"15 Temmuz" Darbe girisimini ilk nerede, kimden ögrendiniz? Ne hissettiniz?

Merhaba.
Yaz mevsiminde hepimizi korku ve endiseye sevkeden, yeni bir dönem baslatan "15 Temmuz" gecesi..
Olayin hic bir siyasi boyutuna girmeden sadece ilk duygularinizi merak ediyorum..
O gece neredeydiniz. Kimden ögrendiniz ve ne hissettiniz?

Güncellemeler:
1ay Ben evimizin balkonunda Ankara da ituran bir arkadasimla yazisiyordum.. Tepemizde bombalar atiliyor.. Hakkini helal et dedi.. Sok oldum ve sonrasinda TV de ögrendim. Elim ayagim titredi ama inanamadim. Heralde teroristlere onlem olsun diye koprude askerler var diye dusundum. Cumhurbaskani aciklama yapana kadar. Sala verilirken agladigimi, sanki kiyamet koptu ve mahser yerindeyiz hissini duydum..😪
1ay Belli bir partiyi degil Atatürkcü düsünceye sahip, cumhuriyeti, demokrasiyi, özgürlükleri savunan, ayni zamanda inanclarina sahip cikan bir birey olarak "15 Temmuz" gecesi yasadigim sehirde de tanklar olsaydi hic dusunmeden ölsemde mücadele ederdim. Bunu Recep Tayyip Erdogan. icin degil Ülkem icin yapardim..

0|4
23|36

En İyi Erkek Görüşü

• O gece evdeydim.. Telefon geldi sonra haberlere baktım öyle öğrendim..
    Hissetiğim tek şey gelecekleri varsa görecekleri de var..
    Nitekim Reis fitili ateşledi bizde gerekeni yaptık..

3|2
    2|1

En İyi Kız Görüşü

• ilk tvde köprünün kapatıldığını gördüm asker bir tanıdığım var onu aradım abla darbe dedi nasıl ne oldu filan dedim tugay komutanı emretmiş hemen kalktım bulunduğum sitede o tugayda görev yapan bir tane rütbeli bir komşum onun evine gittim dedim böyle böyle o olmaz öyle şey hainliktir bu filan diye köpürdü atladık arabalarımıza tugaya gittik biz yolda giderken tvde de çağrı yapılmış tugayın önüne bir sürü araba yığılmıştı tanklar çıkamadı berbat bir durumdu karşımda 20li yaşlarında belli acemi bir asker eli titriyor emir var vur diye karşısında annesi yaşında silahsız kadın abla gelme diye ağlıyordu çocuk

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• O gün çok yorgundum erkenden yatmıştım darbe oluyor kalk kalk dediler bu saatte ne darbesi manyak mısınız olmuştu ilk duygularım.

Başarısız olacağını hissettiğim acaba kimlerin canının yanacağını merak ettiğim bir süreci takip ettim.

3|0
    0|0
  • Evde öğrendim külliyenin önünde apaçe helikopter ile cihat eden ilk birliklerin içindeydim daha sonra şehitlerimizi orada bıraktıktan sonra kumandanımız terzi enver paşa'nın hakimiyetinde isyancıları bastırmak için mit'e gönderilen ilk tahribat birliğinin içindeydim çok şükür o ekipten sadece kumandanımızı şehadet şerbetini içirdik daha sonra etlik'den gelen tanıyamadığımız başka bir kumandanın hakimiyetinde destek ekip olarak çiftliğe gidip tankı durdurmaya çalıştık.

Çok yorucuydu çok.

1|0
    0|0
  • İnternetten gördüm İstanbul da asker köprüleri kapattı diye arkadaşta çevik şubenin önüne tank çekmişler falan dedi sonra başbakan açıkladı kalkışmadır tsk içindeki azınlık tarafından yapıldı dedi sonra Tayyip başgan cnn katıldı TRT den metin okutuldu periscope den gördüm herkes sokağa çıktı falan

1|0
    0|0
  • Bu siteden ögrendim
    kalkışma oldundan bahsediyorlardı..
    sonra tv açtım izlemeye başladım öyle

1|0
    0|0
  • Arkadaşlarla oturuyordum köprü kapatıldığı haberi geldi. Terör sebebiyle sandık evden aradılar illa gel darbe var diyince sokakta yürüyerek eve gittim ama içim parçalanıyor. Dışarı çıkmam lazım diyorum. Babam abim kardeşlerim izin vermiyor. Şükür ki demokrasi kazandı!

1|0
    0|0
  • buradaydım cafede...
    kızlarsoruyorda bir soru gördüm.. sonrasında tv yi açtım..
    işte şimdi herşey bitti dedim..

1|0
    1|1
  • zaten kızılaya gidiyodum yolu asker kesti ortada kaldık arkadaşla merak ettik girdik girmez olaydım hala kabus görüyorum o günle ilgili

1|0
    0|0
  • İşten çıktım arkadaşın Avrupa yakasında işi vardı. Onu aradım ne yaptın diye hala gidemedim, köprüdeyim tanklar var dedi. Bende tank ne alaka darbe mi var diye gırgırına sordum. Hiç böyle bir ihtimal gelmiyor aklıma tabi. Arkadas bekle bir adam askere sormaya gitti dedi. Neyse adam gelince asker darbe var diyor demiş. Böyle öğrendim işte.

1|0
    0|0
  • Köprüdeydim arayıp söylediler askerler bayağı sakindi hiç olay çıkmamıştı taki millet koştuta koştura sopalarla saldırana kadar neyse sabaha kadar oturduk öyle

1|0
    0|0
    • 1ay

Bu arada kıvılcım çıkartan askeri mühimmat diye bişey yok ankaraya atılan bomba merdiven altı mühimmat yani nasıl denir güçlü askeri patlayıcı mühimmatları görüntü değil işlev verir güçlü bir güç dalgası ve parça tesiri olur ama gel görki millet bayağı saf çıktı

• Ben sahsen oradaydim ankarada oturdugum icin biraz daha geri taraflardaydik uzerimizden jetler helikopterlee ucuyordu helikopterlerden mermiler saciliyordu ilkin amerika saldiriyor falan zannettik yaralanan olen insnalar ortalik kan golune dondu buna ragmeb kimse gei adim atmadi trtyi ve genelkurmay baskanligini halk kendi kurtardi

1|0
    0|0
  • Mesaj geldi.

1|0
    0|0
  • internet'den öğrendim ve epey inter'den takip ettim olayı, arada t. v görüntülerine baktım önce olayın ciddiyetini kavrayamadım, ertesi gün anlamaya başladım ne olduğunu ama 2 gün dışarıya çıkmadım.

1|0
    0|0
  • Eniştemden

1|1
    1|0
  • Cnntürkten :D

1|0
    0|0
  • Arkadaşımdan, telefonda öğrendim...
    Önce şaka zannettim. Sonra çok endişelendim...

1|0
    0|0
  • Ben pek tv izlemem, o gece yalnizdim enistem telefon acip haber verdi. Sabah olmak bilmedi baya kotuydu...

1|0
    1|0
  • saat 10-11 arasıydı gece

1|0
    0|0
  • Televizyonda haberlerde gördüm. Ve ağzımdan çıkan ilk cümle "ahanda başkanlık sistemi tiyatrosu birinci perde"

Onca insanı öldürdüler sırf askeri küçük düşürüp, askeri devlete bağlayıp, insanların gözünğ boyayıp, başkanlık sistemini getirmek için. O çocukları.

0|1
    2|0
    • 1ay

Bunca seye ragmen halen aynimi dysunuyorsun.

• 1ay

Ben olayi siyasi boyutu disinda sordum. O yuzden o konunun derinliklerini tartismiycam.. Ancak ben bunun cok sincise yillarca orgutlenmis bir teror orgutunun ulkeyi bolme girisimi oldugunu dusunuyorum. Eminim.

• 1ay

Ben de terör örgütünü kukla olarak oynatan tayyibin bunu devleti daha iyi satmak için tezgahladığını düşünüyorum ve eminim.

• TV izliyordum.. Alt yazi gecti bbc'de..

1|0
    0|0
    • 1ay

Sonra gelişen olaylar ve sitedeki sevinen kesim ve üzülen kesim o gün sana birsey demiştim hatta 😊

• 1ay

@Blossom_ NE demistin cancagzim? Unuttum cunku o gun baya stresliydi? :)

• youtube kapanınca a haber den öğrendim sabaha kadar da takip ettim durumları

1|0
    0|0
  • Nisanlim la ayrilmistim o gün kapısına gittim gel beni öldür dedim. Başı ndan f16 geçti : ))

1|0
    1|0
  • Üstümüzde alçakça uçağı uçurandan anladım

1|0
    0|0
  • bıktım şu darbe muhabbettinden olan vatan elden gitse amerika bize saldırsa bukadar yaygara yapılmazdı yemin ediyorum

0|1
    0|0
  • Bayrampaşa daydim o ara çevik kuvvetin orda öğrendim

1|0
    0|0
  • Eniştemden :D

0|3
    0|0
  • Oyundayken arkadaşlarla onlardan köprünün kapatıldığını öğrendim. Direkt televizyondan haberlere baktım.

0|0
    0|0
  • Disarda arkadasimin dogum gunundeyken ogrendim.

0|0
    0|0
  • arkadaşlarla batak oynamıştık , sıgara içiyorduk

0|0
    0|0
  • Öğrenmeme gerek kalmadı canlı canlı yaşadım zaten... çok kötü bir histi Allah bir daha yaşatmasın.

0|0
    0|0
  • Tv gördüm koşarak ağlıyarak gittim yankların önüne atladım ölümüngöze aldım vatanım için ailem izin vermedi bende bugün gitmiceksem nezeman gidicem sedim gittim

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 22

• Gece vardiasında çalışıyordum. çalıştığım is yerinde is düşünemez olduk , is arkadaslarimla internetten neler oldugunu anlamaya çalışıyorduk. Havalimanında olay var dedikleri esnada beynimden kaynar sular dökülmüştü. Annem havalimanında çalışıyordu gozlerim dolmus halde annemi aradm hemen. ilk aradgmda acmadı ikinci defa aradgmda iyi olduğunu havalimaninin cok karışık olduğunu çalışanları korunaklı bir yere soktuklarını ogrendim. babam ve kardeslerim is yerime geldi havalimanına doğru yola çıktık. sabahı herkes zor etti. Rabbim birdaha o günü yasatmasin. cok zor. Ulkemizin degerini bir kez daha anladk bu olay sayesinde. ( Bu arada annem 15 temmuz gazilerinden)

1|0
    0|0
  • yoldaydım, izmirdeydim. ksden öğrendim:))

1|0
    0|0
  • Tv bozuktu ablam ve arkadasimdan ogrendim.
    Bilgisayardan baktim hükümet düştü yazinca korktuk 80 darbesini bildiğimiz için... çok kotu olmuştum... suriye gibi olacagiz diye korkularim vardi. Rabbim bir daha firsat vermesin kansizlara

1|0
    0|0
    • 1ay

Sahi hiç umut yok mu
      hiç mi kalmadım
      kıyılarında köşelerinde
      bugünde mi uğramadım
      hiç mi gelmedim
      aklına fikrine..

• 1ay

bak senin yüreğindede hala güzellik ve duygu kırıntıları var engelı kaldırımısın sana yazmak ıstıyorum

• 1ay

Beni sorma işte
      gördüğün gibi
      hala akıllanmadım
      hala aynı aptal aşık
      aynı yalnızlığım
      bir kağıt bir kalem
      buldum kendime
      yine durmadan
      sana yazıyorum
      yani bu kadar acı
      bunca ayrılığa rağmen
      hala adam olamadım
      her şey bıraktığın gibi
      yani ben hiç akıllanmadım
      hala aynı aptal aşık
      aynı yalnızlığım..

• Teyzemler bizdeydi beraber eski düğün kasetlerini falan izliyoduk o gün çok güldük başımıza bişey gelcek dedik saat 21.30 civarında jetler geçmeye başladı anlayamadik sonra internet hızı kesildi hiçbişeye ulaşamadık yarım saat sonra televizyonu açtık darbe vs ilerleyen saatlerde evin önünden 8 tane tank geçti (mamak Eşref Akıncı Kışlası evimizin yukarısında) meclis bombalandıkça evin camları titriyodu gece 1de sela okundu çok kötüydü Allah bidaha fırsat vermesin. Zaten vermedide

1|0
    0|0
  • O gün hiç televizyon falan izlemedim, erkende yatmıştım. Sonra bir ara uyandım buraya girdim kafa dağıtmak için. Burada soruda gördüm. Hemen gittim televizyonu açtım izledim işte.

Ya ilk şaşırdım, başarılı olacaklarını zaten düşünmüyordum ama sinirlendim.

Annem de erken uyumuştu, babam çok geç geldi o gece. Ben kimseden duymadım yani. Anneme söyledim hiç dikkate almadı devam etti uyumaya.

0|0
    0|0
  • Evde tv yok. İnternetımızde baglanmamıstı. Kız kardesımın kocası polis ızınlıydı cagırılmıs gerı kardesım aglayarak aramıstı. Nasıl korkmus ankda tam olayların ıcınde kalmıslar

1|0
    0|0
  • Burdan biriyle konuşuyordum ugursuz cocuk 🙈 köprü kapatıldı dedi tv yi açtım hersey tv yi açmam ile başladı. Sadece korktum.

1|1
    0|0
  • Once bir guldum sonea halimiza uzuldum

1|0
    1|0
  • Biz hastanedeydik hicbir sye duymadik hastaneden cikinca ogrendik

1|0
    0|0
  • Hükümetin, bakanlıkların sorduğu sorular gibi bir soru sormuşsun.
    15 Temmuz gecesi, İstanbul'a uçuşumuz vardı. Fakat havaalanında mahsur kaldık (uçuşlar iptal edilmişti).2 gün sonra, İstanbul'a dönebildik.

1|0
    0|0
  • Ailecek oturup televizyon izlerken gördük dizimizde vardı o gün izleyememiştik ben çok korktum o gün

1|0
    0|0
  • Çalışıyordum öyle öğrendim birşey hissetmedim.

1|0
    0|0
  • Tvden ögrendim herkese ben haber verdim

1|0
    0|0
  • Tv de canlı yayında

1|0
    0|0
  • japonyadaydım ve uyuyordum saat farkı malum sabah uyanınca haberlerden öğrendim

1|0
    0|0
  • helikopter sesine uyandim o kadar yakindi

1|0
    0|0
  • Cafede oturuyordum, nette dolaşırken öğrendim, kalkıp hemen eve geçtim..

1|0
    0|0
  • Antalya'daydım tvden ögrendim

1|0
    0|0
  • Yanıma telefonumu almamıştım ve yemekteydim.
    Döndüğümde babamdan öğrendim. İnanmadım televizyonu açtım, telefonuma baktım.
    Bir şey hissetmedim.. Twitter'da dolaşan videoları görene kadar.

0|0
    0|0
  • Asker tanıdığımız aradı "buralar karışık" vb dedi.
    Tsk girişimde bulundu sanıp sevinmiştik.

1|0
    2|0
    • 1ay

Tsk girisimi olsa bile sevinmenize cok sasirdim gercekte. Hangi siyasi goruste olursaniz olun Darbe iyi bir sey degil,.

• 1ay

@D3V1L Abartmayın isterseniz beyfendi.

• 1ay

Tamam siz kendinizi dusunun..

• İnternetin yavaslamasindan anladim. Kesin bir olay var dedim. Sonra annemle babamin sasirma sesini duydum. Salona bir gittin "TSK YONETIME EL KOYDU" yazisini gordum. Cok kotu oldum. Ulkem icin endiselendim. Suriyelulerin durumuna dusmekten korktum. Jetler alcak ucus yapinca cok korktum.

1|0
    0|0
  • kuş adasında sahilde saat 10 da izledim. çok sevindim devrim mi oluyo acaba diye bir an :D

1|0
    2|0
    • 1ay

Sevinmek niye? Insan darbe iluyor diye sevinir mi ya.

• 1ay

askeriyenin çok ezildiğini tsknın hakettiği değeri görmediğini ve devletın karsısında sesını cıkartamayacak duruma geldiğini hepimiz biliyoruz. ve tsknın gücünü göstermesi hoşuma gitti ve yapılan acıklamada ataturkun ilke ve inkılaplarının yoksayılması gibi acıklamaları vardı. laik bir girişim olduğunu düşündüm ama olay tamamen kürt çalar çingene oynara döndü

• 1ay

Farkli bile olsa darbenin hic bir iyi tarafi olamaz.. Tabi ki. sizin dusunceniz yinede..

Yükleniyor...