Atatürk'ün bu sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

"Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin?"

Ülkemizde cinsiyet eşitliği bilinci gün geçtikçe azalıyor, gün geçtikçe diğer ortadoğu ülkelerine benziyoruz.

Bu söz hakkında düşüncelerinizi ve nasıl yorumladığınızı bilmeyi çok isterim.

0|1
3|16

En İyi Erkek Görüşü

• Katiliyorum. Erkeklerin haklari artik koruma altina alinmali. Erkekler sosyal, kulturel ve toplumsal yuk altinda ezilerek siddet eylemlerine itilmemeli. Erkek cocuklarinin amcalara goster ve benzeri sekillerde tacizine son verilmeli. Kadin sunnetine verilen tepki erkek sunnetine de verilmeli. Erkek mahremiyeti korunmali. Erkekler zorunlu askerlik hizmeti adi altinda kolelige maruz birakilmamali. Erkek hastalara da mahremiyet hakki taninmali. Ataerkil yapiya artik son verilmeli ki erkeklerin magduriyetleri giderilsin ve farkindalik yaratilsin. Erkek adam aglamaz, erkek adam döver, askere gider, utanmaz gibi sacmaliklara son verilmeli. Kadinlarin ozgurlugu erkeklerin ozgurlugunden geciyor. Tektiplestirilmis erkek modelinden vazgecilmeli ve erkeklerin haklari konusunda bilinc artirilmali ki her turlu siddet eylemi azalsin.

1|0
    0|0
    • 1ay

Cinsiyet rolleri yok olsa bunların hepsinden kurtulacağız aslında. Erkek koruyucu kadın hizmetkar algısı ülkeyi iki cinsiyet için de katlanılmaz hale getiriyor.

• 1ay

Dogru

En İyi Kız Görüşü

• Atamı çoğunluğun sevmediği bir toplumdan bu bilinci beklemeyelim.

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 15

• Ben RTE nin sözlerine bakarim. Gerisi mühim değil

0|2
    1|1
  • "Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Şu kısma şunu demek istiyorum (Yok bilmiyorduk amna koyiyim)

0|0
    1|0
  • Atatürkçü insanlar giderek azalıyor, ne yazık ki. Her gün biraz daha araplaştırılmaya çalışılıyor ülkemiz.

1|0
    0|0
  • Evet bunu senin sorunun altındaki soruda görebiliyorum

http://i.hizliresim.com/WbzRPQ.png

0|0
    0|0
    • 1ay

Alakasız.

• 1ay

Bu nasıl kadınların toplumdaki yeri oluyor ya? 2 swinger çift görünce bütün ülkeyi swinger sanıyorsundur sen şimdi.

• 1ay

Bir beynin olmadığımı düşünmemi sağlıyorsun bunun kadınların yeriyle alakası yok banane kadınlardan ben hemcinslerimi düşünüyorum, nasıl bir algı ulan bu erkekler her zaman ezici üstünlük içindeymiş gibi bir haliniz var kepaze düşüncelerinizden kurtulun artık, bu erkeği böyle yapan nedir? toplumsal bir baskı, kadının cinsellik kısıtlaması erkeğin üstünde kurduğu baskıdır. Yani cinsiyetçiliği yapanlar artık kadınlar bunu anlatmaya çalışıyorum anla artık anlaaa

• Çok haklı bir söz.

0|0
    0|0
  • Atam ne demişse güzel demiştir.

0|0
    0|0
    • 1ay

Böyle düşünen çok insan var ama Atatürk'ün ideolojilerini uygulayanlar %1 bile değil.

• 1ay

Ben uyguluyorum başkalarını bilemem. Kadınlar hakkında yazdığım benceyi okursan anlarsın.

• benim nezdimde kadın zeki bir varlıktır yalnız şu bir gerçektir ki çalışacak kadın evladını başka birine emanet ederek büyütecekse neden çocuk yapsın ki yani çalışan kadın bence çocuk yapmamalı ya da anneden daha iyi kim yetiştirebilir ki evladını bakıcımı?

0|0
    0|0
  • Hiç ortadoğu ülkesi gördün mü?

0|0
    0|0
    • 1ay

İran'da bulundum. H
      İran halkının Türk halkına göre çok daha açık görüşlü olduğunu düşünüyorum.

• 1ay

HALK DİYORUM HALK

• 1ay

Tamam inandım sana:) Bütün halkla gün yapmış olmalısın:)

• kadın erkek eşit hiç farkı yok.

0|0
    0|0
  • Azalıyor mu? Önceden daha mu çok tu?

0|0
    0|0
    • 1ay

Önceden insanlar mecliste kadın düşmanlığı yapacak kadar utanmaz değildi. Eskiden çoktu evet ama köy kahvelerinde çoktu, o zihniyet ülkeyi yönetiyor şimdi.

• 1ay

Tabi :D Şuanki yönetim senin gibi eril zavallıların işine geliyor çünkü. Atatürk'ün yaptığı tek aptallık bu halkı insan yerine koymak. Bu ortadoğu çöplüğünde çürümeyi hakediyorsunuz.

• 1ay

Hadi hadi. Saçmalamayı bırak ta derslerinle ilgilen. Seni ciddiye alsam kültürüm ile duvardan duvara çarparım. 😆

• boş konuşuyorsun

0|0
    0|0
  • Nerede ne zaman söylemiş bilen yok.
    Sorgulama düşünme hemen atla üstüne.
    Sonra da herkes koyun bir sen zekâ küpü ol.
    Böyle de tipler var ülkemizde...

Ben müslümanim, neyi nasıl düşünecegimi de, neyi yüceltecegimi de belirleyen şey, dininin şeriatıdir. Tek referansim dinimdir. Hele hele ben Masonum diyen birisinin dedikleri benim referansim olamaz...

Not; Uşağı Cemal Granda, anilarında anlatıyor bunu. İlkokul seviyesi tarih bilgisine sahip olanlar, az ötede oynayın...

0|0
    0|0
  • atatürk ün böyle bir sözünü duymadım.

0|0
    0|0
  • Asagidaki yorumlarda senin bu soruyu sorma amacin apacik ortada. Senin derdin atatürk degil sadece provakasyon yapmaktir.
    kilicdaroglunun eski aile bakani hakkinda söylediklerini unutuyorsun galiba. Mecliste kimin kime saldirdigi apacik ortada. Zamaninda ülkenin topraklarini yahudilere parsel parsel peskes ceken dedelerinizi ve soylarinizi ataniz kabul edecek kadar kani bozuksun. Bu ekmalistler yüzünden senin gibi veledi zinalar cogaldi. Keske baban disar bosalssydida dogmasaydin mk ülkeden beyni olmayan bir cahil eksik olurdu. Atanizla birlikte artik tarihin sayfgalarinda bile yer almayacaksiniz. bunlar son cirpinislariniz. Bitti isiniz. havlayin durun böyle sosyal medyada.

0|1
    0|1
  • Atatürk kadınlara çok saygiliyd

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Piiiiç atagöt

0|0
    0|0
  • Katılmıyorum

0|0
    0|0