Vegan olduğu için çocuğuna da bu beslenme alışkanlığı ile büyüten anneye dava açılması doğru mu?

Bu olay ABD'de gerçekten yaşanmış! 10 aylık bebeğin gelişemediği tespit edilmiş, onu meyve ve fındıkla beslediği gerekçesiyle Vegan anneye dava açılmış.

Vagan olan insanlar kendi sağlıklarını düşünmüyorlar mı? Elbette vücutları için gerekli gıdayı, yemeyi tercih etmedikleri şeyler dışında yiyorlar. Bir annenin bebeğine bilerek kötülük ettiğini düşünmek saçma...

Öte yandan çocuğun dengeli beslenmesi ve büyüdüğünde Vegan olma kararının ona bırakılması konusunda da karara hak verdim.

Siz ne diyorsunuz KS insanları?

4|3
110|104

En İyi Erkek Görüşü

• Doğru, böyle gerizekalılara çocuk yapma yasağı çıkaracaksın.

Ne demek lan, insanoğlu hepçil bir canlıdır 'Ay bence et cinayettir, hayvanlara zulmediliyor' diye insan doğasında var olan ve gerekli bir beslenmeden bir çocuğu mahrum bırakmak ve çocuğu soya fasulyelerine falan endekslemek suçtur.

Herkesten çok, o çocuğa karşı suç işliyor.

Niyetinin hiçbir önemi yok.

2|2
    2|0

En İyi Kız Görüşü

• Saçma. Vegan olmaya çalışıyorum bir süredir. Tofu, soya, pek çok protein içerikli anti-animalistic gıda mevcut. Eğer hanımefendi çocuğunu sincap yavrusu sanmıyorsa 10 aylık bebeğe de yanlızca meyve ve fındık vermiyordur, olayın amacı bu değil zaten.

Kaldı ki, 10 aylık bebek fındık nasıl yesin? Meyve bile yiyemez. Çoğu bebek 6-7. aylarda diş çıkarmaya başlar, ama bu süre değişiklik de gösterebilir. 10 aylık bir çocuğun fındık yiyebiliceğini hangi akıl alabilir kimzaten? Belki henüz dişi bile olmayan, muhtemelen dikkatli olunmazsa en ufak bir parça bile soluk borusuna kaçıcak olan, ve hatta dünya üzerindeki en alerjik meyvelerden (evet fındık bir meyve) birinden bahsediyoruz.. 40 yaşındaki adama dokunan bir aperatiftir fındık.. Veganlığın ne olduğunu araştırıp öğrenip uygulayabilicek kadar kültürlü bir annenin, henüz pek çok daha basit gıdaları tüketmemesi gereken çocuğuna, bu kadar temel bir alerji unsuru yedirebilicek kadar da bilinçsiz olması? Bu ihtimal de garip geldi.. Tutarsızlıklarla dolu baştan aşağıya..
    Zaten tamamen rasyonel bakıldığında bu diş, ve fındık hususları sebebiyle de tıbben imkansız bir olgu.

Fakat, veganlık gerçekten endekslenebilicek birşey olmaktan ziyade insanın kendi kararı sonucu geliştirmesi gereken bir hilinç bence de.. Vejeteryanlık böyle değil, alıştırılabilir ve aşılanabilir.. Ama veganizm bir algı ve fikir hareketidir insanın.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 103

• Fındık, fıstık türevi kuruyemişlerde yeteri kadar protein bulunuyor.
    10 aylık bir bebeğin, günlük protein ihtiyacı kuruyemişle karşılanır.

Fakat, o çocuğun kuruyemişi hazmetmesi hiç de kolay olmaz.
    Dişleri tam olarak çıkmamış çocuk, fındıkla beslenmez zaten.

Kaldı ki, veganlar bilindiği üzere çok sıkı vejeteryan oluyorlar.
    Peynir, yoğurt, süt, yumurta vs. tüketmekten bile kaçınıyorlar.
    Fakat merak ettiğim, başka bir nokta var.

Mesela anne sütü, hayvansal ürünlerden sayılamaz.
    Acaba vegan olan kadın kendi sütünü vermiş midir?

1|1
    0|0
  • Veganlık saçmalıktır. Eğer hayvana canlı olduğu için saygı gösteriyorsa, bitkilerin de canlı olduğunu bilmesi lazım ve o zaman onları da yememeli. Eğer bitki ile besleniyorsa hayvan ile de beslenebilir.

4|0
    0|0
  • Gelişim çağındaki beslenmeye bağlı gelişim eksiklikleri kalıcıdır, ömür boyu devam eder. Yani bir insanın vücudunda kalıcı hasar bırakıyorsunuz.

Çoğucuğunun kolunu tutup da büküp kıran insan bundan daha iyidir. En azından iyileşir, geçer. Yalnız çocuğunu vücut için gerekli, alınması şart neredeyse her tür besinden yoksun bırakan kişinin yaptığı şeyi geri dönüşü yok.

0|0
    0|0
  • yanlış bence abi ya ben islami koşullara göre çocuğumu yetiştirsem ve ona göre onu bir çok zararlı olduğunu düşündüğüm şeyden uzak tutsam dava mı açacaklar? hayır hakları yok , bence aynı durum kadın kendince kötü olan şeyden uzak tutmak istemiş hepsi bu

4|0
    0|0
  • Bence yerinde bir karar, veganları da anlayamam zaten bir türlü:D doğanın dengesş bu yani ukalalık etmeye luzum yok. Seri üretime karşı çık, otlatılmaysn hayvanlara karşı çık tamam de direk vegan olmak nedir? Yeterli. besini sadece vitkilerden almamız biyolojik olarak imkansız zaten. Hele de küçük bir çocuk için.

2|0
    0|0
  • Kimsenin anneliği ile ilgili yorum yapmam lakin kendisinin seçimi ne olursa olsun bunu çocuğuna yansıtamaz. Bu o çocuğun kendini bildigi, birey olduğu zaman alacağı kararları etkilememeli. Ben dava açılmasını haklı buluyorum. Annesinden alınmadan! belirli aralıklarla kontrol edilerek çocuğun gelişimi takip edilmeli diye düşünüyorum. Vegan olup olmamak o çocuğun kendi kendine. karar vermesi gereken bir seçenek.

0|0
    0|0
  • Vicdanen düşünecek olursak, tabiiki de dava açılması normal.
    Ancak ne olursa olsun annesi sonuçta ve nasıl yetiştireceği kimseyi ilgilendirmez kimse karışamaz.
    Bu tamamen vicdan meselesi, ve ne yazıkki o kadında göremedim ben bu vicdanı. Bu bir tercih meselesidir ve çocuğuna bu tercih hakkını bırakamadan küçükken alıştırması tamamen bencillik ve saygısızlık.

1|0
    0|1
  • Kadın veganligi doğru bulup hayatında uyguladığı için bebeğine de uyguluyor bunu. Bunun bir suç olarak görülmesi bence çok da mantıklı değil.

3|0
    2|2
  • Annesi haksız kısıtlama yapıyor.

0|0
    0|0
  • Emzirmek zorunda sonuçta anne karnında da bebek anne den besleniyor vegan olması emziremeyeceği anlamına gelmez.

0|0
    0|0
  • https://youtu.be/uEYDnsJqcjk

Şunu bırakayım buraya veganlara hitaben 😂

2|0
    1|0
  • Kırmızı et kesinlikle yenmeli. Kreatini sebzeden almak imkansız

0|2
    0|0
  • dogru yapılmış.. sen bir çocugun kendi gelişimi için. kendi beslenme tarzına göre beslenmesini yapamazsın. o bebegin ihtiyaçlarına göre beslenmesini yapması gerekir. çünkü bu bir haktır. bu hakkı elinden alan kişi suçludur. yeterli beslenemedigi için organ kayıplerından tutunda beyin gelişimine daha da önemlisi onu ölüme terkediyo

0|0
    0|0
  • Karinin yaptigi cok sacma her anne baba kendince dogru olan seyleri cocuguna empoze eder ama ona istemeyerekte olsa zarar vermis olmasi cok yanlis bunu dusunmesi gerekirdi bence buyutursun cocugu akli basmya basladiginda anlatirsin ona kendince vegan olmanin dogru lldugunu oda isterse kabul eder

0|0
    4|0
  • Veganlık kadar sacma birşey duymadım hayatımda bir insan neden vegan olur ki? Neden yani mantıklı bir acıklama istiyorum.

1|0
    1|0
  • Saçmalık. Kendin ne istiyorsan yap, çocuğa gerekli besin verilmeli. Ayrıca gerçekten sağlıklı olsa çocuğun gelişiminde problem olmazdı.

0|0
    0|0
  • yetişkin vücuduyla çocuk vücudu aynı değil birine yeterli gelen diğerine gelmez o yüzden kadının yaptığı yanlış ve karar da gayet yerinde

0|0
    0|0
  • Çocuk anne karnında bir defa gelişememiştir zaten, doktoru yokmuymuş annenin hiç mi bir şey dememiş. Veganda olsan çocuğun için bazı şeylerden fedakarlık etmek zorundasın.

0|0
    0|0
  • eskiden vegandım sağlıklı falan da değil hepsi bu

0|0
    0|0
  • Anlamadım, "ben de bir hayvanım" deyip kendi sütünü de mi içirmemiş çocuğa? Bence haklı 😕

1|0
    0|0
  • Bence doğru. Sonuçta bebeğe böyle bir beslenme tarzı uygulamak istemedende olsa ölümüne yol açabilirdi. Bir yaptırımı olmalı

0|0
    1|0
  • Fazlasıyla doğru

0|0
    0|0
  • Dava dogru; dogduktan sonra her kisinin secimi sadece kendisini ilgilendirir hem cocuk dedigin hersey yemeli

2|1
    1|0
  • bu hastalıklı beyin olmakdan başka birşey değil bitkinin ruhu olmayabilir ama enerjisi yok mu hissetmiyorlar mı o zaman onuda yemesinler hayvanlar neden bize verildi yenmek için bir çoğu o çocuk hasta biri olacak bu kanıtlanmıştır zaten

1|1
    2|0
  • Evet doğru

0|0
    0|0
  • Açılmalı ve o çocuk o ebeveynden alınmalı. Buna benzer bir dava, İtalya'da açıldı daha önce. Ve mahkeme çocugu aldı aileden..

1|0
    1|0
  • Haklı çocuğunun büyüme ve gelişmesini doğrudan etkiliyor

0|1
    0|0
  • tabiki de doğru kadın vejeteryan olması kendi secimiyse çocukta erişkin döneminde kendi kararı olacaktır fakat kırmızı et çocukların gelişiminde bütün besinler gibi çok onemlidir

0|0
    0|0
  • Doğru. Beyinsizce bir hareket. İnsanız ve ete de ihtiyacımız var. Sen kendi vücuduna eziyet edebilirsin ama çocuğuna da yaparsan elinden alırlar. Beyinsiz anne müsvettesi.

0|0
    0|0
  • Belli bir yasa kadar cocuk her vitamini almalidir yetiskin olunca ya da kilo dengesine gore vegan beslesin cocugun ete sute de ihtiyaci var anne sacmalamis bence dava dogru

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    73

Kızlar Ne Diyor 109

• evet doğru. et aşırı protein içerir protein hücrein yapı taşı ette a, c, d, e, b6, b12 var fosfat potasyum kalsiyum demir var bunlar hem bağışıklığı güçlendirir hem sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar hastalanmasını önler bilişsel fiziksel açıdan sağlıklı bir birey olmasını sağlar. sen çocuğa en ihtiyacı olan dönemlerd ebunları vermezsen o çocuğu senden tabiki alırlar. din , beslenme şekli, siyasi parti, takım gibi şeylerin çocuğa daha birşeyleri anlamıyorken kazandırılmaya çalışılmasına karşıyım. ilerde çocuk aklı yetince kendi karar versin.

1|0
    1|0
  • annesinin görevi gerekli besinleri almasını sağlamak. Vegan olarak beslendiğinde o çocuk gerekli büyümeyi ve gelişimi göstermiyorsa evet o kadın suçlu duruma düşer. Yetersiz beslenmenin adı vegan ya da başka bir şey olamaz böyle söyleyerek durumu kurtaramayız. Eğer bu sorun bilimsel olarak kanıtlandıysa anne çocuğunu gerektiği şekilde beslemeli kendisi gibi değil.
    Biraz büyüdüğünde sorun olmayacaksa beslenmesini değiştirsin

1|0
    1|0
  • Hukuk niyetle değil, netice ile ilgilenir. Eski bir Roma deyişine göre "Hukukun kalbi yoktur." Yani duygusal davranmayacaksınız. Fiiliniz iyiniyetli dahi olsa ortaya kötü bir sonuç doğuyorsa, aksi belirtilmiş durumlar hariç, bunun zararı tazmin edilir (karşılanır).

0|0
    0|0
  • bak ben de veganım benim annem de vegan ve bizi o şekilde büyüttü ve ben çevremizdeki çocuklar arasında en hareketli en sağlıklı çocuklardan biriydim kendi çocuklarımı da vegan olarak yetiştireceğim ama vegan demek fındık ve meyve demek değil bunun kitapları bu konuda uzman insanlar var eğer veganizmi seçiyorsan kendini güzelce bilgilendirip bu şekilde çok sağlıklı bir şekilde yaşarsın vegan olsun ya da olmasın bir anne çocuğunu tehlikeli derecede sağlıksız besliyorsa bu duruma uygun bir şekilde müdahale edilmeli.

0|0
    0|1
  • Veganlar sadece fındık ve meyve yemez. Kadın tam olarak vegan gibi beslememiş çocuğu. Meyve ve fındık yetersiz tabii ki. Sebze de yedirmesi gerekirdi. Özellikle haşlanmış sebze yemeği çok faydalıdır. Onun dışında, vegan peynir, vegan sütler de var. Yani veganlar da bu yiyecekleri tüketebiliyor. Sadece yapımı ve içeriği daha farklı oluyor.
    Kadın veganlığı sadece meyve ve fındıktan ibaret sanmışsa bu onun suçu, düşünmesi ve araştırması gerekirdi. Hiçbir vegan sadece meyve yemez.

0|0
    0|0
  • Çocuğa ihtiyacı olan besinleri vermemek dava konusu oluyorsa; çocukları fast food ve hazır gıdalar ile besleyerek onları obez yapan annelere de dava açılmalı.
    Her ikisi de sağlıksız bence

0|1
    0|0
  • dogdugunda odamı veganmıs ayyy sınır oluyorum böyle annelere.
    peynırı ben yemem ama oglum yesın dıye canımı verdım.
    anne olmak her aklın hakkı degıl. bu kadın haketmemıs.

!!!

1|0
    2|0
  • Hepimiz kendi beslenme şeklimizi çocuğumuza uygulamaz mıyız zaten? Nasıl büyüdüğümüzde et yiyip yememe kararı bize bırakılmıyorsa, vegan olup olmama kararı da bize bırakılmayabilir. Dava açılması haksızlık olmuş.

0|0
    0|0
  • Ben olsam ben de dava açarım bu kadına manyyak mıdır nedir küçücük çocuğu fındıkla beslemek nedir o çocuğun proteine ihtiyacı var 😂 😂

0|0
    0|0
  • neyin dogruluguna inaniyosam cocugumu da ona gore yetistiririm. ama eksiklik cekmesinin sebebi veganlik degil annesinin dogru bitkisel besinleri vermemesidir.

1|0
    1|1
  • Şahsen veganları anlamakta güçlük çekiyorum. Kişisel tercihleri saygı duyarım ama bence vegan felsefesinde boşluklar fazlasıyla var. Bence de çocuğun sağlıklı gelişimi için vegan olmaya zorlamak yanlış. Gelişim çağındaki çocuk için süt oldukça önemliyken sen ona süt vermiyorsun. Olmaz böyle.

0|0
    0|0
  • Büyüme ve gelişme döneminde kemiklerin gelişebilmesi açısından et de süt de tüketmeli gelişim sürecini tamamladıktan sonra çocuğuna veganlığı anlatır tercih ona kalmış isterse yine veganlığı tercih eder. tabiki kötülük olsun diye yapmamıştır bunu ama bazen iyiliğini düşündüğümüzü sanarken zarar verebiliyoruz

0|0
    0|0
  • Bebeğin birşekilde vitamine ihtiyacı var. Kendileri vegan olabilir ama bebeğin ete de ota da ihtiyacı var. Bırakmalılar ki ilerde kendileri isterse vegan olsun.

0|1
    0|0
  • Ve ganimet olmak hayvan katliamına karşı olmaktan gelir. Ama malesef özellikle kırmızı et bizi hayatta tutan en önemli besinlerden. Sen çocuğun gelişme aşamasında kırmızı ete en çok ihtiyacı olduğu dönemde önünü kesersen çocuk hasta olur tabi. Zaten bunu kafasına göre yapmış çocuğun sağlığını düşündüğünden değil. Çok aptal bir anneymis kusura bakmayın lütfen. Vegan olmak insanın ileride kendi isteğiyle yapacağı bişey. Küçücük çocuk ne anlar. Böyle GERİZEKALI, BİLİNÇSİZ insanlar var malesef

0|0
    0|0
  • 10 aylık bebek için vegan beslenme yeterli gelmez. Sut çok önemli bir besin ve anne bunu görmezden gelmemeli. Vejetaryen beslemek istiyorsa beslesin ama vegan besinler bebeğin gelişimi için yeterli değil bebeğin yiyebileceği şeyler değil henüz. Kadına dava açılması konusunda emin olamadım ama yapıcı bir eylem olduğu da gerçek

1|0
    0|0
    • 2ay

Vegan bebeklerin anne sütü içmesinde hiçbir sakınca yoktur, veganlar bebeklerini emzirir.

• 2ay

@toutlemonde sağol bunu söylediğin için ama benim dusundugum farklı bir noktaydı. 10 aylık bir bebek yetersiz beslenmişse anne sütü alamamış ya da annenin sütü yetersiz gelmiştir bu durumda inek sütü ya da diğer mamalar önemli bundan bahsettim.

• Anne bir insan doğurduğunun bilincinde/miymiş..
    Yok canım sincap doğurmuştur o (!)

0|1
    0|0
  • Bunu 'annenin bebegine bile bile kotuluk etmesi'olarak algilamak yanlis. Kendi dogru bildigini uygulamaya calismis. Ama cocuk gelismemisse, erkenden farkedilip olaya el atilmasi iyi bir sey. Buyudugunde ve yasitlarindan geri durumdaysa psikolojik olarak da etkilenebilir ve anmesine bir sure sonra nefret besler. Burda goruyoruz 'kardesim, yasitlarindan kisa, cok uzuluyor. Ne yapmaliyiz?' Sorularini..

0|0
    0|0
  • Bir yobaz, çocuğunu kendisi gibi yobaz yetiştiriyorsa, Bir vegan da çocuğunu vegan olarak yetistirebilir. Çocuğunu yobaz ve tacizci yetiştirmekten çok daha faydalı bir sey yapmış bu hanımefendi.

2|0
    0|0
    • 2ay

Kimler yobazdır

• 2ay

Ben acik bir bayanim fakat basi kapatmayi hic bu yonden dusunmedim.. basini kapatmayip cocugunu saldirgan yetistiren, terbiye vermeyen aksine cok acikligi normal gorduren de var yani bunun onunla ne baglantisi var ki?

• 2ay

Yani ozaman bu kisiler ne oluyor sorusu geliyor akla

• Insanlari akli sira kendi kalbinda yetistiryorlar

0|0
    0|0
  • Yetişkin insanlar kendi beslenme şekillerine kendileri karar verebilir. Bebeğe bunu uygulamak yanlış.

0|0
    0|0
  • o insanlar vegan olduklarından vitamin hapları alıyorlar öyle hayatta kalıyorlar. bebeğe hap veremiyceğine göre besleme şekli yanlış, doğru yapılmış

0|0
    1|0
  • Kişiler bir beslenme duzenine sahip olabilir ama bunu çocuğa aşılamamalılar

1|1
    2|0
  • Kadinlarin %90, ni kendi yemedikleri sevmedikleri seyleri cocuklarina yedirmiyor.
    Yapilan en buyuk yanlis budur zaten.

0|1
    0|0
    • 2ay

Veganlık vejetaryenlik değildir ama..

• 2ay

🎈🎈🎈🎈😇

• bence vegan bebek ve çocuklara uygun degil, yetiskinler için. Misal sut : buyumek için sut gerekli, yetiskinler için zararli oluyor , çunku ihtiyacimizdan fazla bir sey almis oluyoruz, ve herseyin fazlasi hastalik olarak geri donuyor.

0|0
    0|0
    • 2ay

Bu söylediğin zaten veganlığın ana kurallarından biri. Süt sadece bebeğe verilir o da anne sütü , bir süre sonra bebeğin süte ihtiyacı kalmaz tıpkı yetişkinlerin ihtiyaç duymadığı gibi.

• 1ay

Emzirmediği yazmıyor ki yazıda

• 1ay

Bunu yapsaydi yazardi bence.

• Dogru karar verilmis. Her anne iyidir her anne cocugunu dusunur her anne bebegi icin en dogrusunu dusunur diye bisey yok. dusunemeyen bir anne icin dogrusu olmus.

0|0
    0|0
  • Sacma sapan konusmanyin allah askina yer yuzunde hic bir besin yokki annesutunun yerini tutsun taklit edilemez asla anne sutu her cocuk 2 yasina kadar emmelidir annenin sutu yoksa anne sutune yakin mamalarla beslenmeli bebeklerin mide ceperleri 3 yasindan sonra tam anlamiyla calisir 3 yasina kadar bebek beslenmesin uygulanmali sonra ne halt yerse yesin anne vegan mi yapiyo naparsa yapsn

0|0
    0|0
    • 2ay

Veganlar çocuk emzirir, bebeğin anne sütü içmesinde hiç bir sakınca yoktur.

• Bebegi saglikli gelisememis... Geri zekali kadin. Dogru tabii ki. Kendisi istedigini tercih etsin, bebekler icin dogru bir beslenme sekli vardir gelisemedigine gore yetrli beslememis salak, elinden alirlar umarim. Parasi olmasa besleyemese neyse bu kadin bilerek yapiyor

0|0
    1|0
    • 2ay

Benim cocugum degil mi oyleyse istedigimi yaparim yea gibi bir dusunce tarzina da kafam girsin. Siddet olmadigi halde istedigini yapabilirmis... Besleyebilecek durumu oldugu halde yeterli beslememe hakkina sahipmis yani...

• şöyle bir şey var vegan yaşama biçimini şeçmiş insanlar bu konuda her türlü bilgiye sahip olmak zorundalar yani birkaç besinde etteki protein kadar sebzelerde de var o protein ve bu kişide bunun bilgisizliğiyle böyle birşey yapmış ve en doğrusunu yapmış devlet bu konuda. Çok donanımlı olmak zorundasın özellikle çoçuğuna uyguluyacaksan ve senin dediğin gibi çoçuğun buna karar vermesi gerekiyo büyüyünce

0|0
    0|0
  • Senin soruları okurken kendimi haber izliyor gibi hissediyorum
    Saçma anne herseyi yemek zorunda çocuk için sevmese de

1|1
    0|0
  • Kadın zaten kendi vegansa çocuğunu da vegan şekilde besleyerek ona kötülük yapmış olmaz. Kötülük yaptığını düşünse ve veganlığı kötü bir şey olarak görse zaten kendi vegan olmazdı

1|0
    1|0
  • Kızlar Devam
    79
Yükleniyor...