Atatürk'ün kıyafet ve harf inkılabı hakkındaki düşünceleriniz neler?

Atatürk'ün kıyafet ve harf inkılabı hakkındaki düşünceleriniz neler?

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• turk dilinine.. agiz seslerine uygun olarak 29 harften olusan kokeni latin alfabesi olan yeni turk alfebesi yerinde olmustur... fars alfabesi turkcenin ses uyumu bakimindan turk insanina uygun degildi zaten... sanayilesme ve diplomasi dili icin ve egitim icin yetismis insan kaynagi icin Şu an kullanilan turk alfabesi turkiyenin ilerlemesi ve uluslasmasi icin cok onemli oldu... mevcut edebiyatida ileri tasimistir... daha onceki kulturel olarak kullanilan kelimeler turkcelesmistir... keske orhun abeceside ogretilseymis... bugun guney kore hem kendi alfabesini hemde latin alfabesini kullaniyor boyle hem kokenlerine tam bagimli nerden geldigini bilen ve sosyokulturel olarak daha dinamik bir toplum olurdu hemde gecmisteki evcut edebiyatini daha da guclendirirdi.. politik olarak ve manevi olarakta kimligini muhafaza konusunda dah guclu olurdu ama yeni turk alfabesi turk milletinin onunu acmis ve ulusal olarak hem sosyal hemde resmi dil olarak iletisimi saglamistir bugun bunu gorebiliyoruz... cagatay dilide anadoluda mevcuttu birazda o da kullanilabilirdi aslinda...

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Iyi yapmis.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Keşke daha fazlasını yapıp aksi taktirde giyinenleri assaydıda bugün kafamız rahat eder örümcek beyinli insanlardan kurtulurduk.
    Çarşaf, baş örtüsü, türban gibi saçma sapan kıyafetlerin kaldırılması gerekirdi.
    Evet Atam eksik iş yapmış...

1|0
    1|0
  • Harf ibkilabini yeni sekuler dunyaya entegre olamamiz icin yaptigini dusunuyordu. Ancak ben katilmiyorum. Neden diceksiniz? Onlar bana olsun xxx ben niye onlara olayim ki... Ama kiyafet ibkilabina katiliyorum ama oda sapka denen yahudi sembolunu kullabmamak sartiyla... Modernite taraftariyimdir her zaman ama sapkasiz

0|0
    0|0
  • şu an bizim dilimizde bir çok Arapça kelime var ne yapalım yani bizde Arap harflerine mi geçelim
    Hem Turk dil kurumu nun bulduğu kelimeler çok uydurmaca

0|0
    0|0
  • çok yerinde olmuş. öğrenilmesi çok zor ve çağdışı bir alfabe ile kalacaktık. adam medeni ülkelere özenmiş yapmış fena mı olmuş.

0|0
    0|0
  • harf e bir lafım yok ama kıyafetin bir gereği yoktu sanki :)

0|0
    0|1
  • Türkiye'nin çağdaş ve modern olabilmesi için elinden geleni yapmıştır atam..

0|0
    0|1
  • İkiside sonuna kadar lazım olan şeyler ata sorgulanamaz

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 1

• iman inancı olan olmayan vicdanen bile o adama dua edip göndermeli

0|0
    0|0
Yükleniyor...