Ateizm hakkında sorularıma yardımcı olur musunuz?

Yıllarca düşünmemin sonucunda son 2 haftada aldığım olgunlaşmış bir kararla dinsizliğe adım attım şu an kanıksadığım geleneksel örflerim aktif yani geçmişimden kalan dinsel ögeleri özümden çıkaramıyorum. dinsiz arkadaşlar bu aşamaları nasıl atlattılar? ve toplumda karşılaşabileceğim tartışmalara girmemek adına mantıklı olan ateist olduğumu gizlemek mi olacaktır?

0|0
3|12

En İyi Kız Görüşü

• Bak atamazsın çünkü alışkanlık haline gelmiş kültür gibi düşün ben ateistim ama halen yemek yerken helal haram soruyorum arkadaşlarım nasıl ateistsin diye soruyor gülüyorum napalım alışkanlık o yüzden takma :) ve herkezzde söyleme seni yargılarlar bu seni üzer sen ne olduğunu biliyorsan tm

0|1
    0|0
    • 2ay

sağol ya bunu sormam gerekiyordu birilerine şimdi daha bilinçli ve daha rahatladım.

• 2ay

evet ilk zamanlarım ve bir rehber yok olması da gerekli mi bilmiyorum ama sanki toplumsal hayatta şu an düşünemediğim daha nerelerde beni olumlu ya da olumsuz etkiler bilmiyorum ve inananlarada hali hazırda acıyorum

• 2ay

sizler dogruluga ve durustluge inanan insanlarsiniz diye biliyorum oldugun gibi yasamak ama kurani gercekten agizdan dinlemissiniz yani turkce melini duzgun bir dille okumaniz dinlemeniz yani sadece kurani ekleri degil goruslerinize farklilik katabilir

En İyi Erkek Görüşü

• Dini alışkanlıkların zamanla geçer, dert etme. Benim mesela şu anda hiçbir dini alışkanlığım yok. Hiçbir şekilde Allah kelimesini kullanmıyorum. Sen de kullanmaya kullanmaya bir süre sonra alışacaksın.
    Her yerde Ateizm konusunu tartışmana gerek yok, sırf bu yüzden çok tepki alırsın. Çoğu zaman umursama, takma. Biliyorsun bizim ülkemizde hürriyet özgürlüğü diye bir kavram yok, o salt teoriden ibaret.

Samimi bulduğun ortamlarda tartışabilirsin. Ama sürekli de tartışmak gerektiğini düşünme. Ben ciddiye aldığım müslüman arkadaşlarla arada bir tartışırım. Bu arada ateist olmak sürekli din konuları üzerinde tartışmak anlamına gelmez. İstemezsen kimseyle tartışamazsın, bu sana bağlı bir durum. Kendini nasıl iyi hissediyorsan öyle davran.

İnsanların dinine küfretme, hakaret etme. Sonuçta onlar da inanıyor; dini değerlere toplum içinde saygı duy. Ateistlerin arasındayken dinlere sövebilirsin sıkıntı yok, ama bunu inananların yanında yapma. Her yerde ben ateistim deme.
    Dediğim gibi süregelen dini davranışların onlarını kullanmadığın zaman yok olmaya başlayacak. İlk başlarda bu durum normaldir ve çoğu insan da senin gibi bu aşamadan geçiyor. Bir gün gelecek hiçbir şekilde bu alışkanlıkları hayatında uygulamayacaksın.

Ateizm, şüphecilik kitapları oku. Daha da mantığa doğru ilerlersin.
    Kitap oku, her türlü, yalnız Ateizm değil; istediğin konuda. Bu sayede hayata bakış açında değişir ve geçmişteki yaşantının yok olması daha da hızlı bir boyut alır.

0|1
    0|0
    • 2ay

değerli tavsiyeleriniz uyarılarınız için çok teşekkürler

Kızlar Ne Diyor 2

• Takma oluruna bırak zamanla zaten bırakacaksın ama böyle takıntılı sıkıntılı bakış açısında kalırsan kurtulamazsın Ne zaman dini düşüncelerin gelir bu farkındalığı farket

0|1
    0|0
    • 2ay

su farkindalik diye tanimladigin seyi banada acsana farkina variyim cok açım bu konuda bu yeni ve ozgur hayati taniyabilmem icin tek carenin sen olduguna inaniyorum nolur tek bir tane mantikli cumle kur

• 2ay

@aliyunus Takıntı haline getirme özet bu

• 2ay

@Kaşif1998 inanki bana takabilicek seviyede olduguna inanmiyorum

• Nouman ali khanin kader videosunu izlesene begenmezsen bir dk da kapat

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Ateist olup, Islam kültürüne dayanan cok kisi var özellikle Arap ülkelerindeki Ateistler.

Bu kültürel etki artik sende yavas yavas azalacak ama tabiki.
    Zaman icinde azalsada tamamen yok olmayacak bunuda bilmelisin.

Tamamen yok olamaz cünkü sen bu yasa kadar bu kültür ile yetismisin.
    Kafa takmana gerek yok, sen sonucta Dinsiz olmusun, kültürel izleri hala kismen tasisanda artik bunlarin senin icin Dini bir anlami yok.

Dinsiz olmani gizlemek olayina gelirsek. Zor soru seni ve cevreni tanimiyoruz ama yanlis kisilere söylersen ciddi sorunlar ortaya cikabilir.

Yakin arkadaslarina söyleye bilirsin ki sonuc olarak bazilari ama seni terk edebilir dedikodu yapabilir ya da ailene söyleye bilir. Ailene söylemek konusuna gelirsek, kendin bilmelisin ben senin aileni tanimiyorum, bazilari var bunun yüzünden evlatliktan atiliyor.

Yabanci ortama geldiginde ama söyleme, elleki yobazlara hic söyleme.

0|1
    0|0
    • 2ay

birçok bakış açısından değerlendirip bana açıkladığınız için çok teşekkürler

• Şöyle düşün yapman ve yapmaman gerekenleri sen kendin karar veriyorsun bu yüzden geleneklere ya da o tarz şeyleri ayak uyduruyor gibi gözüküp gözükmemek senin elinde. Ve tartışmalara girmemeni tavsiye ederim tamamıyla gereksiz. Ne olmak istiyorsan o ol. Dengeyi sen bulursun zaten kendi hayatına uygun bir şekilde. Ben cenazelere gitmem mesela. Eğer ortamımda din hakkında konuşuluyorsa susarım beklerim konun değişmesini. İşi edebiyata çekerim vs başka konu açarım.

0|1
    0|0
    • 2ay

bir okumaya hakim degilsiniz onun disinda masallah valla dilinize sozlerinize onlari suslemeye baya hakimsiniz oku kardesim oku seni doven yok soven yok ha bizim atalarimiz gerci dayak cennetten cikma der ama biz cahil olmadigimiz icin size kiyamiyoruz islami yonden bakiyoruz ne yaziyosa onu yapiyoruz sevgiyle saygiyla size o peygambere iftira atan kelimelerinizi kullanirken sadece okuyun diyoruz alin turkcesini bir okuyun arkadas bu kadar zormu lafa geldimi freuddan assa inmezssiniz 604 sayfacik bisey alin okuyun gercek dindarlarida barvarlikla suclamayin

• 2ay

@aliyunus :D Yani insan ortalığa laf atmayı seven biri sen de haklısın. Anlıyorum seni.

• Agnostisizmi de sorgulayabilirsin.
    Çocuklar küçük yaşta dine bağlanır ve öyle yetiştirilir. Bunun amacı ileride sorgulamaya çekinsin veya sorgulama isteği dahi olmasın diye. Eğer ki bunlara rağmen sorgulayıp inançsızlığa geçerse insan tüm birikim beynini rahatsız eder. Bilinçaltındaki korkular bir süre endişeye sürükler. Zaman geçtikçe ise hepsi geçer.

0|1
    0|0
  • Bir boşluk oluşur eski inancından dolayı yavaş yavaş alışırsın not:inançlıyım

0|1
    0|0
  • zamanla atarsın hemşerim. ben 5 yıldır ateistim sırf garip tepkiler almamak adına bir ortama girerken selamın aleyküm derim

0|1
    0|0
  • Dindarlardan yzak dur simdilik.

0|1
    0|0
  • sa ya as diyosan bizdensin :D

0|0
    0|0
  • Ateizm arayis ve bilgelige ulasmada sorulara cevap veremeyip Kendini boşluğa atmaktir. Bir iç cekistir kendi kendini rahatlatma çabasidir. Dogmatiktir ve yalan bir görüştür. İnsanlarin neden ateist olduğunu anladigim gün nolcak merak ediyorum

0|1
    0|2
  • dinsizim ama cenazedir felan camiye gitmek gerekiyor. birde bazı ortamlarda selamün aleyküm diye girersin köydeki 65 yasındaki mahmut dayı anlamaz öyle. çok da takma sonuçta dinsiz olsakta müslüman kültürüyle yetiştirildik.

0|1
    0|0
  • Ne gibi ögeler bunlar? Ve evet en iyisi gizlemek bence. Baksana ben sitede bile gizli kullanıcı olarak yazıyorum :D

0|1
    0|0
    • 2ay

mevcut halde diyaloglarımızdaki inanç eksenli kelime ve kalıp cümleler bu gibi maddeler

• 2ay

@aliyunus sanki sen mi besliyorsun beni? Nerde söylediğinin ne önemi var ayrıca burda söyleyince hakaret olmuyo mu? Ve tam da zihniyetine yaraşır bir şekilde ağzını da bozmaya başladın tebrik ederim daha fazla muhattap olamayacağım seninle

• 2ay

tebrik et beni daha kimligini acmaktan aciz fikirleri bile supheli kendi bile ne olduguna karar verememis ama dil pabuc masallah

• Saçmalama ateist olabilirsin, ama müslüman bie aileden geliyorsun, bu durumda kültürel bir müslüman oluyorsun. Mesela hristiyan kökenli bir hristiyanı al yanında türk bir müslümanı kendini en çok türk müslümana yakın hissedeceksin.

0|1
    0|0
    • 2ay

dini adetlerim kültürel altyapımıda oluşturdu doğru söylüyorsunuz. O halde kültürümün belirli parçalarından sıyrılmak zorundayım yoksa kendime dürüst davranmamış olucam Teşekkürler.

• 2ay

Hissettiğin gibi yani

• 2ay

sağol aga şimdi daha rahatım :D

Yükleniyor...