vermiyorum çünkü onların masumiyeti istismar ediyorlar. Okulda olması gerekirken cadde köşelerinde kalması için para mı verilir. Olsa olsa yiyecek bir şeyler al en azından karnı doyar verdiğin para birilerinin içki mezesi olmaz

0|1
    0|0
  • Aynen bende öyleyim ben birşeyler satana para veriyorum çünkü onlar para kazanmanın bir yolunu arıyor ama diğerleri eli kolu sağlam sadece dileniyor

0|1
    0|0
  • gerçeklermi değillermi karıştığı için maalesef.. yardımımın doğru yerlere gitmesini istiyorum.. hatta bir teyze var emekli dileniyor.. samimiyetsz geliyor bana.. umarım doğru yerlere gidiyordur

0|1
    0|0
  • hayır.

0|1
    0|0
  • Veriyorum

0|1
    0|0
  • Bazen veririm. Ama sessiz olana.

0|1
    0|0
  • Hiç yardm. Etmiyorum devlet hep onlar gıda kömür para veriyor

0|1
    0|0
  • Olduğu kadar evet

0|1
    0|0
  • Vermem pek

0|1
    0|0
  • cok dua ediyorlar ya ondan veriyorum bir kac TL :D

0|1
    0|0
    • 1ay

Aslında bunu Allah rızası için değil para için yaptıkları için vermiyorum ben :D

• Hayır

0|1
    0|0
  • Vermiyoz

0|1
    0|0
  • cok yaslı ıse edıyorm ama calısmak yerıne dılenenlerı gorunce onlara vermıyorm

0|1
    0|0
  • Mendil satan çocuklardan mendil alıyorum. Eli ayağı yerinde olanlar haric yaşlı ve sakat olanlara veriyorum.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• çocuklara dayanamıyorum. ama dayanmak lazım. çünkü amaçları o. biliyorum ki verdiğim o parayı gidip birine teslim edecek

0|2
    0|0
  • Hayır :(

0|1
    0|0
  • Çocuklu dilencilere pek verme taraftarı değilim. Belki gerçekten ihtiyaçları vardır bilemem ama çocukların bu iş için kar kapısı olarak kullanılmasında benim de katkım oluyormuş hissi veriyor. Ayrıca çocukların ruhuna, karakterine dilenmenin iyi bir şey olduğunu kazıyor. Çocuklar dilenmemeli, kesinlikle.

0|1
    0|0
    • 1ay

Hocam ben genelde öyle durumlarda çikolata, kek, meyve suyu falan alıyorum eğer yakınımda bakkal varsa direk çocuğa veriyorum. Para versen zaten çocuk bir hayrını göremeyeceği için.

• 1ay

İşte toplumun düştüğü en büyük yanılgı bu. Benim kıvılcımımla bir şey değişmez mantığı zaten iyibir şeylerin başlamasına çoktan engel olur. Koca bir ormanı bile küçük bir kıvılcım tutuşturarak dev alevlere teslim eder. Yani bu işler, bilincin yerleştirmesi ile alakalı. Bu bilinç de birden olmaz ama zamanla, herkes bunu prensip ede ede, prensip eden insanların bunu yakınları ile paylaşması ile bu bilinç bir ateş gibi yayılarak büyür. Misal ben bu konuyu rahatsız buluyorum ve her fırsatını bulduğumda da dillendiriyorum. Bu sayede sen ya da başka birileri için ister istemez bir bilinç kıvılcımı yakmış oluyorum. Sen benimsemesen bile benimseyen birileri çıkacaktır. O kıvılcım bir şekilde yayılır. :)

• 1ay

Orası da öyle dediğiniz gibi, sen bana ben ona o arkadaşlarına bir nevi kanser gibi yayılacak bölünerek çoğalacak bu düşünce. Evet fikir güzel, her şey o masum çocuklar için ama bilmiyorum işte düşününce çok zor geliyor. Umarım bir gün dediğiniz gibi olur her şey...

• Yok. Gider marketten bakkaldan artık etrafta ne varsa birkaç kek di meyve suyuydu falan alır onu veririm.

0|1
    0|0
  • Sabah evden çıkıp, akşam eve gelene kadar geçen süre içersinde karşıma çıkan dilencilerin hepsine para versem, eve yürüyerek gitmek zorunda kalırım. O yüzden vermiyorum

0|1
    0|0
  • kapına geleni boş çevirme demiş atalarımız, amaaa bir elin verdiğini diğer elin bile görmemeli atasözünü de sana hatırlatır, yaptığın hayrı anlatma derim ;)

0|1
    0|0
  • vermem

0|1
    0|0
  • İçim ısınırsa veriyorum

0|1
    0|0
  • onların bana vermesi gerekiyor

0|1
    0|0
  • satış yapana veririm mendil su filan hepsine veririm ama dilenciye kolay kolay vermem

0|1
    0|0
  • yaşlılara ve engelilere veririm

0|1
    0|0
  • Ben para vermiyorum karnı açsa doyururum

0|1
    0|0
  • Ne yalan soyluyum vermiyorum. En son verdigimden 1 yil gecmistir

0|1
    0|0
  • Mendil satan lara veriyorum kuru kuru dilenenler gerçek. gelmiyor gözüme